Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Nedir? Profesyonel enstitü bakım ürünleri ve aletlerle, konusunda uzman kişi tarafından, steril bir ortamda yapılan; cildi temizleme, nemlendirme, besleme, yenileme gibi cildin tipine uygun bakımın ve gerektiği durumlarda doğru tedavinin gerçekleştirilmesine cilt bakımı denir.Cilt bakımını cildin iyi bir analizinin yapılmasının ardından cilt tipinin belirlenmesi ve cildin ihtiyaçlarının tespit edilmesiyle başlar sonrasında cilt tipine uygun ürünlerle cilt temizlenir peeling işlemi yapılır ardından buhar uygulaması yapılır, buhar sonrasında sıkma işlemi yapılarak cilt komedon ve milyalardan arındırılır sıkma işlemi sonrasında high frekans ile cilt dezenfekte edilir gözenekler sıkılaştırılır sıkma işlemi esnasında oluşan kızarıklık giderilir cilt sakinleştirilir. Cildin ihtiyacına uygun maske uygulanır maske sonunda tonikleme yapılır ve nemlendirici sürülüp masaj manipülasyonları ile emilimi sağlandıktan sonra bakım sonlandırılır. Profesyonel Cilt Bakmının Amacı Nedir? Cildin doğal su ve sebum oranını dengelemek; böylece ciltte sivilcelenme, kuruma, kırışmanın önüne geçmek, gözeneklerin tıkanmasının önlenmesi ile ciltten toksinlerin atılımının devamının sağlanması. Ciltten ölü hücrenin uzaklaştırılması ile,canlı yeni taze cildin açığa çıkmasının sağlanması, cildin hücre yenilenme dengesinin sağlanması. Yıpranmış olan cildin ihtiyaç duyduğu oksijen,vitamin ve nemin cilde temininin sağlanması. Cildin kan dolaşımının artırılması. Profesyonel Cilt Bakımına Ne Zaman Başlanmalıdır? Ergenliğin başladığı dönemde cilt bakımına da başlanması gerekir. Bu dönem, yaşanan hormonsal değişiklikler nedeniyle sivilcelerin ve komedonların da başlangıç dönemidir ve uzman doktor veya estetisyen kontrolünde düzenli bir cilt bakımı ile bu dönem sorunsuzca atlatılabilir. Genç yaşta başlanan cilt bakımları, kaliteli ve güzel bir cilde sahip olmanın reçetesidir. Cilt bakımı ne sıklık...

Temmuz 2014

Emel Gerçek @cenin

Parfümler nasıl kullanılmalıdır?

Teninize temas ettirmenizi onermem.. Kiyafetlerinize, fularlariniza hatta sapkalariniza bile sikabilirsiniz. 😊
Temmuz 2014

Ruhsar Keleş @ruhsarkeles

Lokal anestezi kremlerini ağda yapmadan önce kullanarak acısız bir ağda gerçekleştirmek mümkün müdür?

Lazer epilasyon için kullanılan krem bulunmakta, bu kremi ağda yapmadan önce sürüp acınızı biraz olsun hafifletmeniz mümkün.
Haziran 2014

Ruhsar Keleş @ruhsarkeles

Cilt için gül suyu aldım ama kokusu normal gül suyu gibi değil de kurutulmuş gül kokusu gibi. Bu normal mi?

Marka olarak %100 gülsuyu olan güvenilir 2 marka Rosense ve OTACI'dır. Bunun dışındaki markalara gülsuyu konusunda ben şahsen pek güvenmiyorum. Kendim de araştırdım ve bu 2 firmanın ürününü de aldım. OTACI'yı da Rosense'si de tavsiye ederim.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Batık neden oluşur? Nasıl önleyebiliriz?

Batıklar kıl kökünde kızarıklık ve şişlik oluşturup sivilce görünümüne neden olur. Ailesinde batık görülen bireylerde görülme riski yüksektir. Kıvırcık ve kalın kıl yapısı olanlarda daha çok görülür.

Batığı olan erkekler daha az traş olmalıdır ve kılın çıkış yönüne doğru traş olmalıdır. Kadınlarda da her türlü yapılan epilasyon neden olacağından kesin çözüm lazer epilasyon olacaktır. Lazer epilasyon içte dönmüş olan kılı da yok edecektir. Batıklara müdahala etmemek gereklidir. Sadece üst tabakayı sıyırıcı peelingler uygulayabilirsiniz. Batığa müdahale uyguladığınız zaman lekeler kalır.

Batık oluşumunu engellemek için bir kaç pratik yöntem;
  • Banyoda sıcak suyun altında iyice yumuşan ve batık olan bölgenize kese ya topuk taşı ile ovalayarak derinizden batıkların çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  • Cilde peeling uygulanır. Cilt yüzeyindeki ölü deri temizlenerek deri altında ki kıllar, deri yüzeyine çıkar.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Kil maskesi ne işe yarar?

Kil Maskesi

Maskeyi hazırlamak çok kolay. 1,5 yemek kaşığı kili resimde gördüğünüz püre kıvamına gelene kadar çok sıcak olmayan su ile karıştırın. İçine isterseniz her zaman kullandığınız cildinize iyi gelen yağlardan bir iki damla damlatabilirsiniz. Sivilceniz varsa limon ya da elma sirkesi sıkabilirsiniz. Bu maske 5-10 dakika durduktan sonra yüzünüzde beton gibi kurumaya başlar. Sonra yavaş yavaş ovalayarak yine sıcak suyla temizleyin.

Ne işe yarar?
  • Ciltteki sivilceleri ve lekeleri giderip cilt tonunu eşitlemeyi sağlar.
  • Kan akımını hızlandırıcı etkisi sayesinde cildin hızlı yenilenmesini sağlar.
  • Yağlı ciltler için çok faydalıdır. Cildinizin yağlanmasını önleyici ve dengeleyici olduğu için anti agent özelliği cilde çok iyi gelir. Ancak cildi kuru olanlar sürekli kullanmamalı ve kullandıktan sonra nemlendirici sürmelidir.
  • Cildin gerilmesini sağlar, cildin sarkmasına neden olan yağlardan arındırır. Ancak her gün uygulamak cildi gereceğinden kırışıklıklara neden olabilir.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Kaş bıyık alma yöntemleri nelerdir?

Ben kendim pek beceremiyorum da iple almak iyi bir yöntem oluyor. Kuaförde kaşları ip ve cımbız ile alıyorlar. Bıyıklar için de ip ya da sir ağda etkili bir yöntem... .
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Ergenlik dönemi sivilcelere nasıl bakım yapılmalıdır?

Her sabah PH dengesi 5.5 olan bir sabun ile güne başlamak ve su bazlı cilt tipine uygun bir krem sürmek. Gece yatmadan önce mutlaka makyaj yapılmış ise çıkartılması gerekir ve ne olursa olsun, gece yatmadan önce mutlaka yıkama, arındırma ve nemlendirme yapılmalıdır. Efor sarf edilecek aktivitelerde bulunmadan önce mutlaka cilt temiz olmalıdır ki gözeneklerde halihazırda var olan ter ve yağ kir ile birleşmesin, yeni sivilceye yol oluşturmasın.
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Çıban neden çıkar? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Derinin derin tabakalarında kıl kökleri bulunur. Bir kıl kökü mikrop kaparsa, içi irin dolu küçük bir apseye dönüşür; buna "çıban" denir. Kirpiklerin kökünde oluşan çıbana ise, "arpacık" denir. Çıbanlar bedenin her yerinde çıkabilirler ama en çok yüz, göz kapakları, ense, sırt ve kaba etlerde çıkarlar. Giysilerin sürtündüğü yerler de çıbanların sık görüldüğü bölgelerdir.

Çıbanın oluşum nedenleri
Çıban yapan başlıca bakteri stafilokok denen bakterilerdir. Bu bakteriler, herhangi bir hastalık yapmadan deri yüzeyinde de bulunabilirler. Deride tahriş gibi nedenlerle, kıl köklerine girebilecekleri çatlaklar olursa çoğalıp çıban olurlar. Kötü beslenenlerde, bünyesi zayıf olanlarda, alkoliklerde, kansızlarda, beden direnci düşük kişilerde sık sık çıban çıkabilir. Çok yağlı yemek yiyenlerde de deri yağlanacağı için, kıl köklerinde iltihaplanma sık görülebilir. Şeker hastalarında kan şekeri fazla olduğundan şekerce zengin dokularda bakteriler çoğalabilir ve bu da sık sık çıban çıkmasına neden olur. Uyuz ve egzama gibi deri hastalıklarında da kıl köklerinin iltihaplanması kolay olduğu için çıbanlar oluşur.

Çıban Belirtileri ve İyileşme Süreci
Önce deri kızarır ve duyarlı hale gelir. Bir süre sonra ortasında, içinde irin bulunan bir çıban başı görülür. İrin ölü mikroplar, ölü akyuvarlar ve doku artıklarından oluşan akışkan bir maddedir. Çıban göz kapağı, burun ve kulak gibi derinin gergin olduğu yerlerde oluşursa çok ağrı yapar. Çıban başı patlayıp irin boşaldığı zaman iyileşme başlar ve bir hafta içinde çıban bütünüyle yok olur. Bedenin savunma sistemleri güçlüyse, çıban patlamadan da iyileşebilir.

İz kalır mı?
Küçük bir çıban hiç iz bırakmaz; büyük çıbanların ise ancak aylar sonra silinebilen hatta ömür boyu kalan izleri olabilir. Büyük bir çıbanın iz bırakmasını önlemek için tek çare, erken tedavidir. Doktora ne kadar erken gidilirse tedavi o kadar başarılı olur. Özellikle, göz çevresi ve burun gibi yerlerde çıkan çıbanlarda tedaviye önem vermek gerekir. Söz konusu yerlerde iltihabın, ilerleyerek beyni etkilemek gibi bir tehlikesi vardır.

Ne yapmalı?
Çıbanlara dokunmak ya da sıkmak iltihabın yayılmasına neden olacağı için çok sakıncalıdır. Çıbanlar genellikle birkaç gün içinde kendiliklerinden baş oluştururlar. Ama çıbanın daha çabuk baş yapması istenirse, şu yönteme başvurulabilir: Çıban ya sıcak suyla yıkanır ya da üstüne sıcak suya bastırılmış bez konur. Sıcak su, baş oluşturmasını hızlandırmasının yanı sıra, ağrıyı da azaltır. Ayrıca çıban tedavisinde kullanılan merhemlerden sürüp, üstünü gazlı bezle kapatmak da yararlı olabilir.

Arpacık için ne yapmalı?
Arpacık, göz kapağı gibi duyarlı bir yerde çıktığı için, iyileşmeyi hızlandırıcı girişimler sınırlıdır. Ama bir tahta kaşığın sapı kaynar suya daldırılarak iki saniye silkelenip fazla suyun akmasını ve biraz soğumasını sağladıktan sonra, arpacık üzerine bastırılabilir. Arpacığın tam ortasındaki kirpik rahatlıkla görülebiliyorsa, cımbızla alınması da irini akıtacağından iyileşmeyi hızlandırır.

Küçük çıbanlar sıkılarak çabucak iyileştirilebilirse de hiç dokunmamak daha iyidir. Büyük ve ağrılı çıbanlar ise asla sıkılmamalıdır. Kendi kendilerine patladıktan sonra, yeniden iltihaplanmalarını ve iltihabın başka yerlere bulaşmasını önlemek için, küçük bir yara bandıyla üstleri örtülüp, iz bütünüyle geçinceye kadar bant her gün değiştirilmelidir.

Tıbbi Tedavi
Ender rastlanmakla birlikte, bazen çıban büyür ama patlamaz. Bu durumda, bir doktor tarafından delinerek boşaltılması gerekir. Çıbanın yayılmasından kuşkulanıldığında antibiyotik de kullanılır.

Bir insanda art arda çıban çıkması şeker hastalığının ya da başka bir hastalığın belirtisi olabilir; zaman geçirmeden doktora görünmekte yarar vardır. Çıbanla birlikte ateşin de yükselmesi, doktora gitmeyi gerektiren bir nedendir. Çok küçük çocuklar ile çok yaşlılardaki çıbanların da doktora gösterilmesi yerinde olur. Ayrıca çıbanları kendi yöntemimizle tedaviye kalkışmayın, söz gelimi evde kullanılan dezenfektanlarla temizlemeyin, tahrişe yol açarsınız.
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Yağlı ciltlere uygun gece bakımı nasıl yapılır?

Gece bakımını yapmadan önce mutlaka cildinizdeki makyajı temizleyin. Yağ temizleyici jellerle suratınızı yıkayıp, daha sonra tonik kullanın.

Yağlı cildi olanlar da sivilcelerde mevcut ise her gece yattığı yastık yüzünü değiştirmesi gereklidir. Yüzünü havlu ile silmemeli, kağıt havlu ile temizlemelidir. Çünkü yağ salgısı dağılır ve cildin her tarafına yayılabilir.

Cildi çok yağlı olanlar aktardan aldığınız kükürtlü sabunla yüzünüzü yıkamanızı öneririm. Bu sabun cildin tüm yağını alıyor. Ancak çok kurumasına neden oluyor. Yağ oranı düşük olan sütlü nemlendiricilerle yüzünüzün nemlenmesini sağlayıp kurumayı engelleyebilirsiniz.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

En iyi dudak koruyucu hangisi?

Blistex çok iyi. Onun dışında Neutrogena'nın parfümsüz dudak koruyucuları kullanılabilir. Ayrıca geceleri yatmadan önce dudaklara bepanten sürmek de etkili olabilir.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Talassoterapi nedir? Ne işe yarar?

Talasoterapi kür amaçlı, koruyucu veya tedavi edici olarak tıbbi gözetim altında, deniz ve çevresine özgü tüm yararlı etkenlerin, yani deniz iklimi, deniz suyu, deniz çamurları, yosunlar, kum ve denizden elde edilen diğer maddelerin kombine olarak değişik yöntemlerle kullanıldığı bir tedavi sistemidir.
İnsan sağlığına katkısı olan bu yöntemde iyileştirici güç denizden alındığından, Talasoterapi Merkezleri sadece deniz kıyılarında kurulmaktadır. Talasoterapi, deniz iklimi ve bol güneş sayesinde, hem vücudun hem de zihnin tümüyle yenilenmesini, güzelleşmesini ve pozitif enerji depolamasını sağlamaktadır.

Linkteki videoda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.
uzmantv.com/konu/talassoterapi-deniz-ku... .
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

Kolonyanın cilde zararı var mıdır?

Normal kullanımda bir zararı yoktur. Fakat hassas bir cilde sahipseniz kolonyanın içeriğindeki parfüm ve etil alkol sizde alerjiye neden olabilir. Ayrıca cilt tipi ne olursa olsun özellikle ağda, epilasyon, güneş yanığı, cilt bakımı, tıraş, peeling gibi özel durumlardan sonra cilde kolonya uygulanmamalı. Bununla birlikte sivilce, pişik, açık yara ve genital bölge gibi mukozalarla temas ettirilmemelidir.
Ocak 2014

Cem Deyupoğulları @ccCEMmm

Erkekler için yanak kıllarını almanın en iyi yolu nedir?

Berberim ağdayla alıyor, korkmayın abartıldığı kadar acımıyor, güzel de oluyor. Ben tıraş ediyorum normalde, ondan da korkmayın. Tıraş etmekle de çoğalmıyorlar.
Aralık 2013

Gizli Kullanıcı

Kış aylarında cildimize nasıl bakmalıyız?

Kış aylarında cilde sütlü ürünlerle bakım yapmak gereklidir. Nem özelliği yüksek olan bakım ürünlerini ve kozmetik ürünlerini kullanmak gereklidir. A ve C vitamini içeren kremler kullanılmalıdır. Yaz ve kış fark etmeden güneşten koruyucu kremler kullanmayı ihmal etmeyin. Özellikle cildi hassas olan kişilerde en önemli bakımlardan birisidir.

Cilt kurumasını önlemek için susuz kalmamaya özen göstermeliyiz. Vitamin alımını ihmal etmemek gerekir. Ellerin çatlamasını önlemek için eldiven kullanmayı unutmayın. El kremleri kullanıp sürekli nemlendirme yapın.

Kışın en çok çatlayan organların başında dudaklar geliyor. Bunu önlemek için uygun nemlendirici lipstick kullanmaktır. Bunu cebinizde taşıyıp her kuruduğunda kullanmanız gereklidir.
Daha fazla

123 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Ozonoid Jel

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Solaryum

0 Kullanıcı   3 Soru   6 Yanıt

Peeling

4 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

Ağda

0 Kullanıcı   4 Soru   4 Yanıt