Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cilt Problemleri

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Kurdeşen nedir?

Kurdeşen

Kurdeşen kırmızı döküntülerin görüldüğü, kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Tüm vücudu kaplayabilir ya da bölgesel olabilir. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Dokunmakla başka insanlara geçiş olmaz. Ürtiker atağı olarak da bilinir. Döküntüler bir kaç saat içinde geriler.

Ürtiker kan plazmasının derideki küçük damarlardan dışarı çıkması sonucu oluşur. Bu durum histamin denen kimyasal maddenin salgılanması neden olur. Allerjik reaksiyonlar, yiyeceklerin içinde bulunan bazı kimyasal maddeler ve bazı ilaçlar histamin salınımına neden olabilir.

Ayrıca kurdeşenin en büyük nedenlerinden biride strestir. Hatta sıkıntılanan stres olan kişilere halk arasında kurdeşen mi oldun? Diye de sorulur. Stres ve ürtiker kısır döngü gibi birbirini oluşturuyor. Stres yapıldıkça ürtiker artıyor, ürtiker arttıkça stres de artıyor
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı

Batık neden oluşur? Nasıl önleyebiliriz?

Batıklar kıl kökünde kızarıklık ve şişlik oluşturup sivilce görünümüne neden olur. Ailesinde batık görülen bireylerde görülme riski yüksektir. Kıvırcık ve kalın kıl yapısı olanlarda daha çok görülür.

Batığı olan erkekler daha az traş olmalıdır ve kılın çıkış yönüne doğru traş olmalıdır. Kadınlarda da her türlü yapılan epilasyon neden olacağından kesin çözüm lazer epilasyon olacaktır. Lazer epilasyon içte dönmüş olan kılı da yok edecektir. Batıklara müdahala etmemek gereklidir. Sadece üst tabakayı sıyırıcı peelingler uygulayabilirsiniz. Batığa müdahale uyguladığınız zaman lekeler kalır.

Batık oluşumunu engellemek için bir kaç pratik yöntem;
 • Banyoda sıcak suyun altında iyice yumuşan ve batık olan bölgenize kese ya topuk taşı ile ovalayarak derinizden batıkların çıkmasını sağlayabilirsiniz.
 • Cilde peeling uygulanır. Cilt yüzeyindeki ölü deri temizlenerek deri altında ki kıllar, deri yüzeyine çıkar.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı

Uyuz hastalığı nasıl tedavi edilir?

Uyuzun tedavisinde içeriğinde permetrin veya gamma benzene hexachloride etken maddesi bulunan merhem ilaçlarla yapılır. Kolay bir tedavisi vardır. İlaç bütün vücuda sürülür ve vücutta yaklaşık 12-24 saat aralığında tutulması gerekir. Ayrıca bulaşıcılık riskine karşı elbiseler yüksek ısıda yıkanır, kuru temizleme uygulanır ve mümkünse hasta yakınlarına da aynı tedavi uygulanır.
Mayıs 2014

Tiryandafila @tiryandafila

Yüzdeki kızarıklıklardan ve izlerden nasıl kurtulabilirim?

Önce neden olduğunu araştırmalısınız. Uygun ise, peeling adı verilen derinin üst kısmını soyabilirsiniz. Estetik cerrahi uzmanları bunu bir ilaç yardımı ile yapıyor. Lazer ile de lekelerden kurtulmak mümkün doktor kontrolünde olması gerekmektedir bu tür işlemlerin.
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Sivilcelere karşı ROACCUTANE kullananlar var mı? Nasıl etkilerini gördünüz?

Ben kullandım etkisi var fakat karaciğer üzerine toksik etkisi yüksek bir doktor konrolünde kullanılması gerekiyor. Ayrıca gerçekten geçmeyen ve hastalık seviyesine gelmiş sivilce varsa kullanılması faydalıdır. Takip gerektiren yaklaşık 8 ay kadar süren bir tedavi süreci var. Her ay karaciğer enzimlerine bakılması gerekiyor. Düzenli ve yeterli kullanımda sivilceleri yok ediyor. Dudakları çatlatması, göz kuruluğu, kaşınması gibi pek çok yan etkisi var. Zahmetli bir tedavi süreci fakat yarar görüyorsun.
Nisan 2014

Gizli Kullanıcı

Çıban neden çıkar? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Derinin derin tabakalarında kıl kökleri bulunur. Bir kıl kökü mikrop kaparsa, içi irin dolu küçük bir apseye dönüşür; buna "çıban" denir. Kirpiklerin kökünde oluşan çıbana ise, "arpacık" denir. Çıbanlar bedenin her yerinde çıkabilirler ama en çok yüz, göz kapakları, ense, sırt ve kaba etlerde çıkarlar. Giysilerin sürtündüğü yerler de çıbanların sık görüldüğü bölgelerdir.

Çıbanın oluşum nedenleri
Çıban yapan başlıca bakteri stafilokok denen bakterilerdir. Bu bakteriler, herhangi bir hastalık yapmadan deri yüzeyinde de bulunabilirler. Deride tahriş gibi nedenlerle, kıl köklerine girebilecekleri çatlaklar olursa çoğalıp çıban olurlar. Kötü beslenenlerde, bünyesi zayıf olanlarda, alkoliklerde, kansızlarda, beden direnci düşük kişilerde sık sık çıban çıkabilir. Çok yağlı yemek yiyenlerde de deri yağlanacağı için, kıl köklerinde iltihaplanma sık görülebilir. Şeker hastalarında kan şekeri fazla olduğundan şekerce zengin dokularda bakteriler çoğalabilir ve bu da sık sık çıban çıkmasına neden olur. Uyuz ve egzama gibi deri hastalıklarında da kıl köklerinin iltihaplanması kolay olduğu için çıbanlar oluşur.

Çıban Belirtileri ve İyileşme Süreci
Önce deri kızarır ve duyarlı hale gelir. Bir süre sonra ortasında, içinde irin bulunan bir çıban başı görülür. İrin ölü mikroplar, ölü akyuvarlar ve doku artıklarından oluşan akışkan bir maddedir. Çıban göz kapağı, burun ve kulak gibi derinin gergin olduğu yerlerde oluşursa çok ağrı yapar. Çıban başı patlayıp irin boşaldığı zaman iyileşme başlar ve bir hafta içinde çıban bütünüyle yok olur. Bedenin savunma sistemleri güçlüyse, çıban patlamadan da iyileşebilir.

İz kalır mı?
Küçük bir çıban hiç iz bırakmaz; büyük çıbanların ise ancak aylar sonra silinebilen hatta ömür boyu kalan izleri olabilir. Büyük bir çıbanın iz bırakmasını önlemek için tek çare, erken tedavidir. Doktora ne kadar erken gidilirse tedavi o kadar başarılı olur. Özellikle, göz çevresi ve burun gibi yerlerde çıkan çıbanlarda tedaviye önem vermek gerekir. Söz konusu yerlerde iltihabın, ilerleyerek beyni etkilemek gibi bir tehlikesi vardır.

Ne yapmalı?
Çıbanlara dokunmak ya da sıkmak iltihabın yayılmasına neden olacağı için çok sakıncalıdır. Çıbanlar genellikle birkaç gün içinde kendiliklerinden baş oluştururlar. Ama çıbanın daha çabuk baş yapması istenirse, şu yönteme başvurulabilir: Çıban ya sıcak suyla yıkanır ya da üstüne sıcak suya bastırılmış bez konur. Sıcak su, baş oluşturmasını hızlandırmasının yanı sıra, ağrıyı da azaltır. Ayrıca çıban tedavisinde kullanılan merhemlerden sürüp, üstünü gazlı bezle kapatmak da yararlı olabilir.

Arpacık için ne yapmalı?
Arpacık, göz kapağı gibi duyarlı bir yerde çıktığı için, iyileşmeyi hızlandırıcı girişimler sınırlıdır. Ama bir tahta kaşığın sapı kaynar suya daldırılarak iki saniye silkelenip fazla suyun akmasını ve biraz soğumasını sağladıktan sonra, arpacık üzerine bastırılabilir. Arpacığın tam ortasındaki kirpik rahatlıkla görülebiliyorsa, cımbızla alınması da irini akıtacağından iyileşmeyi hızlandırır.

Küçük çıbanlar sıkılarak çabucak iyileştirilebilirse de hiç dokunmamak daha iyidir. Büyük ve ağrılı çıbanlar ise asla sıkılmamalıdır. Kendi kendilerine patladıktan sonra, yeniden iltihaplanmalarını ve iltihabın başka yerlere bulaşmasını önlemek için, küçük bir yara bandıyla üstleri örtülüp, iz bütünüyle geçinceye kadar bant her gün değiştirilmelidir.

Tıbbi Tedavi
Ender rastlanmakla birlikte, bazen çıban büyür ama patlamaz. Bu durumda, bir doktor tarafından delinerek boşaltılması gerekir. Çıbanın yayılmasından kuşkulanıldığında antibiyotik de kullanılır.

Bir insanda art arda çıban çıkması şeker hastalığının ya da başka bir hastalığın belirtisi olabilir; zaman geçirmeden doktora görünmekte yarar vardır. Çıbanla birlikte ateşin de yükselmesi, doktora gitmeyi gerektiren bir nedendir. Çok küçük çocuklar ile çok yaşlılardaki çıbanların da doktora gösterilmesi yerinde olur. Ayrıca çıbanları kendi yöntemimizle tedaviye kalkışmayın, söz gelimi evde kullanılan dezenfektanlarla temizlemeyin, tahrişe yol açarsınız.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Talassoterapi nedir? Ne işe yarar?

Talasoterapi kür amaçlı, koruyucu veya tedavi edici olarak tıbbi gözetim altında, deniz ve çevresine özgü tüm yararlı etkenlerin, yani deniz iklimi, deniz suyu, deniz çamurları, yosunlar, kum ve denizden elde edilen diğer maddelerin kombine olarak değişik yöntemlerle kullanıldığı bir tedavi sistemidir.
İnsan sağlığına katkısı olan bu yöntemde iyileştirici güç denizden alındığından, Talasoterapi Merkezleri sadece deniz kıyılarında kurulmaktadır. Talasoterapi, deniz iklimi ve bol güneş sayesinde, hem vücudun hem de zihnin tümüyle yenilenmesini, güzelleşmesini ve pozitif enerji depolamasını sağlamaktadır.

Linkteki videoda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.
uzmantv.com/konu/talassoterapi-deniz-ku... .
Ocak 2014

Gizli Kullanıcı

Makatta kaşıntı ve yanmanın nedenleri nelerdir?

Birçok nedeni olabilir. Kronik bir hale dönüşmesi halinde bir uzmana başvurulmalıdır. Makatta kaşıntı veya yanmanın görüldüğü durumlar:
 • Çay ve kahve, karbonatlı içecekler, süt ürünleri, domates, ketçap, çikolata, fındık, acı, ekşi ve baharatlı gıdalar neden olabilir.
 • Herpes simpleks virüsü, parazit, mantar, frengi gibi haller.
 • Aşırı stres psikolojik olarak makatta yanma veya kaşıntı meydana getirebilir.
 • Diyabet, karaciğer, kan ve tiroid hastalıkları.
 • Alerji, nörojenik dermatit, kontakt dermatit, basit liken, liken planus ve liken atrofikus gibi deri hastalıkları.
 • Makatta yaralanma, darbe veya yabancı cisim bulunması.
 • Hemoroid, anal fissür ve fistül, makat apsesi, anal kriptit, ülseratif kolit, rektal prolapsus, rektum polipleri, rektum kanseri, makat kanseri, radyasyon proktiti, Bowen ve Paget hastalıkları, makat siğili, dşkı kaçırma vb. durumlar.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı

Genital bölgede sivilce çıkmaması için ne yapılabilir?

Genital bölgede genelde kıl kökü iltihaplanmaları görülür. Buda sivilce görünümündedir. Buna neden olan hijyene yeterince dikkat etmemek, ağda yapmak, uygun olmayan kıyafetler neden olabilir. Temizlik sonra uygun olan kremleri ve jelleri kullanmak işe yarayabilir. Tahrişi önlemiş olursunuz.

Ayrıca konuyla ilgili;
 1. Genital uçuk nedir? Tedavi yolları nelerdir?
 2. Genital bölge nasıl temizlenmeli?
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Ciltteki benler neden oluşur?

 • Cilde rengini veren melanin maddesi, melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilir. Bu hücreler ciltte eşit şekilde dağılır ve derimize rengini verir. Ancak kimi zaman, nedeni bilinmeyen bir şekilde melanosit hücreleri bir küme oluşturacak şekilde toplanır ve ortaya koyu renkli benler çıkar.
 • Benler üzerinde genetik faktörlerin de rol oynadığı kabul edilir. MC1R adlı genin, bazı kişilerde kansere dönüşen benler görülmesinde etkin bir rolü olduğu belirlenmiştir.
 • Güneşin zararlı ışınları sonucunda ciltte benler oluşabilir. Var olan benler değişim gösterebilir. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları sonucu, ciltteki benler değişime uğrayıp kanserli hücre üretmeye başlayabilir.
 • Normal benlerin dışında sıra dışı benler de vardır. Bu benler normal görünümde olmayan düzensiz ve büyük boyutta olur. Böyle bir eğer ailede cilt kanseri gibi bir hastalık varsa, bu tür benlere sahip olan kişilerinde bu hastalığa yakalanma ihtimali vardır.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Siyah noktalar için burun bantları işe yarar mı?

Bizzat kendim kullandım. Çok kere ümitle kullandım ama ne yazık ki pek faydası yok. Sadece küçük ve derine inmemiş, yüzeyde yuvalanmış siyah noktalarda etkili. E bırakalım da o kadarını da alsın neticede ortada yapışkan bir bant var ve ancak küçük bir miktarda etkili olabilir. Bunun yerine her gün yüzümüzü yıkayıp temiz tutarsak siyah noktaların önüne geçebiliriz. Tedaviden önce korunmak gerek bence.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Morluk nasıl geçer?

Bir kaza anından hemen sonra yaşanan hematom yani morluğa en başta buz kompresi yapmak gerekir. Soğuk kompres hematom bölgesine nüfuz ederek bölgenin hareketliliğini azaltır ve hematom oluşumunun önüne geçer. Morluktan kazadan sonrası kurtulmak istenirse küçük cerrahi bir müdahale ise hematom boşaltılarak hem görsel hem duyusal iyileşme sağlanabilir. Bunun yanında Arnica krem kullanabilirsiniz. Tavsiye ederim. Eczacınıza danışarak ufak merhemlerle de morlukları geçirebilirsiniz.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

Sivilce için hangi marka ilaçları önerirsiniz?

Hayır, buradan sivilce için ilaç markası önerilmez. Herkesin cildi aynı yapıda değildir. Yağlı bir cilde iyi gelen bir ilacın kuru cilde iyi gelmesini pek beklememelisiniz. Bu konuyu anlamamız gerekiyor! Buna benzer bir mesele de kilo verme meselesidir. Başkasının diyetini siz kendinize uy-gu-la-ya-maz-sı-nız! Çünkü onun vücudu ile sizinki bir değil. Buna benzer şekilde sizin cildinizle başkasının cildi bir değil. Herkesin cildinde sivilce oluşum nedeninin özel bir tarafı var. Bir doktora gidin ve cildinizi analiz etsin. Buna göre size ilaç yazsın. Eğer sağlığınıza önem veriyorsanız bunu yapın!
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı

İyi bir cilde sahip olmak için nasıl beslenmek gerekir?

Cilde yararlı olan maddeler bazı gıdalar da daha fazla bulunur ve cildin ihtiyaç duyduklarını bu gıdalarla sağlamak cilde faydalı olabilir. Mesela kuru cildi olanlar için kayısı önemli bir meyvedir. Özellikle kayısı yağı kuru ciltte etkilidir. Ispanak, brokoli, kereviz gibi A ,E ve C vitamini bakımından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri antioksidan nedeniyle yaşlanmayı geciktirebilir ve kolajen yapıyı destekler. Bu daha dayanıklı ve esnek bir cilt demektir.

Beslenmenin cilt üzerinde dolaylı etkileri bulunur. Sabahları sıcak su ve limon içerek vücuttan atılan toksinler sayesinde, cilt daha fazla oksijen alır ve cildin görünümünde düzelme olur. A vitamini yönünde zengin olan besinleri -özellikle havucu- tüketmek sivilcelere iyi gelir. Yine balık cilt için çok önemli bir kaynaktır. Uskumru, somon, ve ton balığı gibi omega 3 açısından zengin balıklar cilt kuruluğuna ve kızarıklıklarına iyi gelirken cildin temizlenmesine de yardımcı olur. B vitamini içeren süt, yumurta, balık, dana eti, fındık ve badem gibi besinler ihmal edilmemeli; cilt ve saç sağlığı için B12, B6 ve folik asit alımı şarttır.
Daha fazla

40 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Ben (Cilt)

4 Kullanıcı   3 Soru   7 Yanıt

Sivilce

5 Kullanıcı   24 Soru   40 Yanıt

Çil

1 Kullanıcı   1 Soru   0 Yanıt

Akne

4 Kullanıcı   5 Soru   6 Yanıt