Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cilt Problemleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Mayıs 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Cilt Kanseri Belirtileri

Cilt kanseri derinizde mutlaka belirtiler gösterir. Derinizdeki bu değişiklikler kanser olmasanız bile kanserin belirtisidir. Bu yüzden bu belirtileri bilmekte fayda var.

Aktinik Keratoz: Çok fazla güneş altında kaldıktan sonra oluşan bu yaralar genelde baş, el ve boyunda görülür. Soyulur ve kızarırlar.

Dudak İltihabı: Dudak altında oluşan bir iltihaptır. Dudaklarda kuruluk, soyulma ve yaralar meydana getirir.

Boynuzlar: Deride boynuza benzer küçük çıkıntılardır. Genelde açık tenli ve geçmişte güneş yanıklarından çok etkilenmiş yaşlılarda çıkar.

Ben Ne Zaman Tehlikelidir?
Çok az ben zamanla kansere dönüşür. Bunlar değişik şekil, renk ve boyutlardaki benlerdir. Yetişkinlikte çıkan benler de tehlikeli olabilir.

Tipik Olmayan Benler
Bu benler zamanla kansere dönüşebilir. Güneş yanıkları olan bölgelerde görülürler. Belli bir bölgede, fazla sayıda ve birbirinden değişik şekillerdedirler.

Nasıl Korunulur?
Cilt kanserinden korunmak için vücudunuzu sık sık kontrol etmelisiniz. Benlerinizin fotoğraflarını çekerek, değişimleri karşılaştırabilirsiniz. Bütün değişimleri gözlemlemeli ve anormal bir durumda doktora gitmelisiniz.
Mayıs 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Cilde Zarar Veren Günlük Aktiviteler

Sigara İçmek: Bu, muhtemelen en zararlı olanı. Sigara içmek sadece yüz derisindeki kan akışını azaltmak, aynı zamanda zararlı toksin oluşumuna neden olur. Kırışıklık oluşumunu da hızlandırır.

Sıcak Duş Almak: Herkes sıcak duş almayı sever. Sıcak duş, rahatlatıcı etkisinin yanı sıra yüzdeyi deriye zarar verme özelliğine sahiptir. Yüzdeki kılcal damarları zayıflatır ve yüzü nemsizleştirir.

Alkol: Alkol tüketimi de cilt sağlığı için çok tehlikelidir. Yüzü solgunlaştırmasının yanı sıra derideki doğal yağları yok ederek cildi kurutur. Ayrıca kan damarlarını genişlettiği için, deri altında patlamalar olabilir. Bu durumda kalıcı ve kötü görünümlü lekeler oluşur.

Kirli Makyaj Malzemeleri Kullanmak: Eğer allık fırçanızı ve diğer makyaj malzemelerinizi temiz tutmaya özen göstermezseniz akne oluşumunuz artar.

Yetersiz Uyku: Uykusuzluk strese yol açacağından cildi olumsuz etkiler. Akne, hatta sedef hastalığına bile neden olabilir.

Fazla Telefon Kullanımı: İster inanın ister inanmayın. Cep telefonu cildinize zararlıdır. Çok fazla telefonla konuştuğunuzda yanağınızdaki sıcaklık bakteri oluşumuna neden olur ve akne yaratabilir.

Cilt Bakımı
Mayıs 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Sivilce Varken Nasıl Makyaj Yapılır

 • Öncelikle, ten renginizden bir ton daha koyu, iyi kapatıcı özelliği olan bir fondöten sürün. Fondöteni bir kattan daha fazla sürmemeye özen gösterin çünkü o şekilde yüzünüz daha dikkat çekici hale gelir ve sivilceleriniz göze çarpar.
Cilt Problemleri

 • Eğer cildiniz yağlıysa, mat pudra kullanın.
Cilt Problemleri

 • Sivilceli bir yüze makyaj yaparken, yapılması gereken en önemli şey dikkatleri yüzden uzaklaştırıp, göze çekmektir. Böylece insanlar sivilceleri fazla fark etmezler. Gözünüzün üst kısmına ince bir eyeliner, alt tarafına da kalın bir göz kalemi sürün. Rimel kullanmayı da ihmal etmeyin.Cilt Problemleri
 • Allık sürün. Allık yüzünüze renk verir ve sivilcelerin görünümünü azaltır. Fondöteninizden daha koyu renkte bir allık tercih edin.
Cilt Problemleri

 • Son olarak sıra rujda. Ten rengi ve kahverengi tonlarını seçerseniz daha iyi olur çünkü dikkatler tek bir yerde yani gözlerinizde olmalı.
Cilt Problemleri
Mayıs 2013

Gonca Köse @GNCKSE

Haziran 2013

Devrim Güren @devrimguren

Yaz Kaşıntılarından Kurtulun!

Kaşıntı

Böcek ısırıkları ve açık hava maceralarıyla yaz mevsimi,
kaşınan bir cilt ve can sıkıcı kırmızı kabartılar anlamına gelir. Neyse ki bu yazımız yazın cildinizi nasıl korumamız gerektiğine ilişkin bilgi vererek
kaşıntıdan kurtulmanızı sağlayacak. Güneş yanığının cilt sorunlarını daha da
kötüleştireceğini unutmayın.
Bu nedenle, her gün dışarı çıkmadan önce SPF30
geniş spektrumlu güneş kremi kullanın.

 • İsilik
Kaşıntı
İsiliğin nedeni, tıkanan ter bezleridir. Sıcak ve nemli havalarda, bacak araları veya cildin kıvrım bölümleri gibi sürtünmeye açık bölgelerde görünür. Açık havada oynamayı veya spor yapmayı düşünüyorsanız, cildinizin nefes almasını sağlayacak hafif ve bol giysiler giyin. Ayrıca, gözeneklerinizi tıkayarak isilik oluşumunu kolaylaştıracak ağır vücut losyonlarından uzak durun. Güneşte kaldıktan sonra başınız döner ve mideniz bulanırsa vakit kaybetmeden doktorunuzu arayın; bunlar sıcak çarpması belirtisi olabilir.

 • Böcek Sokmaları
Kaşıntı
Sinekler, sivrisinekler, ateş karıncaları ve diğer haşaratlar, kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir. En iyi korunma yolu: Özellikle güneşin doğduğu ve battığı saatlerde haşarattan koruyucu losyon kullanın. Sivrisinekler durgun suda üredikleri için, partilerin ardından ya da örneğin havuzda yüzdükten sonra havuzunuzdaki, buz kutunuzdaki ve diğer kaplardaki kirli suyu atın. Sivrisinek ısırığının çevresinde kırmızı renkte, hedef tahtasına benzer bir daire görürseniz doktorunuza başvurun; Lyme hastalığının belirtisi olabilir.
olabilir.
 • Zehirli Bitkiler
Kaşıntı
Doğa yürüyüşünden veya bahçede geçirdiğiniz bir akşamüstünden sonra cildinizde kırmızı şişlikler veya sulu kabarcıklar görebilirsiniz. Gördüyseniz, zehirli sarmaşık, zehirli meşe veya zehirli sumakta bulunan yağın neden olduğundan daha fazla rahatsız edici bir cilt sorunu olmadığını biliyorsunuzdur. Bu bitkilerden birine sürtünmüş bir bahçe aletine veya evcil hayvana sadece değseniz bile kızarır ve kaşınırsınız.

Bulunduğunuz bölgedeki zehirli bitkileri tanıyın ve cilt hastalıkları uzmanınızdan reçetesiz satılan koruyucu losyon önerisi alın. Açık hava yürüyüşlerinde uzun pantolonlar ve uzun kollu giysiler giyin, bunları çıkardıktan sonra da sıcak suyla yıkayın. Bahçe işleri için de tek kullanımlık eldivenler kullanın veya işiniz bittikten sonra eldivenlerinizi yıkayın ve aletlerinizi alkolle silin.

Zehirli bitkiye temas ettiğinizde, etkilenen bölgeyi 30 dakika içinde su ve sabunla yıkarsanız kızarık oluşma ihtimalini azaltabilirsiniz. Kızarıklık göz, ağız veya genital organlarınızın çevresinde olup da şişkinliğe veya acıya neden olursa doktorunuza başvurun.

 • Güneş Alerjileri
Kaşıntı
Güneşe çıkar çıkmaz cildinizde kızarıklık ve kabartılar görürseniz; cildiniz, güneşe karşı hassas olabilir. Bu, ya kalıtsaldır ya da antibiyotik ya da ibuprofen gibi bir ilacın neden olduğu bir durumdur.

Güneşe karşı hassas bir cildiniz varsa, açık havaya çıktığınızda özel önlemler almanız gerekir. İki saatte bir güneş kremi sürün. Güneş gözlüğü ve şapka takın, uzun kollu tişört ile uzun pantolonlar giyin, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamaya özen gösterin (sabah 10 ile öğleden sonra 3 saatleri arasında). Güneşte bulunduktan sonra baygınlık veya ateşlenme hissederseniz vakit kaybetmeden bir doktora başvurun.

 • Yüzücü Kaşıntısı
Kaşıntı
O masmavi su, düşündüğünüz kadar temiz olmayabilir. Tatlı suda yaşayan küçük parazitler ve tuzlu suda bulunan deniz bitleri vücudunuza yapışarak küçük kırmızı kabartılara neden olabilir.

Bunlara maruz kalma riskini azaltmak için, su kirliliği uyarısının olduğu yerlerde ve bataklık bölgelerde yüzmeyin ya da yürümeyin. (Klora karşı alerjiniz yoksa, klorlu havuzlarda yüzmekte sorun yoktur.) Sudan çıktıktan sonra havluyla kurulanın ve en yakın zamanda duş alın. Mayonuzu ve yüzme ekipmanınızı (palet, şnorkel vs.) sirke veya alkolle durulayın, daha sonra mayonuzu sıcak suyla yıkayın. Parazit veya bitten etkilenmiş olabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuzu arayın.

Kaşıntı
Haziran 2013

Devrim Güren @devrimguren

Güneş Kremleri İle İlgili Bilmeniz Gereken Gerçekler

Dışarı çıkarken güneş kremi sürerek koruma altında olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ama aslında bundan çok daha fazlası söz konusudur. Yeterince krem sürülmemesi ya da talimatların yanlış anlaşılması yetersiz korumaya ve güneşin cildinize zarar vermesine yol açabilir.
Güneş Kremi
Güneş kremini dışarı çıkmadan yaklaşık 30 dakika önce sürmeniz gerekir. Güneş kremini sürmek için, plaja gidene kadar beklemeyin. Cildin, birçok güneş kremindeki aktif bileşenleri emmesi için zaman gerekir. Cildiniz dışarı adımınızı attığınız andan itibaren güneş ışınlarını almaya başlar ve bu nedenle, gideceğiniz yere ulaşmadan önce, güneş kremini sürmeniz gerekir.
Güneş Kremi

Yüksek koruma faktörlü bir krem sizi tüm gün korumaz. Tüm gün koruma gibi bir şey yoktur. Koruma faktörü ister 15, ister 50 olsun, tüm güneş kremleri yaklaşık iki saat sonra etkinliğini yitirir. En az 30 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmanızı ve dışarıda iki saat kaldıktan sonra tekrar krem sürmenizi gerekmektedir. Kaç kat sürdüğünüzün de bir önemi yoktur. Tüm vücudunuz için tam bir bardak dolusu krem kullanın.
Güneş Kremi

Yüzdükten sonra su geçirmez ya da suya dayanıklı güneş kremini tekrar sürmek gerekir. “Suya dayanıklı” ve “su geçirmez” terimlerini havluya dayanıklı terimi ile karıştırmamak gereklidir. Suya dayanıklı güneş kremlerinin dayanma gücü yüksek olsa da, hiçbiri suya yüzde 100 dayanıklı değildir. Losyonlar cildi suda yaklaşık 40 dakika korur.

Güneş Kremi

Her yaşta çocuğa güneş kremi sürülebilir. Mümkünse fiziksel engeller (pamuk pantolonlar, uzun kollu giysiler ve şapkalar) kullanın. Ama yüz ya da elin üst tarafı gibi kısımlar için, altı aylıktan küçük bebeklere bile az miktarda güneş kremi sürülebilir. Hafif ve kaşındırıcı olmayan mineral bazlı engelleyiciler (titanyum dioksit ya da çinko oksit gibi) içeren ve özellikle bebekler için tasarlanmış formülleri tercih edin.Güneş Kremi

Temmuz 2013

Devrim Güren @devrimguren

Kırışıklar İçin Doğal Yöntemler-Maskeler

Cilt Problemleri

Kırışıklıklar birçok insanın sorunudur. Peki bu kırışıklıklar için evde yapılabilecek yöntemler nelerdir? Bunları size sunuyorum. Güzel bir cilde kim sahip olmak istemez ki?

NAR ÇEKİRDEĞİ

Cilt Problemleri

Nar çekirdeği yağı için gerekli malzemeler:
 • 3-4 adet nar
 • 2 Litrelik cam kavanoz
 • Sargı bezi
 • Saf zeytin yağı

Bunları tamamladıysanız şimdi nar yağını yapma vakti. İlk aşamamız 3 adet narı ayıklıyoruz. Robota vuruyoruz. Havanda da ezebilirsiniz. Çekirdeklerin kırılmasına dikkat etmelisiniz.

Ezilen narları kavanoza alın. Üzerine 1 litrelik saf zeytin yağını ilave edin. Tahta kaşıkla karıştıracaksınız. Sargı bezi fazladan varsa veya tülbent de olabilir kapak yapın. Çünkü süzme işlemi de olacak.

7-10 gün arası ılık bir yerde bekletiniz soğuk olmasın saf zeytinyağı donar. Beklerken de karıştırma işlemini yapmamız gerekiyor ve sargı bezi veya tülbentle süzme işlemi yapmalısınız. Artık doğal kırışıklıklara karşı mücadele yağımız hazır. Düzenli bir şekilde temiz cildimize uygulamayız. Miktara dikkat edin çünkü yağlı cildiniz varsa parlamasını istemezsiniz.

DOMATES
Cilt Problemleri


Domatesle kırışıklıkları engellemek:
 • 3 adet domates
 • Saf zeytin yağı
 • Bal

Malzemeleriniz tamamsa 3 adet domatesin kabuklarını soyup robotuna alın. 1 yemek kaşığı balı ve 1 yemek kaşığı zeytin yağını domatesin üzerine ekleyin. Düşük ayarda çekip püre haline getirin. Artık domatesle kırışıklara karşı püreniz hazır. Yüzünüze yuvarlak hareketlerle masaj yaparak sürün. 1 saat bekledikten sonra yüzünüzü durulayın ve kurulayın.

HAVUÇ
Cilt Problemleri


Kırışık ciltler için havuç maskesi:
 • Havuç
 • Salatalık

Kolay yapımı olan bu maskeyle kırışıklıklarınızı giderebilirsiniz. Salatalık ve havucu sıkarak bir fincan havuç suyu ve salatalık suyu elde edin. Bunları karıştırın ve artık kısa da olsa hazır. Temizlenmiş cildinize sürün ve yirmi dakika bekleyin. Ilık su ile temizleyin. Kısa ve basit bir maskeyle kırışıklıklarınızı gidereceksiniz artık.

ÇİLEK
Cilt ProblemleriKırışıklıklar için çilek maskesi:
 • Taze çilek
 • Yulaf unu
 • Yumurta sarısı
 • Yoğurt
 • Sardunya yağı (Güzel koku oluşması için)

Taze çileği ezin ve yulaf unu ile karıştırıp yoğurun. Çilek hamurunuz hazır. Çilek hamuruna bir adet yumurta sarısı ve iki çorba kaşığı yoğurt çırparak ekleyin. Güzel bir koku oluşması için sardunya yağı katabilirsiniz. Eğer bu kısmı tamamladıysanız krem kıvamına gelene kadar yoğurun. Artık çilek maskeniz hazır. 10-20 dakika bekletin ve ılık suyla yıkayın.
Temmuz 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Göz Sıkılaştırıcı Serum Yapımı

Göz etrafındaki deri yüzün diğer bölümlerine göre daha fazla bakım ister. Çünkü kırışmaya ve gevşemeye daha yatkındır. İşte evde herkesin yapabileceği doğal bir tedavi. Göz etrafındaki deriyi sıkılaştırır ve elastikiyetini korumasına yardımcı olur.

Malzemeler:
 • 1 damla lavanta yağı
 • 1 damla servi yağı
 • 1 damla limon yağı
 • 10 ml deniz yosunu suyu

1. 5 ml deniz yosunu suyunu 10 ml'lik göz damlası şişesi ya da herhangi bir şişeye dökün.

Cilt Bakımı

2. Yağların hepsini içine dökün, çalkalayın ve en son geri kalan deniz yosunu suyunu da ekleyin.
Cilt Bakımı

3. Gözlerinizi temizledikten sonra bir kaç damla uygulayın. Her gün işlemi tekrar edin.

Cilt Bakımı
Temmuz 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Yüzdeki Kızarıklıkları Geçirmek İçin

Salatalık MetoduMalzemeler
 • 1 salatalık
 • Yoğurt
 • Taze kızılcık
1. 1 salatalığı rendeleyin ve 1 çorba kaşığı yoğurt ve 1 çorba kaşığı kızılcıkla karıştırın.

Cilt Problemleri

2. Malzemeleri iyice karıştırın.
Cilt Problemleri

3. Göğüs, boyun ve yüzünüzdeki kızarıklıklara karışımı sürün.

Cilt Problemleri

4. 5-10 dakika beklettikten sonra durulayın ve nemlendirin.
Cilt Problemleri
Temmuz 2013

Devrim Güren @devrimguren

Kahverengi Lekelere Doğal Çözümler


Cilt Bakımı

Yaz aylarında bay ve bayanların başına en sık gelen sorunlardan birisi kahverengi cilt lekeleridir. Güneş sebebiyle oluşan bu cilt lekeleri, ciltte kötü bir görünüm oluşturmalarının dışında psikolojik olarakta kişiyi rahatsız eder. Güneş kremi kullanmadıysanız ve cilt lekesine maruz kaldıysanız doğadan yardım alarak kahverengi cilt lekelerine veda edebilirsiniz.

Cilt lekeleri özellikle kahverengi lekeler için son derece etkili olan bazı karışımlar:
 • Bir tatlı kaşığı kabartma tozu, bir tatlı kaşığı vazelin ve bir adet yumurta kabuğunu un haline getirdikten sonra karıştırın. Cildinize sürerek 20 dakika bekletin ve ardından cildinizden ovalayarak çıkartın.
 • Bir tutam maydanoz, bir tutam semizotu, bir fincan yoğurt ve çeyrek limonun suyunu iyice karıştırıp püre kıvamına getirin. Hazırladığınız bu karışımı cildinize sürüp, 30 dakika bekletin ve ovarak çıkarın. Haftada 2 gün bu uygulamanın yapılması ve dışarıya çıkarken de mutlaka güneş koruyucu krem kullanılması öneriliyor.
 • Bir çorba kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı yulaf unu, çeyrek limon suyu ve bir tatlı kaşığı elma suyunu bir kapta iyice karıştırın. Ardından cildinize sürün. 30 dakika kadar beklettikten sonra hafifçe ovarak çıkarın. Ardından koruma faktörlü kreminizi sürün.
Soğan suyu ve elma sirkesi ile yapılan maske tarifi;
 • 2 adet küçük boy kuru soğan
 • 1/2 çay bardağı elma sirkesi
Hazırlanışı ve kullanım şekli:
Soğanları, mikserde çekerek veya havanda döverek, suyunu sıkın. İçerisine elma sirkesini ilave edin. Elde ettiğiniz, doğal losyonu cildinize sürüp, 30 dak bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı, 2-3 günde bir yapın. Uygulamayı gece yatarken yaparsanız, hem kokmasını engellersiniz, hem de daha iyi sonuç almak için, sabaha kadar cildinizde tutabilirsiniz.
Bu maskeyi haftada bir tekrarlamanız gerekmektedir. Eski lekeleri gidermek konusunda da sabır gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle açık tenli kişilerin güneşe çıkmadan önce en az 20 faktörlü güneş koruyucusu sürmeleri gerekiyor. Yüzdeki kahverengi lekeler bayanların kabusu olan bir cilt sorunudur. Ne kadar makyaj yapsanız da bu kahverengi koyu cilt lekeleri kendisini bir şekilde belli etmektedir. Kahverengi cilt lekeleri genellikle açık tenli bayanlarda güneş ışınlarına hassasiyet nedeniyle ya da hamilelik dönemindeki hormon değişimlerinden dolayı melanin pigmentinin aşırı ve orantısız bir biçimde ciltte salgılanmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Kahverengi cilt lekelerinin bir kısmı kendiliğinden geçerken bazıları da kalıcı cilt lekeleri durumuna dönüşebilmektedir.

Cilt Bakımı

Güneşten korunmada diğer etkili yöntemlerden birisi de güneş gözlüğü ve şapkadır. Cildin güneşten etkilenmesini en aza indiren bu aksesuarlar yaz aylarında cilt sağlığı için vazgeçilmezdir.


Cilt Bakımı

Temmuz 2013

Devrim Güren @devrimguren

Siyah Noktalara 12 Farklı Çözüm!

1) TUTKAL YÖNTEMİ
 1. Evet, yanlış duymadınız! Toksik madde içermeyen, ilkokulda el işleri için kullandığınız PVA veya Elmers tutkal alın.Cilt
 2. Sıcak bir suya batırılmış bir bezi alarak yüzünüzü kapatın. Burada amaç mümkün olduğunca yüzünüzü buharlandırmak. Bunun yanında sıcak bir suyu kaba boşaltarak yüzünüzü buhara tutabilirsiniz.Cilt
 3. Ardından sorunlu alanlara tutkalı uygulayın ve tutkalı kurumaya bırakın.Cilt
 4. Kuruduktan sonra tutkalı çıkarın ve sonucu görün.
2) PAMUKLA TEDAVİ
 1. Siyah noktaları ortaya çıkarmak için hafif bir peeling kullanın.
  Cilt
 2. Bir havlu ile yüzünüzü kurulayın.
 3. Daha kolay çıkarmak için yüzünüze 10-15 dakika hafif sıcak kompres yapın.
 4. Her parmak ucunuza bir pamuk topu yerleştirin.Cilt
 5. Daha sonra yavaşla siyah noktaların etrafında baskı yapın.
3) DİŞ FIRÇASI VE MACUNU
 1. Diş fırçasını ve siyah noktayı ıslatın.CiltCilt
 2. Diş fırçası ile hafifçe siyah noktaya uygulama yapın.Cilt
 3. Bu uygulamayı yaparken macunu göz etrafında fazla gezdirmeyin. Ayrıca her zaman etki etmeyebilir. En az bir hafta deneyin.
4) AHA (Alfa Hidroksi Asit) Yöntemi
 1. AHA içeren bir krem alın.
 2. Kremi siyah noktalara uygulayın. Bu ölü hücreleri temizler ve siyah noktaları yok etmeye yardımcıdır.
 3. 4 gün boyunca tekrarlayın.
 4. Bu ürünler ciltte tahriş, kuruluk ve pullanmaya neden olabilir. Tahriş şiddetli hale gelirse kullanmayı bırakın. Ayrıca uygulamadan sonra 1 saat güneşe çıkmamanız önerilir.
5) LİMON SUYU
 1. Limon suyu, badem yağı ve gliserin kullanarak bir losyon oluşturun.
  Cilt
 2. Losyonu cildinize uygulayın.
6) BAL
 1. Biraz bal alarak ısıtın.
 2. Siyah noktalara uygulayın.
 3. 10-15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.
7) YUMURTA BEYAZI
 1. Bir yumurta akını çırpın. Sarısı ve beyazının ayrı olması önemlidir.Cilt
 2. Parmaklarınızı kullanarak yumurta akını yüzünüze uygulayın.Cilt
 3. Yumurta akını sürdükten hemen sonra siyah noktalı alanların üstüne 2 katlı tuvalet kağıdı veya peçete koyun. Kağıdın sertleşmesini bekleyin.Cilt
 4. Kağıt kuruyunca yavaşça soyun. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.Cilt
8) ZEYTİN VE BADEM YAĞI
 1. Gözenekleri açmak için ılık su ile yüzünüzü yıkayın.
 2. Bolca zeytin ve badem yağını bir beze sürün.Cilt
 3. Üzerine biraz diş macunu katın.Cilt
 4. Daha sonra bezi nazikçe siyah noktalı bölgeye uygulayın.Cilt
 5. Yaklaşık 5 dakika bu işlemi yapın. Gerektiğinde tüm yüzünüze de yapabilirsiniz ve daha fazla yağ ve diş macunu ekleyebilirsiniz.
 6. Daha sonra yüzünüzü temizce yıkayın.
9) BUHAR VE NEMLENDİRİCİ TEDAVİ
 1. Yüzünüzü 10 dk. kadar sıcak bir havluyla kapatın.
  Cilt
 2. Daha sonra yüzünüzü bir yıkama jeli ile durulayın.Cilt
 3. Ardından soğuk su kullanarak cildinizde açılan gözenekleri kapatın ve yağsız nemlendirici uygulayın.Cilt
 4. Son olarak 5 dakika kadar yüzünüzü alkol ile ovalayın.Cilt
10) LİMON SUYU VE TUZ
 1. Tuz ve limon suyunu eşit oranlarda karıştırın.Cilt
 2. Etkilenen bölgeye uygulayın.
 3. Kuruyana kadar bekleyin.
 4. Yüzünüzü yıkayın.
11) DOMATES
 1. Burun ve yüz şekillerinizi kavrayabilecek şekilde domates parçaları kesin.
  Cilt
 2. Ilık su ile yüzünüzü yıkayın.
 3. Domates parçalarını siyah noktalı bölgelere yerleştirin ve 15 dk. bekleyin.Cilt
 4. Ardından yüzünüzü yıkayın. Nemlendirici koymak için acele etmeyin.
11) TEMİZLEME SÜTÜ
 1. Yüzünüze süt alın ve uygulayın.
 2. 5 dakika kadar hafifçe yüzünüze sütü ovarak yedirin.
  Cilt
 3. Enfekte olan alanlara vazelin uygulayın. Bütün gece öyle bırakın.
 4. Daha sonra hafifçe sıktığınızda siyah noktalar çıkacaktır.
12) JELATİN VE SÜT
 1. Bir yemek kaşığı süt ve tatsız jelatin alın, bunları bir bardakta karıştırın.Cilt
 2. Karışımı 10 dk. mikrodalgada ısıtın.Cilt
 3. Daha sonra karışımı makyaj fırçası veya benzeri bir nesne kullanarak siyah noktalara uygulayın.
 4. Uyguladıktan sonra karışımı yüzünüzde kurumaya bırakın.
 5. Daha sonra kuruyan karışımı yüzünüzden soyun.
Temmuz 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Sivilce İzleri Nasıl Yok Edilir

1. Bal, sadece sivilce izleri için değil aynı zamanda sivilce için de en etkili tedavi yöntemidir. Ciltteki tahrişi azaltır ve kızarıklıkları yok eder. Siyah noktalar ve sivilce izlerini ortadan kaldırır. Bu yüzden her gece sivilce izlerinize bal sürün.
Cilt Problemleri

2. Aspirin maskesi kullanın. 2-3 aspirini bir kaç damla suyun içinde ezilene ve yumuşayana kadar bekletin. Daha sonra yüzünüze sürün ve 15 dakika boyunca tuttuktan sonra durulayın.
Cilt Problemleri

3. İzlere limon sürün ve durulamadan önce bir süre bekleyin.
Cilt Problemleri

4. Tonik olarak gül suyu kullanın.
Cilt Problemleri
Temmuz 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Çilleri Yok Etmek

1. Limon suyu kullanın. Limon suyu çillerin görünümünü azaltacak ve renklerini açacak doğal bir yöntemdir. Doğuştan olan çillere çok iyi gelir.
Çil
 • Taze limon ve sıktığınız limonları bir kaseye koyun. Önceden sıkılmış limon sularından da kullanabilirsiniz.
 • Limon suyuna bir pamuk batırın ve çilli bölgeye uygulayın. 10 dakika boyunca bekletin. Daha sonra soğuk suyla durulayın.
 • Zamanla çillerinizin azalması için bunu her gün uygulayın.


2. Diğer bir doğal yöntem ise süt maskesidir. Sütün içinde bulunan laktik asit cildin üst tabakasını ortadan kaldırır.
Çil

 • 1/4 bardak ekşi kremayı çilli bölgeye uygulayın. Yine 10 dakika bekletin ve soğuk suyla durulayın.
 • Çilli bölgeye süt sürün ve ovalayın.
3. Meyveleri karıştırıp maske yapın ve çilli bölgelere uygulayın. Çilek ve kivileri karıştırarak yüzünüze sürüp ovalayabilirsiniz. Bu maskeyi 20 dakika beklettikten sonra durulayın.

Çil
Temmuz 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Güneş Yanığı Tedavi Yöntemleri

1. Ağrı kesici alın. Ibuprofen ve aspirin popüler seçenekler arasındadır. Bu hem acıyı azaltır hem de cildinizdeki iltihabı.
Cilt Problemleri

2. Soğuk bir duş alın. Sabun ya da duş jeli kullanmayın. Bu tarz ürünler cildinizi tahriş eder ve güneş yanıklarının etkisini daha da kötüleştirir. Eğer cildinizde kabarcıklar varsa duş yerine banyo yapmanız daha iyi olacaktır. Duş alırken suyun basıncı bu kabarcıklar patlatabilir.
Cilt Problemleri

3. Bölgeye soğuk kompres uygulayın. Duş alabilecek durumda değilseniz bir bezi soğuk suyla ıslatarak 20-30 dakika boyunca yanan bölgeye uygulayın.
Cilt Problemleri

4. Yanan bölgeye aloe-vera uygulayın.
Cilt Problemleri
Temmuz 2013

Devrim Güren @devrimguren

Cildinizi Limonla Aydınlatın

Cildinizdeki koyu lekelerden rahatsız olmaya başladıysanız ve daha hafif bir cildiniz olsun istiyorsanız limonu sevmelisiniz. Limonla yapacağımız uygulama cildinizin ışıldamasını sağlayacak.
 1. Önce eski bir sprey şişesi bulun ve içine doğal limon suyu koyun. Eşit miktarda da su ekleyin. Cildinizdeki herhangi bir yara veya kesik varsa onlara dokunmadan uygulamaya başlayın.Cilt
 2. Limon kabuğunu cildinizde ovmak harika bir uygulamadır. Bunun için limon kabuğunu rendeye vurun ve kabukları nazikçe cildinizde ovun. Bu hem cildinizi aydınlatıp hafifletecek hem de temizleyecek.Cilt
 3. Yüzünüze uyguladığının maske veya peeling'ler limon içeren ürünler olsun. Bunun yanında kendi maskenizi de yapabilirsiniz. Su, limon suyu, bal ve aloe vera özü kullanarak oluşturduğunuz bir maskeyle yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra ekstra hafifliği hissedeceksiniz.Cilt
 4. Elinize bir limon alın ve dilimlere bölün. Ardından parçaları biraz suyun altında tutun ve önceden hazırladığınız pamuklara sıkın. Bu pamukları yüzünüze uygulayın. Yaklaşık 10 dakika kadar uyguladıktan sonra yüzünüzü durulayın.Cilt
Notlar
 • Yaz aylarında bu bakımı haftada 3-4 gün yapın. Eğer güneşe limon uygulayarak çıkarsanız yüzde kuruluk yapar.
 • Uygulamalardan sonra cildi nemlendirin. Limondaki asit cildin kurumasına neden olur.
 • Limon gerçekten etkili bir cilt parlatıcıdır ama biraz da sabır gerektirir. Sonucu görmek için en az 3 hafta uygulayın.
 • Limon kırışıklık, siyah nokta ve ölü cilt hücrelerini kaldırmak için mükemmeldir.
 • Limon suyu içerek vücudunuzu toksinlerden korursunuz, tabi bundan cildiniz de nasibini alır.
Cilt
 • 1 yemek kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı domates suyu, 1 yemek kaşığı salatalık suyu ve 1 yemek kaşığı sandal ağacı yağını karıştırın. Cildinize uygulayın ve 15-20 dk. bekleyin. Ilık su ile durulayın.
 • Bu maske kuru ciltler için... 1 yemek kaşığı süt tozu, 1 çorba kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon suyu ve 2 damla sandal ağacı yağını karıştırın. Cilde uygulayın ve 20-25 dk. bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın.
 • Limonlu bir peeling yapmak için 2 çorba kaşığı esmer şeker, 1 yumurta akı ve 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Nazik dairesel hareketlerle cildinize uygulayın. Ardından hafifçe fırçalayın veya ılık su ile yıkayın. 10-15 dakika dinlendirin ve yüzünüzü temizleyin.
Daha fazla

40 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Ben (Cilt)

4 Kullanıcı   3 Soru   7 Yanıt

Sivilce

5 Kullanıcı   24 Soru   40 Yanıt

Çil

1 Kullanıcı   1 Soru   0 Yanıt

Akne

4 Kullanıcı   5 Soru   6 Yanıt