Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel enstitü bakım ürünleri ve aletlerle, konusunda uzman kişi tarafından, steril bir ortamda yapılan; cildi temizleme, nemlendirme, besleme, yenileme gibi cildin tipine uygun bakımın ve gerektiği durumlarda doğru tedavinin gerçekleştirilmesine cilt bakımı denir.Cilt bakımını cildin iyi bir analizinin yapılmasının ardından cilt tipinin belirlenmesi ve cildin ihtiyaçlarının tespit edilmesiyle başlar sonrasında cilt tipine uygun ürünlerle cilt temizlenir peeling işlemi yapılır ardından buhar uygulaması yapılır, buhar sonrasında sıkma işlemi yapılarak cilt komedon ve milyalardan arındırılır sıkma işlemi sonrasında high frekans ile cilt dezenfekte edilir gözenekler sıkılaştırılır sıkma işlemi esnasında oluşan kızarıklık giderilir cilt sakinleştirilir. Cildin ihtiyacına uygun maske uygulanır maske sonunda tonikleme yapılır ve nemlendirici sürülüp masaj manipülasyonları ile emilimi sağlandıktan sonra bakım sonlandırılır. Profesyonel Cilt Bakmının Amacı Nedir? Cildin doğal su ve sebum oranını dengelemek; böylece ciltte sivilcelenme, kuruma, kırışmanın önüne geçmek, gözeneklerin tıkanmasının önlenmesi ile ciltten toksinlerin atılımının devamının sağlanması. Ciltten ölü hücrenin uzaklaştırılması ile,canlı yeni taze cildin açığa çıkmasının sağlanması, cildin hücre yenilenme dengesinin sağlanması. Yıpranmış olan cildin ihtiyaç duyduğu oksijen,vitamin ve nemin cilde temininin sağlanması. Cildin kan dolaşımının artırılması. Profesyonel Cilt Bakımına Ne Zaman Başlanmalıdır? Ergenliğin başladığı dönemde cilt bakımına da başlanması gerekir. Bu dönem, yaşanan hormonsal değişiklikler nedeniyle sivilcelerin ve komedonların da başlangıç dönemidir ve uzman doktor veya estetisyen kontrolünde düzenli bir cilt bakımı ile bu dönem sorunsuzca atlatılabilir. Genç yaşta başlanan cilt bakımları, kaliteli ve güzel bir cilde sahip olmanın reçetesidir. Cilt bakımı ne sıklık...

Mayıs 2012

Enfal Anıl @jrguitarist

Sivilcenin nedenleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Elma sirkesi ile sabah akşam... Yüzünüzü temizleyin... Bir şey kalmadığını göreceksiniz... Ayrıca... Zeytinyağı ile tuz karışımını yüzünüzde bir pamuk ile ovalayın... Farkı fark edeceksiniz... Dikkat ilaçlar sadece semptomatik tedavi içindir... . Yani geçicidir... ... .
Temmuz 2014

Emel Gerçek @cenin

Parfümler nasıl kullanılmalıdır?

Teninize temas ettirmenizi onermem.. Kiyafetlerinize, fularlariniza hatta sapkalariniza bile sikabilirsiniz. 😊
Haziran 2014

Ruhsar Keleş @ruhsarkeles

Cilt için gül suyu aldım ama kokusu normal gül suyu gibi değil de kurutulmuş gül kokusu gibi. Bu normal mi?

Marka olarak %100 gülsuyu olan güvenilir 2 marka Rosense ve OTACI'dır. Bunun dışındaki markalara gülsuyu konusunda ben şahsen pek güvenmiyorum. Kendim de araştırdım ve bu 2 firmanın ürününü de aldım. OTACI'yı da Rosense'si de tavsiye ederim.
Kasım 2012

Mücahit Avcı @mucahitavci

Kullanılan ve etkilerinden memnun kalınan kozmetik ürünleri hangileridir?

Hacı Şakir el sabunu, köpürüyor, elleri ve vücudu gayet güzel temizliyor.
Haziran 2012

İbrahim .... @crytek123

Cilt bakımı için tavsiye ettiğiniz bir güzellik salonu var mı?

Eğer İstanbul'da oturuyorsanız, Göztepe'de Marmara Üniversitesi'nin 200 metre ilerisinde Uğurkan güzellik salonu var. Ben hiç yaptırmadım fakat yaptıran arkadaşlarımdan biliyorum.
Nisan 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Argan yağı nedir? Ne gibi faydaları vardır?

           Bitkisel Ürünler
Argon meyvesinden elde edilen yağdır. Özellikle Fas' ta üretiliyor.
Faydaları şöyle;
 • Sivilce tedavisinde oldukça etkili,
 • Cildin yumuşamasını sağlıyor,
 • Kırışıklıkları azaltarak cilt sıkılaşmasında etkili.
 • Güneş, sigara, stres, çevre kirliliğinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.
 • Hamileleik döneminde oluşan çatlaklar için etkili,
içerisinde ;
 • doğal oleik asit (omega 9) %47.1,
 • E vitamini %38.8,
 • strol
 • polifenol gibi bileşenler içermekte...
Mart 2012

Furkan Ertaş @FuRKaNnN

Yüz'de çıkan sivilceler için önerebileceğiniz bir ilaç ya da krem var mı?

İyi de o sivilce neden çıkmış? Stresten mi, hormonlardan mı, cildin yapısı yağlı diye mi? Bunlardan habersiz şu ilacı yada kremi kullan demek ne kadar doğru? Herkesin cilt yapısı farklı diye düşünülürse, iyi olsun derken daha üzücü sonuçlarla karşılaşma riski de var!
Biraz yağlı bir şeyler yendi diye çıkan bir iki sivilceden bahsediliyorsa ve cilt temizliği esas alınıyorsa; "sebamet" yüz temizleme jeli günlük temizlik için güzel bir ürün.
Yine de ciddi bir problem söz konusu ise, doktorun verdiği reçete dikkate alınmalı derim ben.
Şubat 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Argan yağı nasıl kullanılır?

Argan Yağında E Vitamini ve Ferulic-Asit bulunur. E vitaminini havuç yağından, Ferulic-asiti de Adaçayı yağından sağlayabilirsiniz. 
Bilgilerinize
S:)G:)
Şubat 2012

Caner Acu @cnr4

Hangi cilt hastalıkları kaşıntıya neden olur?

Primer dermatolojik hastalıklar genel olarak kaşıntıya neden olurlar. Liken planus, atopik egzema, psoriasis, seboreik dermatit bu gruptan kaşıntıya neden olan başlıca cilt hastalıklarıdır.
Ocak 2012

Seyhan Boyun @Caimsun

Ocak 2012

Burhan Çetinkaya @Burhan

Yağlı ciltler için ne yapılabilir? Kesin tedavisi nedir?

Acikcasi gozeneklerinizi kapatmamak icin, pek fazla fondoten ve pudra kullanmayin derim. (Hic kullanmiyorum) Hangi seri olursa olsun bir sekilde zarari dokunuyor.
Duzenli olarak temizlik urunleri kullanmalisiniz, maske yapabilirsiniz fakat tavsiyem C peeling olur.
Icinde paraben, Sls, Al olmayan urunleri ve hayvanlar uzerinde denenmeyen seyleri tercih ederseniz daha guzel olacaktir.
Ayrica deterjan, sabun.. Cogu seye alerjiniz olabilir, tespit edip titiz olmak her zaman +1 adim.
Gec yas almak, en guzel (sanirim tek : P) yani.
Aralık 2010

Binnur Adıgüzel @tayyare

Azelderm adlı kremi doktorlar ciltteki lekelerin giderilmesi için veriyorlar. Bu kremi gerçekten, düzenli kullanıp da yararını gören oldu mu?

En büyük sorunum güneş lekeleri denemediğim krem kalmadı neredeyse, kesin çözüm olan olmadı son çare artık kimyasal pling yaptırmayı düşünüyorum.
Ekim 2012

June @june

Yüzümüzde kırışık oluşmaması için hangi hareketlerden kaçınmalıyız?

 • Farkında olmadan kaşları çatarak konuşmak kaşların arasında derin kalıcı kırışıklıklara sebep olur,bunu bi nebze azaltmak için aynı bölgeye gün içinde arada bir elle germe hareketi uygulamak gerekmektedir.
 • Güneşli zamanlarda gözleri kısmak da göz çevresi ve alnı kırıştırmaya neden durumlardandır,bunu önlemek için gözü tamamen kapatan,alttan ve üstten ışık girişini önleyen güneş gözlükleri kullanılmalıdır.
 • Yanlış bilinen bi durumda gülmenin kırışıklıklara neden olduğu düşüncesidir,gülmek tam tersi kaslarımızı harekete geçirdiği için kırışık oluşumunu önlemektedir.
Şubat 2013

Deniz Yalçın @denizyalcin

Nemlendirici ve Losyon arasında ne fark vardır?

Genel olarak insanlar bu iki terim arasındaki farkı pek bilmezler.

Cilt Bakımı

Evet Aslında bu fark tam olarak insanlar tarafından yapılamıyor olsa da her ikiside deriye bakım yapmak, iyileşmesini sağlamak ve gençleştirmek amaçlanarak kullanılabilir. Bazılarına kırışık önleyici madde eklenir, bazıları akneleri tedavi etmek için, lekeleri yok etmek için ayrı ayrı özelliklere getirilebilirler.

Sıvı formdaki kremler farklı yoğunluklara sahiptir. Farklı cilt tiplerinde farklı oranlardaki karışımlar kullanılmaktadır ve hepsinin içeriğinde bulunan hammaddeler birbirinden farklıdır.

Bir ürünün losyon olarak mı nemlendirici olarak mı üretileceği en başta düşünülmesi gereken birşeydir. Hangi amaçla kullanılacak ise o amaca yönelik olarak kıvam verilmeli ve içerik buna göre belirlenmelidir. Genelde losyonlar nemlendiricilere oranla daha az yoğun olan ürünlerdir. Yağ içeriği nemlendiricilere göre daha azdır. Yüz kullanımından çok vücut kullanımı için tasarlanarak üretilmişlerdir. Daha hafif oldukları için gözenekleri kapatmazlar ve akneli cilt tipindeki kişiler için genelde tavsiye edilen ürün tipidirler. Losyonlar hem vücut hem yüz için kullanılabilmektedir diyebiliriz yani.

İçerisine UV ışınlarından korunmak için maddeler ekleyerek bu ışınlardan alacağımız zararı azaltma özelliğine sahip olabilirler. Bazı vitamin ve mineraller de eklenerek zenginleştirilebilirler.

Cilt Bakımı

Nemlendiriciler ise losyona oranla daha yoğun bir kıvamdadırlar. Özellikle cildin nemlenmesi için tasarlanmışlardır.Nemlendiricilerin yağ oranı daha fazladır, temelini su ve yağ oluşturur. Kuru cilde sahip olan kişiler kendi cilt tiplerine uygun daha da yoğun kıvam da üretilen nemlendiriciler kullanırlar. Hatta bu kişiler için özel üretilmiş medikal maddde içeren ve kuruluğu giderici özelliğe sahip olan nemlendiriciler de üretilmiştir.

Şimdi bahsettiklerimizi maddeler halinde özetlersek;

1. Losyonların su miktarı nemlendiricilerin de yağ miktarı daha fazladır
2. Nemlendiriciler, losyonlara göre daha yoğun bir kıvama sahiptirler.
3. Losyonlar tüm vücut için, nemlendiriciler sadece yüz için üretilir.
4. Bazı özel losyonlar cildi kurutabilir, ama nemlendiriciler cildi nemlendirmesi için özel üretilmiş ürünlerdir
Daha fazla

123 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Ozonoid Jel

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Solaryum

0 Kullanıcı   3 Soru   6 Yanıt

Peeling

4 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

Ağda

0 Kullanıcı   4 Soru   4 Yanıt