Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ders

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ocak 2013

Gizli Kullanıcı

Akşam saatlerinde ders çalışırken uyku sorunu yaşamamak için neler yapılabilir?

Akşam erken yatıp sabah erken kalkmayı dene. Sabahın erken saatlerinde ders çok daha iyi çalışılır ama tabi kahvaltıdan sonra. İki türlü insan vardır biri gece yaşayan biri de gündüz yaşayan. Belki sen gündüz insanısındır...
Aralık 2010

Murat Öztürk @muratozturk

Neden matematik bu kadar sevimsiz gelir herkese?

Ben de hayatım boyunca matematiğin m'sini gördüğümde kaçan birisi olarak bu soruya dilbilimsel bir açıdan cevap vermek isterim. Bizim aksimize Asya ülkelerindeki çocuklar matematikte çok başarılıdır. Örneğin Çince, Korece ve Japonca'da rakamları ifade eden sözcükler çok kısa. Bir rakam ortalama saniyenin dörtte birinde söyleniyor. Bu çocuklar 3-4 yaşlarında yüze kadar hızlı bir şekilde sayabiliyor. Yani dünyadaki çoğu çocuktan önde başlıyorlar.
Bir başka örnek verecek olursak biz kesirleri beşte üç şeklinde ifade ederken, Çince'de bu "beş parçadan üçünü al" anlamında bir kelimeyle ifade ediliyor. Diğer terimler de benzer şekilde gerçek anlamlarında ifade ediliyor. Yani Asyalı çocuklara matematik karmaşık gelmiyor. Kafalarında sayı tutmaları da çok kolay olduğundan daha hızlı işlem yapabiliyorlar. Tabi yapabildikçe matematikten hoşlanıyorlar ve daha çok çalışıyorlar. Bizim dilimiz maalesef matematikte çok karmaşık ve çocuklar zorlandıkça bu dersi sevmemeye başlıyor.
Kasım 2016

Gülsüm Karakoç @gulsumkarakoc

Çok çalışmak için ne yapmalıyız?

Çok çalışmak için gerekli azim çok istemekten gelir. İnsan beyni bişeye odaklanırsa daha başarılı olur, çok şeye odaklanma hepsini yarım yamalak bırakır. gerçekten istemek de hedefe odaklanmaktan geçer.
Ağustos 2015

Pınar Şengezer @pinarse

İstanbul'da (tercihen Anadolu yakasında) ders çalışılabilecek mekanlar nereler olabilir?

Anadolu yakasına ait bir bilgim yok inanın. Ama yolunuz avrupa yakasına düşerse Beyazıt/Gülhane de bulunan Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesine uğrayın derim. Hem gezebileceğiniz hem de rahatlıkla çalışabileceğiniz bir yer. Ben beğenmiştim ^^
Mart 2015

Gizli Kullanıcı

Bir lisede veya üniversitede 200 kişi içerisinde her zaman 120 ile 140'ıncı arasına giren bir öğrenci ilk 10 içerisine girebilir mi? Girmesi için ne yapabilir?

Girebilir, çalışmasından öte anladığı bazı konular olmalı. O konularda birinci olup diğerlerinde vasat bir öğrenci olabilir. Kendimden örnek vereyim, çok ineklememe rağmen hiçbir zaman ilk 10'a giremedim ama üniversitede bazı konularda çok iyiydim ve her dönem en az bir kere en yüksek notu almışlığım var.
Kasım 2014

Hakan @iknow

En az kaç saatlik uyku yeterlidir?

En sağlıklı uyku saatleri 23.00 ve sabah 3 arası . Öğlen 11. 13 arası
Kasım 2014

Gizli Kullanıcı

Okuldaki sınavlardan bazı öğrenciler az çalışarak başarılı olurken bazı öğrenciler çok çalışırak sadece geçebilecek kadar not alabiliyor.Bu durum sonradan geliştirilebilir mi?tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bazı öğrencilerin okul sınavlarında az çalışarak başarılı olması sınıf içerisinde biz öğretmenlerin uyguladığı ders konularını can kulağı ile dinlemesidir biz buna bir tür çözüm odaklı işitsel algı da diyebiliriz.
Örnek: kimi öğrenci işitsel algıya dayalı zihinsel gelişim sürecini olması gerektiği yaştan önce tamamlamış kimi öğrenci ise erken çocukluk dönemini henüz atlatamamıştır yani kendi yaşıtlarının bir tık gerisinde kalmıştır. Buna keza yeteri kadar çalıştığı kendisini hazır hissettiği düşüncesiyle sınavlardan sadece geçer not alabilen öğrencilerin algısal bi sıkıntı yaşadığı düşünülebilir ki bu öğrencilik hayatını olumsuz anlamda tetikleyen kritik bir süreç haline gelebiliyor. Öğrenme güçlüğü görsel algıya bağlıdır elbet bu durum ekarte edilebilir, ve hatta geliştirilebilir de. Algıda sorun yaşayan öğrenciler için önerilerim;
okul içi ve dışı etüt programlarına yönlendirilebilir, eğitici drama tekniği kullanılarak doğaçlama yoluyla rehabilite edilebilir ya da eğitici / öğretici materyaller yardımıyla görsel algıyı destekleyici paket programlar uygulanabilir. Hem işitsel hemde görsel algıda sorun yaşayan öğrenciler için sizde bilirsinizki özel eğitim merkezleri mevcuttur.
Ekim 2014

Gizli Kullanıcı

Fizik, Geometri veya herhangi bir derste çok yönlü düşünemiyorum. Bir arkadaşım var çoğu soruları düşünerek yapıyor. Özellikle YGS de daha çok düşünmeye, mantığa dayalı. Bu düşünmeyi nasıl geliştirebilirim acaba?

"Nasıl yaratıcı olurum?" diye soruyorsan eğer buna cevap vermek oldukça zor. Daha doğrusu cevap vermek değil de yaratıcı olmayan bir insanı yaratıcı hale getirmek çok zor. Bazı şeyler insana doğuştan bahşedilmiştir.

Ama konu boktan sınavlarsa dostum, inan bana, ortalama bir insandan daha fazla yaratıcılığa ihtiyacın yok. Formül basit: çalışacaksın. Arkadaşın yıllarca yatırım yaptıysa, şimdi çok yönlü düşünebiliyor gibi gözükebilir. Gerçekten düşünebiliyor da olabilir onu bilemem ama senin YGS'de başarılı olmak için öyle çok ekstra şeylere ihtiyacın yok hiç canını sıkma. Al eline birkaç kitabı, soru tiplerini incele, bol bol çöz zamanla sınavlarda hep aynı şeylerin çıktığını fark edince çok yönlü düşünme yeteneğini geliştirdiğini düşünmeye başlayabilirsin ;)

Haddim olmadan, genel bir tavsiyede de bulunmak isterim bu çok yönlü düşünme mevzusunda. YGS'yi bir kenara bırakırsak eğer, farklı düşünebilmek istiyorsan hayatta, önce düşünmeyi öğrenmeli sonra da düşünmelisin. Beynini birçok farklı kaynaktan beslersen eğer beynin normal olarak gelişir. Teknik olarak aslında çok geliştiremezsin ama insanlar genelde var olan beyinlerini bile kullanmaktan aciz olduklarından dolayı sen ortalamada ve ortamda bayağ iyi kalırsın. Kısaca, çok yönlü düşünmek istiyorsan, çok yönlü çalıştır, çok yönlü besle beynini.
Temmuz 2014

Hakan Şatır @hakangurkan

Hukuk kazanmak için nasil bir ders programı hazirlanmalidir?

Önemli olan Lys bu yüzden edebiyat mat-2 çalışman gerekiyor. Ygs ye ortalama çalışsan da yeterli olur.
Haziran 2014

Fund_Fund @Fund_fund

1.sınıf dökümanlarınız var mı?

Var size linkini atayım oradan indirebilirsiniz. Güvenilir sitedir.
sorubak.com/1sinif-yaz-tatil-kitabi-2013...
Haziran 2014

Fund_Fund @Fund_fund

1.sınıflar için farklı yöntemleriniz var mı?

Farklı olur mu bilmem ama
  • Düzenli uyumak, derslerde uyumamak
  • Sosyalleşerek çalışma arkadaşları edinmek
  • Her derse girmek
  • Günlük çalışmak
  • Okuldaki öğrenci gruplarından birine katılmak
  • Haftada bir hiç çalışmamak
Daha fazla

255 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.