Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cilt Problemleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2012

Enfal Anıl @jrguitarist

Sivilcenin nedenleri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Elma sirkesi ile sabah akşam... Yüzünüzü temizleyin... Bir şey kalmadığını göreceksiniz... Ayrıca... Zeytinyağı ile tuz karışımını yüzünüzde bir pamuk ile ovalayın... Farkı fark edeceksiniz... Dikkat ilaçlar sadece semptomatik tedavi içindir... . Yani geçicidir... ... .
Temmuz 2013

Tutku Yılmaz @t_u_t_k_u

Balık pulluluğu nedir?

Genetik bir rahatsızlıktır. Y kromozomunda taşınan bir gen tarafından meydana gelir. Bu nedenle sadece erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Hasta olan babanın bütün erkek çocukları da bu hastalığı taşıyacağından dolayı çocukların hepsi hasta olur. Bu hastalıkta tıpkı balık gibi cilt üzeri pul şeklindedir. Özellikle kol ve bacak bölgelerinde.
Sağlık
Eylül 2012

Şebnem Avşar @sebnemavsar

Diskoid lupus eritematozus hastalığı nedir ve tedavisi nasıldır?

Özellikle yüzü olmak üzere deriyi etkileyen bir hastalıktır. Sebebi tam bilinmeyen cilt, eklem, böbrek, kalp zarı, akciğer zarı gibi bir çok doku ve organ iltihabına bağlı çok sayıda bulgularla giden, değişik seyir gösteren ve çeşitli bağışıklık sistemi anormalliklerle karakterize otoimmun, kronik sistemik bir hastalıktır.

Atrofi (Normal büyüklükteki bir vücudun, organın, dokunun ya da hücrenin sonradan küçülmesidir.) , skarlasma ve pigment değişimi, çeşitli büyüklerde kızarıklık, soyulan yamalar ile karakterizedir.

Bu bozukluğun nedenleri arasında genetik ve çevresel etkenler vardır. 100. 000 kişide 40 hasta gibi bir görülme sıklığı vardır. Kısa sürede hastalığı tamamen yok edecek bir tedavisi yoktur. Bugün için hastalık tedavi ile kontrol altına alınabilmektedir. Kısa sürede hastalığı tamamen yok edecek bir tedavisi yoktur. Bugün için hastalık tedavi ile kontrol altına alınabilmektedir.

Cilt Problemleri
Ekim 2012

June @june

Yüzümüzde kırışık oluşmaması için hangi hareketlerden kaçınmalıyız?

 • Farkında olmadan kaşları çatarak konuşmak kaşların arasında derin kalıcı kırışıklıklara sebep olur,bunu bi nebze azaltmak için aynı bölgeye gün içinde arada bir elle germe hareketi uygulamak gerekmektedir.
 • Güneşli zamanlarda gözleri kısmak da göz çevresi ve alnı kırıştırmaya neden durumlardandır,bunu önlemek için gözü tamamen kapatan,alttan ve üstten ışık girişini önleyen güneş gözlükleri kullanılmalıdır.
 • Yanlış bilinen bi durumda gülmenin kırışıklıklara neden olduğu düşüncesidir,gülmek tam tersi kaslarımızı harekete geçirdiği için kırışık oluşumunu önlemektedir.
Temmuz 2012

Ceysun Ülgener @Cess

Ciltteki benlerin tehlikeli olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Herkesin vücudundaki benleri ara ara takip etmesi gereklidir. Tehlikeli olduğu durumlar;
 • Vücutta var olan benin zamanla büyümesi ile anlaşılabilir.
 • Renklerine bakılarak anlaşılabilir. Açık kahve, koyu kahve, siyah, kırmızı, gri ve beyaz renklerden en az 3 renk varsa
 • Kanıyorsa
 • Ara ara kaşıntı tutuyorsa
 • Benlerde çıkıntılar oluşmaya başlamışsa
 • Şekli bozulmaya başlamışsa
  böyle durumlarda doktora başvurmak gereklidir.
Mart 2013

Koray Bozkurt @Koray85

Solaryumun zararları nelerdir?

 • Solaryum nedeni ile cildimiz kalınlaşır çünkü solaryum cildimizin altındaki destek dokusunun azalmasına ve kalınlaşmasına sebep olur.
 • Cilt sunem ve dolgunluğunu kaybeder.
 • Yaşlılık süreci hızlanır.
 • Ciltte lekelenmeler meydana gelir. ( Özellikle kimyasal bir madde kullanılıp girildikten sonra lekelenme ve kızarıklıkları görmek çok kolaydır. )
 • Cilt kanserine yakalanma riskini artırır.
 • Vücudumuz çevreden gelen ışınları depolar. Solaryumun yaydığı zararlı,doğal olmayan ışığı depolaması bile başlı başına zarardır.
 • Bronz olmayı severler için, kendi öyle görmek mutluluk kazandıracağından solaryuma bağımlı hale gelebilir. Bunu engellemekte bir zaman sonra çok zorlaşır.
 • Bütün hücre veya dokular ciddi hasar görüyor. Hücre çekirdeği tahrip olur.
 • Bağ dokusunda meydana gelen kırıklarla ciltte ciddi ölçüde yaşlanmaya sebep oluyor. Ayrıca açık tenli, kızıl saçlı ve açık renk gözlere sahip kişiler önemli risk gruplarıdır.

Solaryum

Ekim 2012

Emre Sevinç @emresevinc

Yanığın acısını azaltmak için neler yapabilirim?

Yanıklar için SILVERDIN isimli ilaç oldukça etkili. İlacın endikasyonları şunlar:
 • Yanık yaralarının enfeksiyonlardan korunmasında,
 • Gram-pozitif ve gram-negatif mikroorganizmalar ve funguslarla enfekte olan yanıkların tedavisinde,
 • Diğer cilt lezyon ve yaralarının profilaksi ve tedavisinde endikedir.
Kasım 2015

Gizli Kullanıcı

Eylül 2014

Gizli Kullanıcı

Erkeklerde selülit olur mu?

Evet erkeklerde de selülit görülür. Ancak kadınlarda daha çok görüldüğü için sadece kadınlara özgü olduğu sanılmaktadır. Selülit derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun sıkışması sonucu kan dolaşımının engellenmesi nedeniyle derinin üst kısmında portakal kabuğuna benzer bir görünümün oluşmasıdır.

Selülit oluşumunun genetik, hormonal, beslenme ve aktiviteyle doğrudan ilişkisi vardır. Alkol ve sigara kullanımı, fazla kahve, kolalı içecekler ve stres de diğer etkenler arasındadır. Erkeklerde daha çok kilolu olanların göbek bölgesinde görülmektedir. Ayrıca yaş da önemli bir faktördür. Yaşın ilerlemesiyle dolaşımda bundan etkilenir. Selülit kadınlar için ne kadar estetik önem taşıyan bir şikayet olsa da aslında dolaşım bozukluğudur ve menopozla birlikte artar.

Östrojenin vücudun yağ depolaması üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Kadın vücudunda selülit oluşumunun daha çok görülmesi bu yüzdendir.

 1. Selülit nasıl oluşur? Selüliti azaltmanın yolları nelerdir?
 2. Selülit nasıl önlenebilir?
 3. Mezoterapi nasıl bir işlemdir? Selülitlerin tamamen giderilmesi mümkün müdür?
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Kurdeşen nedir?

Kurdeşen

Kurdeşen kırmızı döküntülerin görüldüğü, kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Tüm vücudu kaplayabilir ya da bölgesel olabilir. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Dokunmakla başka insanlara geçiş olmaz. Ürtiker atağı olarak da bilinir. Döküntüler bir kaç saat içinde geriler.

Ürtiker kan plazmasının derideki küçük damarlardan dışarı çıkması sonucu oluşur. Bu durum histamin denen kimyasal maddenin salgılanması neden olur. Allerjik reaksiyonlar, yiyeceklerin içinde bulunan bazı kimyasal maddeler ve bazı ilaçlar histamin salınımına neden olabilir.

Ayrıca kurdeşenin en büyük nedenlerinden biride strestir. Hatta sıkıntılanan stres olan kişilere halk arasında kurdeşen mi oldun? Diye de sorulur. Stres ve ürtiker kısır döngü gibi birbirini oluşturuyor. Stres yapıldıkça ürtiker artıyor, ürtiker arttıkça stres de artıyor
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Batık neden oluşur? Nasıl önleyebiliriz?

Batıklar kıl kökünde kızarıklık ve şişlik oluşturup sivilce görünümüne neden olur. Ailesinde batık görülen bireylerde görülme riski yüksektir. Kıvırcık ve kalın kıl yapısı olanlarda daha çok görülür.

Batığı olan erkekler daha az traş olmalıdır ve kılın çıkış yönüne doğru traş olmalıdır. Kadınlarda da her türlü yapılan epilasyon neden olacağından kesin çözüm lazer epilasyon olacaktır. Lazer epilasyon içte dönmüş olan kılı da yok edecektir. Batıklara müdahala etmemek gereklidir. Sadece üst tabakayı sıyırıcı peelingler uygulayabilirsiniz. Batığa müdahale uyguladığınız zaman lekeler kalır.

Batık oluşumunu engellemek için bir kaç pratik yöntem;
 • Banyoda sıcak suyun altında iyice yumuşan ve batık olan bölgenize kese ya topuk taşı ile ovalayarak derinizden batıkların çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Cilde peeling uygulanır. Cilt yüzeyindeki ölü deri temizlenerek deri altında ki kıllar, deri yüzeyine çıkar.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuzun tedavisinde içeriğinde permetrin veya gamma benzene hexachloride etken maddesi bulunan merhem ilaçlarla yapılır. Kolay bir tedavisi vardır. İlaç bütün vücuda sürülür ve vücutta yaklaşık 12-24 saat aralığında tutulması gerekir. Ayrıca bulaşıcılık riskine karşı elbiseler yüksek ısıda yıkanır, kuru temizleme uygulanır ve mümkünse hasta yakınlarına da aynı tedavi uygulanır.
Daha fazla

40 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Ben (Cilt)

4 Kullanıcı   3 Soru   7 Yanıt

Sivilce

5 Kullanıcı   24 Soru   40 Yanıt

Çil

1 Kullanıcı   1 Soru   0 Yanıt

Akne

4 Kullanıcı   5 Soru   6 Yanıt