Bilmek istediğin her şeye ulaş

Computer

A computer is a general purpose device that can be programmed to carry out a finite set of arithmetic or logical operations. Since a sequence of operations can be readily changed, the computer can solve more than one kind of problem. Conventionally, a computer consists of at least one processing element, typically a central processing unit (CPU) and some form of memory. The processing element carries out arithmetic and logic operations, and a sequencing and control unit that can change the order of operations based on stored information. Peripheral devices allow information to be retrieved from an external source, and the result of operations saved and retrieved. The first electronic digital computers were developed between 1940 and 1945 in the United Kingdom and United States. Originally they were the size of a large room, consuming as much power as several hundred modern personal computers (PCs). In this era mechanical analog computers were used for military applications. Modern computers based on integrated circuits are millions to billions of times more capable than the early machines, and occupy a fraction of the space. Simple computers are small enough to fit into mobile devices, and mobile computers can be powered by small batteries. Personal computers in their various forms are icons of the Information Age and are what most people think of as "computers". However, the embedded computers found in many devices from mp3 players to fighter aircraft and from toys to industrial robots are the most numerous.

Ekim 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

İşlem diyagramı nedir? Neyi ifade eder? Nelerden oluşur?

İşlem diyagramı(algoritmalar), süreç takibini zihinsel olarak oluşturmanızı sağlayan görsel şemalardır. Olası mantık sorunlarınızı erken farketmenizi ve yönetebilmenizi sağlar. İşlem diyagramı adı üzerinde, işlemleri ve bu işlemler karşılığında alınacak olan aksiyonları ifade eder. İşlem diyagramları, girdiler, çıktılar, koşullar ve döngülerden oluşur.
Ekim 2014

MESUT YALGIN, bir soruya yanıt verdi.

Bilgisayarlarda Ctrl-C hafızası var mıdır?

Ctrl+C tuşlarına veya PrintScreen tuşuna bastığınızda kopyaladığınız bilgiler işletim sistemlerinde bulunan Clipboard isimli veri transferine yarayan bir fonksiyona gönderilir. Bu bilgiler RAM üzerinde tutulur. Yani elektrik kesilirse veya bilgisayarı yeniden başlatırsanız bu bilgiler gider.

Eğer bir metni CTRL+C ile, veya ekran görüntüsünü PrintScreen ile kopyaladıysanız bu bilgiler olduğu gibi Clipboard'a gider, yani metni silseniz de, ekran görüntüsü değişse de CTRL+V ile bu bilgileri istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Eğer kopyalanan metnin büyüklüğü belli bir boyutun üzerindeyse Windows size bu veriyi başka uygulamalarda da kullanmak isteyip istemediğinizi sorar. Hayır derseniz Bu veri Clipboard'tan silinir.

Ancak kopyaladığınız bir "dosya" ise Clipboard'a sadece dosyanın yolu gider, bu yüzdendir ki RAM'de farkedeceğiniz ölçüde büyük değişiklikler olmaz. Dosyayı silerseniz veya yerini değiştirirseniz CTRL+V ile bu dosyaları başka yere yapıştıramazsınız.

Clipboard'a gönderilen verileri Clipboard Viewer ile görebilirsiniz. Clipboard Viewer, XP sürümünden sonra Windows'tan kaldırılmıştır. Ancak bu işlemi Windows Vista sonrasında yapmak için internet üzerinde programlar mevcuttur.
Mart 2014

Gizli Kullanıcı, bir soruya yanıt verdi.

Are computers reading our minds?

Not realy. But analyze your behavior and give some result for you. İts like reading our minds.
Şubat 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

İşlem diyagramı nedir? Neyi ifade eder? Nelerden oluşur?

İşlem diyagramı (Akış Şeması) algoritmaları, sistemleri, işlemleri birbirine oklarla bağlı gösteren yaygın bir şema tipidir. Bu şemalar çeşitli alanlardaki işlem ve uygulamaların yönetilmesi, belgelendirilmesi, tasarlanması ve çözümlenmesinde kullanılan görsel yardım araçlarıdır.

Örnek:
Bozuk lambanın tespitini sağlayan şema.

Computer Software
Aralık 2013

Ayhan Şimşek, bir soruya yanıt verdi.

Harddisk alırken hangi özelliklere dikkat etmek gerekir? Ethernet ve usb bağlantısı olan harddisklerin avantajları nelerdir?

Harddiskin (HDD) bir diğer adı da "Veri Depolama Ünitesi" olarak geçer.

Veri Depolama Ünitesi 2 Ana Grubu Ayrılır
 1. Mekanik HDD'ler
 2. SSD HDD'ler

Computer


Mekanik HDD'ler;
İçerisinde yuvarlak bir disk barındırır. Tüm verilerimiz iğne diye tabir ettiğimiz bir uçla bu diske yazılır. Bu sistem oldukça hassasır ve darbe aldığında iğne diski kolayca çizebilir HDD kullanılamaz hale gelebilir. Garanti süreleri 3 ila 5 yıl arasında değişmektedir. Performansları ortalama standart bir PC HDD'inde saniyede 90mb iken Dizüstü bilgisayar HDD'kinde 50mb'dır.

Solid State Diskler (SSD) ; Türkçesi Katı Hâl Sürücüsü'dür. Yeni teknolojidir. Bu HDD'ler tamamen elektronik devreler üzerinde yer alan birden fazla (siyah dikdörtgen) piçlerden oluşur. Aynı anda her çipteki veriye ulaşabilmek mümkün olduğundan veri transferi standart mekanik hdd'lere göre 10 kat daha fazladır ve pahalıdır. Ayrıca bu parayı vermek için farklı 10 neden de verdiğim bu linkte mevcuttur. gundemim.net/neden-ssd-tercih-etmeliyiz

Genel olarak bu veri ünitelerinin 3 farklı kullanım alanı vardır.
 • Harici HDD
 • Sabit (Dahili) HDD
 • USB HDD


Harici HDD'ler; üzerinde USB girişi olan her türlü cihaza takılabilirler. Bunlar yanınızda taşıyabileceğiniz yüksek kapasiteli HDD'lerdir.
Computer
 • Sabit HDD'ler; masa üstü bilgisayarlarının (pc) ve dizüstü bilgisayarlarının içine takılabilen HDD'lerdir. Pc ve dizüstü bilgisayar HDD'leri birbirlerinden farklıdırlar. Bu HDD'ler istendiği taktirde HDD kutusu denilen bir aparata takılarak Harici HDD olarak kullanılabilirler.
  Computer
 • USB HDD'ler; Bir kapı anahtarından daha büyük olmayan hafif ve kolay taşınabilir HDD'lerdir. Harici HDD'lere göre çok daha az veri kapasite alanına sahiptirler.
  Computer
Uygun HDD'ki seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli özellikse cashe bellektir. Keş bellek dediğimiz durum, veri işlemesi yaparken harddiskin saniyede okumuş olduğu verinin büyüklüğüne denir.
Örneğin; Önünüzde bir yığın kum var. Taşınması gerekiyor. Aracınız ise bir kürek. Bu küreğin kumu taşıyabileceği alana keş bellek diyebiliriz.
Aralık 2013

Çağrıhan Aydın, bir soruya yanıt verdi.

Harddisk alırken hangi özelliklere dikkat etmek gerekir? Ethernet ve usb bağlantısı olan harddisklerin avantajları nelerdir?

 • Boyut
 • Dönüş Hızı (RPM)
 • Kapasitesi
 • ve USB 3.0 olması göz önünde bulundurulmalıdır.
Mayıs 2012

Caner Acu,  yeni bir soru sordu.

21 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.