Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dergi, günlük olmayan, en fazla 12, 6, 4, 3, 2 aylık, standart olarak aylık, 15 günlük, haftalık basılan süreli yayın. Dergi, gazetelere gibi düzenli aralıklar dışında yayım­lanan en fazla 12, 6, 4, 3, 2, standart olarak aylık veya 15 günde bir basılan yaygın bir okuma aracıdır. Birçok gaze­teden bir şekilde nitelikli kâğıtlara basılmakta olan dergilerde, çeşitli konulara ilişkin ha­ber, makale, eleştiri, inceleme ve araştırma­nın yanı sıra, birçok renkli fotoğraf, resim ve karikatür de yer almaktadır. Dergilere "süreli yayın" da denilmektedir.

Şubat 2015

Kağan Şeker @kaganbseker

Kendi çapımda şiir yazıyorum bir süredir. Artık yayınlamanın vakti geldi gibi. Daha önce yaptığım bir kaç illustrasyon bir dergide yayınlanmıştı fakat edebiyat alanında ne yapacağımı bilmiyorum. Yazdıklarımı geniş bir okuyucu kitlesine ulaştırmak için neler yapmalıyım?

Öncelikle nerelerde yayınlandı illustrasyonlarınız diye bir soruyla başlayayım .. Örneğin ben blog açtım ama takipçi bulmakta zorlanıyorum . Şiirlerinizi tanıtım açısından sosyal ağlarda paylaşmanız iyi olacaktır. Sonra şiirlerinizi yayınlayacak bir yayınevi buldunuz mu ? Bulduysanız sorun yok ama tersi ise şiir dosyanızı yayınevlerine göndereceksiniz. Uzun bir yol sizi bekliyor şimdiden kolaylıklar dilerim
Haziran 2014

Brutal Code @brutalcode

Mart 2014

Cüneyt YILDIZ @cuneytyildiz

Günümüzdeki dergilerde kullanılan kağıtlar nasıldır?

Dergiden dergiye kağıtların da değiştiğini fark etmişsinizdir. Mizah dergileri saman kağıdına basılırken diğer dergilerin çoğu kuşe kağıda basılır.
Mayıs 2013

Gizli Kullanıcı

Âlâ Dergisi hakkında düşünceleriniz neler?

Adı gibi bir dergi...

Çeşitli mahfillerde kıyasıya eleştirilen bir dergi...

Hangi kıstaslara göre eleştirilmektedir doğrusu merak ediyorum. Zirâ okuduğum eleştirilerin tatmin edici bir yanı yok. Tesettür deyince aklına "çarşaf" gelen insanlar için elbette ağır şekilde eleştirilecek bir dergi ya da "müslüman kadın" deyince; evine kapanan, salaş giyinen, bakımsız tipler aklına gelenler için de elbette kıskanılacak bir dergi. Fakat şahsen hem ismini, hem kalitesini hem de misyonunu beğendim.

Dergi dört dörtlük müdür ya da hiç hata yapmayacak mıdır? Elbette böyle bir şeyi iddia edemeyiz. Fakat her hatalı olanı ya da mükemmel olmayanı yaşamdan tecrit etseydik sanırım ilk baş sırayı bizzat kendimiz alırdık.

Âlâ Dergisi'nin insanları yanlışa yönlendirdiğini düşünmüyorum. Helal dairedeki bir ihtiyaçtan doğmuş olan, güzel ve kaliteli bir dergi. Eleştirenlerin derdi "yayımlanan resimler, tesettürün adabına uygun değil" iddiası ise bence yetersiz. Zira "kime göre" uygun değildir öncelikle bunun ortaya konulması gerek?

Eğer "uygunluk" konusunda "Kur'an-ı Kerim" temel alınıyorsa, gördüğüm kadarıyla dergide yayınlananların Kuran'ı Kerim'in ön gördüğü "tesettür" anlayışına aykırı bir tarafı yok.

Şayet "uygunluk" konusunda "İslam kültür mirası" temel alınıyorsa "hangi İslam kültür mirası?" sorusu karşımıza çıkar. Zira "İran İslam Modeli"ne göre Türkiye de tesettüre riayet eden bir avuç kadın var. Hele "Afgan İslam Modeli"ne göre bir avuç da yok. Zira "burka" giyen kadın görmedim Türkiye'de.

Konu elbette çok su götürür. O yüzden eleştiren herkesin fikrine saygı duyuyorum. Şahsen ben, dergide emeği geçenleri tebrik ediyorum. Allah, doğru yoldan şaşırtmasın.
Ağustos 2012

Özkan Kurtoğlu @haylazlaz

Mühendislik dergilerini yeni gelişmeleri takip etmek için mi yoksa kimler reklam vermiş diye mi karıştırıyorsunuz?

Aslında teknik konulardaki gelişmeleri mühendislik dergilerinden pek öğrenemiyorum. Dergilerde bir iki konuda makale yayınlanıyor, kalanı reklam oluyor. Gelişmeleri daha çok haber başlıklarıyla öğrenebiliyoruz, detaylar içinse makale veri tabanlarına gitmek zorunda kalıyoruz. Hâl böyle olunca mühendislik dergilerini de reklamlar için incelemiş oluyoruz :) (Yalnız belirtmekte fayda var, bu reklamlar sayesinde hangi sektörde hangi firma çalışıyormuş diye bir ön fikrimiz oluyor)
Mart 2012

Aykut Kardaş @unknow

Kasım 2011

Aykut Kardaş @unknow

Takip ettiğiniz bir e-dergi var mı?

İllüstrasyon, müzik vb. konularla ilgili iseniz Bantmag!
Ağustos 2011

Aykut Kardaş @unknow

Bir dergide yazıyor musunuz?

Arkadaşım yazdığı derginin bir sayısını alıp hediye etti bana aylar önce. Hala okuyacağım. :D Ama sayfalarca yazılmaz ki köşe yazarı olsaymış o da döktürmeseymiş o kadar. :)
Temmuz 2011

Ümit Tok @umittok

Aralık 2010

Orçun Demir @primumnonnocere

TIME, nasıl olur da yılın adamı olarak Assange ve Erdoğan'ı atlayıp 3. Zuckerberg'i seçer? Bunun, onların itibarını ne kadar sarsacağını bilmiyorlar mı?

doğrusunu yapmışlar bence itibar kazanmışlar düşününki iran bastırsaydı ahmedinecatta seçilebilirdi onu mu şeçselerdi..... fanatiklik hiçbir zaman doğru sonuç doğurmaz yaniiiiiii  anla işte biri ispiyoncu diğeri satıcı ikiside yılın adamı olamaz 
Aralık 2010

Orçun Demir @primumnonnocere

Düzenli dergi okuyan var mı? Hangi dergi?

Hepsi internette var para vermiyorum.. PC World ve CHIP hiç kaçırmam...
Ocak 2010

Erdal @erdalkou

Takip ettiğiniz aylık dergi var mı? Varsa ismi nedir?

Bir ara PCNet dergisini sık takip ederdim.
Mart 2013

Zeki Aşır @AsirZeki

Kitap tanıtılan dergiler hangileridir?

Ferşat'ın yanıtına katkı olsun hem de faydalı olur diye düşündüğüm iki ekten söz etmek istiyorum. Bunlar Cumhuriyet Gazetesi'nin perşembe günleri verdiği Kitap ile cuma günleri verdiği Bilim-Teknik ekleridir. Hafta boyunca elinizden düşüremeyeceğiniz kadar dolu dolu olan bu ekler bana göre alanlarının en iyi ekleridir, hele ki Bilim-Teknik eki, TÜBİTAK badem bıyıkların eline geçtiğinden bu yana, çok önemli bir boşluğu doldurmaktadır.
Daha fazla

34 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Penguen (Dergi)

5 Kullanıcı   0 Soru   4 Yanıt

GQ Türkiye

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Evos Angel

5 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Forbes

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt