Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çevre Mühendisliği

Mühendislik

Çevre mühendisliği, doğal kaynakların kullanımı ve insan sağlığına uygun çevre koşullarının yaratılması ile ilgili mühendislik dalıdır. Diğer mühendislik dallarından farklı olarak, doğanın kaynaklarını tüketmeyi değil, doğaya sahip olduklarını geri vermeye çalışan bir mühendislik dalıdır.Çevre mühendislerinin başlıca çalışma alanları; su ve atık su arıtma, hava kirliliği kontrolü, katı atık bertarafı, toprak kirliliği vb. dir. Bir "mühendislik" dalı olan Çevre Mühendisliğinin başlıca faaliyet sahası su, hava ve toprağa karışan atıkların bertarafı için teknolojik çözümler araştırmak ve uygulanacak tedbirleri belirlemektir. Daha çok sanayi tesislerinden kaynaklanan bu atıkların arıtılması için uygulanan arıtma projelerinde makina, inşaat, kimya ve biyoloji bilim dallarından da faydalanılmaktadır. Evsel ve sanayi atık su arıtma tesislerinin tasarımı, inşası ve işletilmesi, su şebekeleri, isale hatları, kanalizasyon tesislerinin tasarımı ve inşası çevre mühendislerinin en çok ilgilendiği konular olarak sıralanabilir.Çevre Mühendisliği ayrıca içme suyu arıtımı, atık suların geri çevrimi ve yeniden kullanılması, çevresel etkilerin değerlendirilmesi raporu hazırlanması, hava ve toprak kirliliği, tesis içi proses kontrolu ve temiz üretim teknolojilerinin araştırılması gibi konularla da uğraşmaktadır.

Eylül 2016

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

Çevre Mühendisliği okuyorum. Boş zamanlarımda gönüllü olarak mesleğimi öğrenebileceğim -staj yapabileceğim- şirket önerileriniz hangileridir?

Öncelikle mühendis olacağın için iş hayatında bi yerden sonra yönetici pozisyonunda bulunacaksın. Bundan dolayı sadece çevre mühendisliği üzerine odaklama kendini. Elinden geldiğince kurumsal şirketlerde staj yapmanı öneririm sana. İnsan, zaman, kriz yönetimini kurumsal şirketlerde daha profesyonel öğrenebilirsin. Bilgi donanımını okulun ve sen bi şekilde yaratıyorsun zaten. Onun haricinde çevre danışmanlık firmaları direk mesleğini öğrenmen açısından çok yararlı olacaktır.
Temmuz 2016

Burak Can Kara, bir soruya yanıt verdi.

Geomatik mühendisliği nedir? Mezunları ne iş yapar?

Konuyla ilgili detaylı bilgi aktarmaya çalıştığım şu yazıya bakabilirsiniz.bcankara.com/geomatik-muhendisligi-nedi...
Nisan 2015

Ahmet Emin Gürsoy, bir soruya yanıt verdi.

Çevre Mühendisliği okuyorum. Boş zamanlarımda gönüllü olarak mesleğimi öğrenebileceğim -staj yapabileceğim- şirket önerileriniz hangileridir?

Çevre mühendisliği ; hava su ve toprak alanlarından oluşur. Hava ve su çok geniş alanlardır sana hangisi daha etkileyici geliyorsa o firmaları araştırıp onlara yönelmen gerekir. Ve çalışanlarına avantajları dezavantajları işi öğrenme konusunda sorular sormalısın yardımcı olacaklardır.
Mart 2015

Derviş Şahin, bir soruya yanıt verdi.

Çevre Mühendisliği okuyorum. Boş zamanlarımda gönüllü olarak mesleğimi öğrenebileceğim -staj yapabileceğim- şirket önerileriniz hangileridir?

Kurumsal firmalar zorunlu staj dışında stajyer almıyor genelde. Ama bulunduğunuz bölgedeki danışmanlık firmalarına danışabilirsiniz.
cmo.org.tr/belgelendirme/tescilli_sirke...
yukarıdaki bağlantıdan bulunduğunuz şehri seçip aç dediğinizde bölgenizdeki firmaların bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca çşb'nin sitesinde de lisanslı firma bilgileri mevcut.
isatanbul anadolu yakasında iseniz öğrenci arkadaşlarımı yönlendirdiğim bir yer var. deri osb'de çalışan bir arkadaşım yaz dönemleri öğrencilere yardımcı oluyor.
Şubat 2015

İ. Evren Şahin, bir soruya yanıt verdi.

Çevre Mühendisliği Bölümü'nde okumak ile ilgili görüşleriniz nelerdir?

İlk olarak her üniversite öğrencisi gibi bende bölümünü sevmeyerek başladım lisans hayatıma. Çok başarılı bir öğrencilik hayatımda yoktu aslında. Ama özellikle son sınıflara doğru artık mühendislik hesapları yapmaya başladıkça bölümün kıymetini anlıyorsun. Çevre mühendisliği karma bir bölümdür. Kimya bilgisi yanında makine bilgisi teknik çizim ve görüş yeteneği gelişmiş bir birey olarak mezun olursunuz. Çevre sorunları hakkında gerçekleri öğrendikçe daha bir aşık olursunuz mesleğinize. İyi çevre mühendisliği okumuşum diyebilirim.
Ekim 2014

Ayni Al, bir soruya yanıt verdi.

Hafriyatla denizin doldurulması suretiyle geliştirilen yapıları ülkemizde ne gibi tehlikeler bekliyor?

Hafriyatla denizin doldurulması suretiyle geliştirilen yapıları ülkemizde ne tehlikeler bekliyor bilmem, dürüstçesi umrumda değil. Asıl hafriyatla denizin doldurulması suretiyle ülkemizi bekleyen tehlikelere bakın siz. Denizi de ülkeden sayıyorsanız... O hafriyat kaya ya da kum değil de toprak hatta çöp ise o denizin zehirlenmesi ve öldürülmesi anlamına geliyor bu.
Ekim 2014

Aykut Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

Hafriyatla denizin doldurulması suretiyle geliştirilen yapıları ülkemizde ne gibi tehlikeler bekliyor?

Hafriyatla denizi doldurmak riskli diye birşey yoktur. Sonuçta sondajlar zemin etitleri yapılıyor, mühendislik hesapları yapılıyor, deniz tabir-i caizse bodoslama doldurulup üzerine inşaat yapılmıyor. Eğer herşey mühendislik kitabına uygun yapılırsa, bir problem görmüyorum
Mart 2014

Fazlı Baş, bir soruya yanıt verdi.

Hafriyatla denizin doldurulması suretiyle geliştirilen yapıları ülkemizde ne gibi tehlikeler bekliyor?

Bence denizi doldurularak yapılan yapılar çok fazla bir zararı olacağını düşünmüyorum çünkü böyle yapılar yüksek güvenlik kat sayılarına göre yapılıyor. Bu da yapının ve doldurulan zeminin ne kadar güvenli yapıldığını gösteriyor
Aralık 2013

Bektaş Eser, bir soruya yanıt verdi.

Hafriyatla denizin doldurulması suretiyle geliştirilen yapıları ülkemizde ne gibi tehlikeler bekliyor?

Dolgu ile yapılan inşaat ve bu tip durumlarda her zaman risk vardır ama nerede, nasıl uygulandığı da çok önemlidir!
Aralık 2013

Selahaddin Öztürk, bir soruya yanıt verdi.

Hafriyatla denizin doldurulması suretiyle geliştirilen yapıları ülkemizde ne gibi tehlikeler bekliyor?

Dolgu zeminler kontrollü dolgu olarak yapılmamışsa (sıkıştırma araç gereçleri, özel sıkıştırma yöntemleri uygulanmamış ise) yaklaşık 30 yıllık bir süre sonunda üzerinde yapı yapılabilirliğini en son okuduğumda ''ilgili standartlarda'' yazmakta idi. Bunun yanında bir mühendis olarak dolgu zeminler üzerine yapı yapılmasına her zaman karşı olmuşumdur. (oyun parkı-bahçe-mesire yeri v. S hariç) Deniz tabanının doldurularak üstüne deniz yapıları hariç yapı yapılması kanımca çok sakıncalıdır. Bugün Karadeniz otobanı bir çok yerde deniz dolgusu üzerinde teşkil edilmiştir, bunun sonucu olarak bir çok haberde bu yolların yarıldığını, kaydığını şeklinde haberler izlemekte, duymaktayız. Gelecekte bu yolla ilgili bu yönde daha fazla haber duyacağımızı şimdiden söyleyebilirim.
İnsanoğlu dünyanın en yaratıcı varlığıdır ama ne yazik ki bu yaratıcılığı kısıtlıdır ve doğa her zaman daha güçlüdür. Doğa özellikle de denizin kimyasal ve fiziksel etkileri çok yıkıcı olabilmektedir.
Birde açıkçası deniz kıyıları doğal haliyle en güzelidir, onbinlerce yılda oluşmuş bu panoramayı 30-40 yıllık ömrü olan bir yol için heba etmek bence geçmişe ve geleceğe ihanetten başka hiç bi şey değidir
Ekim 2013

Ahmet Çapar, bir soruya yanıt verdi.

Şu siyasilerin meslek odalarını safdışı bırakma aşkı nedendir? Diyaloğa girmek yerine başka alternatif yaratma çabası neden?

Kim ne derse desin ben bugüne kadar meslek odalarının meslek sahiplerini koruduğunu görmedim. Madem çok etkililer niye mühendisler odası çıkıpta "1000 liraya mühendis çalıştıramazsınız" diye sahip çıkmıyor mühendislerine. Madem yeni mezunlar yetersiz neden müfredat hakkında 2 kelam etmiyo bu mühendisler odası. Açıkca odalar rant kapısıydı geçti gitti çokta güzel oldu.
Daha fazla

46 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.