Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dergi, günlük olmayan, en fazla 12, 6, 4, 3, 2 aylık, standart olarak aylık, 15 günlük, haftalık basılan süreli yayın. Dergi, gazetelere gibi düzenli aralıklar dışında yayım­lanan en fazla 12, 6, 4, 3, 2, standart olarak aylık veya 15 günde bir basılan yaygın bir okuma aracıdır. Birçok gaze­teden bir şekilde nitelikli kâğıtlara basılmakta olan dergilerde, çeşitli konulara ilişkin ha­ber, makale, eleştiri, inceleme ve araştırma­nın yanı sıra, birçok renkli fotoğraf, resim ve karikatür de yer almaktadır. Dergilere "süreli yayın" da denilmektedir.

Şubat 2015

Kağan Şeker @kaganbseker

Kendi çapımda şiir yazıyorum bir süredir. Artık yayınlamanın vakti geldi gibi. Daha önce yaptığım bir kaç illustrasyon bir dergide yayınlanmıştı fakat edebiyat alanında ne yapacağımı bilmiyorum. Yazdıklarımı geniş bir okuyucu kitlesine ulaştırmak için neler yapmalıyım?

Öncelikle nerelerde yayınlandı illustrasyonlarınız diye bir soruyla başlayayım .. Örneğin ben blog açtım ama takipçi bulmakta zorlanıyorum . Şiirlerinizi tanıtım açısından sosyal ağlarda paylaşmanız iyi olacaktır. Sonra şiirlerinizi yayınlayacak bir yayınevi buldunuz mu ? Bulduysanız sorun yok ama tersi ise şiir dosyanızı yayınevlerine göndereceksiniz. Uzun bir yol sizi bekliyor şimdiden kolaylıklar dilerim
Haziran 2014

Brutal Code @brutalcode

Nisan 2014

Senem Pars @senempars

Gerekli evraklar hazırlanıp bulunduğu yer savcılığına bildirim yapmak suretiyle basılan bir derginin tekrar aynı sayısının basılmak istenmesi durumunda yeniden bir bildirim zorunluluğu var mıdır?

Teslim yükümlülüğü

MADDE 10. - Basımcı, bastığı her türlü yayının imzalı iki nüshasını, dağıtım veya yayımın yapıldığı gün, mahallin Cumhuriyet Başsavcılığına teslim etmekle yükümlüdür.

Bu yükümlülük, basılmış eserin içerik ve biçim yönünden herhangi bir değişikliği içeren daha sonraki basımları ile tıpkı basımları için de geçerlidir.

Basımcıya bu yükümlülüğünü yerine getirdiğine dair bir alındı belgesi verilir.   

Yeniden yayım

MADDE 24. - Bir süreli yayında yayımlanmış haber, yazı ve resimleri kaynak göstermeksizin yeniden yayımlayanlar beşmilyar liradanonmilyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar.

Bu eserleri, yeniden yayım hakkı saklı tutulmuş olmasına rağmen, süreli yayın sahibinin izni olmadan yeniden yayımlayanlar yirmimilyarliradan kırkmilyar liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar.
Mart 2014

Cüneyt YILDIZ @cuneytyildiz

Günümüzdeki dergilerde kullanılan kağıtlar nasıldır?

Dergiden dergiye kağıtların da değiştiğini fark etmişsinizdir. Mizah dergileri saman kağıdına basılırken diğer dergilerin çoğu kuşe kağıda basılır.
Ocak 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

Kitap okuma alışkanlığı ile dergi ve gazete okuma alışkanlığı arasında benzerlikler var mıdır?

Farklılıklar daha çok sanırım ama her ikisinin de iflah olmaz bir alışkanlık olduğu aşikar. Fikir sahibi olunmasını sağlar. Sorgulama alışkanlığı da peşinden getirir. En keyiflisi de her ikisi de özellikle toplu taşımada satırlara pek çok göz misafir olur : )
Aralık 2013

Hasan Yaşar @hasanyasar

Dergi yayımlamak için gerekli evrak ve formlar nelerdir?

Daha önce şöyle bir yanıt vermiştim bunun için: inploid.com/t/basili-dergi-cikarmak-ici... Umarım işinize yarar. Şimdiden kolay gelsin... .
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Mayıs 2013

Gizli Kullanıcı

Âlâ Dergisi hakkında düşünceleriniz neler?

Adı gibi bir dergi...

Çeşitli mahfillerde kıyasıya eleştirilen bir dergi...

Hangi kıstaslara göre eleştirilmektedir doğrusu merak ediyorum. Zirâ okuduğum eleştirilerin tatmin edici bir yanı yok. Tesettür deyince aklına "çarşaf" gelen insanlar için elbette ağır şekilde eleştirilecek bir dergi ya da "müslüman kadın" deyince; evine kapanan, salaş giyinen, bakımsız tipler aklına gelenler için de elbette kıskanılacak bir dergi. Fakat şahsen hem ismini, hem kalitesini hem de misyonunu beğendim.

Dergi dört dörtlük müdür ya da hiç hata yapmayacak mıdır? Elbette böyle bir şeyi iddia edemeyiz. Fakat her hatalı olanı ya da mükemmel olmayanı yaşamdan tecrit etseydik sanırım ilk baş sırayı bizzat kendimiz alırdık.

Âlâ Dergisi'nin insanları yanlışa yönlendirdiğini düşünmüyorum. Helal dairedeki bir ihtiyaçtan doğmuş olan, güzel ve kaliteli bir dergi. Eleştirenlerin derdi "yayımlanan resimler, tesettürün adabına uygun değil" iddiası ise bence yetersiz. Zira "kime göre" uygun değildir öncelikle bunun ortaya konulması gerek?

Eğer "uygunluk" konusunda "Kur'an-ı Kerim" temel alınıyorsa, gördüğüm kadarıyla dergide yayınlananların Kuran'ı Kerim'in ön gördüğü "tesettür" anlayışına aykırı bir tarafı yok.

Şayet "uygunluk" konusunda "İslam kültür mirası" temel alınıyorsa "hangi İslam kültür mirası?" sorusu karşımıza çıkar. Zira "İran İslam Modeli"ne göre Türkiye de tesettüre riayet eden bir avuç kadın var. Hele "Afgan İslam Modeli"ne göre bir avuç da yok. Zira "burka" giyen kadın görmedim Türkiye'de.

Konu elbette çok su götürür. O yüzden eleştiren herkesin fikrine saygı duyuyorum. Şahsen ben, dergide emeği geçenleri tebrik ediyorum. Allah, doğru yoldan şaşırtmasın.
Mart 2013

Zeki Aşır @AsirZeki

Kitap tanıtılan dergiler hangileridir?

Ferşat'ın yanıtına katkı olsun hem de faydalı olur diye düşündüğüm iki ekten söz etmek istiyorum. Bunlar Cumhuriyet Gazetesi'nin perşembe günleri verdiği Kitap ile cuma günleri verdiği Bilim-Teknik ekleridir. Hafta boyunca elinizden düşüremeyeceğiniz kadar dolu dolu olan bu ekler bana göre alanlarının en iyi ekleridir, hele ki Bilim-Teknik eki, TÜBİTAK badem bıyıkların eline geçtiğinden bu yana, çok önemli bir boşluğu doldurmaktadır.
Ocak 2013

Gonca Köse @GNCKSE

Hangi amaçlarla fanzin çıkartılır, tercih edilmesinin sebepleri nelerdir?

Fanzin gelir amaç edilmeden basılan, yayınlanan ya da fotokopi ile çoğaltılan yayınlardır. Bu yayınlar satış amacı güdülmeden hazırlanır. Amatörce hazırlanır ve aylık dergiler gibi belirli bir süresi yoktur. Aralıklı olarak çıkartılır. Tek bir sayfada da oluşabilirler.
Amaçları farklıdır çünkü her alanda çıkartılabilir. Herhangi bir alana yönelik paylaşımlar yapılır. Örnek olarak; Edebiyat, müzik, politik, çizgi roman, içeriksiz fanzinler olabilir. İçeriksiz olanlarla herhangi bir konu işlenmez çeşitli resimler yazılar ve kolajlar yayınlanır.

Fanzin örnekleri

Fanzin

Fanzin

Fanzin

Fanzin
Daha fazla

34 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Penguen (Dergi)

5 Kullanıcı   0 Soru   4 Yanıt

GQ Türkiye

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Evos Angel

5 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Forbes

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt