Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diktatörlük

Diktatörlük (Latince: dictatura), otokratik bir Hükûmet biçiminde, yönetimin diktatör olan tek bir birey tarafından yönetilmesi türüdür. Genellikle üç olası anlamda kullanılır.Roma Cumhuriyetinde siyasi bir makam olan Roma diktatörü. Örneğin MÖ 2. yüzyılda yaşayan Romalı General Lucius Cornelius Sulla buna bir örnek olarak gösterilebilir.Hükûmet yönetimindeki tek bir kişi veya küçük bir grup tarafından denetlenebilen insanlar. Bu durum zor kullanılarak veya miras yoluyla edinilmiş olabilir. Bu tür diktatörler halklarını özgürlüğe kavuşturmaya çalışmış veya kavuşturmuş olabilir.Günümüzdeki kullanımında ise; Diktatörlük, hukuki olarak Anayasalarda veya devlet içerisindeki diğer politik ya da sosyal faktörler tarafından sınırsız bir liderlik imkanları kazanan, otokraside mutlak üstünlüğü bulunan yöneticilerdir.20. yüzyıl ve erken 21. yüzyılda Aile diktatörlüğü göreceli bir şekilde kalmıştır. Bazılarına göre ise; Totalitarizm türündeki bir yönetim biçiminde Hükûmet'e veya yöneticilere diktatörlük kaynağının nereden geldiği, o diktatörlüğün tanımlanmasına kaynak oluşturmaktadır.Tüm anlamlarında diktatörler, toplumdaki insanların rızaları olmadan;birden fazla yaşam tarzı ve görüşü sağlamayarak çoğulcu bir yapıda bulunuyor olabilir,insanların hayatını her yönüyle kontrol ediyor olabilir,tamamen tek bir insandan gelen güç doğrultusunda kontrast bir yönetim sağlıyor olabilir,hedeflerine ulaşmak için her türlü meşru ya da gayri meşru yöntemleri kullanıyor ya da savunuyor olabilirler.

Temmuz 2014

Şamanyeni bir link paylaştı.

Açık havada da sigara içmek yasaklanıyor - Türkiye Haberleri - Radikal

sosyal ve kurum ile ilgili haberleri mi aramıştınız? Açık havada da sigara içmek yasaklanıyor haberi için hemen tıklayın!
Ocak 2015

Şamanyeni bir link paylaştı.

Former Miss Turkey arrested for criticizing Recep Tayyip Erdogan online - Washington Times

Former Miss Turkey Merve Buyuksarac was reportedly arrested after quoting a satirical poem online that criticized President Recep Tayyip Erdogan.
Ocak 2016

Şamanyeni bir link paylaştı.

Hollanda'da 'Yılın Diktatörü' anketi: 1'inci Bağdadi, 2'inci Erdoğan - BBC Türkçe

Hollanda resmi yayın kuruluşu VPRO, '2015 yılının diktatörü' anketi düzenledi. Af Örgütü Direktörü Nazarski'nin başkanlık ettiği seçici kurul IŞİD lideri el Bağdadi'yi birinci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da ikinci seçti. Erdoğan 'halk jürisinde' ise 1. oldu.

1 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.