Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dijital Pazarlama

Pazarlama

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ocak 2013

Selcuk Timur @guzelyemekyap

CouponsRoad.com - Promo kodları ve İndirim Kuponları

Promosyon kodları ülkemizde pek de bilinmeyen bir hizmet. Ne yazık ki bazı yerel firmaların, ürün satış fiyatına belli bir oranda arttırıp, aynı oranda da indirim kodu vererek, müşterilerini aldattığına şahit oluyoruz.
Yurtdışından bir ürün sipariş etmeden önce, internetten o şirkete ait indirim kuponlarını bulmak artık çok kolay. CouponsRoad.com sayesinde %90’lara varan indirim sağlayan promosyon kodlardan yararlanarak paranızın cebinizde kalmasını sağlayın.
Mayıs 2013

medyaistasyonu.blogspot.com'>Engin Gürşen @engingursen

Blog yazarlığında istikrar önemli

Blog yazarlarının en sık yaptığı 10 hata
 1. İstikrarlı olmamak
 2. Özgün içerik üretmekte sıkıntı çekmek
 3. Sosyal medyada aktif olmamak
 4. Aceleci davranmak
 5. Sık sık tema değiştirmek
 6. Para kazanmaya odaklanmak
 7. Kulaktan dolma bilgiler ile işe koyulmak
 8. Diğer blogger'lar ile iletişime geçmemek
 9. İmla kurallarını yeterince önemsememek
 10. İlgi çekici ve paylaşım gücü yüksek içerikleri üretememek
Mayıs 2013

medyaistasyonu.blogspot.com'>Engin Gürşen @engingursen

İçerik pazarlamada şu sorular önemli

İçerik pazarlamada başarılı olmak için bazı noktalara dikkat edilmesinde fayda var. İçerik pazarlamaya başlamadan önce şu soruların sorulması gerekiyor:

*Benim müşterim kim?,
*Tüketicim kim?,
*Bunların demografik özellikleri ve eğilimleri neler?
Mayıs 2013

medyaistasyonu.blogspot.com'>Engin Gürşen @engingursen

İçerik pazarlamada amaç

İçerik pazarlamadaki en temel amaç, kişi ile etkileşimde bulunma ve verilerini olası kampanyalarında kullanmak için toplamak olmalı.
Mayıs 2013

medyaistasyonu.blogspot.com'>Engin Gürşen @engingursen

Güçlü içeriğin 5 kuralı

 1. Yalın bir dil kullanın‘teknik’ terimlerden olabildiğince kaçının.
 2. Oluşturduğunuz içerik ‘konuşma dilinde’ olsun.
 3. Markanıza sık sık atıfta bulunarak okuyucuları sıkmayın.
 4. İçerik oluşturacak kişi, alanda gerçekten ‘profesyonel’ olsun
 5. İçerikleri sürekli güncelleyin. Site trafiğine göre, yeni içerikler oluşturacak periyotlar belirleyin.
Temmuz 2013

Ender Satıcı @EnderSatici

Pazarlama Ne Değildir?

Pazarlama

Pazarlama Ne Değildir?
Pazarlamanın ne olduğunu kısaca anlatmaya çalıştıktan sonra pazarlamanın ne olmadığını anlatmanın da faydalı olacağını düşünüyorum. Pazarlama herkesin çok rahatça kullandığı bir kavram olmakla birlikte maalesef toplum içerisinde pazarlama faaliyeti olarak adlandırılan işlemler pazarlamanın tümünü kapsıyor gibi algılanıyor. İşte bunlardan eksik veya hatalı olarak bilinenlerden bazıları!

Pazarlama satış demek değildir: Özellikle ülkemizde pazarlama kavramı satış ile karşılaştırılıyor. İş ilanları pazarlama elemanı başlığı altında bir çok satış elemanı arıyorlar. Pazarlama tabi ki de satış ile bağlantılı bir kavramdır. Müşteri ile üretici arasındaki köprüdür ve satış işleminin gerçekleşmesini sağlayan yoldur. Ancak satışın kendisi değildir.

Pazarlama sadece yaratıcılık değildir: Birçok kişi pazarlamanın yaratıcılık gerektirdiğinden bahseder ve bunu nasıl yapacağını bilemez. Yaratıcılık her dalda olduğu gibi pazarlamaya da bir artı katar. Ancak gerçek pazarlama veri toplayarak, analiz yaparak ve yorumlayarak ilerlemektedir. Yoktan düşünceler var ederek veya sanat yaparak kişileri bir noktaya çekmek değildir.

Pazarlama yalnızca reklam yapmak değildir: Reklamlar pazarlama kümesinin içinde bir eleman olup bu kümenin kendisi değildir. Reklam deyince bir ürünün hitap edecek olduğu kitleye kendini inandırarak, hakkında bir düşünce ve bilgi oluşturarak ürüne o kitleyi çekmeye çalışan faaliyet akla gelmelidir. Pazarlama, kitlesini tanıma amacıyla araştırma yapar. Söz konusu araştırma ve verilere göre kitleyi etkilemeyi hedefleyen reklam yaratılır.

Pazarlama sosyal ağlarda beğenilmek, takipçi toplamak ve yorum almak değildir:Günümüzde markalar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan sosyal ağlar aynen reklamlar gibi pazarlama araçlarından birisidir. Ancak bu sosyal ağlarda yalnızca beğeni almak, takip toplamak ve iyi yorumları dikkate alarak markaların ego tatminini sağlamak bu araçları hedefine ulaştırmaz. Bahsi geçen araçları etkin kullanmak ve müşteri ile aranızda kurulacak olan köprüyü daha ulaşılabilir hale getirerek müşteri yorumlarını dikkate almak önemlidir.

Pazarlama komplike stratejiler uygulamak değildir: Pazarlama eğer basit düşünemez ve basitçe hareket edemezseniz son derecede zordur. Eğer işin içine zeka kıvılcımları katmaya çalışarak en basit detayları atlarsanız başarılı olamazsınız. Esas marifet basit düşünebilir ve anlaşılabilir olmaktır!

Pazarlama ilgisiz kişilere ilgisiz e-mail veya sms’ler göndermek değildir: Hiçbir özelliğini bilmediğiniz, bilgilerine bir şekilde sahip olduğunuz kişilere, onların ilgilerinden tamamen uzak e-mailler ve sms’ler göndermek pazarlama faaliyeti değildir. Bu daha çok müşteri ilişkilerinin yönetilememesidir. Eğer böyle yaparsanız ancak potansiyel olabilecek müşterileri de kaybeder ve mesajların otomatik olarak silinmesine neden olursunuz.

Kaynak : pazarlamaturkiye.org/pazarlama-ne-degild...
Ağustos 2013

Özenç Kılıçcıoğlu @sosyalmedyacci

Dijitalde Zirveye Tırmanmak İçin Bilinmesi Gereken 5 Pazarlama Sırrı

Sosyal Medya

”Sır”…

Başlı başına büyülü bir kelime. Bu kelimeyi ilk duyduğumuzda içimizdeki ”sırrın ardındakini keşfetme” isteği tavan yapıyor.
Bilir misiniz? Dünyanın en iyi pazarlamacılarının kimseyle paylaşmadıkları sırları vardır. Siz sadece buz dağının görünen kısmını bilirsiniz. Aslında onlar da sadece buz dağının istedikleri kısmını gösterirler ya da hedef şaşırtırlar.

Ortak noktaları kusursuz bir gözlemci olmaları, insan davranışlarını iyi bilmeleri ve psikolojik temelli pazarlama ile veriye dayalı pazarlama arasında mükemmel bir denge kurmalarıdır.

Dijital mecralarda ve sosyal medyada zirveye tırmanmak için geçerli olan sırlar da vardır.

Korkmayın… Size takipçi sayınızı nasıl arttıracağınızdan ya da Google’ı nasıl oyuna getireceğinizden bahsetmeyeceğim.

Verilere ve psikolojiye dayalı dijital pazarlamanın sırlarını anlatacağım…

1- Renklerin Büyüsünü Kullanmak

Renk psikolojisinin pazarlamadaki yeri ayrıdır. Renkler, müşteriye ulaştırılmak istenen mesaja paralel olarak seçilmelidir. Kissmetrics’in verilerine göre, alışveriş yapan kişilerin %85′i renk faktörünü bir ürünü satın almadaki öncelikli nedenleri arasına koymaktadır. Bunun yanısıra kurumsal renkler marka algısını, markanın hatırlanmasını %80′e kadar yukarıya çekebilmektedir.

Hangi Renk Hangi Mesajı Vermek İçin Kullanılır?

Sarı: Güneş ile özdeşleştirildiği için umut ve pozitiflik çağrışımı yapar. Optimist bir renktir.

Kırmızı: Kırmızı enerjinin rengidir. Kalp ritmini arttırır. Özellikle ”zaman kısıtının” olduğu kampanyalarda kullanılır. İlgi uyandırmak istiyorsanız kırmızıyı kullanın.

Mavi: Güven verir. Ağırlıklı olarak bankacılık sektöründe kullanılır.

Pembe: Romantik ve feminen bir renktir. Genel olarak kadınlara yön
elik ürün satışı yapan firmalar tercih eder.

Siyah: Gücü ve kararlığı temsil eder. Lüks ürünlerde daha sık rastlanır.

Turuncu: Agresif bir renktir. Satın alma, satma ya da abone olma çağrışımı yapar.

Hangi Şirket Hangi Rengi Kullanıyor?

KIRMIZI

Sosyal Medya


SARI

Sosyal Medya


MAVİ

Sosyal Medya


TURUNCU

Sosyal MedyaÖneri: Sosyal medyada ve dijitalde, kurumsal kimliğinizi oluştururken maksimum 3 renk üzerine odaklanın. Sosyal medya profillerinizdeki arka plan resimlerinizden, web site tasarımınıza kadar ağırlıklı olarak belirlediğiniz 3 rengi kullanın.

Yukarıda da belirtildiği gibi müşteriye güven mesajı vermek isterseniz ”mavi” üzerine odaklanmanız, satış mesajı vermek isterseniz kırmızı ya da turuncuya odaklanmanız gerekir.

Bu arada, İngiliz Havayolu şirketi BMI’ın ” Acele edin, sadece X koltuk kaldı” mesajına kırmızı arka plan ekleyerek satışlarını yüzde 2,5 arttırdığını biliyor muydunuz? Kar marjı %4 civarında olan bir sektör için %2,5 önemli bir rakam.

2- Mükemmel Tweetin Anatomisi

Mükemmel tweet nasıl olur diye düşündünüz mü hiç? Pazarlama mantığıyla bakılırsa en çok retweet edilen ya da favorilere eklenen tweet mükemmel tweettir.

Kendini sosyal medya verilerini incelemeye adamış olan Dan Zarella 40 milyon retweeti incelemiş ve daha çok retweet edilen tweetlerin özelliklerini sıralamış:
 • İçinde link barındıran tweetler daha çok retweet ediliyor. Fakat link kısaltma servisleri kullanıldığında retweet ihtimali zayıflıyor. Link kısaltma servisi kullanıldığın ise en çok retweet edilenler bit.ly servisini kullanmış. Diğer bir deyişle, bilinirliği daha yüksek olan kısaltma servislerinin linklerini barındıran tweetler daha çok retweet ediliyor.
 • Sırasıyla aşağıdaki kelimeleri barındıran kelimeler daha çok retweet ediliyor:
1- sen
2- Twitter
3- lütfen
4- retweet

Buradan çıkaracağımız sonuç: ”Lütfen retweet” yazanların inadına retweet etmediğini söyleyenlerin sayısı çok olsa da veriler tam aksini işaret ediyor. İnsanlar onlara hangi aksiyonu almaları gerektiği açıklandığında genelde bunu yaparlar. Aynı örneği: ”paylaş” kelimesi için de verebiliriz.

 • Öğlen saatleri 14:00 ve 15:00 civarı bir tweetin retweet edilme ihtimalinin en yüksek olduğu zamanlar. En çok retweet ise gün ise cuma gününde gerçekleşiyor.
Saatlere Göre Retweet
Sosyal Medya
 • 140 karakterin tamamının kullanılmamasına özen gösterilmeli. Birçok kaynak, ideal tweet uzunluğunun 120 karakter olduğunu belirtiyor.
3- Facebook Çözümlemeleri
Facebook ”beğen” sayısını daha da önemlisi yorumların sayısını arttırmak çoğu kişinin sosyal medya pazarlamasındaki en büyük hedefi. Peki, istatistiki veriler bize konu hakkında neler söylüyor?

Daha Çok Yorum ve Like Nasıl Alınır?

 • Hubspot’un yaptığı araştırmaya göre, içinde resim bulunan paylaşımlar resimsiz paylaşımlara göre %53 daha fazla like, %104 daha fazla yorum alıyor. Sonuç, görsel pazarlamanın ne kadar hayati olduğunun kanıtı…
 • 20:00-07:00 arasındaki gönderiler geri kalan tüm zamanlardaki gönderilere göre %20 oranında daha fazla yorum ve like alıyor. Diğer bir deyişle etkileşimi daha yüksek. Sonuç, çalışma saatlerinde paylaşılan gönderilerin daha etkisiz olduğunun göstergesi… (Kaynak: Buddy Media)
 • Çarşamba günlerindeki gönderilerin etkileşim oranı diğer günlere göre ortalama %8 daha yüksek.(Kaynak: Buddy Media)
 • Haftada 1 ila 4 kere paylaşım yapanların etkileşim oranı, haftada 5 ve 5′ten fazla paylaşım yapanların etkileşim oranına göre %71 daha yüksek.
Gönderi Sıklığı-Paylaşım Oranı
Sosyal Medya

 • 80 ya da daha az karakterden oluşan Facebook gönderileri, diğer gönderilere göre %66 oranında daha fazla etkileşim yaratıyor.
4- Sürü Psikolojisinin Reddedilemeyen Cazibesi

Sırf başkaları yapıyor diye yaptığımız şeyler yok mu? Var… Kendi beynimizi kullanmadan, başkalarının yaptıklarına ayak uydurmak ve onların yaptıklarını taklit etmek sürü psikolojisini tanımlar.

Dijital mecrada sürü psikolojini kullanmak, yatırımın geri dönüşüm oranını birkaç kat arttırabilir. Sürü psikolojisinin arkasında yatan bazı varsayımlar vardır:

” Eğer onlar üye olduysa ben de olmalıyım”

” Ahmet, ürünü kullanmış, memnun kalmış, o zaman ben de kullanayım”

” Bu adam eğer bu kadar konferansa katılıp konuştuysa, bir bildiği vardır, biz de danışalım” vb…

Burada sürü psikolojisi diye biraz kaba tabirle kullandığım olay aslında ingilizcede ”social proof” diye kullanılıyor. Yani ”sosyal kanıt” diyebiliriz.

Sosyal Kanıt Online Pazarlama İçin Nasıl Kullanılabilir? 5 Faydalı Örnek

1- ”Bu ürünü alanlari şunları da satın aldı” ya da ”Bu yazıyı okuyanlar şunları da okudu”

Bu taktiği kullanan en bilindik site Amazon.

Sosyal Medya


2. Kaç Kişinin Siteye Abone Olduğunun Gösterilmesi

Mesela socialmediaexaminer.com e-mail kutusunda 220,000′den fazla kişinin arasına siz de katılın mesajı gönderiyor. Neden mi?
”Bakın bu kadar kişi sitemize abone oldu, demek ki bir bildikleri var” demek için… Güven verici bir gösterge.

Sosyal Medya


3- Ürünü Kullanan Ünlü Markaların Gösterilmesi


Dünyanın en çok kullanılan 2 paylaşım eklentisinden biri olan Addthis, ürünü kullanmanız için etkili olacak bir teknik benimsemiş.

Siteye girdiğinizde addthis’i kullanan Dailymotion, abcnews gibi bilindik markaların logolarıyla karşılaşıyorsunuz.

Sosyal Medya


4- Sözlü Referanslar ( Testimonials)

İkna özelliği en yüksek olan sosyal kanıt sözlü referanslardır. İnternette bir ürün hakkında başkalarının görüşlerini araştırmadan neredeyse birşey alamaz hale geldik. Bu yüzden başkalarının ürün hakkında söylediği pozitif görüşlere satış kampanyasında yer verilmeli.

Sosyal Medya

5- Az, Çoktur


”Yeni bir müşteri kazanmanın maliyeti, eldeki müşteriyi tutmanın maliyetinden 6 kat daha fazladır.”

Bu sözü duymayan kalmadı herhalde. CRM kelimesini duyan herkesin aşina olduğu bir araştırma sonucu. Ama doğru…

Dışarıda müşteri avına çıkmaktansa eldeki müşteriye odaklanıp, onu sadık hale getirmek daha akıllıca.

Az müşteri ama öz müşteri bir şirketi ayakta tutmaya yeterken, çok sayıda ama yönetilemeyen müşteri bir şirketi batırabilir.

Fazla ama anlamlandırılamayan müşteri verisi bir firmayı süründürebilirken, az ama anlamlandırılabilen müşteri verisi bir firmayı kalkındırabilir.

Mesele, az iken çoğu yaratabilmek…

Apple’ın tasarımlarına bakın. Iphone’u düşünün. Tamamen sade bir tasarım, gereksiz hiçbir ayrıntı yok. Ya da çok daha bilindik bir örnek vereyim. Google… Sizce Google neden bu kadar sade tasarımlı bir arama motoru yapıyor?

Elinde yeterince tasarım mühendisi yok mu? İşe alacak yazılımcı mı bulamıyorlar? Kimse Google’da çalışmak istemiyor mu? Hayır…

Sosyal Medya


Tabii ki bilerek yapıyor. Çünkü Google, sadeliğin kazandırdığını bilenlerden. Google ve Apple hepimizin bildiği fakat azın aslında çok olduğunu gösteren bilinen örnekler.
Azın çok olduğuna dair birkaç örnek daha:
 • İnternet sitesi ziyaretçilerinin %40′ı bir sayfanın yükleme süresini 3 saniyeden fazla beklemiyor. ( Yani, bloglara ya da web sitelerine sırf şekil olsun diye koyulan gereksiz eklentiler ziyaretçi sayınızı neredeyse yarı yarıya düşürüyor)
 • Web sitenize eklediğiniz fazladan her paylaş butonu içeriğinizin paylaşılma ihtimalini zayıflatıyor.
 • Lokasyon bazlı içerik, Facebook reklamı ya da sadece yerel bir haberi veren tweet, yerelleştirilmemiş içeriklere göre 7 ila 10 kat daha fazla etkileşim yaratıyor.(Kaynak: clickz.com)
Sonuç: Renklerin gücünü kullanın, Twitter ve Facebook’u bilimselleştirin, referanslarınızı pazarlayın, niceliğe değil niteliğe odaklanın.
Bunlar dijitalin davranış temelli sırları…

Sizin sırrınız hangisi?
(Kaynak:sosyalmedyacci.com)
Mayıs 2014

Ayhan Karaman @ayhankaraman

Ayhan KARAMAN

Dijital Pazarlama Uzmanı Ayhan KARAMAN Resmi web sayfası:ayhankaraman.com
Eylül 2014

Erdi Çatan @erdicatan

İnteraktif Pazarlama Zirvesi 2014 Canlı İzle

Son on yılda hayatımıza giren teknolojik yenilikler sadece günlük hayatımızı kolaylaştırmakla kalmıyor, tüketim alışkanlıklarımızı, çalışma hayatımızı, iş yapış biçimlerimizi şekillendiriyor.
Türkiye bugün Avrupa’da interneti en fazla kullanan ülkeler arasında hızla yükselirken, internet teknolojilerini iş süreçlerine katmayı başaran kurumların rakipleri arasında hızla yükseldiğini görüyoruz.
“Dönüşüm ve Uyum”
İnteraktif Pazarlama Zirvesi bundan 8 yıl önce düzenlenmeye başladığında işte bu dönüşümü işaret etmek için yola çıktı. Düzenlendiği ilk günden bu yana dijital mecranın öneminin kavranması ve bu alana yapılan yatırımların artması için öncü rol üstlendi.
2014 yılının başında Gaziantep’te düzenlenecek ilk İPZ Anadolu etkinliği ile ise yeni bir dönem başlıyor.
Beş ay boyunca Anadolu’nun beş farklı ilinde düzenlenecek etkinliklerle 1000’lerce katılımcıyla buluşacak olan İPZ Anadolu’nun amacı Anadolu’daki dönüşümün ivmesini artırmak ve sürece katkı sağlamak olacak.


İNTERAKTİF PAZARLAMA ZİRVESİNİ CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ : goo.gl/4h9ibJ
Eylül 2014

Erdi Çatan @erdicatan

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar Ve Ne Kadar Maaş Alır
Dijital Pazarlama
: Basit anlamıyla değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmuş pazarlamanın elektronik ( dijital ) ortamda yapılmasıdır Dijital pazarlama Hizmet ve ürünlerin müşterilerin ilgisini çekmek , satışların artışını , müşteri iletişimi ve etkileşimini geliştirmek ve arttırmak için stratejileri belirleme, uygulama ve ortak çalışma yapacağı diğer birimlere uygulatma görevini üstlenen bir birimdir . Dijital pazarlama ile geleneksel pazarlama ile amaçları aynı olsa da işlevsel anlamda çok farklıdır . Dijital pazarlama internet pazarlaması ve online pazarlama olarakta bilinmektedir. Dijital Pazarlama pazarlamaya göre daha ölçülebilir , ve interaktif kabul edilir dijital pazarlamacılar internet aracılığı ile daha kısa sürede daha yakından müşterileriyle ilişki ve etkileşim kurabilmesi ve müşterilerinde aynı şekilde daha çabuk geri bildirimde bulunması firma ve müşteriler için büyük kolaylık sağlamaktadır . Dijital pazarlama uzmanları çeşitli stratejilerle ve dijital ortamda reklam kampanyalarını oluşturmakla, müşteri ilişki yönetimini kontrol etme, kurumsal markalaşma algısını oluşturma görevlerini üstlenmektedir. Deneyimli bir dijital pazarlama uzmanının firmasına büyük cirolar elde ettireceği için dünyada ve yavaş yavaşta ülkemizde bu mesleğe gereken önem fazlasıyla artmaktadır ve ülkemizde bu mesleğe ait hiç bir akademik eğitim bulunmadığı için dijital pazarlama uzmanı açığını bu alana yan sektörlerde görev veya eğitimini almış kişiler tarafından büyük bir geçiş gözlemlenmektedir Dijital pazarlamanın uzun bir geçmişi olmamasının da bu sektöre geçişte büyük katkısı olmuştur. Sektöre girmeyi düşünen arkadaşlar bu avantajı değerlendirmek için henüz geç kalmış değilsiniz bu açıktan hala yararlanabilirsiniz . Dijital medya, eğlence, haber, alışveriş ve sosyal etkileşimin kısacası günlük hayatın giderek büyüyen kaynağıdır Dijital medya uzmanlarının hakim olması gereken konular Rakip analizi , arama motorları , sosyal medya , tanıtım ve reklam faaliyetleri , hedef kitle belirleme ve o kitleye ulaşma ve başarılı bir içerik yöneticisi olmak zorundadır. Ve karlılığı arttırmak ve maliyeti azaltacak stratejiler belirlemelidir . Raporlama hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir.
Dijital Pazarlama ile ilgilenmek isteyen arkadaşlar Dijital Pazarlama Nedir Dijital Pazarlama Kanalları Nelerdir adlı yazımı okumalarını tavsiye ederim
Makalede kısaca açıklamış olduğum dijital pazarlama kanalları hakkında makaleyi okuyarak ilk adımı atmış oldunuz ve bu kanallar hakkında kendinizi geliştirmeye başlarsanız dijital pazarlama uzmanı olma konusunda büyük bir adım daha atmış olacaksınız Unutmayın bu sektörde görev alan kişiler sizden zeki değil çalışarak insanın isteyipte yapamayacağı şey yoktur
Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?
İşe yeni başlayan dijital pazarlamacının maaşı 1250 TL – 1600 TL arası
1-4 Yıl deneyimi olan bir uzman 1.600 TL – 3500 TL arası
Profesyonel başarılı firmasına yüksek cirolar kazandıran ve firmasına büyük katkı sağlayan Dijital Pazarlama Yöneticileri kendi maaşlarını kendileri belirlemektedir .
Yukarıda vermiş olduğum maaş aralıkları her firma veya her sektör için geçerli değil genel olarak ortalama maaşlardır

Dijital Pazarlama İle İlgili Daha Fazla İçeriğe Ulaşmak İsterseniz Kişisel Blogum'dan bana ulaşabilir sektörle alakalı merak ettiklerinizi sorabilir ve yorumlarınızla siteme katkıda bulunabilirsiniz
Erdi ÇATAN
erdicatan.com/
Ekim 2014

Erdi Çatan @erdicatan

Modern Pazarlama Teknikleri

Modern Pazarlama gelişen teknoloji sayesinde ortaya çıkan değişimler sonucu ortaya çıkan yeni pazarlama ve stratejik değişimler modelidir. Hızla artan iletişim olanakları karşısında hedef kitleye en etkin şekilde ve doğru kanaldan ulaşma müşteri bazlı değişen ve artan iletişim talepleri, şirketlerin iletişim konusundaki arayışlarını hızlandırmıştır. Müşteri iletişimi ve etkileşimi pazarlamanın en önemli etkenlerinden biri haline gelmiştir. Pazarlama ve tanıtım aktivitelerinde en çarpıcı gelişmelerin başında teknoloji kullanımında yaşanmıştır. Bir zamanların en önemli pazarlama araçları olarak görülen cadde üzeri satış noktaları ve çağrı merkezleri bu unvanlarını internete ve doğrudan pazarlamaya bırakmaya başlamıştır. İnternetin daha az maliyetli hızlı bir şekilde daha fazla müşteriye ulaşma olanağı sağlaması, günümüzde interneti işletmeler açısından ihmal edilmeyecek bir teknolojik yenilik haline getirmiş bulunmaktadır. İnternetin hem pazarlama hemde iletişim yönünü kullanılabilirliğinin keşfedilmesi sonucu günümüzde dijital pazarlama uzmanı, sosyal medya uzmanı gibi meslekleri ortaya çıkarmış bulunmaktadır
Gerilla Pazarlama :
Gerilla Pazarlama ilk başlarda sadece küçük firmaların büyük firmalarla daha iyi rekabet edebilmesi için kullanılmış bir kavramdır . Bundan dolayı gerilla marketing fikrinin
yaklaşımı bir “yıpratma” politikası olarak tanımlar Gerilla Marketing de en önemli olan bir noktada esnek olmaktır. Şirketler yayılma alanlarının, karlarının, aktivitelerinin
azalmasını önlemek için her duruma karşı tıpkı bir gerilla gibi esnek olmalıdırlar. Kaynaklarını yeni fırsatlara hızlı ve en etkin bir şekilde yönlendirebilmelidirler.
Pazar da oluşabilecek her türlü durumu önceden tahmin etmek, sonsuz rekabet ortamında ayakta kalabilmek içinde bulundukları durumu iyi analiz etmelidirler. Gerilla Pazarlama’nın anafikri en düşük maliyetten en yüksek karı çıkartmak. Geleneksel pazarlama anlayışında pazarlama için para yatırmak gerekiyor.Gerilla Pazarlama’da ise
önemli olan para değil hayal gücü. Tüketicilerle, daha doğrusu müstakbel tüketicilerle beklemedikleri bir anda ve beklemedikleri bir şekilde karşılaşmak ve böylelikle akıllarında kalmak bu işin esasını oluşturuyor. Gerilla Marketing önemli taraflarından bir tanesi ise mesajın olabildiğince kişiye en etkin bir şekilde yayılmasıdır. Bunun içinde günümüzde 1 milyar kullanıcıya ulaşan . İnternet paha biçilmez bir kanaldır İnternet Blogları, e-dergiler ile, forum sayfaları ile etkili bir şekilde iletilmek istenen mesajın yayılması sağlanır. Gerilla Pazarlama anlayışı, iyi bir ürün geliştirip hedef kitleye çekici gelecek bir fiyat belirleyerek hedef kitlenin onu kolayca elde edebileceği duruma getirmekten ve heden kitleye bunu az maliyetle duyurabilmek zorundadır .
Firmaların Web 2.0’dan faydalanabileceği alanlar şunlardır ;
– Talep yaratma
– Arama motoru optimizasyonunu güçlendirme
– Müşteri ilişkilerini geliştirme
– İş ortaklarıyla bağlantıyı koruma
– Araştırma ve geliştirme yapma
– Müşterileri yeni ürünler hakkında eğitme
– Müşterilerin görüşlerini doğrudan, filtresiz alma
– Çalışanların müşterilerle doğrudan konuşmasını sağlama
– Müşteri hizmeti ve desteği sağlama
– Çalışanlarla ilişki
– Firmayı sanayide düşünsel lider olarak konumlandırma
1918
Gerilla Marketing’e Örnek Bir Tasarım
E- Ticaret :
Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır.Mal ve hizmetlerin üretim, bilgisayar elektronik ortamda yapılmasıdır. E-ticaret , ticari işlemlerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat olmak üzere üç ana maddeden oluşmaktadır.
1918
Sosyal Medya Pazarlaması :
Sosyal medya, Web 2.0′ın kullanıcı hizmetine sunulmasıyla birlikte, tek yönlü bilgi paylaşımından, etkileşimli ve eş zamanlı bilgi paylaşımına ulaşılmasını sağlayan yeni medya platformlarının hepsidir Örneğin ; ( Facebook, Twitter, Pinterest, Google+, LinkedIn, Instagram,)
Özellikle küçük düşünen şirketler için sadece yeni bir kavram olarak görülen ve önemsenmeyen sosyal medya, aslında çok güçlü maliyeti düşük çok fazla hedef kitleye ulaşılabilinen en güçlü pazarlama platformlarından birisidir. Dünya üzerinde her 100 kişiden onunda Facebook hesabı olduğunu, günde ortalama 460 bin kişinin Twitter hesabını açtığını ve her ay 800 milyon kişinin YouTube sayfasını tıkladığını düşünürsek potansiyelin ne kadar büyük olduğunu rahatlıkla anlamamız mümkün olacaktır. Sosyal Medya dijital pazarlamanın en önemli alt kategorilerinden birisidir . Sosyal pazarlama açısından da fırsatları görüp değerlendirmek gerekiyor. Küçük stratejilerle bile verimliliği dolaylı yoldan ciroyu artırmak mümkün. Dijital pazarlama kavramı sektörel eğitimi ve bilgisi olmayan kişiler tarafından yapıldığında firmaya olumlu katkısını bırakın markanın zedelenmesine bile neden olacaktır o yüzden bu işi profesyonellere bırakmak en doğru yaklaşım olacaktır
1918
Niş Pazarlama :

Niş pazarlama bir pazarın içinde belli kategoriye odaklanmış satış politikası biçimidir Pazarı daraltmaktır. Ayrıcalıklı bir niş pazar genellikle mevcut bir pazarda karşılanamayan talepler üzerine doğar. Örneğin Su geçirmez spor kol saatleri , motor parçaları , spor aletleri vb. ‘Niş pazarlama’ göreceli olarak benzer niteliklerde mal / hizmetlere gereksinim duyan küçük bir tüketici kitlesinin istemlerini daha iyi karşılamak amacıyla geliştirilen pazarlama faaliyetlerine denir. ‘Niş pazar’ ise, gereksinimleri tam olarak karşılanamayan küçük bir müşteri grubunun istemlerini daha iyi karşılayabilmek için belirlenen çok dar kapsamlı, küçük bir pazar bölümüdür. Niş pazarda daha az müşteri grubuna hitap edilir dolayısıyla rekabet oranı genel pazara göre çok daha azdır kar oranı genel pazara göre daha yüksek maliyeti çok daha azdır . Hitap ettiği müşteri kitlesinin altarnatifleri daha az olduğundan dolayı reklam maliyeti genel pazara göre daha düşük bütçeli olabilmektedir. Niş, bir grubun içindeki alt grubu ifade etmektedir. Piyasada niş pazarlama stratejisini uygulayarak internet girişimini bulunmak isteyen bir çok web girişimcisi genel e-ticaret sitelerine göre daha uygun bütçeli tek ürün scriptlerini kullanarak hedef ürünlerde satış işlemini gerçekleştirme yolunu izlemektedirler KOBİ’ler için bir niş pazara ilgi duyan müşteri kitlesinin, firmanın ürettiği mala/hizmete dikkatinin çekilebilmesi ve onlara benimsetilebilmesi için çok fazla finansman kaynağı gerekmez.
1918

Alıntıdır : goo.gl/y74ıql

Dijital Pazarlama İle İlgili Daha Fazla İçeriğe Ulaşmak İsterseniz
Kişisel Blogum'dan bana ulaşabilir sektörle alakalı merak ettiklerinizi
sorabilir ve yorumlarınızla siteme katkıda bulunabilirsiniz.

Erdi ÇATAN
erdicatan.com/
Aralık 2014

Growthackingsk @growthackingsk

Growth Hacking ve Geleneksel Pazarlama Arasındaki Fark

Özellikle start-uplar tarafından tercih edilen ve popülerliği her geçen gün artan Growth Hacking terimi, hala bazı pazarlama uzmanları tarafından benimsenemedi..Growth Hacking yöntemleri ile, geleneksel pazarlamaya nazaran daha hızlı, sürdürülebilir sonuçlar elde etmeniz mümkündür.

Özellikle Amerika, Filipinler ve Hindistan gibi(yazılımın ve SaaS çözümlerin geliştiği ülkeler)Growth Hacking yöntemlerine sıkça başvurulmakta.

Growth Hacker aslında pazarlamacıdır, fakat mücadele etmesi gereken birçok problem, yorumlaması gereken metrikler ve kullanması gereken onlarca araç ile diğerlerinden ayrılır.

Growth Hacker'ı diğerlerinden ayıran durumlar ve özellikler neler mi? Birlikte bakalım

İlginizi Çekebilir:Start Up’lar İçin Growth Hacker
Start-up'lar fazlaca belirsizlik içerir
Girişiminizin ilk safhalarında, hedef kitlenizi, müşterilerin sizden beklentisini, marketin ihtiyacını ve pazarlama kanallarınızı belirleme konusunda zorluklar yaşayabilirsiniz. Fakat kurumsallaşmış firmalarda, bu süreçler çoktan hallolmuş ve pazarlama yöneticisi sadece arabayı daha hızlı sürmek üzere kafayı yormaktadır...

1918

Her Start-Up'ın Büyüme Potansiyeli Vardır
Yapılan araştırmalar ve genellikle koyulan hedefler, start-upların her ay %20 büyüme gösterdiğini ifade ediyor. Fakat kurumsallaşmış firmalar da aylık %5'lik büyüme, güzel bir prim almanız için yeterli olabilir. Bu noktada kurumsal firmada çalışan pazarlama yöneticisi için önemli bir problem beliriyor?

" Kurumun belli bir olgunlukta pazar payı ve penetrasyonu var... Daha fazla kişiye ulaşmak için başka ne yapabilirim? "

Growth Hacker ise, yukarıdaki durumu, daha az kaynak ve bilinmezlikler ile hedefleyerek stratejiler geliştirir.
İlginizi Çekebilir:Minimum Maliyet ile Girişiminizin Büyümesini Hızlandırın
Growth Hacker'ın Kaynaklara Ulaşması Kısıtlıdır
Çoğu kez kısıtlı kaynak ile kurulan girişimlerin başarılı olması için kısa sürede kendisini tanıtması ve sunduğu çözüm ile ilgilenebilecek, olabildiğince fazla kişiye ulaşması gerekmektedir. Ürün bağlılığı yaratmak trafiğin satışa dönüşmesi için önemlidir. Buda, kısıtlı kaynakları etkin kullanarak, potansiyel müşterilerinizi eğitmek ile mümkündür.

Gowth Hacker'lar analatik güçlerini, ürün mühendisliği ve yaratıcılık özelliklerini kullanarak, organizasyon için önemli görülen metrikleri yukarılara çekmeye çalışırlar.

İlginizi Çekebilir:Growth Hacking Teriminin Detayına İnelim

Buraya kadar ki kısımda "Zaten yapıyorduk bunları.. " dediniz mi? Çok normal, çünkü bu prensipler yeni değil, yeni olanGrowth Hacking algısı. SEO ile haşır neşir olan, analatik verileri doğru yorumlayan ve etkin sosyal medya yönetimi yapabilen ekip ucundan da olsa bu kapsama girebilmekte. Ancak herşey tabiki bunlarla sınırlı değil...

Growth Hacking ile Organizasyonunuzu Hedeflediğiniz Yerde Görmek İstiyorsanız, Daha Fazlasına İhtiyacınız Var.. Keşfet!
Ocak 2015

Growthackingsk @growthackingsk

Derinlemesine Growth Hacking

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız “Growth Hacking” eldeki verileri iyi değerlendirerek ve uygun metrikleri uygulayarak girişiminizin ileri taşınmasını sağlar.Peki geleneksel pazarlama yönteminin dışında “Growth Hacking” e bu kadar başvurulmasının sebebi ne?
Aslına bakarsanız bunun cavabı oldukça basittir.
“Kısa sürede girişiminizin Growth Hacking methodlarıyla ulaşılması istendiği seviyeye gelmesi”
Hacker kelimesine bakıldığında günümüzde kötü anlamlar çağrıştırabilir. Growth hackinge karşı olumsuz tavır almanızı gerektirecek bir durum yoktur çünkü Growth Hacking
pazarlama ile alakalıdır. Ortaya çıkan problemleri var gücüyle çözmeye çalışan ve bu problemleri çözerken her türlü metriği ve stratejiyi kullanan kişidir Growth Hacker.
Peki Growth Hacker Hangi yolları Kullanır ;
 • Viral Yayılım

Daha fazla kişiye ulaşmak için içerik servisinizi iyi yapmalısınız.
 • Ödemeli Yayılım

Ödemeli yayılımda en önemli nokta potansiyel müşterilerinizin hangi sosyal mecrada daha fazla bulunduğunu tespit etmektir.
 • Satış Ekibi

Growth hacking sürecin nasıl ve hangi stratejilerle yürütüleceğini belirledikten sonra bu süreçte bir satış ekibine ihtiyaç duyulur.
 • İçerik Pazarlaması

Uygun yöntemlerle kullanıcı trafiğinizi artırmanız gerekmektedir. Gerekirse blog yazıları ya da sosyal medyada ki paylaşımlar bu konuda size yardımcı olacaktır.
 • E-Mail Pazarlama

Potansiyel müşterilere ulaşırken mevcut müşterilerden en fazla verimi almak için e-mail pazarlaması düşünülebilir.
 • SEO

Arama motorlarında daha iyi konum kazanabilmek için bu konuya önem vermek gerekmektedir. Star-up’ lar için anahtar kelimelerin doğru belirlenmesi çok önemlidir.
 • A/B Testleri ve Analizi

Bu testleri sayesinde yakaladığınız trafiği doğru analiz etme şansı bulursunuz. Bu analizlerle yeni stratejiler geliştirerek güçlenmeye devam edersiniz.
Kaynak:sosyalkilavuz.com/derinlemesine-growth-h. . .
Ocak 2015

Growthackingsk @growthackingsk

Sosyal medya istatistikleri

Sosyal medyanın her türden işletme için yaratacağı faydalar artık herkesin malumu.. Sunulan ürün ve hizmete göre, hedef kitlenizin en çok hangi mecralarda vakit geçirdiğini saptayarak aksiyonlar almanız rakiplerinizden önde olmanızı sağlayabilir.


WeAreSocial tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye'de İnternet ve sosyal medya kullanım istatistikleri aşağıda ki gibir:


 • Türkiye’de internet kullanım oranı, tüm nüfusa oranla %45.
 • Türkiye’de 35 milyonun üzerinde internet kullanıcısı, 36 milyon aktif Facebook hesabı var. (Sahte hesaplar dahil)
 • Günde ortalama 4.9 saatimizi kişisel bilgisayarlar üzerinden,1.9 saatimizi mobil cihazlar aracılığıyla internette harcıyoruz.
 • Günde ortalama 2 saat 32 dakikamızı sosyal medyada geçiriyoruz.
 • Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook’u (%93), sırayla Twitter (%72), Google+ (%70) ve LinkedIn (%33) takip ediyor.

analizlerin devamı:growthhackingturkey.com/2014/12/start-up. . .
Daha fazla