Bilmek istediğin her şeye ulaş

Cumhuriyet Tarihi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ağustos 2016

Marty Mcfly, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Siyasi Tarihi ile ilgili önerebileceğiniz kitaplar var mı?

Şu kitapla başlamanızı öneririm :

Uğur Mumcu / Devlet , Silah , Adalet

Bir toplumu ayakta tutan temel dayanaklardan biri, adalet duygusudur. Bu duygu bir kez yara aldı mı, demokrasinin temelleri de sarsılmış demektir. Adalet, bağımsız mahkemeler aracılığıyla dağıtılırsa adalet duygusu güçlenir. Devletin görevi adam öldürmek değildir. Devlet, sanıklar kim olursa olsun, suçları hangi türden olursa olsun, haklarında suç belirtileri bulunan kimseleri, sağ olarak mahkemeler önüne çıkarmakla yükümlüdür. Bundan da acısı, mahkemelerin yerini silahla, bombayla doldurmak isteyen anlayıştır. Yargıçları yok sayan siyasal iktidar, bundan sonra silah yoluyla mı adalet dağıtacaktır yoksa (kitapyurdu.com dan alıntıdır)

Gene Uğur Mumcu kaleminden : Kazım Karabekir Anlatıyor ; ile devam edebilirsiniz.

"Her ihtilal, çatışmalar ve çalkantılar içinde oluşur. Bu çatışma ve çalkantılar, ihtilalcileri karşı karşıya da getirir. Mustafa Kemal ve Karabekir Paşa, Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızı kesin utkuya ulaştıran iki eski dost, iki eski asker ve iki eski ihtilalcidir. (Ama) yolları, hilafetin kaldırılması ve cumhuriyetin ilanıyla birlikte ayrılmıştır. İhtilal, evlatlarını yer! Bu bir değişmez kuraldır. Anadolu İhtilali, Türkiye'de bir yeni dönem açmış, bir çağ değiştirmiştir. Böylesine bir olayda, ihtilalcilerin yollarının ayrılması doğaldır. Doğal olmayan, bu olaylar üzerindeki yasakların şu ya da bu nedenle bu gün bile sürmesi, sürdürülmesidir. " (idefix.com dan alıntıdır.)

Siyasal tarihimizin akışı içinde, bugünleri daha net görebilmek , yahu bugünlere nasıl geldik biz ! Sorusuna cevap bulmak içinse lütfen bu kitaba geçiş yapınız :

Rabita / Uğur Mumcu

Kitap, Uğur Mumcu'nun araştırmacı gazetecilik açısından büyük başarısının kanıtıdır. Yurtdışındaki din görevlilerine Suudi paralarının akıtıldığını belgelerle ortaya koyan kitap, 'İslami Devlet Kurulacak Elbet, Avrupa Milli Görüş Teşkilatları, Süleymancılar, Rabıta, Olaylar Nasıl Yansıdı? Haberler-Yorumlar, Belgeler' ana başlıkları altında konuyu bilimsel diyebileceğimiz bir özenle ele almaktadır. Laik cumhuriyeti kuşatan tehlikeler düşünüldüğünde, herkesin okuması gereken önemli bir kaynak, bir baştyapıt.

Aslında olsalardı , sürselerdi neler olurdu , hem siyasal hem ekonomik tarihimize alternatif neler getirirlerdi diyorsanız :

40'ların cadı kazanı ile bu vb soruları irdeleyebilirsiniz. Tabi ki Uğur Mumcu !!

Uğur Mumcu, yakın tarihimizle araştırmacı gazeteci kimliğiyle ilgilenmiş, tarihçinin kaynaklarını okuruna sunmaya çalışmıştır. 40'lı yıllarda yaşanan olaylar, bugünü de etkiliyor, söz gelişi köy enstitüleri, DTCF olayları, ırkçılık-Turancılık davası, bugün de yakından bilinmesi gereken olaylar. Cadı kazanları hala kaynıyor, bu nedenle bu yapıt, kazanda yananlarla, kazanın altına odun atanları bilmemiz açısından önemli bir kaynak. (kitapyurdu.com)

Bu ülke sadece Uğur Mumcu'ya sahip çıkabilseydi , O'nu dinlese ve olup bitenin farkına onun kadar varabilseydi. .

her şey bambaşka. . . .

neyse. . .

Nisan 2016

Ali Sinan Demirörs, bir soruya yanıt verdi.

11 subat 1925 Kürt yani Şeyh Said isyanı hakkında detaylı bilgiye nasıl ulaşabilirim?

Üzgünüm ama Türk kaynaklarından -doğrusunu- bulamazsınız. Tarihimiz çok kirli, karmaşık ve yalan/yanlışlarla yazılmış durumda. Maalesef politikayı da ''tarih'' olgusuna alet ettiğimizden doğru bildiğimizi zannettiğimiz pek çok tarihi olay aslında ya hiç yaşanmamış ya da yanlış yazılmış. Bu nedenle The British Council gibi kurumların dijital yayınlarını ve Lord Kinross, David Hotham, Arnold J. Toynbee gibi Türk tarihiyle yakından ilgili tarihçilerin makalelerini tavsiye ederim.
Şubat 2016

Osman Smn, bir soruya yanıt verdi.

Eylül 2015

Yasin Eren, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Siyasi Tarihi ile ilgili önerebileceğiniz kitaplar var mı?

Dr. Rıfat Uçarol'un Siyasi Tarih kitabı işine yarayabilir.
Eylül 2015

Tarik, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Siyasi Tarihi ile ilgili önerebileceğiniz kitaplar var mı?

Nutuk mu? Tarihle hic bir alakasi yok o kitabin hepsi yalandan ibaret. Tarih ögrenmek istiyorsan yasaklanmis kiaplari okumani tavsiye ederim. Dogru söyliyeni 9 köyden kovduklari gibi, dogruyu yazan kitabtda raflardan kaldirilir.
Mayıs 2015

Turgay Emre Keskin, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Siyasi Tarihi ile ilgili önerebileceğiniz kitaplar var mı?

Profesör Haydar çakmak , Türk dış politikasında 41 kriz. Türk siyasetinin ve dış politikasının nasıl şekillendiğini çok güzel anlatmış. Ayrıca farklı üniversitelerden yirmiden fazla öğretim üyesinin emeği geçmiş. Faydalı olacağını düşünüyorum.
Mart 2015

Zeki Çelen, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Siyasi Tarihi ile ilgili önerebileceğiniz kitaplar var mı?

Modernleşen Türkiye'nin Tarihi-Erik Jan Zürcher 1800lerden günümüze kadar Türkiye siyasi tarihinden bahsediliyor. Yabancı bir ağızdan, tarafsız okunan ve bir çok tarihçinin de tavsiye ettiği bir kitap.
Mart 2015

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Siyasi Tarihi ile ilgili önerebileceğiniz kitaplar var mı?

Doğan Avcıoğlu , Türkiye'nin Tarihi ve yine aynı yazarın Türkiye'nin Düzeni isimli kitapları mutlaka okuyun .
Şubat 2015

Dilek Yasar, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Türk dilinde harf reformu hakkında.

Arkadaşın biri Linkedin'de aşağıdaki istatistikî veriyi paylaşmış. Görüşlerinize sunuyorum.

972
Ekim 2014

Winterwitch  yeni bir  gönderide  bulundu.

Cumhuriyetimizin 91. yılı kutlu olsun!

Atatürk'ün 10. Yıl Nutku

Bugün Cumhuriyetimizin onuncu yılını doldurduğu, en büyük bayramdır. Kutlu Olsun! Bu anda, büyük Türk milletinin bir ferdi olarak, bu kutlu güne kavuşmanın, ...
Ağustos 2014

Engin Ergül   yeni bir  gönderide  bulundu.

Taksim Belediye Gazinosu,

Taksim Belediye Gazinosu, Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün de katıldığı törenle 4 Ağustos 1940 tarihinde törenle açıldı. Taksim Kışlası'nın yerine yapılan ve Taksim Gezisi'nin içerisinde yer alan gazino, senfonik konser, piyona resitali, fasıl ve danslı matineler gibi etkinliklerde bulunuldu. Mekan, 1965 te kapandı, binası 1968'de yıkıldı. Yerine Sheraton (bugünkü Ceylan İntercontinental) yapıldı
468
Daha fazla

50 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.