Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dijital Pazarlama

Pazarlama

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Eylül 2014

Taner Evcen @tanerevcen

Ülkemiz baz alındığında dijital pazarlamanın en can alıcı kolu sizce nedir? Nasıl geliştirilebilir?

Merhaba Taner,

Bu markalaşma sürecine göre değişkenlik gösterecek bir kavramdır. Mesela yeni markalaşma sürecinde olan bir firma için sosyal medya en önemli kanal olabilirken markalaşma sürecini geliştirmiş, bilinirliği artmış yani markalaşmış bir firma için adwords daha iyi bir pazarlama kanalı olacaktır.

Dijital pazarlama kanallarının her birinin ayrı bir önemi vardır. Bu ülkemizde de farklı ülkelerde de değişkenlik göstermeyecektir.

Umarım cevabım faydalı olmuştur.
Mayıs 2014

Yazdımdurdum @ersever

Paravan blog nasıl oluşturulur?

Ücretsiz blog servislerinden paravan bloglar açmak, paravan blog oluşturmanın en kolay ve en etkili yöntemlerden birisidir. Bu bloglara özgün içerikler girdikten sonra, bloglardan belirli bir algoritma çerçevesinde hem birbirlerine hem de asıl sitenize link verin ve elbette ki blogları güncel tutmaya çalışın.

Önem verilmesi gereken temel mantık şudur: Açtığınız paravan blogların içeriği ve seosu ne kadar iyi olursa, sitenize verdikleri linkin değeri de o denli artar.
Eylül 2013

Yılmaz Bozan @yilmazbozan

En doğru dijital pazarlama aracı hangisidir?

Doğru cevap; İnternet ile pazarlanacak ürünlerin veya servisin sergilendiği Websitesi.

Arama sonuçlarında adword gibi arama motoru reklamları en etkili yol olmasına rağmen, pahalıdır.

Bence web sitesinin kullanıcıya/müşteriye yönelik olarak optimize edilmesi en doğru dijital pazarlama aracıdır. Bu sayede arama motoru siz para vermesenizde, sizi en üstte tutacaktır.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Bu zamana kadar herhangi bir dijital ajansla çalıştınız mı? Sonuçtan memnun kaldınız mı?

Ajansla çalışmak elbette sonuç verir. Ama ajans var, AJANS var :)
Nisan 2012

Cnsu @cnsu

Viral pazarlama nedir?

Ürününün yada markanın reklamını sosyal medyayı etkin bir biçimde kullanarak yapmaktır.Viral pazarlamanın başarılı olması için yaptığın reklamı izleyen kişinin onu yayacak kadar yararlı yada ilginç bulmasıdır.Bu sayede çok düşük maliyetle reklamını izleyiciyide işin içine katarak yapmış olursun.
Ocak 2013

Deniz Yalçın @denizyalcin

Her insanın pazarlama hakkında bilmesi gerekenler nelerdir?

Pazarlama sadece satış demek değildir, müşteri ile ürünü birbirine
bağlayan bir sürü faaliyetler dizisidir. Bu faaliyetler;

 • Müşterileri tanıma ve segmentlere ayırma
 • Doğru ürünü oluşturmak için müşteri ihtiyaçlarını belirleme
 • Fiyatlandırma stratejisini belirleme
 • Müşteri ile köprü vazifesi görecek dağıtım kanalları kurma

Pazarlama

Şirketler sadece ürün veya hizmet satmazlar, avantaj ve fayda satarlar. Pazarlamacılar için bunlar arasındaki farkı anlamaları çokönemlidir. Örneğin, bir restaurant kendisini sadece gıda satıyorolarak görmemelidir. Restaurant deneyim satar, bankalar güvenlik, araba şirketleri ulaşım. Pazarlama departmanının en temel görevi ürünün metalaştırılmasını engellemektir. Emtia şirketleri herhangi bir pazarlamaya ihtiyaç duymamaktadır. Aynı ürünü satan diğer firmalara göre çok fazla avantaj sahibi değildir. Bir çok müşteri süt, ayçiçek yağı ya da şeker markalarının arasında çok değişiklik görmezler.

Bu tuzaktan çıkmak için neler yapabilirsiniz;

 • Ürününüzü satın almak için uygun hale getirmelisiniz: Örneğin otoyol çıkışına yakın bir benzin istasyonu.
 • Müşterilerinize güven duygusunu yansıtın, bu bir aura yaratır ve daha fazla müşteri elde edebilirsiniz.
 • Doğru zamanda ulaşılabilir olmalısınız: Plajda satılan bir şişe soğuk su, markette satılandan daha fazla marj sağlayacaktır. Mutlaka farklı bir tarafınız olsun, Apple geldi ve iPhone'u çıkardı..

Tuzaklara yakalanmamak için 4 Altın kural kısaca; Kolaylık, Güven, Kullanılabilirlik ve Farklılaşma. Bunları iyi kullanabilirseniz, çok farklı faydalar kazanabilirsiniz.

Geleneksel pazarlama ürün odaklı bir yaklaşımdır. 7P:

 • Ürün (Product)
 • Yerleştirme (Placement)
 • Fiyat (Price)
 • Promosyon (Promotion)
 • Fiziksel Alan (Physical Space)
 • İnsanlar (People)
 • Süreç (Process)Pazarlama
Doğru ürün doğru müşteriye ulaştırmak için ise; 4C:

 • Müşteri (Customer)
 • Maliyet (Cost)
 • İletişim (Communication)
 • Kolaylık (Convenience)
Markalaşma: markalaşma güveni artırır ve kalite güvencesini yükseltir. Üründen sürdürülebilir kar elde etme imkanı doğar.
Kasım 2012

Burhan Teoman @bteoman

Bir grup arkadaş diş macunundan otomobile kadar parayla satın alınan her ürün hakkında yorumlarımızı girdiğimiz bir veritabanı oluşturduk. Bu projeye diğer insanların da dahil olması için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Büyük kitlelere ulaşmak için öncelikle geleneksel pazarlama yöntemlerinden kurtulmak, dijital pazarlamayı etkin bir şekilde kullanmak gerekiyor. İnsanların ilgilerini çekebilmek için arayüzünü ve usability'yi çok etkin bir şekilde sağlamalısınız. Ayrıca görünteleme sayısı yüksek olan bloglara ve aynı pazarda olduğunuz konular hakkında yazan sitelerin çoğu ile anlaşılıp reklam maliyetleri aza indirgenebilir.

Kullanıcı sadakati önemli, kullanıcıları bir oyunun içine çekin. Son zamanlarda etkili girişimlerin çoğu içerisinde oyunlaştırmayı başarılı bir şekilde yürütüyor. Nedir bu oyunlaştırma? Foursquare örneğini inceleyecek olursak farklı mekanlarda, alanlarda checkin yaptığımızda çeşitli rozetler kazanıyoruz bu kullanıcıların hırs yapıp sürekli siteyle haşır neşir olmalarını çok büyük ölçüde etkiliyor. Kullanıcılarınızı kendinize bağlamak için farklı yöntemler geliştirmek zorundasınız, uygun görülen her ortamda da fazla abartıya kaçılmadan projeden bahsedilmeli detayların üzerinden fazla derine inilmeden geçilmelidir. Ayrıca kurucu ortakların kendi sosyal medya hesapları üzerinde istatistik, bildiri ve işleyiş hakkında kısa kısa ve çok sık olmamak üzere paylaştıkları içerikler kullanıcı adaylarında bir merak oluşturacaktır :)
Ağustos 2012

Ali Kemal Ergelen @alikemalergelen

Dijital pazarlama trendleri en iyi nasıl takip edilir?

Türkiyenin ilk dijital trend ve danışmanlık hizmetlerini
bigumigu.com/trend in verdiğini biliyor muydunuz. (Aygül ve Yalçın Pembecioğlu çifti)
Şubat 2013

Yazdımdurdum @ersever

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?

yilmazbozan.com/dijital-pazarlama-uzmani burayı okuyun, tecrübeyle olunabilecek bir şeydir, bir kurs veya eğitim alarak olunmaz.
Kasım 2012

Hızır Can @hizircan

Dijital Pazarlama alanında akademik kariyer için nasıl bir yol izlemek gerekir?

Bu alanda ciddi bir açık var, üniversitelerde daha yeni yeni durumu kavrayıp bölüm açmaya başladılar. Bunun öncülerinden olan Bilgi Üniversitesi, NextAcademy Interactive Marketing bölümüyle eğitimli kadrosu ve iş dünyasının en iyilerini getirmekteki başarısıyla alanında en iyilerinden olmaya aday gibi duruyor. Dijital pazarlama alanında akademik eğitim alan kişilerin olmaması sebebiyle bu bölümden mezun olanların bu alanda iş bulma konusunda pek zorlanacağını sanmıyorum.. Bu açıdan akademik eğitimin mutlaka alınması gerektiğini düşünüyorum, en azından dijital Pazarlama dünyasında kalıcı bir yerinizin olmasını istiyorsanız bu işin uzmanlarından eğitim almalısınız. Ancak tabi Bilgi Üniversitesi'nde bu eğitimi almakta zorlanabileceğiniz için Dijital pazarlama ajanslarında çalışarak gerekli deneyimi sağlayarak da iyi bir kariyer hedefleyebilirsiniz, önemli olan çalışmak ve bu işi gerçekten sevmek..
Ekim 2012

Halil Ertekin @halilertekin

Dijital pazarlama stratejisinde içerik ne kadar önemli?

Dijital pazarlamanın en önemli kısmı içeriktir. İçeriği iyi planlanmış ve hazırlanmış bir dijital pazarlama stratejisinin başarısız olması çok nadirdir.
Ekim 2012

Emre Sevinç @emresevinc

Organik pazarlama nedir?

Organik Pazarlama, modern kapitalizmde yeri olmayan, türetilmiş bir kavramdır. Mantıksal açıdan yaklaştığımızda:

Dışsal (satıcı firmadan kaynaklanan) itilimlerin asgari, içsel (müşteri tercih ve taleplerinden kaynaklanan) itilimlerin azami düzeyde olduğu bir bakış açısıdır diyebiliriz.

Bununla birlikte, günümüz kapitalizminde Viral (ağızdan ağıza) Pazarlama stratejisinin tatminkar sonuçlar ortaya koyması nedeniyle, Organik Pazarlamanın bir süre daha adının duyulmayacağını düşünmekteyim.
Ağustos 2012

Ali Kemal Ergelen @alikemalergelen

Paylaşılmaya değer içerik nasıl üretilir?

Bunu video ve diğerleri olarak ayırmak istiyorum. Video, görsel olduğu ve ses ile görüntünün kombinasyonundan oluştuğu için daha etkili bir içerik ve paylaşıma daha açık bana göre. Diğerleri kısmına ise text, resim ve bunların kombinasyonu diyebiliriz. Viral denince akla ilk video geldiği için buna odaklı olarak yanıtlamaya çalışayım.

Paylaşılmaya değer içerik bir video ise aşağıdaki maddelerde o videonun -farklı amaçlarla hazırlanmış da olsa- içermesi gereken özellikleri toplu olarak kendimce yazmaya çalışayım:
 • Videoya konu olan şey kesinlikle izleyenlerin hayatından parçalar taşımalıdır. İzleyen, olayın aynını yaşamamış olsa bile böyle bir olayın başa gelebileceğini bilmelidir. Örnek:


 • Keşke bu olay benim de başıma gelse diyebilmelidir ya da "benim başıma gelse ne olurdu" dedirtebilmelidir o iç sese. Örnek:


 • Şaşırtabilmelidir :) . Örnek:


 • Bilindik şeylerle ilişkilendirilebilmelidir, ve hatta anılarımızla :). Örnek:


 • Mümkünse devamı çekilebilir olmalıdır. İlk etkinin kullanıcıdaki yankısı ile daha aktif bir heyecan dalgası yaratabilir böylece. Örnek:


 • Bence en önemlilerinden birisi de kolaylıkla taklit edilebilir olmalıdır. Dünyanın her yerinde videonun klonları türeyecek ve izleyenler orjinalinin nasıl olduğuna mutlaka bakacaklardır. Ya da farklı versiyonlarda bir dolu video görünce bu ne ya diyeceklerdir. Örnek:


  ve :)


Ağustos 2012

Ali Kemal Ergelen @alikemalergelen

Viral marketing için hazırlanan viral videonun hızlı yayılımı nasıl sağlanabilir?

inploid.com/t/paylasilmaya-deger-icerik-nasil-uretilir/ sorusuna yanıtımdaki en son madde bence bu konuda büyük bir adım attırabilir:

Video, etkili ve kolaylıkla taklit edilebilir olmalıdır. Videonun klonları türeyecek ve izleyenler orjinalinin nasıl olduğuna mutlaka bakacaklardır. Ya da farklı versiyonlarda bir dolu video görünce konu ilgilerini çekecektir.
Daha fazla