Bilmek istediğin her şeye ulaş

Çok Kişiliklilik

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Aralık 2014

Gizli Kullanıcı

Kendi kendime konuşmadan duramıyorum. Bu durumun psikolojik bir açıklaması olabilir mi? Olumlu mudur olumsuz mu?

Bu bana daha çok kızgın olduğumda biriyle tartıştıktan sonra o sinirle aklıma gelmeyen şeyleri yeniden o anı yasasam şunları derdim ah keşke bunu da söyleseydim diye düşünürken hep oluyor hatta yolda yürürken baya kavga ediyorim genelde kulaklık olduğu için ordan yirtiyorum sanırım. . :)
Mayıs 2013

Gizli Kullanıcı

Çoklu kişilikte tedavi edilemeyecek hasta var mıdır?Bu kısa filmde çoklu kişilik problemi çok güzel işlenmiş. Çoklu kişiliğin tedavisi gerçekten zor bir süreçtir. Konunun uzmanını bulmalısınız. Uzmanların işi de zordur. Hastanın geçmişini (öyküsünü) çok iyi öğrenmeli ve tahlil edebilmeli, ikinci aşamada ise ağır gelen kişilik yönünü diğer kişiliklere hakim kılabilmelidir. Fakat dediğimiz gibi bu çok zor, uğraştıran ve süreci zaman alan bir psikoterapi olabilir.
Nisan 2014

Emre Kaya @emre_kaya

Bir insan ne zaman olgun bir ruh haline ve düşünce yapısına sahip olur ve bunların olabilmesi için illa hayatın acımasız yüzünü görmesi mi gerekmektedir?

"Olgun ruh hali" tanımı kişiden kişiye değişir. Zaman içerisinde ihtiyaçlarımız da değiştiği için, hayatımızın her dönemi için "olgun" bir ruh haline ihtiyaç da duymayabiliriz.

Yaşamın acımasız yüzünü göstermesi, olumsuz duygular yaşatır. Bununla birlikte bu duyguları hissetmemizle, kendimiz için yolunda gitmeyen şeyleri değiştirme enerjisine bu duygular sayesinde sahip oluruz. Yani o duyguları zaten hissetmeliyiz ki, bir şey yapalım. Bir şeyi değiştirmemiz gerekiyorsa değiştirelim, harekete geçeceksek geçelim. Eğer o manada ele alacaksak, hayatın acımasız yüzünü görmek işlevseldir de. Olgunluk dediğimiz şeyi de ihtiyaçlarımızı fark edip bunları karşılama sorumluluğunu almaktır şeklinde tanımlayabiliriz. Bu yaşam boyu devam eden bir süreçtir bir bakıma.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı

Borderline Kişilik Bozukluğu'nun belirtileri nelerdir?

Bence belirtilerindeki kilit kelime 'abartmak' herşeyi abartırlar. Bir olayı anlatırken dünyanın en kötü durumu başına gelmiş gibi tanımlayabilirler yada mesela çok sıradan bir bilgiyi vermek üzere söze 'sana bomba haberlerim var' diye başlayabilirler. Ya da birden bire dünyanın en mutlu insanı olup ufacık şeylere büyük anlamlar yüklerler. Tabi burada önemli olan bu uçlardaki tanımlamaların çok hızlı bir şekilde değişip terse dönebilmesidir. Yakınındakiler kişiyi çok üzgün zannedip sorununa destek olmaya çalışırken bir anda tersi fikirleri savunup, bunalımdan çıkıp karşısındakini ters köşe yapabilirler. Bu durum; dürtüleri ile hareket etmelerinden kaynaklanır yani bir nevi aklına eseni yapma durumudur. Buyüzden çok saçma davranışlara kalkışabilirler, olmadık istekleri olabilir ve bu şımarıklık düzeyinde kendini gösterir. Bunun sebebi irade kontrollerinin olmamasıdır. Disipline edilmesi gerekmektedir. Bu destek alarak da olabilir, alternatif öğretileri de uygulayabilir. Ama bütün bunların sebebi aslında içlerindeki boşluk duygusudur. Hiçbirşey ile nedensellik kuramazlar ve bu iflah olmaz boşluk içerisinde savrulup dururlar. Boşluğu dolduracak hobi, spor, kişisel gelişim vs. Gibi bir alanda aktivitelere başlanabilir ama büyük ihtimalle çok kolay sıkılıp başka birşey denemeye kalkışacaktır. Buyüzden öncelikle bir meşguliyet yerine bir amaca kanalize olmalıdır sonra o amaca ulaşacak eylem planları yapılıp, zihnini meşgul edecek aktivitelere başlanabilir ancak çoğu zaman sözünde durmayacaktır. Canı istemediği için yapmayacak ama her seferinde bir bahanesi olacak yine de çok büyük özürler dileyip yeminler ederek yeni sözler verecektir. Bu yüzden çok uzun bir zaman ve sabır gerekmektedir.
Aralık 2013

epileptikatak.tumblr.com'>Goul Chakir Katsapoulos @kibritcikiz

Dissosiyatif kimlik bozukluğu neden kaynaklanır? Kesin olarak iyileşmesi mümkün müdür?

DSM kriterleri arasinda Diyasesif kisilik bozuklugu tanimli degildir. .
Aralık 2009

Özge Can Balaban @artemis

Şizofreni ile çok kişiliklilik farklı rahatsızlıklar mıdır? Aralarındaki fark nedir?

Farklıdır.


Disosiyatif Bozukluklar kümesi altında olan Çoklu Kişilik Bozukluğu adından dolayı yanlış anlaşıldığının aksine bir kişilik bozukluğu değildir.

Kişilik bozuklukları; antisosyal kişilik bozukluğu, borderline kişilik bozukluğu, çekingen kişilik bozukluğu, obsesif kişilik bozukluğu gibi bozukluklar ile örneklenebilir. Çoklu kişilik bozukluğu (Multiple Personality Disorder) terimi yerine artık daha sıklıkla Disosiyatif Kimlik Bozukluğu (DKB) (Dissociative Idendtity Disorder) kullanılmaktadır. DKB iki ya da fazla ayrı kimliğin tekrarlı bir şekilde davranışın kontrolünü ele geçirme durumu olarak tanımlanabilir. Kimlikler birbirlerine ait bilgileri hatırlamayabilir, birbirinden haberdar olmayabilirler. Bu yüzden bu bozukluğu yaşayan kişilerin yaptıkları davranışların bir kısmından haberdar olmamaları beklendik bir durumdur. "Identity" ve "Beyza'nın Kadınları" bu bozukluğu işleyen filmlerdir.


Şizofreni ise psikotik bozukluklar kümesinde yer alır. Şizofreninin birçok alt tipi olabilir. Paranoyak, Hebefrenik, Rezidüel gibi... Şizofrenide görülen belirtileri özelliklerine göre iki alt kümeye ayırmak mümkündür; Pozitif ve Negatif belirtiler.


Pozitif Belirtiler: İşitsel ya da görsel halüsinasyonlar, düşünce bozuklukları şeklinde kendini gösterebilir.


Negatif belirtiler: Hareketsizlik, duygularını tanıyamama, genel ilgi kaybı kişinin yaşamsal hareketliliğinin oldukça azalması olarak görülebilir.

14 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.