Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cinsellik

Cinsellik, cinsel özelliklerin bütünü, eşeysellik

Mart 2021

Fatih Orhun Uzun  yeni bir  gönderide  bulundu.

Helen Kaplan Üç Aşamalı Model

Helen Kaplan, psikodinamik ve fizyolojik modelleri birleştirilmesinde öncü olmakla beraber birçok cinsel terapistin öncüsü olmuştur. Psikodinamik yöntem genel olarak cinsel bozuklukları kötü çocukluk deneyimlerinden kaynaklanan endişelere yoğunlaşmış iken Kaplan kendi modelinde kısa ve uzun vadedeki nedenlerini ortaya koymuş ve bütüncül bir bakış açısı sunmuştur. Masters’dan farklı olarak Helen Kaplan cinsel tepkinin ilk evresinin heyecan değil arzu olduğu belirtmiştir.


1) Cinsel Arzu: Masters’ın ilk evresi heyecan iken Kaplan ilk evrenin “arzu” olduğunu söylemiştir. Eğer cinsel ilişkiye yönelik veya partnere yönelik bir arzu yok ise geri kalan evreler gerçekleşmemektedir. Arzunun fiziksel tetikleyicisi ise testosteron hormonudur. Testosteronun seviyelerine bağlı olarak belli problemler olabilir iken arzu evresiyle ilgili problemler genellikle karmaşık psikolojik durum ve evlilik konularıdır.


2) Heyecan: Masters’ın sertleşme ve vajinanın kayganlaşmasını kabul ederken daha detaylı olarak kullanılan ilaçlarında heyecanı etkileyebileceğini esas almıştır.


3) Orgazm: Masters’ın görüşünü bizzat kabul etmektedir.

Kaplan ayrıca sorun yaşayan çiftlerin kafalarında “cinsel fanteziler” yaratmasını önermiştir. Cinsel fanteziler genellikle performansı artırmaktadır ve keşifle beraber, bireylere zevk alma imkânı verir. Ayrıca bir kişi cinsellikten ne kadar uzak olursa, iştah gibi cinselliğe olan iştahı da artmaktadır.


Sınırlılıklar:Helen’in modeline göre cinsel istek açlığa benzetilmektedir, ne kadar cinselliğe uzak kalırsak o kadar aç oluruz. Bunun bazı süre dilimlerinde geçerliliği olabilse dahi cinsel arzuyu sadece fizyolojik değil psikolojik faktörlerde etkilemektedir. Bireyin iyi-kötü ruh hali, deprseyon veya iki bireyin birbirine hissettiği duygular cinsel arzuyu etkilemektedir.


Kaplan için cinsel fanteziler heyecan için önerilse de bireylerin birbirlerini metalaştırmasına sebep olabilmektedir. Mesela normal bir ilişki ile zevk alamayan birey fanteziler yoluyla zevk alırsa tehlikeli bir şekilde karşısındakini sadece mastürbasyon aracı olarak kullanabilir.


Kaynak: Cinsel Terapi-Irvin David Yalom

Temmuz 2018

Helen, bir soruya yanıt verdi.

Hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe zararı olur mu?

Daha önce bence bir soruyu ben sormuştum ama gelen yanıtlar genellikle olmayacağı yönündeydi:
referans:sorcev.com/hamileyken-cinsel-iliski-yasa...
Mart 2018

Eda Kara, bir soruya yanıt verdi.

Toplumun dildo kullanımına bakışı nedir?

Kullanımı gayet yaygın olsa bile bunun belli edildiğini düşünmüyorum ki dildo en iyisidir :)
Mart 2018

Eda Kara, bir soruya yanıt verdi.

Erkeklerin "erken boşalma" sorununu çözmeleri için ne yapmaları gerekir?

Bence hap falan kullanma , sadece sağlıklı beslenmeye bak :)
Ekim 2017

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

Erkeklerin "erken boşalma" sorununu çözmeleri için ne yapmaları gerekir?

Ben erken boşalma problemim için Novagra isminde bir geciktirici hap kullanmayı düşünüyorum. Internette de satılıyor fakat daha önce kullanan var mı acaba? Etkileri yazıldığı gibi gerçek mi bilmiyorum.
Ekim 2017

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

İlişkide penis uzunluğu önemli midir?

Bugüne kadar birlikte olduğum kadınların bir çoğu penis boyumun büyük olduğunu ve daha çok zevk aldıklarından bahsettiler. Gerçekten mi öyle dediler yoksa gönlümü mü aldılar bilemiyorum.
Ocak 2017

Atılay Yüce, bir soruya yanıt verdi.

Hangi hastalıklardan kondomla korunabilirim?

Kondom kullanımı cinsel temasla bulaşan hastalıklardan koruyabilir.
Mayıs 2016

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Nisan 2016

Ali Sinan Demirörs, bir soruya yanıt verdi.

Toplumun dildo kullanımına bakışı nedir?

Toplumun kötü karşılamadığı bir şey söyleyebilir misiniz? 'Toplum' işte adı üstünde kendinde olmayanı, yabancı gördüğünü dışlar. Ayrıca bahsettiğiniz ve benzer ürünler ülkemizde de oldukça yaygın olarak alınmakta ancak Cem Yılmaz'ın hesap çok üretilir kimse almaz : sex shop
Mart 2016

Seckin, bir soruya yanıt verdi.

Cinsel birliktelik olmadan bir ilişki hatta evlilik sürebilir mi? Süremiyorsa, zevkler duygulardan önce gelir diyebilir miyiz?

Elbette sürebilir sadece bunu başaracak insan sayısı azdır. Herkes etrafımızdaki insanlar kadar bencil ve kibirli değil kimisinin çocuğu olmuyor kimisi erken boşalıyor kimisi çocukken uğradığı istismarın acısını cinselliik olmadan aşmaya çalışıyor. Yalnız ölmektense sevişmeden ama bir kadınla ölmek daha iyidir.
Şubat 2016

Anıl Katkat, bir soruya yanıt verdi.

Çocuklara cinsel eğitim verilmeli mi? Sınırları nelerdir?

Çocuklara cinsel eğitim elbette verilmelidir. Bu bir tercih değil, zorunluluktur. Çocukları, yani ham bireyleri o yaşlarda cinsel eğitimden yoksun bırakmak, onları çeşitli hurafelere inandırmak tüm hayatlarını doğrudan ve dolaylı şekilde etkileyen temel unsurlardan olmaktadır. Bugün taciz, tecavüz gibi toplumsal sorunların hat safhaya çıktığı ülkelere bakın, o ülkelerin bireylerine bakın, mutlaka ama mutlaka cinsel eğitimsizlik sorunu vardır.

Peki cinsel eğitimin sınırı var mıdır? Bana göre "sınır" dediğimin etmen, insan beyninin olgunlaşma düzeyi ile doğru orantılı olarak gelişen algılama kapasitesidir. Algılama kapasitesi, yaş kriterlerine sadık kalarak çocuk düzeyine uygun bilgi sürekli ve sistematik olarak verilmelidir. Cinsel eğitim, erken çocukluk döneminde başlayıp, yetişkinliğe kadar sürmesi gereken önemli ödevlerden biridir. Bir çok kurama göre, yetişkinlerde oluşan "saplantı" dediğimiz eksikliklerin temel sebebi, erken yaşlarda alınması gereken eğitimin eksikliğidir.
Aralık 2015

Ihsan Kılıçkaya, bir soruya yanıt verdi.

Şap nedir? Etkileri nelerdir?

Şap, Aftovirus grubundan bir virus olup özellikle çift tırnaklı hayvanlarda; ağız da nodüller, ayakta hemorajik ve irinli bir enfeksiyon yapan, meme dış derisinde kabuklanma ve aft lar ile kendini gösteren çok düşük ihtimalle de insanlarda ağız lezyonları oluşturan viral bir hastalık olup. Başlıca verim kayıpları yanında düşükte olsun ölümle sonuçlanan bir hayvan hastalığıdır. Ülkemiz Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı uzun yıllardır şap ile mücadele için aşılama çalışmaları yapmakta olup, özellikle trakya bölgesi şap free olarak kabul edilmiştir. Devlet desteği trakya haricinde henüz uygulanmayan bir hastalık olup halk arasında dabak adı ile anılır. Genç hayvanlarda kalp kasında calsifikasyon ile ölümlere sebep olabilmektedir. Hayvanlarda ise yüksek vücut ısısı ile kendini göstermektedir.

356 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Sevişmek

36 Kullanıcı   1 Soru   3 Yanıt

Öpüşmek

32 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt

Bakirlik

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Seks

154 Kullanıcı   24 Soru   181 Yanıt

Biseksüellik

6 Kullanıcı   2 Soru   3 Yanıt

Lezbiyenlik

4 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Fetişizm

3 Kullanıcı   3 Soru   11 Yanıt

Cinsel Yönelim

19 Kullanıcı   14 Soru   99 Yanıt

Cinsel Organ

2 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt