Bilmek istediğin her şeye ulaş

D.G.S (Dikey Geçiş Sınavı)

Sınav

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2016

Münir Altıntaş @mnrvan

KYK yurt naklini nasıl yapabilirim?

Şehir içindeki KYK yurtlarına yapacaksan oradaki boş kontenjanlara bağlı işte. Eğer orada boş yer yoksa naklini alamazsın. Alırsan da boşta kalabilirsin. O yüzden bunu bir araştır. Kyk yurtlarında boş yer var mı yok mu diye. Sistemde eğer asil üye isen kyk yurtları için kaydını eğer boş yer varsa alabilirsin yok yedek üye isen bile zor bence nakil yaptırman.
Mart 2014

Ümit KapLan @adimkaplan

İşletme yönetimi okuyorum. DGS veya KPSS'ye girmek için çalışıyorum. Hangi bölümleri yazabilirim?

Üzgünüm ama bu konuda size yardımcı olamıycam. Çünkü bilmiyorum:)
Şubat 2014

Gizli Kullanıcı

2014 DGS başvurusu ne zaman başlayacak?

Başvuru tarihleri; 26.05.2014 - 04.06.2014
Sınav tarihi: 19.07.2014
Ekim 2013

Gizem Avlar @bilinmezlik

DGS'de Önlisans Başarı Puanı nasıl hesaplanır?

Ön lisans akademik not ortalamaları (en yükseği 100, en düşüğü 50 olarak değerlendirilerek) 0, 8 ile çarpılarak Önlisans Başarı Puanına (ÖBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük notun ÖBP değeri 40 olacak, en yüksek 100 olan notun da ÖBP değeri 80 olacaktır. 50’nin altında olan notlar 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır. Bu şekilde hesaplanan Önlisans Başarı Puanı (ÖBP) , kılavuzda da belirtildiği gibi 0, 6 katsayı ile çarpılarak adayların yerleştirmede kullanılacak 2012-DGS yerleştirme puanları hesaplanacaktır.
Ekim 2013

Gizli Kullanıcı

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) nedir?

2 yıllık bölümlerden mezun olan kişilerin, bölümleri ile ilişiği bulunan 4 yıllık fakültelere geçişlerini sağlayan sınavdır.

Sınava girebilme şartı olarak bir önlisans (2 yıllık üniversite) mezunu veya son sınıf öğrencisi olmak gerekmektedir.

Fakat 4 yıllık fakülteye(lisans) kesin kayıt yaptırabilmek için önlisans eğitimizi tamamlamış olmanız gerekmektedir. Zira kayıt esnasında önlisans diplomanız veya geçici mezuniyet belgeniz olmaz ise kayıt yaptıramamaktasınız.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Dikey geçiş nedir? Nasıl yapılır?

2 yıllık bir yüksek öğretim kurumundan, 4 yıllık yüksek öğretim kurumuna geçiştir. İki yıllık yükseköğrenimini tamamlamış kişiler Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) girerek aldıkları puan ile kontenjan açan üniversitelerden tercih yaparlar. Bu tercihteki kriter seçeceğiniz bölümün bitirdiğiniz bölüm ile alakalı olmasıdır. Örneğin; 2 yıllık kimya bölümü mezunu biri DGS ile 4 yıllık kimya bölümü, kimya mühendisliği, çevre mühendisliği gibi bölümleri seçebilir.

4 yıllık üniversiteye geçiş yapan öğrenciler "intibak" adı ile anılır. 2 yıllık öğrenimi süresince gördüğü derslerin bazılarından muaf tutularak dersler almaya başlar. Eskiden, geçiş yaptıktan sonraki ilk iki yıl hiç ders bırakmamaları gerekiyordu, aksi halde okuldan atılırlardı (bizim okulda böyle atılan kişiler olmuştu), bu sebeple işleri oldukça zordu ancak sanırım son yıllarda bu kural kaldırıldı.

Eğer bölümleri ile çok yakın bir bölüme geçiş yaparlarsa çok başarılı olduklarını kendi gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim.
Kasım 2012

Onur @demirel

Özel üniversitelerde bursun kesilme şartları nelerdir?

bazı özel üniversitelerde kesilmiyor fakat kesilen özel üniversitelerde bildiğim kadarıyla not ortalamasını barajın altına düşürmemek, disiplin cezası almamak, öğrenim süresini uzatmak gibi nedenlerden burs kesilir..

Aralık 2010

Korkut Koşar @korkutuser

DGS sınavına girip kazanan arkadaşlardan tavsiye ve yardımlarını bekliyorum...

Bence fazla uğraşma derim. Ben kazandım ama 3 ders sınırını geçince atıyorlar bir güzel.

43 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.