Bilmek istediğin her şeye ulaş

Davul

Enstrüman

Davul, bilinen en eski vurmalı çalgılardan biridir. Ahşap, maden ya da pişmiş topraktan silindirik bir gövdeye gerilen deriden oluşur. El ya da sopayla çalınır. Biçimi değişse de dünyanın heryerinde ve her toplumda kullanılan bir çalgıdır. Davulun diğer adları; köbürge, küvgür, tuğ, tavul, tabıl (babl)dır. Davul çalanlara davulcu, tabilzen, tabbal gibi adlar verilirdi. VIII. yüzyılda 'köbürge', daha sonraları 'tuğ' ve XI. yüzyılda 'küvrüğ' adını almıştır.

Nisan 2015

M Çağatay, bir soruya yanıt verdi.

Elektronik davul (bateri) ile davula başlamak kötü bir seçim mi?

Hayır hiç de kötü bir seçim değil. Şehrin içinde akustik davulla çalışma yapma imkanını değerlendirirsek, elektronik bateri çok ideal.Başlangıç için ne akustik sete ne de elektronik sete ihtiyaç bile yok iki baget ve çalışma peti ile kendini geliştirebilirsin bunun yanında elektronik bateriye sahip olabilirsen ne ala.
Haziran 2014

Redcat, bir soruya yanıt verdi.

Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mart 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Kasım 2013

Serkan Köse, bir soruya yanıt verdi.

30'lu yaşlarında davula başlamış ünlü baterist var mıdır?

Davul ile ilgilenen birisi olarak bu soruya net yanıt verecek kadar ilgili olmadığımı fark ettim şimdi. Ama ünlü bir davulcu olursam bu soruya kendim yanıt olabilirim. Daha yolun başındayım gerçi ama, belli mi olur : ) .
Haziran 2013

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

30'lu yaşlarında davula başlamış ünlü baterist var mıdır?

Çoğu ünlü baterist davul çalmaya çocuk yaşlarda başlamıştır. Diğerlerine göre geç başlamış tek bildiğim Rick Marotta. 19 yaşındayken bir arkadaşının davulu sayesinde çalmaya başlamış.

Davul
Mart 2013

Kartal Gündüz, bir soruya yanıt verdi.

Dünyanın en iyi davulcusu kimdir?

Kime göre? Neye göre? Dünyanın en iyi davulcusu gelsin Mustafa Özarslan - Bir Ay Doğar'a eşlik etsin... Konuyu bir müzik tarzı ile sınırlarsan iyi olur. Örneğin; Dennis Chambers müthiş bir jazz davulcusudur. Lars Ulrich (Metallica) ise müthiş bir metal davulcusudur. Şimdi ikisini aynı kefeye koymak olur mu? Cık olmaz... En güzel birayı sormak gerekiyordu, en güzel içecek nedir'i sormuşsunuz.
Ocak 2013

Dragonela, bir soruya yanıt verdi.

Dünyanın en iyi davulcusu kimdir?

Bence en iyisi neye göre, hızlı mı olmak iyidir yoksa ritim tekniklerimi yada melodik olması mı vs. vs., bence gerçekten iyi ve efsane davulcular kimlerdir diyebiliriz, benim aklıma gelenler, Dave Weckl, Terry Bozzio, Steve Gadd, Steve Smith, Dennis Chambers gibi isimleri sayabiliriz...
Ocak 2013

Damnet, bir soruya yanıt verdi.

Dünyanın en iyi davulcusu kimdir?

Ben travis barker'i severim

Ocak 2013

Murat Yıkılmaz, bir soruya yanıt verdi.

Ocak 2013

Turan Karatuğ, bir soruya yanıt verdi.

Ekim 2012

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Elektronik davul hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir kere elektronik davul çok hassas padlere sahip olmalıdır, aksi halde davul çalmaktan çok baget çalarsiniz , en kötü zilin 300 Tl olduğunu düşünürsek , bir zil parasına alacağınız davulun size ne kadar haz vereceğini anlarsınız. Ev ortamında ses kontrolünden başka hiçbir avantajı yok.
Ekim 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Elektronik davul hakkında ne düşünüyorsunuz?

Davul çalmak isteyenler için iyi bir alternatif çünkü akustik davulları evde çalmak imkansız.İkisini de denedim ama akustik davuldan aldığım tadı elektronikte alamadım ne yazık ki.
Daha fazla

19 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.