Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cem Yılmaz

Ünlü

Cem Yılmaz (d. 23 Nisan 1973; İstanbul), Türk komedyen, oyuncu, müzisyen, karikatürist, senarist ve yönetmen.

Mart 2017

Abdullah Gürel  yeni bir  gönderide  bulundu.

Uzun Süredir Sonra Gelen Yazım:İftarlık Gazoz

İFTARLIK GAZOZ

2010

Öncelikle bu yazı yazmama vesile olan iftarlık gazoz filmi emekçilerine teşekkür ederim.

Ulan ne zamandır bir film izlemiyorum. Hadi dur dedim ilk başına baktığım sonrasında izlemediğim İftarlık Gazoz filmini izlemek istedim. 35. Dakikadan sonra sıkıldığım burada dursun sonra devam ederim dediğim sonra bitirmeden olmaz devam dediğim bir film oldu aslında iftarlık gazoz filmin yönetmen ve senaristi olan Yüksel Aksu ya teşekkürü bir borç bilirim.

Filmin başlangıcı bir hapishane de başlayıp, sonrasında bir gazozcunun(Efsane isim Cem Yılmaz) okul önünde gazoz diye bağırması ve teneffüste öğrencilerin gazoz içmeye gitmesi ile devam etmektedir. Dizide o gün okulların son günü karneler veriliyor ve Muğla nın o güzel köylerinden birinde okullar tatil olması ve ailelerin bir çoğu tütün tarlasında amelelik yapan çocuklarının o gün karnelerini anne ve babalarına göstermesi ile yaz tatili başlıyor. Dizideki oyuncular o kadar güzel egeli gibi davranıyor ki o içtenliği hissetmemek elde değil Türk sinemasında çok sağlam filmleri her zaman göremediğimiz çok masraflı olmasa da senaryosu çok sağlam olan bir ege filmi aslında, insanlığa ders veren bir Türkiye geçmiş hikayesi...

Bu dizide yok yok herşey den biraz ve fazlaca var.Dizide birini tanıyoruz Hasan Abi devrimci kendisi tütün tarlasının sahibinin oğlu okumuş biri babasına göre anarşist kendisine o kendini devrimci olarak tanımlıyor.Filmin efsane oyunculuk sergileyen çocuk ismine Adem e idol olma yolunda emekçinin yanında bir devrimci.

Diğer bir kişilik Cibar Kemal namı diyar Cmylmz kendisi orta yaşlı bir gazozcuyu canlandırıyor. Yaz tatilinde sahilde Adem i görüp babasından dükkanına çırak olarak istiyor sonrası zaten Adem ile Kemal ustasının civarında egenin eşsiz bir köyünde geçip gidiyor.

Filmde eşsiz oyuncu kadrosu arasında geleceğin efsanesi Adem e gelelim kendisi zaten oyunculuğu ile baş göstermiş bir kahramanımız Adem 70 lerde okul döneminde okulunu ihtarname ile bitiren bir çocuktur o zamanın yaz olması ve ramazan ayının yaza denk gelmesi ile bir yaz dönemi ve Adem in bir günü oruç ile geçirmesi anlatılıyor.Film de aşk meselesi var mı diyenlere spoiller vermemek lazım izleyin görürsünüz.

Dipnotlar
1. Okulun son günü okul müdürünün Atatürk için öğrencilere söylediği akıllarda kalıcı.
2. Emekçileri savunan bir devrim filmi ve belgesel tadında bir film.
3.Senaryoyu yazan adamın ellerinden öpmek lazım.
4. Türkiye yi çok iyi anlatan bir film. 7 bölgemizden Ege bölgesi güzel bir örnek.
5. Yönetmenizin uzun metrajlı 3. Filmi
6. Cem yılmaz ı komedi dışında gördüğümüz 3. Film diyebiliriz.
7.Kendi çapında bir efsane olabilecek bir film
8. Daha fazlası gelir ise sizlerde ekleyin ben de yoruma belirticem
9.Bakalım bu filme göre 2. Bir yazı gelebilir.tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ftarl%C4%B1...

2010
Temmuz 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Cem Yılmaz: Ulan ne zavallı insanlar var! - Hayat Haberleri - Radikal

Hürriyet ve Twitter ile ilgili haberleri mi aramıştınız? Cem Yılmaz: Ulan ne zavallı insanlar var! haberi için hemen tıklayın!
Haziran 2013

Gürkan Çakıcı, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de espri anlayışı nereye gidiyor?

Türkiye'de komedi anlamında Yeşilçam nesili birkaç adım öndedir. Çünkü doğaldırlar ve bizlerin ve içimizden birilerinin yaşayabileceği olayları ince bir mizah ile ele almışlardır. Günümüzde de komedi sektörü gelişmekte ancak tarz değiştirmektedir. Küfür de bu sektöre dahil olmaktadır. Ancak küfür, hayatımızın içindedir ve bu filmlerde kullanılması da gayet doğaldır. Abartmamak kaydıyla filmde kullanılabileceğini düşünmekte ve komedi sektöründe yetenekli oyuncuların ve senaristlerin olduğunu düşünmekteyim.
Mayıs 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'de komedyen sayısı neden sınırlıdır?

Çünkü ülkemizde espri anlayışı bel altı anlayışıdır. Soru aslında neden kaliteli komedyenlerimiz sınırlıdır şeklinde olmalı. İşte burada izleyicinin kalitesi de devreye girer. Toplumumuzda modern mizah kültürünün hakim olmayışı ve ondan öncesi kültürel birikimin azlığı bundaki en etkin unsurdur.
Ocak 2013

June  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ocak 2013

İklim, bir soruya yanıt verdi.

Cem Yılmaz kimdir?

cem yılmaz halkımızca abartılmış biridir.Kim olduğunu değil ama kim olmadığını söyleyebilirim,mesela çok zeki biri değildir,çok yetenekli biri de değildir,çok komik biri hiç değildir...işte bunun gibi şeyler

Aralık 2012

Sevgin R.  yeni bir  gönderide  bulundu.

Cem Yılmaz | CM101MMXI FUNDAMENTALS Teaser Fragman

Cem Yılmaz | CM101MMXI FUNDAMENTALS Teaser Fragman

Kasım 2012

Serkan Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

-

Cem Yılmaz | CM101MMXI FUNDAMENTALS Teaser Fragman

CMYLMZIFikirsanat sunar; "CM101MMXI FUNDAMENTALS" 3 Ocak 2013'te tüm sinemalarda! Güncel paylaşımları takip etmek için resmi Cem Yılmaz bağlantıları; http://...
Ağustos 2012

June  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ağustos 2012

Erdi Tiryaki  yeni bir  gönderide  bulundu.

soru-cevap tek parça :)

CMYLMZ Soru Cevap 2010 Tek link

Cem Yilmaz Soru Cevap Full 2010
Ağustos 2012

June  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ağustos 2012

June  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ağustos 2012

June  yeni bir  gönderide  bulundu.

Daha fazla

55 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.