Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cern Web Sunucusu

Web Sunucusu

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ocak 2014

Hakan Köse, bir soruya yanıt verdi.

Site hangi seviyeye geldiğinde kendi sunucularını alıp yönetmeli?

Aslında kısa yanıt olarak söyleyeyim; artık kendi sunucunuz tabiri falan pek kalmadı. Çünkü bulut bilişim var ve maliyetleri (konfigürasyonunuzu makul tutarsanız) çok yüksek değil.

Şimdi bir senaryo ile karşılaştıralım; diyelim ki bir web sitesi açtınız ve kendi sunucularınız var: 1 adet web server, 1 adet sql server olsun.

Öncelikle zaten kafadan bunların maliyetleri var ve barındırma dışında bant genişliği gibi hizmetler değişiyor. Ayrıca bu hizmeti alacağınız kurumun tecrübesi ve kalitesi de direk olarak etkilidir.

Diyelim ki, gün geldi ve hızlı büyüme gerçekleşti. Her gün bir önceki güne göre %50 daha fazla kullanıcı geliyor ve bunlarla beraber aynı anda online olan kullanıcı sayısı da hızla artıyor.

Bu durumda, kendi sunucularınız var ise, bu talebi karşılamak için ek sunucular koymanız (donanımlarınız hazır olsa bile) en azından 1/2 gününüzü alır (hiç bir terslik çıkmayacağını varsayıyorum). Ve her seferinde sadece küçük bir "scale" işlemi için bile bizzat uğraşmanız gerekecek. Hele ki, sunucu eklemiyorsanız ancak RAM arttırımı falan yapacaksanız, işler iyice karışır. Ayrıca, diyelim ki servisi başka bir kurumdan almaya karar verdiniz, sunucularınızı nasıl taşıyacaksınız? Bunun yanında hizmeti aldığınız kurumun uptime (%99.9 olan uptime garantisi) sorunlarından bahsetmiyorum bile.

Tüm bunlar ciddi birer sorun ve bu sorunlar bulut bilişim sistemlerinde minimize edilmiş durumda. Şu an herhangi bir (Amazon, Azure gibi) bulut bilişim servisinde sisteminizi "scale" etmek için yapmanız gereken şey panele girip eklemek istediğiniz sunucu adedini girmek ve "scale" tuşuna basmak. Hepsi bu kadar : )

Hatta ve hatta, Azure'da bulunan bir özellik ile bu scale işlemini bile otomatize edebiliyorsunuz. Örneğin; "CPU 5 dakika boyunca %85'in üzerine çıkarsa; yeni CPU desteği ekle ve inince desteği çek. " gibi.

Tüm bunlar dururken ve bulut bilişimde "kullandığınız kadar ödeme imkanı" da varken, kendi sunucularınızı oluşturmak gerçekten anlamsız bence.

Ancak; tek bir istisnai durum olabilir. Yaptığınız iş öyle bir iştir ki; çok büyüyecektir ve çok çok "sensitive (hassas) " verilerden oluşuyordur. Ve sizin için bu durumda belki de en doğru olanı kendi sunucularınızı barındırmaktır. Ancak unutmayın ki, Facebook dünyanın bir çok yerinde sunucularını barındırıyor, kendi data center'ları var, binlerce server'ları var. Fakat Facebook dünyanın en büyük sosyal ağı ve ciddi bir geliri var.
Ocak 2014

Necmettin Begiter, bir soruya yanıt verdi.

Site hangi seviyeye geldiğinde kendi sunucularını alıp yönetmeli?

  1. Site şu an hangi sunucularda / servisi kimden alıyorsun? Klasik, paylaşımlı bir servis kullanıyorsan anlık 5 kullanıcının üstüne çıktığında farklı çözümlere yönelmekte fayda var.
  2. Bir kullanıcı sisteme girdiği zaman ne kadar kalıyor, sisteme ne kadar yük getiriyor? Girdikten 1 dk sonra çıkıyor ve veri tabanına hatırı sayılır bir yük bindirmiyorsa paylaşımlı ile devam bile edebilirsin.
  3. Sistem yükünü özellikle yoğun saatlerde (sitenin yaptığı işe göre değişir, ama örneğin aksam 6'da) kontrol et, eğer %100'ün üstüne çıkıyorsa taşınma veya büyütme vakti gelmiştir.
Ocak 2014

Şenol Deniz Ikizer, bir soruya yanıt verdi.

Site hangi seviyeye geldiğinde kendi sunucularını alıp yönetmeli?

Ben sitenin faydaları doğrultusunda kullanırım o kısmı beni ilgilendirmez zaten anlamamda : )
Nisan 2013

Tolga Toprak  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yardımcı ve Destek

Bana yardımcı olabilecek birlikte çalışabilceğimiz arkadaşlar ve grup oluşturabileceğimiz kişilerin bana ulaşmasını rica ediyorum konuyla ilgilenenlerin dikkatine

20 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.