Bilmek istediğin her şeye ulaş

CDN (Content Distribution Network)

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2014

Mehmet Öğmen @mehmetogmen

Önerdiğiniz CDN hizmetleri hangileridir?

Temmuz 2013

Selin Atademir @selinatademir

Aralık 2011

swapmoment.com - vipme.com.tr - whonear.me'>Gökhan Örün @GokhanOrun

CDN - İçerik Dağıtım Ağı (Content Distribution Network) nedir?

CDN, özellikle büyüyen internet siteleri için oldukça faydalı bir yapıdır. Adından da anlaşılacağı üzere içeriğin belirli sunucular vasıtası ile dağıtıldığı yapılardır.
Herhangi bir internet sitesinde sitenin sayfaları kullanıcıya gösterilirken sayfanın içerisinde;
  1. Sürekli değişen kısımlar (dinamik kısımlar)
  2. Uzun süre değişmeden kalan kısımlar (statik kısımlar)

birlikte kullanıcnın bilgisayarına sunulur. Dinamik olanlar çoğunlukla o anda sayfanın bağlı olduğu değerleri içeren Veri Tabanı sunucusundan anlık olarak çekilerek gösterilirken diğer içerik sunucudaki belirli bir klasör/statik alandan servis edilir.

Bizlerin bilgisayarlarının dünyada bulunduğu yerden dolayı internet sayfalarından bizlerin önüne gelen içeriğin internet sayfasının bulunduğu sunucuya olan mesafesi -malesef- önem taşımaktadır. Milisaniyeler mertebesinden saniyeler mertebesine kadar değişen bu du gecikme süreleri CDN sistemleri sayesinde -çoğunlukla statik içerik için- düşürülebilmektedir.


Teknoloji

CDN olmayan (üst soldaki resim) ve olan (üst sağdaki resim)


CDN sistemine sahip işletmeler kullanıcılara gösterdikleri içeriği -çoğunlukla statik olanlarını- dünyanın farklı noktalarında kurdukları sunucu üslerine atarak. Kullanıcılar sayfalarındaki statik içeriği istediklerinde kulanıcının bilgisayarına en yakın sunucudan bu statik verinin sunulmasını sağlamış olur. Böylelikle saniyeler mertebesindeki erişim süresini bu kez milisaniyeler mertebesine indirmiş olur.


Teknoloji


Ocak 2011

Serkan Yıldırım @aproL

Günde 3 veya 4 milyon kişinin ziyaret edeceği bir internet sunucusu (ISS) ne büyüklüktedir ve kurulum maliyeti yaklaşık olarak nedir?

Bu kadar yoğunluğa sahip olacak sunucular, birbirine bağlı bir çok donanımın bir araya gelmesi ile oluşan, paralel mimari ile çalışan sistemler olmalıdır. Depolama, bellek, işlemci ve ağ donanımları birbirinden bağımsız, kendi aralarında entegre olmuş sistemlerdir.

Kullanıcıların web sayfası ziyaretiyle oluşturduğu iş yükü ise; bu donanımlar üzerine kurulmuş görevlerine göre ayrı ayrı çalışan farklı web sunucuları arasında paylaştırılmalıdır. Örneğin; veri saklamak için farklı sunucular, kod yürütümü için farklı sunucular, web sitesindeki görsel elemanların veya sabit içeriklerin saklanması için farklı sunucular kullanılabilir. Yazılan web yazılımlarının da haliyle bu şekildeki bir yapıyı destekleyebilir bir yapıda hazırlanması, tek makine üzerinde çalışacak bir yapıda programlanmaması beklenir.

@serkan'ın da bahsettiği gibi, hem kullanıcılara daha çabuk yanıt verebilmek, hem de tüm iş yükünü belli bir merkezde biriktirmemek için CDN kullanımı çok önemli bir faktördür.

Bu tip büyük sunucuların maliyeti milyon dolarlara ulaşabilecek miktarda yüksek olabilir. Bu büyüklüğe ulaşmış bir firma, zaten artık kendi donanım kaynaklarını kendisi yönetmeyi tercih eder. O yüzden web sunucularının büyüklüğüne, gelecekte hedeflenen ziyaretçi sayısına göre değil, şu andaki ziyaretçi sayısana göre karar vermek, kullanıcı yükü arttıkça kaynakları arttırmak gerekir.

8 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.