Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çin Mutfağı

Dünya Mutfakları

Çin mutfağı başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere Tayvan, Singapur, Malezya, Endonezya gibi Çin kültürünün yaygın olduğu Uzakdoğu ülkelerinden kaynaklanan ve Çin lokantaları sayesinde dünyanın birçok yörelerinde geniş bir biçimde tanınan bir mutfaktır. Çeşit bakımından dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan Çin mutfağı Uzakdoğu'da bile Çinlilerin yaşadığı her bölgede büyük farklılıklar gösterir. Ayrıca Uzakdoğu dışındaki Çin lokantalarında hazırlanan yemekler bulundukları ülkelerin kültürlerine uyarlandıkları için Uzakdoğu'dan çok farklı malzemeler kullanırlar ve farklı lezzetler sunarlar. Bunlara rağmen Çin mutfağı bazı ortak özelliklerden yoksun değildir. Sebze ağırlıklı yemekler, yemeklerin wok adı verilen çukur tavalarda pişirilmesi ve yemeklerin sofralarda yemek çubuklarıyla yenmesi Çin mutfağının en çarpıcı özellikleri arasındadır.

Eylül 2014

Redcat, bir soruya yanıt verdi.

Bambu filizleri nasıl tüketilmelidir? Sağlığa yararları nelerdir?

Bir yerlerde bir doktor ve arkadaşları her zaman ki gibi araştırma yapmışlar ve görmüşler ki; bambu filizlerinin kalorisi düşük, lif, karbonhidrat, protein, mineraller açısından inanılmaz zengin, yağ ve şeker oranı inanılmaz düşük, kolsterol düşürücü, tok tutucu, şeker düşürücü veeee en önemlisi antioksidan kaynağı olduğu için kanserden koruyucu olduğunu bulmuşlar. Dünyada 2 milyon bambu filizi yetiştirilmekte ve bunun 1,3 milyonu sadece Çin de tüketilmektedir.
Bambu filizlerini kaynatarak, hafif yağda çevirerek, çiğ olarak salatalarda kullanabilirsiniz. ( Ben tadını seviyorum yaygınlaşmaya başlamasına sevindim )
Ağustos 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.