Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dedikodu, başkalarının kişisel ve özel konuları hakkında yapılan konuşmalardır. Dedikodu bazen gerçek olaylar ve konular hakkında olsa da,genellikle kişiler arasında konuşulduğundan, kişilerin birbirlerine olayı veya haberi iletimi sırasında yanlışlıklar ve çarpıklıklar içermektedir. Bazı gazetelerde dedikodu köşeleri içermektei bu sayfalarda ünlü ve toplumun gözü önünde olan kişilerin dedikoduları yapılır veya skandallardan bahsedilir. Günümüzde dedikodu üniversitelerde insanlar arasındaki ilişki çerçevesinde üzerinde çalışılan bir konudur.

Aralık 2014

Portakallı Ördek, bir soruya yanıt verdi.

Erkekler mi daha dedikoducudur kadınlar mı?

Valla arkadaşlar hiiiiiç aman şunlar daha dedikoducu demeyeceğim. E kadınlar desek; iş yerimde erkek sayısı iki elin parmağını geçmiyor, meslektaşlarım da bilir; bölümümüzde de erkeklerin sayısı hiç bir zaman kız sayısının üçte birini geçmez. O yüzden kadınlar için bir abbaooovvv diyebiliriz.
Erkekler de az değil. Karşı cinsten arkadaşlarımın kendi aralarında dedikodularına bilmem kaç kez şahit olmuşumdur. Yemin ediyorum geçen muhabbet ancak ufak tefek değişikliklere sahip, kalanı aynı. Bilmemkim beyin arkasından konuşmalar, atıp tutmalar; şu hatun ne güzeller -Evet arkadaşlar bunlar da dedikodu, birinin hakkında onun arkasından konuşuyorsunuz yani. : D-

Velhasıl, insanın dedikoducusu vardır, kadın erkek farketmiyor. : D
Aralık 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Erkekler mi daha dedikoducudur kadınlar mı?

Bu soruya sağlıklı bir cevap vermemiz imkansız. Erkekler, kadınlar diye ayırdığınıza göre erkek ve kadın meclislerinde konuşulanların ikisini birden bilip ancak bu soruya yanıt verilebilir. İkisini birden bilen ne erkek ne de kadın mevcuttur. Sadece erkekler adına konuşayım. Biz kadınlar hakkında konuşurken çevremizdeki, beraber olma ihtimalimiz ya da umudumuz olan kadınlar hakkında konuşup, diğerlerinin ağzını sulandırıp kendimize rakip yaratmak istemediğimizden konuşursak genel olarak kadınlar hakkında konuşuruz. Birbirimizi zaten çekiştirmeyiz, bildiğiniz erkek muhabbeti denilen şeyleri konuşuruz ya da birbirimize takılırız.
Mart 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

ÜÇ FİLTRE TESTİ

Bir gün bir tanıdığı büyük filozof Sokrates’e rastladı ve dedi ki:
“Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun? ”

“Bir dakika bekle. ” diye cevap verdi Sokrates. “Bana bir şey söylemeden evvel senin küçük bir testten geçmeni istiyorum. Buna 3’lü Filtre Testi deniyor. ”
“Üçlü Filtre mi? ” …
“Doğru” diye devam etti Sokrates;
“Benimle arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup; söyleyeceğini gözden geçirmek iyi bir fikir olabilir. Bu, ona üç filtre testi dememin sebebi.
Birinci filtre Gerçek Filtresi. Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin? ”
“Hayır” dedi adam, “Aslında bunu sadece duydum ve…”
“Tamam” dedi Sokrates;
“Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun.
Şimdi 2. Filtreyi deneyelim, İyilik Filtresi’ni. Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi? ”
“Hayır, tam tersi” dedi adam.
“Öyleyse” diye devam etti Sokrates; “Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin. Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı: Yararlılık Filtresi. Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı? ”
“Hayır gerçekten yaramaz. ” dedi adam.
“İyi” diye tamamladı Sokrates.
“Eğer, bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve işe yarar bir şey değilse bana niye söylüyorsun ki? ! ”
***
– Siz de uygulayın...
Aralık 2013

Hamide Polat, bir soruya yanıt verdi.

Erkekler mi daha dedikoducudur kadınlar mı?

Dedikoduyu kadinlar baslatir, erkekler yayarmis. )
Ağustos 2013

Turan Söylemez, bir soruya yanıt verdi.

Gıybet ve dedikodu ile ilgili ayet ve hadisler nelerdir?

Ayetler
 • Allah, zulme uğrayanların dışında, çirkin sözün açıkça söylenmesinden hoşlanmaz. Allah her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla bilendir. Nisa/148
 • Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir. Hucurat/12
 • Mal toplayıp onu tekrar tekrar sayan, insanları arkadan çekiştirip, kaş göz hareketleriyle alay edenlerin (hümeze ve lümezenin) vay haline! Hümeze/1
 • Birbirinizi gıybet etmeyiniz. Hucurat/12
Hadisler

 • Gıybetin ne anlama geldiğini peygamberimiz şu sözleriyle açıklamıştır: “Gıybet nedir biliyor musunuz?” Sahabeler dediler ki:
  −Allah ve Rasulü en iyi bilendir. Peygamber:
  −“Kardeşini hoşlanmayacağı bir şekilde zikretmendir” dedi. Sahabeler:−Söylediğim kardeşimde olsa da mı? denildi. Peygamber:
  −“Eğer söylediğin onda varsa gıybetini yapmış olursun. Şayet bu onda yoksa şüphesiz ki ona iftira etmiş olursun” buyurdu. Müslim 4/2001
 • “Faiz, yetmiş iki gruptur. En küçüğü kişinin annesiyle zina etmesi gibidir. Şüphesiz ki faizin en şiddetlisi kişinin gıybet ederek kardeşinin namusuna dil uzatması gibidir." Albânî Silsiletü’s Sahiha 1871
 • "Ben bir başkasını (kusuru sebebiyle söz veya fiille) taklit etmem. Hatta (buna mukabil) bana, şu şu kadar (pek çok dünyalık) verilse bile."Tirmizi, Sıfatu'l-Kıyame 52, (2503, 2504)
 • “Miraç gecesinde, bakır tırnakları olan bir kavme uğradım. Bunlarla yüzlerini (ve göğüslerini) tırmalıyorlardı.
  -Ey Cebrail! Bunlar da kim? diye sordum.
  -Bunlar, dedi, insanların etlerini yiyenler ve ırzlarını (şereflerini) payimal edenlerdir.” Ebu Davud, Edeb 40, (4878, 4879)
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ocak 2013

Timur Harzadın, bir soruya yanıt verdi.

Dedikodu yapmanın insanı rahatlattığı doğru mu?

Birisinin üzmesi, değersizlik, yalnızlık, kıskançlık gibi duygular ile bazı kişiler baş etmede zorlanır. Kendi iç dünyasında oluşan bu olumsuz duygulardan kurtulmanın bir yolu da sevmediği birisi hakkında olumsuz bir şey konuşmak veya haber duymaktır. Böylece kişi kendisini daha iyi ve mutlu hisseder.

Kısacası kendi iç dünyasındaki olumsuz duyguyu öteki insanlara yükleyerek bir çeşit terapi yapar. Dedikodu yapan çoğu kişi bunun i yi bir şey olmadığını kabul eder. Ancak yapmaya devam eder ve hatta suçluluk duyabilir.
Aralık 2012

Alper Altuğ, bir soruya yanıt verdi.

Dedikodu yapmanın insanı rahatlattığı doğru mu?

Dedikodu yapmak ayrı bir haz veriyor mu ya da bilimsel olarak kanıtlanabilme olanağı var mı ? Bunu bilemem ama yapmaktan hoşlanmıyorum desem yalan olur ;)
Kasım 2012

Curcunam  yeni bir  gönderide  bulundu.

-

Günün Dedikodusu - Kristen Stewart Hamile

Günün Dedikodusu : Kristen Stewart Hamile mi?
Kasım 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

Dedikodu yapmanın insanı rahatlattığı doğru mu?

Her ne kadar iyi bir davranış olmasa da duygular özgürce ifade edildiğinden dedikodunun rahatlatıcı etkisi olduğu doğrudur.Ayrıca insanlar dedikodu yaparken kendilerinin eleştirdikleri insandan daha üstün olduğunu hisseder ve bu da iyi hissettir.

Haziran 2012

Mehmet Hilmi Tutumlu, bir soruya yanıt verdi.

İnsanların dedikodu yapmayı sevmesinin altında yatan psikolojik sebep nedir?

Bireyin doluluk oranından fazla iletişim içinde olması sonucu iletişimin devam etmesi için dedikodu yapıldığını gözlemledim. bide kadınların muhtemelen genlerinde çok konuşmak olduğu için dedikoduyu fazla yapıyolar bence.
Haziran 2012

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

İnsanların dedikodu yapmayı sevmesinin altında yatan psikolojik sebep nedir?

Aslında bunun tek cevabı insanın esiri olduğu ego. Birine bir haber vermeden önce belli belirsiz bir tatmin ve heyecan hissederiz. "Biliyor musun ne oldu?Bilmiyor musun? Ben anlatayım!" Bu kısacık anda karşıdaki insandan daha fazla şey bilmek insana kendini karşındakinden daha üstün hissettirir. Bir çok insan dedikodu yapmayı bu yüzden sever.Bunun haricinde dedikodu kötü niyetli eleştiri ve başkalarını yargılama amacı taşıdığından,dedikoduyu yapan kişinin hayali ahlak üstünlüğü egosunu güçlendirir.

Dedikodu
Haziran 2012

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

İnsanların dedikodu yapmayı sevmesinin altında yatan psikolojik sebep nedir?

 • İntikam duygusu ile yapılır.
 • Dedikodusu yapılan kişiyi küçük düşürme psikolojisi
 • Kıskançlık duygusu
 • Dalga geçmek \ eğlenmek amaçlı 
 • Dedikodusu yapılan kişiden kendini üstün göstermek için
 • Cesaretsizlik ve öz güven eksikliği 
 Dedikodu
Daha fazla

14 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.