Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çizim Programları

Grafik tabletler yardımı ile laptop veya monitör bilgisayarların ekranlarını enjekte ettiğimiz tablet de ki Dijital Çizim adı verilen sanatı gerçekleştirmemize yarar.Birçok alternatifi mevcut olan çizim programlarına en popüler örnek;Adobe CS 5,Adobe illustrator,Corel Painter 12,Sketchbook,ArtRage gibi isimlerdir.

Kasım 2016

Cihat Özdemir, bir soruya yanıt verdi.

V-Ray 3.00.08 2015 versiyonu 3D Studio MAX 2015'e nasıl eklenir?


burada 2016 için anlatılıyor ama 2015'te aynı şekilde kuruluyor
Haziran 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Kasım 2014

Fatos Ertaş, bir soruya yanıt verdi.

3DMax/AutoCad/Catia gibi programları kendi kendimize nasıl öğrenebiliriz?

3d max programını nasıl hızlı öğrenirim bana yardımcı olun
Haziran 2014

Eskiz, bir soruya yanıt verdi.

CAD Designer ne demek?

Soru bana yönlendirilmiş ama AutoCAD programını duymak dışında, gram alakam yok durumla.Sonra merak edip bakınınca, sadece "tasarım" kelimesinin ortak olduğu anlaşıldı. CAD kelimesinin açılımında zaten tasarım varken bir de tasarımcı eki neden konulmuş o da soru işareti, sanırım o programı "kullanabilen" anlamında piyasa da yeri var. Bilemedim.
Yine de kopyala yapıştır durumunu sevmesem de, anlatım anlaşılır ve güzel geldi, paylaşayım;


CAD (Computer Aided Design – Bilgisayar Destekli Tasarım) Bir çok sektörde kullanılan çizim ve tasarımların bilgisayar ile yapılmasına denir. Genelde inşaat sektöründe mimarlar ve mühendislik alanlarında kullanılıyor. Bilgisayar destekli tasarımdan önce yapılacaklar kağıt üzerine çiziliyordu. Bu tür işlemsel devasa yapıların çiziminde oldukça zor oluyordu. CAD ile büyük bir siteyi, bir uçağı ya da uzay gemisini ya da büyük bir şehri bile tasarlayabilir her bölümüne kolayca ulaşabilirsiniz. CAD tasarımlarını CAD programları ile yapabiliyorsunuz. Tasarımlar büyüdükçe daha karmaşık hale geldiler. Dolayısıyla CAD programları da zaman içinde gelişim gösterdiler. Günümüzde 2 boyutlu ya da 3 boyutlu tasarımlar kolaylıkla yapılabiliyor. İstendiğinde yapılan bu tasarımlar modellendirilerek 3 boyutlu olarak kaplanabiliyor. Neredeyse gerçek görünüm sunan bu programlar haliyle biraz maliyetli oluyor. Ancak onu kullanacak kadar büyük kurumlar zaten o maliyeti göze alıyorlar.

CAD programlarının en bilineni hepimizin genelde duyduğumuz AutoCAD programıdır. AutoCAD çok gelişmiş bir yapıya sahiptir. Bu nedenle profesyonel olarak bu program tercih ediliyor. Bunun dışında daha az maliyetli daha basit programlarda bulunuyor.
Haziran 2014

Umut Akar, bir soruya yanıt verdi.

Moda tasarım ile ilgilenenlerin kendi tasarımlarını çıkarmak için kullanabileceği programlar nelerdir?

Kendi tasarımlarını çıkarman için photoshop ve illustrator kullanabilmen gereklidir.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Sarp Gürsoy, bir soruya yanıt verdi.

Autocad kullanırken karşılaştığınız problemler nelerdir?

Autocad öğrenci sürümüyle çizilmiş bir dosyanın baskısını alırken veya Autocad öğrenci sürümüyle çizilmiş bir dwg dosyasından çizim kopyaladığınız zaman sizin sayfanızın 4 kenarında birden ”Produced by an autocad educational product” yazar. Baskıda bunlar görünür. Bundan ne yapsanız kurtulamazsınız. Kurtulmanın yolu şudur:
Dosyayı Save as yaparak dxf olarak kaydediyorsunuz, sonra da programdan çıkıp dxf uzantılı dosyayı açıp dwg olarak kaydediyorsunuz. Dosyayı kapatıp, dwg uzantılı yeni dosyanızı açtığınızda bu sorundan kurtulmuş olacaksınız. Geçenlerde karşılaştığım bir problemdi.
Nisan 2014

Emre Zengin, bir soruya yanıt verdi.

Autocad'de çok iyi olduğumu söyleyebilirim ama sertifika alacak param yok. İşe girmek için sertifika şart mı?

Aslında kısacası Sertifika bildiğinin kanıtı ama bazı kişilerin sertifikaları olmasına ragmen kullanmasını çokta bilmiyorlar. O yüzden senin ne kadar programa hakim olduğun, sertifikadır zaten. Gel göster bakayım Autocad becerini diyince zaten ispatlarsın kendini.
Nisan 2014

Yusuf Gemerekli, bir soruya yanıt verdi.

Autocad'de çok iyi olduğumu söyleyebilirim ama sertifika alacak param yok. İşe girmek için sertifika şart mı?

Ben henüz sertifika soran bir firma duymadım ve rastlamadım. Elinde sertifika olup autocad ile çizgi çizmesini bilmeyen arkadaşlar da var maalesef. O yüzden eğer konuya iyice hakim olduğunuzu düşünüyorsanız çok da lüzumlu değil bence.
Nisan 2014

Azat Toğluk, bir soruya yanıt verdi.

Autocad'de çok iyi olduğumu söyleyebilirim ama sertifika alacak param yok. İşe girmek için sertifika şart mı?

Sertifikalı ama gerçekte o kadar da iyi olmayan ve buna rağmen piyasa da bu kadar çalışan varken, tek geçerli şey keşif edilmeyi oluşturabilmek. Yani sertifika değil icraatını göstertebilirsen, ismin sertifikan olur.
Nisan 2014

Esra Bayındır, bir soruya yanıt verdi.

Autocad'de çok iyi olduğumu söyleyebilirim ama sertifika alacak param yok. İşe girmek için sertifika şart mı?

Kesinlikle değil . Autocad bilmeniz yeterli bir çok mimar sertifika olmadan çalışıyor örneğin ben .

384 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

3D Studio Max

623 Kullanıcı   12 Soru   47 Yanıt

Cheamcad

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Rhino 3D

2 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Blender 3D

4 Kullanıcı   2 Soru   4 Yanıt