Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuk Gelişimi

Çocuk

Çocukların gelişim özellikleri hakkında merak ettikleriniz

Şubat 2012

Sevda @sueno

Vay be, ne günlere kaldık:) Yurdumuzda yaşayan yabancılar okullarda okutulan ''ANDIMIZ''dan rahatsız olup Hüseyin Çelik'e şikayetçi oldular diye, Andımız çocuklara okutulmayacakmış... Dünyanın neresinde, ülkede yaşayan yabancıların isteklerine bu kadar önem veriliyor bilen var mı?

  1. Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Yasası’nda KHK ile yapılan değişiklikle Bakanlığın görevleri arasında yer alan, Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı öğrenci yetiştirme ve Cumhuriyetin niteliklerini benimsetme ibaresi yasadan çıkartıldı.
  2. 2011-2012 eğitim ve öğretim yılı için Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanıp, ilköğretim öğretmenlerine gönderilen kılavuz kitaplarından, Atatürk’ün resmi, Gençliğe Hitabesi ve İstiklal Marşı çıkartıldı.
  3. Çeşitli nedenlerle kimi öğretmenevlerinden girişte yer alan Atatürk resimleri kaldırıldı.
  4. TBMM’deki Atatürk fotoğrafları milletvekillerinin 'etki altında kalmadan daha demokratik karar almaları” gerekçesiyle kaldırıldı.
  5. Anayasa Mahkemesi üyelerinin yeni yemin metninden, ileri demokrasiye uymadığı gerekçesiyle TÜRK kelimesi çıkartıldı.
  6. Statlarda yapılan 19 Mayıs kutlamaları “Kutlama törenlerinin hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açmasına, çalışma süresinin uzun olması nedeniyle öğrencilerin derslere ilgisinin azalmasına, motivasyonlarının düşmesine, gönüllü olmayan öğrenci velilerinin okullarla olan ilişkilerinin bozulmasına sebep olduğu yönünde duyumlar alınmaktadır.' gerekçesiyle yasaklandı.
  7. Ne demişti 2005 yılında Avrupa Parlamentosu Milletvekili Andrew Duff; “Türkiye, Avrupa’nın gerçek partneri olabilmek için klasik milliyetçi Kemalizm’le mücadele etmelidir. Devletin gücü azaltılmalıdır. Kemalizm reforme edilmeli ve bu eski liderin fotoğrafları kamu binalarının duvarlarından indirilmelidir. Türkiye, artık Kemalizm’de değişme gereğiyle yüzleşmeli. Sadece yasalar, anayasa değil Kemalizm kültürü ve felsefesi de değişmeli.”

Eeeee, elbet sıra buna da gelecekti....

Aralık 2009

Yade Dorbek @anti_social

Çocuğun kaç yalından itibaren anaokuluna gönderilmesi uygundur?

Anaokulu yerine "ana"sı anaevinde baksa çocukla ilgilense en güzeli.hee yok efendim ben çalışan bayanım zart zurt diyorsanız doğurmayın çocuk oradan oraya sürüklenmesin
Ekim 2015

Elif Aygün @elifaygun

Çocuk gelişiminde erken yaşta ödüllendirme ve cezalandırmanın önemi nedir?

Cocuk gelişiminde odullendirmenin her yasta onemi buyuktur fakat cezalandirma oz denetimi ortadan kaldiracagi icin etkisiz bir yontemdir. Odullendirme, motivasyonu artirir, olumlu davranisi tekrarlatici etki yapar, olumlu duygular ve benlik saygisi yerlestirir. Cezalandirma ise kısa vadede istenmeyen davranisi sadece o anligina yok eder. Cocuk davranisi yanlis oldugunun farkina vardigi icin yapmaktan vazgecmez sadece korktugu icin yapmaya ara verir... Onemli olan oz disiplin kazandirmaktir. Bu da ancak yapici yollarla mumkundur.
Ekim 2015

Elif Aygün @elifaygun

İnatçı bir çocuğa nasıl davranılması gerekir. Biz de onunla inatlaşmalı mıyız yoksa kendi haline mi bırakmalıyız?

Çocukla inatlasmak sadece zaman kaybıdır, çocukla çocuk olunmaz lafı bu konuda cuk oturuyor. Henüz motor kasları, yaşam algısı ve özgüven gibi hayati konular çocuklarda gelişmemiş olduğunu unutmayın aslında onun yaptığı inat bile değil, yani yaptığının inat olduğunu bile bilmiyor. Ve bu çocukla inatlaşma hiç te yetiskin davranışı değil. Otorite ve disiplin çocuğu mutlu edecek unsurları içererek kurulmalı çocuk bu disiplinlerin kendine mutluluk verici eylemler olduğunu hissetmeli ki yetiskin gibi olayı anlamasa bile yetişkinin davranışına direnç geliştirmesin. En çok yemek konusunda inatlik çıkar o zamanda bırakin yemesin kim ölmüş açlıktan.
Ekim 2015

Elif Aygün @elifaygun

Bir çocuğa sevgimizi en etkili biçimde nasıl gösteriririz?

Çocuğu birey yerine koyduğunuzu hissettirmek, onunla bolca verimli zaman geçirmek, onunla hayalleri ve kendisiyle ilgili sohbetler etmek ve bence en en önemlisi içten kocaman sarılmak. Çocuk sevildiğini böylece hisseder.
Ekim 2015

Alperen Baykal @alperenbaykal

Çocuk gelişiminde en önemli faktör anne midir baba mı?

Anne ve baba olmazsa olmazlardan en önemli faktördür.Anne ve babanın olmadığı durumlarda ne kadar fiziksel gelişimi yeterli düzeyde gelişsede psikolojik ve ruhsal durumlarda en büyük eksiklikler çocukta görünür.
Şubat 2015

Artpro @artpro

Bebeklerin ipad ile oynamasının zararları olabilir mi? İpad için önerebileceğiniz 1 yaş uygulamaları veya oyunları var mı?

Soru harika.
Teknoloji her geçen gün çok daha fazla hayatımıza giriyor ve bunu kabullenmeliyiz. Kabullenemeyen varsa hemen kırıp atmayı denesin telefonunu. Çünkü kabul edilse de edilmese de çocuklar çok küçük yaşta çevrelerinin de etkisiyle bu teknolojilerle henüz okul öncesinde bilinçsizce tanışıyorlar.
Hal-durum böyleyken ebeveynlerin uygun teknolojilerle çocuklarını buluşturmalarını ve zekalarını geliştirici görsel eğitimleri vermeleri bence oldukça yerinde, modern bir davranış olur.
Son zamanlarda bu durum dikkat çekici bir hal almıştır. Bu konuda projeler geliştirilmiş, yatırımlarına başlanılmıştır.
Bu projelerden bazılarını aşağıda paylaşıyorum. İlk videoya özellikle dikkatinizi çekmek isterim.


youtu.be/azXl0D0OHvQ
youtu.be/lqbxX0i9-WQ
Ocak 2015

Gizli Kullanıcı

Polikistik Over Sendromu olmak çocuk sahibi olmaya engel midir?

Hastalık annemde de olduğundan çocuk sahibi olmaya engel değildir diyebilirim. Ama kistlerin yoğunluğuna bağlı olarak hamile kalmayı zorlaştırma ihtimali var. Ayrıca çocuk sahibi olduktan sonra hastalık büyük ölçüde ya bitiyor yada belirtileri azalıyor.
Kasım 2014

Ece Naz Sonat @lorquina

Piaget, Bilişsel Gelişim Kuramı'nı yalnızca kendi çocuklarını gözlemleyerek nasıl ortaya çıkarmıştır?

.. Piaget, kendi çocukları doğduğu andan itibaren bütün hareketlerini yani bilişsel ve psiko_motor gelişimlerini en ince detayına kadar takip etmiş ve bu deneyimlerini bilimsel evrelere ayırmış ortaya çıkmasını sağlamıştır.
Aralık 2010

Havin Abay @havin

On yaşındaki oğlumu götürdüğüm psikolog ilaç tedavisi önerdi ama ilaç tedavisine sıcak bakmadığım için bilgisi olanlardan değerlendirme alabilir miyim?

Kesinlikle ilaç içirmeyin şeklindeki tepkileri doğru bulmuyorum. Konunun ne olduğu ve neden ilaç tedavisi önerildiği önemli. 

Genel olarak, çocuklarda, öncelikle psikoterapiyi denemek ardından ilaç düşünmek tercih edilen bir yaklaşımdır. Ancak uzmanın ne görüdüğünü ve neden böyle bir öneride buluduğunu bilmediğimden kesin bir fikir belirtmek yanlış olur. Bazen danışan terapiye cevap veremeyecek durumda ise veya kendine zarar verme gibi bir riski varsa veya sorun günlük hayatını çok fazla etkiliyor ve işlevselliğini çok bozuyorsa  da ilaç tedavisi hızlı bir müdahale olarak önerilebilinir. 

Eğer Hakan Bey'in anladığı gibi psikolog size ilaç ismi verip bunu kullanın dediyse ne olursa olsun bunu yapamaz  Eğer yaptıysa harekete geçip şikayet etmek gerekir. Bu durumda mutlaka başka bir uzmana görünün ve önerilen ilacı kesinlikle almayın. 

Eğer sizi psikiyatriste yönlendirdi ise gidin ve ilaç kullanmak ile ilgili tüm sorularınızı ve kaygılarınızı psikiyatrist ile tartışın. İlaç tedavisine alternatif bir yöntem olup olmadığını, psikoterapi ile çözülüp çözülmeyeceğini sorun.  

Eğer gittiğiniz zaten bir psikiyatrist ise ama siz yanlışlıkla  psikolog dediyseniz o zaman, aynen yukarıdaki gibi, tüm kaygılarınızı gittiğiniz hekimle konuşun. Eğer tatmin olmazsanız başka bir uzmana danışın. 
Aralık 2010

Hale Acar @odesa

Büyüme hormonunu artırıcı özelliği olan melatonin salınımını engellememek için çocuklarımızın yatak odalarında gece lambalarını yakmamak ve karanlıkta uyumalarını sağlamak gerektiğini biliyormuydunuz?

Melatolin sadece gece salgılanan bir hormon , atalarımız boşuna dememiş "uyusunda büyüsün" Sadece lamba değil, çocuğumuzun yattığı odada kesinlikle elektrikli cihaz bulundurmamalı, yatak altından geçen uzatma kabloları dahil.
Aralık 2010

Ahmet Erel @necronomicon

Çocuğun olsa yaptığın mesleği seçmesi için destekler misin?

Biyomedikal sektöründeyim. Sektör Türkiyede çok yaygın değil ama sağlam kazanç sağlayan sektörlerden o yüzden desteklerim.
Aralık 2010

Mervey @mervey

Aralık 2010

Begüm @begum

Çocuklar neden bu kadar sık hasta oluyor? Hijyen ortamında büyütelim derken en büyük kötülüğü mü yapıyoruz?

çocuklar bağışıklık sistemi henüz yetişkinlere göre daha az geliştiği için daha sık hasta oluyorlar aşırı hijyen bağışıklık sistemi için iyi değildir.
Daha fazla

307 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

2 Yaş Sendromu

3 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Ergenlik

15 Kullanıcı   16 Soru   27 Yanıt