Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dijital Pazarlama

Pazarlama

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Kasım 2014

Gizli Kullanıcı

Sosyal medya ve SEO konusunda araştırmalar yapıyorum, ilgiliyim. Adwords sertifikası alıyorum ve bu alanda çalışmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekir?

Konu ile ilgili blog, forum, etkinlikleri sürekli takip etmek işin içine girmeni sağlar ama bu konularda yapılacak en güzel araştırma gerçek çalışmalar yapmak oluyor.

SEO için :
Bir kaç anahtar kelime belirlemek ve bir blog/site yi o kelimelerde arama motorlarında üst sıralara çıkaracak yöntemleri ( Site içi, site dışı, AdWords... Vb ) uygulamak olur. SEO çalışmaları öncesi sıralamayı ve tarihi not alıp. Bir günlük tutar gibi yaptığın çalışmaları not ederek ölçümlemeler yapabilirsin.

Sosyal Medya için :
Popüler ağlarda bir sosyal medya sayfası açıp yaptığın sosyal medya çalışmalarını ölçümleyebilirsin. Bu sayede nasıl çalışmalar yapıp ne kadar çok etkileşime ulaştığını anlarsın.

Tüm bunları yaparken içerik üretebileceğin ya da hakim olduğun bir konu seçersen ve o konudaki rakiplerin davranışlarını incelersen daha güzel bir çalışma sezonu geçirmiş olursun. Böylece referans gösterebileceğin bir iş de yapmış olursun.

Eylül 2014

Taner Evcen @tanerevcen

Ülkemiz baz alındığında dijital pazarlamanın en can alıcı kolu sizce nedir? Nasıl geliştirilebilir?

Merhaba Taner,

Bu markalaşma sürecine göre değişkenlik gösterecek bir kavramdır. Mesela yeni markalaşma sürecinde olan bir firma için sosyal medya en önemli kanal olabilirken markalaşma sürecini geliştirmiş, bilinirliği artmış yani markalaşmış bir firma için adwords daha iyi bir pazarlama kanalı olacaktır.

Dijital pazarlama kanallarının her birinin ayrı bir önemi vardır. Bu ülkemizde de farklı ülkelerde de değişkenlik göstermeyecektir.

Umarım cevabım faydalı olmuştur.
Haziran 2014

Mesut Baran @mesut

Dünyada ve Türkiye'de 2014 e-ticaret trendleri nelerdir acaba? E-ticaret nereye gidiyor? Gelecekte neler göreceğiz?

2014 e-ticaret eğilimlerinde yeni nesillerin Facebook'a olan ilgisinin azaldığını gözlemliyorum, Twitter, İnstagram, WhatsApp uygulamaları daha çok tercih edildiği gibi C2C ve B2C ticaret de bu mecralarda hayat buluyor. Dikey pazaryerleri daha çok ilgi çekiyor ve dikey üzerinden tüketiciye sunulabilecek farklı hizmetler mobil uygulamalar üzerinden yürüyecek gibi duruyor. İndirim siteleri uzun süre daha iş yapacaktır ama gerçek indirimler sundukları, iyi hizmet verdikleri sürece. İnsanları birer sayı, kredi kartı ve kimlik bilgisi olarak algılayan ticaret anlayışı vahşileştikçe gelecekte halkın kendini koruyabileceği, kendini ifade edebileceği, örgütlenebileceği, gerekirse takas sistemleri, imeceler, üretici örgütlenmeleri kurabileceği, devasa sermayelerle mücadele edebileceği tek yerin yine İnternet olduğunu düşünüyorum. İnsanlar gelecekte İnternet üzerinde heterotopyalarını daha kolay kuracaklar, isteyen ticaret, isteyen imece, isteyen takas, isteyen mülksüzleşerek ve paylaşarak yaşayacaktır.
Mayıs 2014

Yazdımdurdum @ersever

Paravan blog nasıl oluşturulur?

Ücretsiz blog servislerinden paravan bloglar açmak, paravan blog oluşturmanın en kolay ve en etkili yöntemlerden birisidir. Bu bloglara özgün içerikler girdikten sonra, bloglardan belirli bir algoritma çerçevesinde hem birbirlerine hem de asıl sitenize link verin ve elbette ki blogları güncel tutmaya çalışın.

Önem verilmesi gereken temel mantık şudur: Açtığınız paravan blogların içeriği ve seosu ne kadar iyi olursa, sitenize verdikleri linkin değeri de o denli artar.
Eylül 2013

Yılmaz Bozan @yilmazbozan

En doğru dijital pazarlama aracı hangisidir?

Doğru cevap; İnternet ile pazarlanacak ürünlerin veya servisin sergilendiği Websitesi.

Arama sonuçlarında adword gibi arama motoru reklamları en etkili yol olmasına rağmen, pahalıdır.

Bence web sitesinin kullanıcıya/müşteriye yönelik olarak optimize edilmesi en doğru dijital pazarlama aracıdır. Bu sayede arama motoru siz para vermesenizde, sizi en üstte tutacaktır.
Eylül 2013

Gizli Kullanıcı

Bu zamana kadar herhangi bir dijital ajansla çalıştınız mı? Sonuçtan memnun kaldınız mı?

Ajansla çalışmak elbette sonuç verir. Ama ajans var, AJANS var :)
Temmuz 2013

Sibel Öğretmen @sibelogretmen

Twitter hashtag analizi için bildiğiniz bir sayfa var mıdır?

Evet çok fazla analiz aracı var, ama en favorilerim ve nispeten ücretsiz olanlar:
 1. Topsy: topsy.com
 2. Twitonomy: twitonomy.com

Kolay gelsin.
Mart 2013

Kamil Şensoy @robinpan

E-Ticaret amaçlı bir web sitesi dizayn etmek için atılacak adımlar nelerdir?

Öncelikle web tasarımını bilmenin e-ticaret için yeterli olmadığını anlamak ve bu doğrultuda bilgi sahibi olmak en önemli adımdır. Sadece tasarım yaparak e-ticaret yapılmaz.

E-ticaret
 • tasarım ve yazılım
 • tedarik zinciri
 • işletmecilik
 • dijital pazarlama uygulamaları - pazarlama yönetimi
 • lojistik
 • ödeme sistemleri
 • güvenlik
 • kurumsal kimlik
gibi bir çok konuda bilgi ve hatta tecrübe sahibi olmak gerekir.

Eğer soru e-ticaret sitesinin tasarımının adımları ise; Benim fikrim SEO her şeyden önde geliyor. SEO öğrenmeden hiç bu işlere bulaşmamak lazım. SEO dışında ise hızlı açılan sayfalar, profesyonel layout ve fark yaratabilecek bir tasarım önemli adımlardır. Öte yandan tasarlanacak sitenin güvenlik seviyesi, SSL'i, yazılım dili, barındığı server, ödeme sistemleri entegrasyonları da diğer önemli hususlar.
Şubat 2013

Yazdımdurdum @ersever

Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?

yilmazbozan.com/dijital-pazarlama-uzmani burayı okuyun, tecrübeyle olunabilecek bir şeydir, bir kurs veya eğitim alarak olunmaz.
Ocak 2013

Deniz Yalçın @denizyalcin

Her insanın pazarlama hakkında bilmesi gerekenler nelerdir?

Pazarlama sadece satış demek değildir, müşteri ile ürünü birbirine
bağlayan bir sürü faaliyetler dizisidir. Bu faaliyetler;

 • Müşterileri tanıma ve segmentlere ayırma
 • Doğru ürünü oluşturmak için müşteri ihtiyaçlarını belirleme
 • Fiyatlandırma stratejisini belirleme
 • Müşteri ile köprü vazifesi görecek dağıtım kanalları kurma

Pazarlama

Şirketler sadece ürün veya hizmet satmazlar, avantaj ve fayda satarlar. Pazarlamacılar için bunlar arasındaki farkı anlamaları çokönemlidir. Örneğin, bir restaurant kendisini sadece gıda satıyorolarak görmemelidir. Restaurant deneyim satar, bankalar güvenlik, araba şirketleri ulaşım. Pazarlama departmanının en temel görevi ürünün metalaştırılmasını engellemektir. Emtia şirketleri herhangi bir pazarlamaya ihtiyaç duymamaktadır. Aynı ürünü satan diğer firmalara göre çok fazla avantaj sahibi değildir. Bir çok müşteri süt, ayçiçek yağı ya da şeker markalarının arasında çok değişiklik görmezler.

Bu tuzaktan çıkmak için neler yapabilirsiniz;

 • Ürününüzü satın almak için uygun hale getirmelisiniz: Örneğin otoyol çıkışına yakın bir benzin istasyonu.
 • Müşterilerinize güven duygusunu yansıtın, bu bir aura yaratır ve daha fazla müşteri elde edebilirsiniz.
 • Doğru zamanda ulaşılabilir olmalısınız: Plajda satılan bir şişe soğuk su, markette satılandan daha fazla marj sağlayacaktır. Mutlaka farklı bir tarafınız olsun, Apple geldi ve iPhone'u çıkardı..

Tuzaklara yakalanmamak için 4 Altın kural kısaca; Kolaylık, Güven, Kullanılabilirlik ve Farklılaşma. Bunları iyi kullanabilirseniz, çok farklı faydalar kazanabilirsiniz.

Geleneksel pazarlama ürün odaklı bir yaklaşımdır. 7P:

 • Ürün (Product)
 • Yerleştirme (Placement)
 • Fiyat (Price)
 • Promosyon (Promotion)
 • Fiziksel Alan (Physical Space)
 • İnsanlar (People)
 • Süreç (Process)Pazarlama
Doğru ürün doğru müşteriye ulaştırmak için ise; 4C:

 • Müşteri (Customer)
 • Maliyet (Cost)
 • İletişim (Communication)
 • Kolaylık (Convenience)
Markalaşma: markalaşma güveni artırır ve kalite güvencesini yükseltir. Üründen sürdürülebilir kar elde etme imkanı doğar.
Kasım 2012

Hızır Can @hizircan

Dijital Pazarlama alanında akademik kariyer için nasıl bir yol izlemek gerekir?

Bu alanda ciddi bir açık var, üniversitelerde daha yeni yeni durumu kavrayıp bölüm açmaya başladılar. Bunun öncülerinden olan Bilgi Üniversitesi, NextAcademy Interactive Marketing bölümüyle eğitimli kadrosu ve iş dünyasının en iyilerini getirmekteki başarısıyla alanında en iyilerinden olmaya aday gibi duruyor. Dijital pazarlama alanında akademik eğitim alan kişilerin olmaması sebebiyle bu bölümden mezun olanların bu alanda iş bulma konusunda pek zorlanacağını sanmıyorum.. Bu açıdan akademik eğitimin mutlaka alınması gerektiğini düşünüyorum, en azından dijital Pazarlama dünyasında kalıcı bir yerinizin olmasını istiyorsanız bu işin uzmanlarından eğitim almalısınız. Ancak tabi Bilgi Üniversitesi'nde bu eğitimi almakta zorlanabileceğiniz için Dijital pazarlama ajanslarında çalışarak gerekli deneyimi sağlayarak da iyi bir kariyer hedefleyebilirsiniz, önemli olan çalışmak ve bu işi gerçekten sevmek..
Kasım 2012

Burhan Teoman @bteoman

Bir grup arkadaş diş macunundan otomobile kadar parayla satın alınan her ürün hakkında yorumlarımızı girdiğimiz bir veritabanı oluşturduk. Bu projeye diğer insanların da dahil olması için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Büyük kitlelere ulaşmak için öncelikle geleneksel pazarlama yöntemlerinden kurtulmak, dijital pazarlamayı etkin bir şekilde kullanmak gerekiyor. İnsanların ilgilerini çekebilmek için arayüzünü ve usability'yi çok etkin bir şekilde sağlamalısınız. Ayrıca görünteleme sayısı yüksek olan bloglara ve aynı pazarda olduğunuz konular hakkında yazan sitelerin çoğu ile anlaşılıp reklam maliyetleri aza indirgenebilir.

Kullanıcı sadakati önemli, kullanıcıları bir oyunun içine çekin. Son zamanlarda etkili girişimlerin çoğu içerisinde oyunlaştırmayı başarılı bir şekilde yürütüyor. Nedir bu oyunlaştırma? Foursquare örneğini inceleyecek olursak farklı mekanlarda, alanlarda checkin yaptığımızda çeşitli rozetler kazanıyoruz bu kullanıcıların hırs yapıp sürekli siteyle haşır neşir olmalarını çok büyük ölçüde etkiliyor. Kullanıcılarınızı kendinize bağlamak için farklı yöntemler geliştirmek zorundasınız, uygun görülen her ortamda da fazla abartıya kaçılmadan projeden bahsedilmeli detayların üzerinden fazla derine inilmeden geçilmelidir. Ayrıca kurucu ortakların kendi sosyal medya hesapları üzerinde istatistik, bildiri ve işleyiş hakkında kısa kısa ve çok sık olmamak üzere paylaştıkları içerikler kullanıcı adaylarında bir merak oluşturacaktır :)
Kasım 2015

Gizli Kullanıcı

Daha fazla