Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dalgıçlık

Dalgıçlık, su altında kalmak üzere suya dalma sporu. Bu sporda nefes alma aygıtları kullanıldığı gibi, bu aygıtlar olmadan da bu spor yapılabilmektedir.

Ekim 2014

Winterwitch  yeni bir  gönderide  bulundu.

Dive Site: Grüner See (Green Lake), Austria - Scuba Diver Life

Divers often describe their experiences underwater as surreal, but there’s one European dive destination that takes surrealism to a whole new level.
Ekim 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Derinlik sarhoşluğu ne demektir?

Kendinizi sarhoş gibi hissedersiniz. Belkide bu yüzden "martini etkisi" de denilmektedir bu olaya =) . Kısa süreli bilinç kaybı yaşanabilir. Tüplü dalışlarda meydana gelir.
Temmuz 2014

Nevcan Uludaş, bir soruya yanıt verdi.

Hipoksi ve sığ su bayılması ne demektir?

  • Hipoksi: oksijen yetersizliği
  • Hiperventilasyon: hızlı nefes alıp vererek kandaki CO2 seviyesini düşürme yöntemi
  • Sığ Su Bayılması: Genellikle serbest dalıcılarda (tüpsüz yapılan dalışlarda) yüzeye çıkarken son 5 metrede görülür. Oksijene ihtiyaç duyan akciğerler yüzeye yaklaştıkça daha da hızlı genleşerek bir anlamda oksijen vakumu yaratır. Kanda az miktarda kalan oksijenin akciğerlere çok hızlı transferiyle kanda çok ani bir oksijen yetersizliği oluşur. Bu durumda merkezi sinir sistemi oksijen tüketimini minimuma indirir ve dalıcı bilincini kaybeder.
Temmuz 2014

Nevcan Uludaş, bir soruya yanıt verdi.

Derinlik sarhoşluğu ne demektir?

Nitrojen (Azot) Narkozu olarak bilinen, 30 metreden sonra başlayan ve maalesef herkesde görünmeyen bir dalış hastalığıdır. Derinlik sarhoşluğu gözlenen kişi hemen daha sığ sulara yükseltilerek derinlik sarhoşluğunun etkisi ortadan kaldırılır.

Ben maalesef derinlik sarhoşluğunu yaşayamadım (teknik dalış yapıyorum ve max 105m derinliğe indim) ama birkaç öğrencim ile trajikomik anılarım oldu. Eğitim dalışında 42m'den babam kızdı diye aniden yükselmeye çalışan, deniz kızı görüp peşinden giden, sesler duyduğunu iddia eden ve dalış boyunca sadece bana OK yaparak dalışı tamamlayan dalıcılarım oldu :)
Temmuz 2014

Nevcan Uludaş, bir soruya yanıt verdi.

Dalgıçlar zodyaktan denize atlarken neden arkaları denize dönük ve sırt üstü bir şekilde atlarlar?

Zodyaktan suya girerken dikkat edilmesi gereken bir unsur zodyağın büyüklüğüdür. Küçük bir zodyak ise iki dalıcı karşılıklı kenarlardan aynı anda atlamalıdır. Yoksa zoydağın dengesi bozulur ve devrilme riski doğar. Ama büyük zodyaklarda böyle bir problem yoktur.

Zoydağın kenar kısımları hava ile şişirildiğinden onca ekipmanla üstünde ayakta durmak pek mümkün olmayacaktır. O yüzden dalıcılar kendilerini geriye doğru bırakarak suya girmeyi tercih ederler. Bunu yapmadan önce su kontrol edilmeli kimsenin olmadığından emin olunmalıdır. Suya girdikten sonra da tekneye iyi olduğuna dair işaret verilir.
Şubat 2014

Merve Öz, bir soruya yanıt verdi.

Derinlik sarhoşluğu ne demektir?

Herkesin hayatında en az bir kere tatması gereken deneyimdir. Anlamsız bir mutluluk hissedersiniz, zaman mevhumu kaybolur, kayaları balina sürüsü olarak hayal edebilirsiniz : )
Ocak 2014

Gökhan Biçer, bir soruya yanıt verdi.

Dalgıçlar dalmak için neden ağırlık artırırlar?

İnsan vücudunun %70'i su olduğu için.
Eylül 2013

Serkan Köse, bir soruya yanıt verdi.

Dalgıçlar zodyaktan denize atlarken neden arkaları denize dönük ve sırt üstü bir şekilde atlarlar?

Zodyak çok hareketlidir ve özellikle dalgalı denizde ayakta durup stabil şekilde normal dalış atlayışı için elverişli değildir. Bu yüzden farklı şekillderde denize giriş yapılır. Bunlardan birisi bahsettiğiniz sırt üstü takla atlayış diğeri de denize önce ekipmanın atıldığı ve suda giyildiği daha zor olan atlayış.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Aralık 2012

Hakan Bozkurt, bir soruya yanıt verdi.

Derinlik sarhoşluğu ne demektir?

Nitrojen narkozu olarak da bilinir genellikle 30-42 mt arasında yaşanan içmeden kafayı bulmaktır :)

Temmuz 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Profesyonel dalgıçlarda neden göz bozukluğu çok görülür?

Dalmak gözlerde doku zedelenmesine sebep olur.80 dalgıcın incelendiği bir araştırmada,dalgıçlardan yarısından fazlasının retinasında zedelenme görüldü.26 profesyonel dalgıcın incelendiği bir araştırmada ise dalgıçların hepsinin retinası hasarlı çıktı.Bu hasarların hiç biri daha görme bozukluğuna sebep olmamıştı ama uzmanlara göre bunun olması çok muhtemel.
Daha fazla

20 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.