Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çocuk İstismarı

Çocuk

Çocuk istismarı fiziksel ya da psikolojik olarak bir çocuğa bir yetişkin tarafından kötü davranılmasıdır. Ayrıca çocuklara kötü davranmak veya çocuk istismarı ve ihmali ile de çoğu zaman eş anlamı taşır. Dünya Sağlık Örgütü çocuk istismarını şöyle tanımlar: "Çocuğun sağlığını, fiziksel ve psikososyal gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek tüm davranışlar çocuğa kötü muameledir." Bu istismar ve ihmalin açıklanması konusunda bir çok ülke yönetimi kendi yasal tanımlarını yapmıştır; ve nelerin çocuklara kötü davranma olarak tanınması kendi yasa ve ceza kanunlarına değindir. 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe giren Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre; "Ulusal yasalarca daha genç bir yaşta reşit sayılma hariç, 18 yaşın altındaki her insan çocuk sayılır". Cinsel istismara maruz kalan çocukların yaşa göre dağılımları incelendiğinde; %30'unun 2-5, %40'ının 6-10, %30'unun 11 - 17 yaş grubunda olduğunu görülmekte. Bir başka deyişle olguların %70'ini küçük yaş grubu oluşturmaktadır. İstismara maruz kalan çocuklarda kız/erkek oranı 3'tür. Yurt içi yayınlarda ise kız/erkek oranı birbirine yakın bulunmuştur. İstismarcıların %96'sı erkek, %80'i de çocuğun tanıdığı birisidir.

Şubat 2014

İlginc Adamyeni bir link paylaştı.

Başsavcıdan Skandal Teklif!

Başsavcılık, çocuk yaştaki kızlara tecavüz olaylarında dava dosyalarının kapatılması için ''evlilik formülü'' önerdi.
Nisan 2014

Gonca Köseyeni bir link paylaştı.

Yargıtay'dan skandal cinsel istismar kararı: Bekareti bozulmamış, cezası indirilsin | soL Haber Portalı

Yargıtay İstanbul’da 5.5 yaşından itibaren 5 yıl boyunca cinsel istismara uğrayan çocukla ilgili skandal bir karar verdi. “Bekâreti bozulmadı” diyen Ceza Genel Kurulu, eylemi ‘basit cinsel istismar’ saydı. Amcanın cezası 3 yıla kadar inebilir.
Haziran 2014

Şamanyeni bir link paylaştı.

Diyarbakır'da 3 kardeş aylarca 3 polisin cinsel istismarına uğradı || BestaNûçe

DİYARBAKIR (DİHA) - Diyarbakır'da yaşları 6 ila 10 arasında olan 3 kardeşin, merkez Yenişehir ve Eğil İlçe Emniyet Müdü ...

16 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.