Bilmek istediğin her şeye ulaş

Depresyon

Depresyon sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir: Depresyon, ruhsal bozukluk Depresyon (jeoloji) Depresyon, meteorolojide alçak basınç bölgesi

Kasım 2015

Damla Kurt, bir soruya yanıt verdi.

Depresyondaki insanların duygusal yönlerini bir şekilde kaybettiklerini düşünmeleri ve kaybetme korkusu yaşamamaları, ilişkilerini bitirmeye yatkın olmaları sonucunda, biten ilişki söz konusuysa, kişi rahatladığı ve depresyonunu biraz olsun yendiği zaman karşısındakine olan duyguları geri gelir mi?

Duygular dediğimizde, bunların hem bireyin kendi içinde değişkenlik gösterdiğini hem de duyguların aslında kendilerinin de oldukça değişken olduğunu bilmemez gerek. Depresyon döneminde bu karmaşa, belki kaosa dönüşebiliyor ve kişi neyi gerçekten hissedip neyi hissetmediğini farkedemiyor olabilir. Depresyon bilinç kaybı da yaşanmadığına göre kişiye dair duygu değişimleri düşündürücü olabilir. Eskisi gibi olur mu derseniz, depresyon bir trambolinde (hani şu zıplamak için bir saha oluyor ya) daha yükseğe çıkmak için battığımız an olabiliyor. Ve kişi o andan kurtulduktan sonra eskisinden daha mutlu bir insan olabiliyor. Belki depresyon öncesi kişilerle belki onlarsız.
Kasım 2015

Bora Kasap, bir soruya yanıt verdi.

Antidepresanlar psikolojik tedavide gerçekten işe yarar mıdır?

Açık konuşmak gerekirse, uykusuzluk ve bunun getirdiği birtakım sorunlar sebebiyle hayatımda ilk kez doktor tavsiyesiyle antidepresan kullanmaya başladım. Üç gün kullandım, dördüncü gün şu videonun sonundaki(18'inci dakika) antidepresanlar konusundaki ufak ayrıntıyı dinleyince kullanmayı bıraktım.
Ekim 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yürüyüş şekliniz ruh halinizi etkiliyor, depresif olanın depresyonunu arttırıyor, mutlu olanınsa mutluluğunu. Yani kimseyi depresyonda diye yürümeye zorlamamak gerekiyormuş.

Yürüyüş şekliniz ruh halinizi etkiliyor - Hayat Haberleri - Radikal

İnternet ve Kanada ile ilgili haberleri mi aramıştınız? Yürüyüş şekliniz ruh halinizi etkiliyor haberi için hemen tıklayın!
Haziran 2014

Russel Westbrook, bir soruya yanıt verdi.

Depresyon ve tembellik arasındaki fark nedir?

2sininde birşeyleri yapmandan alıkoydugu kesin
Haziran 2014

Russel Westbrook, bir soruya yanıt verdi.

Antidepresanlar psikolojik tedavide gerçekten işe yarar mıdır?

Deli büyücünün oğlu değildir ama, psikiyatr engisizyonun soyundan gelmektedir. Diye bir laf var ben cok kullandım gecmıste artık tecrube edındıgıme ınanarak kesınlıkle bir naneye yaramadıgını acıkca dıle getirebilirim
Haziran 2014

Russel Westbrook, bir soruya yanıt verdi.

Bunalım ve depresyondan kurtulmak için ne yapılmalıdır?

Bence kurtuluş ta depresyon depresyondan kurtulmak için düzenli egzersiz yapıyon düşünce bazında bildiğin rutine bağlıyon. O daha feci bırak kal depresyonda allasen ne gerek var hem herkez hayatta 1-2 kez depreşir ne var yani cipralexler, diazem ler, zanaxlar cok mu daha iyi
Mayıs 2014

Eskiz, bir soruya yanıt verdi.

Antidepresanlar psikolojik tedavide gerçekten işe yarar mıdır?

Cevap verenlere teşekkür ederim ama uzman görüşü almaktansa, kullanan birinin ne düşündüğünü bilmek amacı ile sorulan bir soruydu bu.
Sorunun değiştirilmiş olmasının da, yanlış anlaşılmasında payı büyük:)
Mart 2014

İstem Göçer Keleş, bir soruya yanıt verdi.

Dindarlık ve depresyon arasında ilişki var mıdır?

Dindarlık göreceli bir kavramdır öncelikli olarak. Aynı zamanda kişinin dinle aşırı uğraşları ve bunlarla ilgili geliştirdiği aşırı ve tekrarlayan ritüeller geliştirmesi depresyondan ziyade obsesif-kompulsif bozukluk dediğimiz rahatsızlıkla ve psikozla örtüşebilir. Psikoz da ; kişinin gerçekte var olmayan şeyleri var sandığı ve bunun üzerine davranması ve gerçeklikten kopma yaşamasıyla ilintilidir. Çünkü böyle zamanlar da hastalar kendilerine cinlerin musallat olduğunu düşünmekte ve biz uzmanlar yerine üfürükçülere gitmekte ve daha da kötü hale gelmektedir. Bundan dolayı kişinin dinle ilgiili olarak uğraşları giderek artıp, içine kapanıp ve kendi kendine konuşmaları ve tike benzeyen hareketler yapmaya başladığında mutlaka bir PSİKİYATRİ DOKTORUNA VE YA KLİNİK PSİKOLOĞA gösterimesi gerekmektedir.
Mart 2014

Merve Gürler, bir soruya yanıt verdi.

Hayvanlar da depresyona girer mi?

Kesinlikle girerler. Kafasını kafesine vura vura intihar eden bir kuşum vardı. Bu da en belirgin kanıtıdır sanırım.
Mart 2014

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Hayvanlar da depresyona girer mi?

Kesinlikle girer. Bununla ilgili birimler oluşmuş durum zaten. İ. Ü. Veteriner Fakültesinde kurulan, Psikolojik Danışma ve Tedavi Birimi’nde psikolojik sorunları olan hayvanları kabul ediyor. Bunun dışında hayvan psikologları da mevcuttur. Ayrıca hayvan psikolojisi ile ilgili kitaplarda mevcuttur.

Yıllarca hayvanlar üzerinde ilaçlar için gerek fizyolojik olarak deneyler yapılmış, gerekse psikolojik olarak verdikleri tepkiler ölçülmüştür. Davranışşsal tepkilerini ölçtükleri deneyler hayvanlarında bir psikolojisi olduğunu gösteriyor. Depresyonda psikolojik bir durumdur. Kedi köpek gibi hayvanlar aslında insanlara oranla içgüdüleri daha fazla kontrol etmeye çalışan varlıklardır bana göre çünkü bu canlılar doğaları gereği avlanmaya ve vahşi hayata alışıklardır. Bu içgüdüyü eğitimle kontrol altına almak hayvan psikolojisi etkiler.

Evlerde beslenen hayvanları eğitip onların itaatlare uymasını beklemek, duygusal anlarda sevip, sinirliyken başınızdan yollamak onlarında psikolojisi bozar. İnsan haricinde hiç bir hayvanın ruhunun olmadığını düşünmek, o canlıları yok saymakla aynıdır.

Adalet duygusu insanlardan daha üst olan canlıların depresyona girmesi bence doğal...

Mart 2014

Mine, bir soruya yanıt verdi.

Dindarlık ve depresyon arasında ilişki var mıdır?

İnsanlar depresyona umutları kalmadığında girerler, bu süre zarfında herhangi bir şeye tutunabilirlerse bu onları depresyondan korur. Din bunlar içerisindeki en yaygın ve kolay olan çıkış yoludur. Akıl hastalığı boyutuna gelmiş düzeyde ruhsal sorun yaşayan bazı insanlarda, aşırı bir dindarlık gözlemlenebilir, sürekli zikir ediyordur, yüksek sesle Yaradan ile konuşuyordur gibi. Dışarıdan bakıldığında halk arasında 'kafayı bozdu' gibi etiketlemelere maruz kalsa da, aslında bu yaptığı onu belki de 'delirmek'ten korumaktadır, aklını bununla meşgul etmektedir. Bu boyuta gelmemiş ve sadece amaçsız yaşamdan kaynaklanan mutsuzluğun oluşturduğu bir depresyonda ise, kişi bu boşluğu din ile doldurmayı başarabilirse hem şükretmeyi öğrenerek mutlu olabilir, hem hoşgörü ve anlayış tutumunu öğrenerek gereksiz durumlar için üzülmez, hem dua ederek umutlarını canlı tutar, ibadet ederek içsel enerjisini pozitif yönde kullanır, dürüst ve adil bir insan olmanın verdiği güç ile de sevilip sayılan bir kişi olur ve böylece de depresyona yol açan yanlızlık ve dışlanmışlık olgusuna maruz kalmaz.
Mart 2014

Timur Harzadın, bir soruya yanıt verdi.

Dindarlık ve depresyon arasında ilişki var mıdır?

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda dindar olmanın ruh ve beden sağlığı arasında olumlu bir etki yarattığı bulunmuştur.

Dindarlık seviyesi yükseldikçe depresyon ve kaygının azaldığı da tespit edilmiştir.

158 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Depresyon Tedavisi

26 Kullanıcı   17 Soru   56 Yanıt