Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuk Gelişimi

Çocuk

Çocukların gelişim özellikleri hakkında merak ettikleriniz

Şubat 2017

Tuğba Pekdinç, bir soruya yanıt verdi.

Çocuk gelişiminde en önemli faktör anne midir baba mı?

Anne ve babanın kesinlikle eşit olduğunu düşünmekle beraber, bunu çocuğa da iyi bir şekilde aktarabilmeleri gerektiğini düşünüyorum. Örnek olarak annenin hayır dediği bir şeye baba evet dememeli, ortak bir kararda buluşmaları gerekir. Bu yüzden öncelikle anne ve baba kendi aralarında sağlıklı bir iletişim kurmayı başarabilmelidir. Anne ve babanın olumlu ilişkisi çocuğun gelişimini de fazlasıyla olumlu etkileyecektir.
Ocak 2017

Evren Bilimci, bir soruya yanıt verdi.

Ebeveynlerin küçük çocuklarını dudağından öpme davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hepsinin tek olağan cevabı her seçimin farklı bir ahlak toplumuna çıktığıdır. Göz önünde tuttuğunuz sürece dilediğinizi daha etik bulabilirsiniz. Burada şu da açığa çıkıyor soru bu değil hangi etiğin doğru olduğu.
Ocak 2017

Beraat K, bir soruya yanıt verdi.

Ebeveynlerin küçük çocuklarını dudağından öpme davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kesinlikle doğru değildir. Ebeveyninden bu tür hareketleri gören çocuk niyeti kötü olan bir yabancı yapmak istediğinde iki durumu bağdaştıracağından normal karşılayabilir.
Ağustos 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Çocuklarda inatçılığın üstesinden nasıl gelinir?

Bir çocuğun isteği, ağladıktan sonra gerçekleştirilirse, başarıya giden yolun ağlamak olduğunu öğrenecektir. Ebeveynlerin bu konuda kararlı olması gerekir.
Haziran 2016

Cem Öge, bir soruya yanıt verdi.

Ebeveynlerin küçük çocuklarını dudağından öpme davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tarık Gandur çok güzel açıklamış. Aynen katılıyorum. Şimdiki entel dantel anne babalar yapıyor. Böyle çocuk mu yetiştirilir.
Mayıs 2016

Ozge Fıdan, bir soruya yanıt verdi.

Ebeveynlerin küçük çocuklarını dudağından öpme davranışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Herseyi abartmada usta olan milletin sevginin de cilkini çıkarma girişiminden başka bi şey değil. Sevgiliye yuksunmedir. İkisinin ayırımina 3-5 yaşındaki çocuk varmaz ama yetişkin bunu cinsel ogretileri zayıf olduğu ve belkide kendi tabusunu yıkmak adına sergilediği karmaşık ve bi o kadar uygunsuz davranış modeli.
Nisan 2016

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Mart 2016

Semih Can Sevgili, bir soruya yanıt verdi.

Hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan 13 yasında N isimli ögrencim sigara kullanmakta ve yanında bıçak taşımaktadır. Onu kızdıracak bir davranışta "bıçağı saplarım direk" diyor. Bir kere de bıçakla birini yaralamış ve karakola ifadeye gitmiştir. Nasıl bir terapi yöntemi uygulanır ya da ne yapmalıyım?

Manik epizot dönemleri yaşıyorum son 4 senedir. Bilinçsiz saldırganlık, aşırı korkusuzluk vesaire.. Belki bir psikiyatra gösterilmesi, hafif dengeleyici ilaçlar alması gerekiyor olabilir. Zira saldırganlığın sebebi çoğunlukla hormonal. Eğer tedavi olmayı da reddederse kısa süreliğine rehabilitasyona yatırılabilir. Bir psikiyatrla görüştürülmesini öneriyorum.
Şubat 2016

Anıl Katkat, bir soruya yanıt verdi.

Çocuk gelişiminde erken yaşta ödüllendirme ve cezalandırmanın önemi nedir?

Çocuk gelişiminde ceza yöntemini tavsiye etmeyiz. Ceza istenmeyen bir davranışı ortadan kaldırmayacağı gibi bazı durumlarda bu davranışın görülme sıklığını artıran bir yöntemdir. İlla ki uygulanacaksa da 2. Tip ceza dediğimiz yöntem uygulanmalıdır. Bu da çocuktan istenmeyen davranışı ortadan kaldırana kadar sevdiği-ilgilendiği bir unsuru ayırmaktır. Örneklendirecek olursak, ödevini yapmayan bir çocuğun bilgisayarda oyun oynamasını engellemek.

Ödüllendirme konusuna gelirsek, ödül çocuk gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Her çocuk doğası gereği belli koşullanmaları, öğrenmeleri gerçekleştirebilmek için yahut bu süreci hızlandırabilmek için ödüle ihtiyaç duyar. Fakat bu ödül, çocuğa belli bir durum karşısın sürekli olarak değil, sistematik olarak verilmeli. "Pekiştireç" görevini yitirmemesi için, belli yöntemlere başvurulmalıdır. Bkz: Pekiştirme Tarifeleri
Şubat 2016

Anıl Katkat, bir soruya yanıt verdi.

Çocuklara cinsel eğitim verilmeli mi? Sınırları nelerdir?

Çocuklara cinsel eğitim elbette verilmelidir. Bu bir tercih değil, zorunluluktur. Çocukları, yani ham bireyleri o yaşlarda cinsel eğitimden yoksun bırakmak, onları çeşitli hurafelere inandırmak tüm hayatlarını doğrudan ve dolaylı şekilde etkileyen temel unsurlardan olmaktadır. Bugün taciz, tecavüz gibi toplumsal sorunların hat safhaya çıktığı ülkelere bakın, o ülkelerin bireylerine bakın, mutlaka ama mutlaka cinsel eğitimsizlik sorunu vardır.

Peki cinsel eğitimin sınırı var mıdır? Bana göre "sınır" dediğimin etmen, insan beyninin olgunlaşma düzeyi ile doğru orantılı olarak gelişen algılama kapasitesidir. Algılama kapasitesi, yaş kriterlerine sadık kalarak çocuk düzeyine uygun bilgi sürekli ve sistematik olarak verilmelidir. Cinsel eğitim, erken çocukluk döneminde başlayıp, yetişkinliğe kadar sürmesi gereken önemli ödevlerden biridir. Bir çok kurama göre, yetişkinlerde oluşan "saplantı" dediğimiz eksikliklerin temel sebebi, erken yaşlarda alınması gereken eğitimin eksikliğidir.
Ocak 2016

Osman Tüysüz, bir soruya yanıt verdi.

Çocuk gelişiminde en önemli faktör anne midir baba mı?

Anne ve baba gelişimde önemli rol oynarlar fakat çocuk bebeklikten itibaren daha fazla zaman geçirdiği ve geçireceği kişi annesidir. Ataerkil bir toplum olarak baba; yapılan olumsuz şeyle şeylere sert tepki gösterir, babanın dediği olacaktır vs. gibi etkenler çocuğu babadan soğutur anneye yakınlaştırır. Baba genel olarak para olarak görüldüğü için o yüzden saygı gösterilir. Tam anlatamasamda çocuk gelişimde bana göre anne daha etkilidir.
Ocak 2016

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Çocuk gelişiminde en önemli faktör anne midir baba mı?

Olması gereken annedir ancak annenin pasifze edildiği ailelerde baba etkilidir.
Daha fazla

312 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

2 Yaş Sendromu

3 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Ergenlik

15 Kullanıcı   16 Soru   27 Yanıt