Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cinsel Yönelim

Cinsellik

Cinsel yönelim kişilerin karşı cins veya cinsiyete, hem cins veya cinsiyete, her iki cinse veya birden fazla cinsiyete karşı romantik veya cinsel çekim (veya her ikisini de) hissetmeye yönlendiren kalıcı kişisel bir nitelik. Bu çekimler genellikle karşıcinsellik (heteroseksüellik), eşcinsellik, biseksüellik, altında toplanır; bununla beraber aseksüellik (diğerlerine olan romantik veya cinsel çekim eksikliği) de bazen dördüncü kategori olarak tanımlanır. Bu kategoriler cinsel kimliklerin daha ayrıntılı dünyasını yönleridir. Örneğin, insanlar panseksüel veya poliseksüel, veya hiçbirinden olmak gibi diğer etiketleri de kullanabilir.Amerikan Psikoloji Derneği'ne göre, cinsel yönelim "aynı zamanda bir kişinin bu çekimlere dayanan, davranışlarla ilişkili kimlik hissi, ve bu çekimleri paylaşan diğer kişilerden oluşan topluluğa olan üyeliğini de tanımlar".

Eylül 2015

Hypatia Hypatia, bir soruya yanıt verdi.

Çocuğunuz eşcinsel olduğunu itiraf etse nasıl bir tepki verirdiniz?

Bu gibi durumları yaşamadan ne yapacağımı tahmin edebilir miyim emin değilim. Üzülürdüm ama her koşulda onun yanında olacağımı bilmesini isterdim. Önce bu durum biyolojik mi yoksa psikolojik mi onu öğrenmeye çalışırdım; bence bu konunun psikolojik bir sorundan kaynaklanma olasılığı hiç de az değil. Ve sebep bu ise ya da öyle olduğunu tahmin ediyorsam, çocuğum yanlış duygular üzerine kurulmuş bir ömrü zorluklarla geçirmesin diye psikoloğa gitmesini sağlardım. Psikolojik bir durum çıkarsa, aile olarak bu konuda hangi tavrımızı düzeltmemiz/değiştirmemiz gerektiğini öğrenmek için, eşimle birlikte ayrıca psikoloğa gitmekte fayda olacağını düşünürdüm sanırım. Bu gibi konularda farkında olmadan ailenin de bir miktar payı olabilir bence.
Eylül 2015

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

Çocuğunuz eşcinsel olduğunu itiraf etse nasıl bir tepki verirdiniz?

İyi bir ebeveyn zaten çocuğunun cinsel yönelimini o küçük yaşlardayken fark eder ama hiçbir şekilde de yönlendirmez. Ona büyüdüğünde ne olursa olsun arkasında olacağını hissettirir. Çocuk zaten olduğu gibi kabul gördüğünün hatta sevildiğinin farkında olur ve ne itiraf edecek ne de açıklayacak bir şey olmaz. Büyüdüğünde de sevgilisi her ne cinsten olursa olsun ailesiyle tanıştırmaya çekinmez. Zaten çocuğa böyle açık davranmazsanız, baskı yapa, hayatına karışırsanız o yine istediğini yapacak öğrenmenizi istemediği şeyleri size anlatmayacak, özel hayatını sizden gizleyecek ve yeri geldiğinde de bolca yalan söyleyecektir. Çocuğunuzu olduğu gibi kabullenip sevin yoksa enayi yerine konulan siz olursunuz. Unutmayın çocuğunuz eşcinsel olmuşsa o genleri ya sizden ya da eşinizden almıştır.
Ağustos 2015

Dilara, bir soruya yanıt verdi.

Homofobik insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kendini açığa vurmaya cesareti olmayan homo ve biseksüeller arasında yaygın bir davranış biçimi gibi görünüyor bana. İşin komiği hepsi de erkek homoseksüeller. ☺
Temmuz 2015

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Homofobik insanlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Homoseksüel olduklarını düşünüyorum tabii ki. Sanırım homoseksüelliklerinin diğer homoseksüeller tarafından teşhis edilmesinden korkuyorlar.
Haziran 2015

Tarık Gandur, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'deki LGBT (LEZBİYEN, GEY, BİSEKSÜEL, TRANSEKSÜEL) bireylerin ayrımcılığa uğramalarının temel sebebi nedir? Bu şiddeti sonlandırmak için neler yapılabilir?

Homofobi politiktir. Özünde sebebi baberkil gücü kaybetme korkusudur. Güçlü ve herşeye kadir erkeğin bir başka erkek ile cinsel olarak birleşmesi erkin gücüne tehdit oluşturur. Onu "kadınsı" yapar.
Tarihe bakarsanız LGBTİ bireyler arasında en çok zulümü trans kadınların (erkek biyolojik cinsiyete sahip olan) ve erkek geylerin oluşturduğunu görürsünüz. Lezbiyenler bu gruplara göre bir nebze daha kabul edilebilir olmuş veya en azından görmezden gelinmiştir. Çünkü ata erkeğin erkek olduğu için gücü elinde bulundurduğu toplum yapısında erkeğin "kadınsal" olmasına yer yoktur.
Batı toplumları kadın hakları ve feminizm ile başlayıp LGBTİ hakları ile devam eden hareketler ile erkin gücü meselesini bir nebze törpüledikleri için bu konuda doğu toplumlarına oranla daha hoşgörülüdürler.
Haziran 2015

Tarık Gandur, bir soruya yanıt verdi.

15 yaşında bir eşcinselim. Artık bunu ailemden ve arkadaşlarımdan gizlemekten gerçekten sıkıldım. Dışarıdaki kişiliğim gerçeği ile zıt ve bu beni bunalıma sokuyor. Ne yapmamı önerirsiniz?

Açılıp açılmamak tamamen kişiye bağlı. Ailenin nasıl karşılayacağı elbette önemli. Bazı ailelerde durum şiddet ile sonuçlanabiliyor. Ancak böyle olmayanları da var tabii ki. "Benim Çocuğum" isimli film harika örnekler içeriyor tavsiye ederim. Hatta aileye açılacaksan bu filmi izletmek bir fikir olabilir. Büyük şehirlerde, özellikle de İstanbul'da aile destek grupları var. Sana da destek verebilecek uzmanlar mevcut. CETAD Derneği bu konuda iyi bir kaynak. Dilersen bana mail atabilirsin. Bulunduğun yere ve duruma göre sana yardımcı olabilecek uzmanlar önerebilirim. Web sitem tarikgandur.com buradan mail adresime ulaşabilirsin.
Yukarıda da dediğim gibi açılıp açılmamak kişiye bağlı bir durum. Son zamanlarda açılmak şartmış gibi bir algı oluştu. Bu doğru değil. Kime ne kadar bilgi vereceğin sadece seni ilgilendirir.
Haziran 2015

Tarık Gandur, bir soruya yanıt verdi.

Eşcinsellerin dini inancı var mıdır? Üç semavi dinde eşcinseller lanetlenmiştir. Homoseksüellik ile din çelişiyor mu?

Müslümanlığa göre alkol kullanmak ta günah değil mi? Ancak pek çok kişi bu durumu o kadar da sorun edinmiyor ve içki içiyor. Çünkü içki içme sosyal olarak kabul edilebilir bir davranış. Eşcinsellik ise sapıklık kabul ediliyor.
Ben din uzmanı değilim ancak okuduğum bir araştırmada Lut Kavimi ile ilgili anlatılanların farklı yorumları olduğunu ve musevilik dışında hiçbir dinin doğrudan kurallar ile eşcinselliği günah saymadığını okumuştum. Dediğim gibi ben uzman değilim, sadece okuduğumu aktarıyorum.
Haziran 2015

Tarık Gandur, bir soruya yanıt verdi.

Çocuğunuz eşcinsel olduğunu itiraf etse nasıl bir tepki verirdiniz?

Tam olarak soruya yanıt olmayacak ama yorumları görünce bilgi verme ihtiyacı hissettim:
1- Eşcinsellik bir hastalık değildir. Tüm dünyadaki ruh sağlığı ile ilgili tüm resmi örgütler bunu kabul etmişlerdir.
2- Eşcinsellik tercih edilen birşey değildir. Nasıl ki karşı cinsi çekici bulanlar buna karar vermediler herşey kendiliğinden oldu ise aynı durum eşcinsellik için de geçerlidir.
3- Hastalık olmadığı için eşcinselliğin tedavisi yoktur. Tedavi ettiğini iddia edenlerin yaptığı tek şey kişide kalıcı olabilecek psikolojik hasarlara yol açmaktır.
4- Eşcinsellik sadece insanlarda yoktur. Doğada oldukça sık olarak görülen bir olgudur.
5- Eşcinsellik özenilerek gelişen bir durum değildir. Eşcinselliğin daha çok konuşuluk duruma gelmesi eşcinsel sayısını arttırmaz sadece eşcinsellerin gizlenme ihtiyacını azaltır, ki bu da onların özgürce yaşamaları anlamına gelir.
6- Uzman olduğunu iddia eden bazı şarlatanların söylemlerinin aksine eşcinsellik çocuğun yanlış eğitilmesi ile alakalı değildir ve anne babanın "suçu" değildir. Zaten ortada bir suç ta yoktur.
7- Eşcinsellik ve biseksüellik tıpkı karşı cinsten hoşlanmak olan heteroseksüellik gibi doğal bir yönelimdir. Tabu kabul edilmesi ve sapıklık olarak görülmesi modernite ile başlamıştır. Eski Yunan'da biseksüellik toplumsal olarak kabul görmekte idi. Bugün hala, homoseksüelliğin sosyal olarak kabul edildiği toplumlar var.

Cinsel yönelim konusunu daha detaylı öğrenmek isterseniz yazımı okuyabilirsiniz.


Yukarıda saydığım tüm bu nedenlerden dolayı çocuğumun bana eşcinsel olduğunu söylemesi ile heteroseksüel olduğunu söylemesi arasında benim için bir fark yok. Tek fark eşcinsel çocuğumun bu konuda benim desteğime daha çok ihtiyaç duyacak olması.
Haziran 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Kasım 2014

Recep Şahin Sargın, bir soruya yanıt verdi.

Eşcinsellerin dini inancı var mıdır? Üç semavi dinde eşcinseller lanetlenmiştir. Homoseksüellik ile din çelişiyor mu?

Kendi dinim İslam için konuşuyorum elbette çelişiyor günahta ama basit olarak bakarsanız imanın ve İslamın şartları arasında eşcinsel olmamak bulunmuyor. Kişi bunun günah olduğunu ve Kur'anda geçen bununla ilgili ayetleri reddetmediği sürece bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum. Sanki diğer müslümanlar hiç günaha girmiyor.
Kasım 2014

Sedef Say, bir soruya yanıt verdi.

Eşcinsellerin dini inancı var mıdır? Üç semavi dinde eşcinseller lanetlenmiştir. Homoseksüellik ile din çelişiyor mu?

Eşcinsellerin dini inancı var mıdır sorusuna genel olarak her sosyal kitlede olduğu gibi 'dini inancı olanlar ve olmayanlar vardır' diyerek ve diğer soruyu cevaplayarak devam etmek istiyorum.

3 semavi dinde de eşcinsellik varoluş olarak kabul edilmiştir. Yani eşcinsel olma halinin bir 'tercih'le bağdaştırılmadığı ve Yaradan'dan geldiği tüm dini kitaplarda vurgulanır. Şayet hepsinde de 'nefis' kavramı devreye girer. Yani eşcinsel olsan bile 'EŞCİNSELLİĞİ YAŞAMAK', nefsine hakim olmamak ve bu imtihanı zaaflarına yenik düşerek geçememek GÜNAHTIR. Bu başlığı biraz daha açacak olursam eğer Kur-an'ı ortodoks yahudilikte, hristiyanlıkta ve islamda CİNSEL SAPKINLIK olarak görülen her şey EŞCİNSELLİĞE ve LANETE'e bağlanır. Fakat bu lanet ve günah yalnızca 'LİVATA' yani ANAL SEKSE yani ERKEK ERKEĞE ANAL İLİŞKİye bağlanır. Fakat LİVATA heteroseksüel yani KADIN-ERKEK ilişkilerinde uygulanırsa da bir sapkınlık olarak kabul edilir ve cezası ÖLÜMDÜR.Lut Kavmi'yle alakalı satırlarda 'EY GÜZELİM KARILARINIZI BIRAKIP ERKEĞE YÖNELEN SAPKINLAR' benzeri bir ultimatom gelir, bu sapkınlar önce HZ.LUT sonra ise Yaradan tarafından lanetlenirler ve kavim yerle bir edilir ki bu kavmin hikayesi olmasaydı eşcinseller dini açıdan daha başka nasıl taciz edebilirdi merak ettiğim bir konudur zaten.
SADEDE GELİRSEK

*ANAL İLİŞKİnin tüm semavi dinlerdeki cezası ölümdür.Sonrası SONSUZ CEHENNEMDİR.CİNSEL İLİŞKİ KADIN ERKEK ARASINDA 'ZİNA OLMADAN' gerçekleştirilmesi gereken bir görevdir. Zoofiliden -hayvanla ya da çocukla cinsel ilişkiye girmek-ten daha lanetlidir.

Satırları ve içeriği çok kurcalamadan günümüz dünyasında eşcinselliğin ve transeksüelliğin Din çerçevesinde nasıl görüldüğünü ve nasıl yaptırımı olduğunu size şu şekilde açıklamak isterim;

* Günümüzde müslüman afrika ve ortadoğu ülkelerinin hepsinde eşcinsellik ve transeksüellik YASAKTIR ve cezası hala ÖLÜMDÜR. Ve GEREKÇESİ DİNDİR.
* İslam Konferans'ına üye 23 ülkede eşcinsellik idam, hapis, para, kırbaç veya sopa cezası ile cezalandırılır.
* İran, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, Nijerya, Pakistan, Sudan, Suudi Arabistan, Yemen, Somali gibi ülkelerde EŞCİNSEL MÜNASEBETin cezası ÖLÜMdür. Fas, Filistin, Katar, Libya, Mısır, Malezya, Suriye gibi ülkelerde ise para cezası, eylemin sonradan tekrar gerçekleştirilmesi durumunda ise hapis cezası akabinde hapiste işkence ve ölümle sonuçlanıyor. -sopayla, kırbaçla döverek ya da hadım ederek cezalandırma ise yalnızca ufak ayrıntılar-

* Bu sayabildiğim ülkelerin hepsinde ve 23ünde de LEZBİYENİZM'İN CİDDİYE ALINMAMA TARZI YAKALANAN HER LEZBİYENİN ŞER'İ HÜKÜMLER ÇERÇEVESİNDE DÜZELTİCİ TECAVÜZE UĞRAMASIdır. * Rusya'da ise 'EŞCİNSEL PROPOGANDA' yapanlar keyfi uygulamalarla para ya da hapis cezasına çarptırılır.

NOT: Dini kitaplarda KADIN EŞCİNSELLİğiyle alakalı tüm söylemlerin ucu açıktır. Yalnızca Eski Ahit'teki hikayelerde ve Mısır coğrafyasında TECAVÜZ ve İDAM yaptırımı vardır. Kur-an da ise buna atıfta bulunan kısım KIYAMET ALAMETLERİnde dir. 'KADINLARIN ERKEKLEŞMESİ; ERKEKLERİN KADINLAŞMASI' başlığını google da aratırsanız istediğiniz cevabı bulabilirsiniz.
NOT: İngilizce argoda 'FAGGOT' yani 'İBNE' olarak kullanılan kelimenin kökeni ORTAÇAĞ AVRUPASI'NDA KATOLİK KİLİSESİ'NİN GERÇEKLEŞTİRDİĞİ CADI AVI'nda YAKALANIP YAKILAN CADILARIN/KADINLARIN, KISACASI PAGANLARIN ATEŞİNİN ALEVİNİ KUVVETLENDİRMEK AMACIYLA ODUNLARIN ARASINA ATILAN EŞCİNSEL/TRANSEKSÜEL İNSANLARdan gelmektedir.
Kasım 2014

Burak Akçay, bir soruya yanıt verdi.

Çocuğunuz eşcinsel olduğunu itiraf etse nasıl bir tepki verirdiniz?

İnsanlara göre yapmamam gereken, hissetmemem gereken birşey hissetmeme rağmen en ufak bir suçluluk duymuyorum.Ama hissettiğimin ortaya çıkmasından korkuyorum.Ailemin bu durumuma olumlu yaklaşacağını, yanımda olacağını düşünmüyorum. Abim kısa bir süre önce öğrendi ve beni tedavi olmam için psikoloğa götürmeye kalktı. Eşcinsel olmadığımı düşünmesi için haftalarca uğraştım, inandı mı bilmiyorum. Bu durumu öğrenmesi onu psikolojik olarak yıprattığı için günlerdir benimle konuşmuyor aynı evde yaşamıyormuşuz gibi davranıyor. Onun şuanda yaşadıklarını, hissettiklerini ben yıllarca yaşadım.milyarlarca insanın yaşadığı dünyada kendine yer bulamamak, nefes alamamak, dışlanmak, konuşabilecek anlatabilecek birini bulamamak, hayata, insanlara, geleceğe olan inancı kaybetmek. Ismi bile olmayan(ucube-yaratık) adamın yaratıcısı frankenstein'a " madem beni yarattın, neden yalnız bıraktın? " demesi gibi, kimi zaman Allah'a olan inancını kaybetmek. Abimin bu tepkisinin eğitimle alakası yok, bütün ailem eğitimli insanlar. Verecekleri tepki hayata nasıl baktıkları, nasıl bir toplumda yaşadıkları ile alakalı. Onlar gibi düşünemiyorum.kendi çocuğum böyle bir durumu olduğunu benimle paylaşırsa benim vereceğim tepki ailemin tepkisiyle aynı olmayacak, onlarında benim gibi düşünmesini beklemiyorum. Davulun sesi uzaktan hoş gelir derler. Aynen öyle.Başınıza gelmeden yorum yapmak kolay.Ki umarım bu durumu yaşamazsınız, size değil sizin gibi ailelerde yetişecek çocuklara üzülürüm.(homofobik yorumlara)
Kasım 2014

Jawair Chaker's, bir soruya yanıt verdi.

Heteroseksüel olmadığınızı nerden anlarsınız? Cinsel yönelimi olduğuna karar veren bir birey heteroseksüel olmadığını keşfederek mi yoksa en baştan bilerek mi kendini tanıyor?

Hetero olmadığımı kıvrak zekamdan karşıt cinsime duyduğum dandini bostane duygusallık duymadığım duygularımdan anlardım :) ukalalığı bıraktım hoca kızmayın sorunuz sosyal sorumluluk projesi kapsamında ele alınsa kayda değer olumlu sonuçlar çıkarılabilir kaçmak çare değil çare başı dik durabilmektir ben eşcinselim haklarımla varım bana dayatılmak istenen hetero anlayışa aykırı bi insanım diyebilmelidir. Başkaca ben buyum değişemem dönüşemem ağırlını koymalı arkadaş sağlam durabilmeli ayağını toprağa bas bulutlardan sana fayda yok ;)
Daha fazla

12 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.