Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dil Bilimi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ekim 2016

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Dünyada ilk konuşulan dil hangisidir?

Benim aklıma hemen güneş dil teorisi geldi. Hocamız bize bunu lisede sormuştu Araştırma konusuydu.
Tüm dillerin türkçeden doğmuş olabileceğini savunan tez. Atatürk konuyla ilgili bir ekipte hazırlamıştı .
Osmanlı döneminde de araştırma yapılmış. Ademin türkçe konuştuğunu söyleyen bile olmuş efenim.
Vücut dilide bir çeşit iletişim aracı.. o yüzden vücut diliydi de diyebiliriz. Hareketlerini destekleyen seslerle anlaşıyolarlardı ki bu da iletişimdir. Bir çeşit işaret dili de denebilir...
Kimi kutsal kitaplara göre İbranice olduğu söyleniyor...
Ademin birçok dille yaratıldığı çocuklarına öğretip tüm dünyaya saldığı da rivayetler arasında(hangi dilleri biliyordu acep)
Ölü dillerin ilk diller olabileceğini savunanlar var(Sanskritçe vs..)
Sonuç olarak tez çok kesin sonuç yok. =)
Ağustos 2016

Marty Mcfly, bir soruya yanıt verdi.

Nisan 2016

Insan, bir soruya yanıt verdi.

Fransızca, İspanyolca gibi dillerde neden her ismin bir cinsiyeti vardır?

Bence bu konuda en iyisi Türkçe, "O" zamirinde bile cinsiyet yok.
Şubat 2016

Umut Solmaz, bir soruya yanıt verdi.

Aralık 2015

Uğur Tok, bir soruya yanıt verdi.

Dünyada ilk konuşulan dil hangisidir?

Dünyada ilk konuşulan dil luvicedir. Anadolu'da ve kökü Karaman'dır. Ayrıca ilk hayvan Anadolu'da evcilleştirilmiştir. İlk bitki ekimi de Anadolu'da yapılmıştır. Aklınızda bulunsun. Goçlar :)
Ekim 2015

Sezer Çevik, bir soruya yanıt verdi.

Dünyada ilk konuşulan dil hangisidir?

İnsanın ilk konuştuğu dil belli simgelerden kelimelerden oluşmayan sevgi dilidir.
Ekim 2015

Sedef Say, bir soruya yanıt verdi.

Dünyada ilk konuşulan dil hangisidir?

Hz. Havva ile Adem hangi dili konuşuyorsa...Gibi bir cevap vermek kolay olurdu ve muhtemelen çok düşünmeme de gerek kalmazdı ama hayır böyle bir cevap yok.Ya da Hz.Havva ile Adem cennette canları sıkılmış ve kendi aralarında yaklaşık 5bine yakın dille anlaşmak istemiş olabileceklerini de düşünebiliriz. Ya da insanlığa fena halde kızgın bir Yunan tanrısı sepetinden bir sürü dili alıp yukarıdan yeryüzüne serpiştirmiş 'birbirlerini anlayamasınlar ve bu yüzden kavga edip savaşarak yokolsunlar!' demiş de olabilir.Ama biz böyle hikayelere de mit diyoruz, ek bilgi. Çünkü adı üstünde hikaye. Hikaye anlatmak filolog, arkeolog, nöröbilimcilerin görevi değil halk ozanlarının, imamların ve siyasetçilerin işidir.
Esas akla mantığa uygun, mitolojk hikaye olmanın ötesine geçmiş bilimsel açıklamalara gelirsek. Dilin orijiniyle alakalı okadar fazla teori ve akabinde tartışma vardır ki bazı akademik alanlar bu konu üzerine tartışmayı yasaklamışlardır.Gelgelelim..Arılardan balinalara, köpeklerden kertenkelelere kadar tüm canlıların iletişim kurma yeteneği vardır, insanlar da dahil. Fakat bu iletişim ağında insanları bir tık öteye götüren, içgüdüsel ve otomatik olmayan, sesleri, anlamları, tonlamaları algılayan yorumlayan ve bu iletişim biçimine organize bir şekilde cevap veren bir yapı vardır, o da beyindeki konuşma merkezidir. Fakat bu iletişim şeklini içgüdüsel iletişim yöntemlerinden ayrı tutamayız. Bütün olarak incelemek gerekir.
Dilin orijiniyle alakalı teorileri anlamak istiyorsak bu konunun yaklaşık 1milyon yıl öncesine dokunduğunu ve bu konunun yalnızca geçtiğimiz 2 yüzyıldır incelendigini bilmek durumundayız.
Bizden çok önceki çağlarda yaşayan primatların kısıtlı kelimeler ve çok gelişmemiş mütevazı bir gramer ile iletişim kurduğunu biliyoruz. Günümüzdeki iletişim seviyesine gelmemizi açıklayabilecek en sağlam teori Darwin'in evrim teorisidir.
Günümüzde yaklaşık 5bine yakın dil konuşulmaktadır. Bunlardan 3bine yakını Afrika'dadır fakat hepsini nerden baksak 20 dil ailesinin altında toplayabiliyoruz. Dil ailesi nedir? Gramer, ses ve yapı bakımından birbiriyle bağlantılı olan dillerin aynı aileden geldiği düşünülür.Savaşlar, salgınlar, ticaret, küreselleşme, sanat ve siyaset akımları dillerin farklı coğrafyalarda birbirleriyle temas etmesine, kaynaşmasına ve farklı bir form oluşturmasına önayak olmuştur. Şuan günümüzde dünyanın yarısı tarafından konuşulan diller Hint-Avrupa ailesine ait dillerdir -Hintçeden Farsçaya, Norveç dilinden Ingilizce ye- Bu dillerin Doğu Avrupa'dan Batı Asya'ya kadar, günümüzde Ukrayna merkezli komünlerce konuşulduğunu biliyoruz. 2000 BC den önce Avrupa dilleri Atlantik'ten Akdeniz'e kadar yayılma göstermiş aynı zamanda da Asya'yı, Iran ve Hindistan'ın çoğu bölgesini işgal etmiştir. Bir diğer dil ailesinin tarihi ise Batı Asya'ya dayanır ve tek bir tane komün gruptan yayıldığı düşünülür, o da Kuzey Arap coğrafyasındadır.

aDil ailelerinin ve konuşulan dilin ırklarla bir bağlantısı bulunmamaktadır. Fakat bazı ırkların ağız ve dil yapıları mümkün olan en doğru sesi verebilmeye uygun bir şekilde gelişmiştir. Bu yüzden o dili native speaker gibi konuşmak isteyenlerin dil ve ağız yapılarını cerrahi müdahalelerle değiştirdikleri görülmüştür. Fakat 19. Yy sonlarında Nazi'lerin henüz ispatlanamamış 'süper sarışın ırk' teorisinin projeye dönüştürülmesi aşamasında görüyoruz ki ırkçılın Aryan olarak nitelendirdikleri saf beyaz ırkın da dili saf ve ten rengine ait değil tüm coğrafyanın dil ailelerine aittir, evrensel ve katmanlıdir.
Dllerin birbiriyle olan etkileşimine en iyi örnek Batı Avrupa'nın Romans dillerine ayrılmasıdır.Roman dilleri Ingilizce, Italyanca, Almanca, Fransızca, Ispanyolca, Portekizce dillerini kapsarken Germanik diller, Danca, Norvecce, Isvecce gibi dilleri kapsar. Bu ayrilma Roma Imparatorlu'gunun etkilerini tam olarak yansitir.. Italya, Fransa ve Ispanya imparatorlugun çöküşünden sonra Latin dillerini benimserken imparatorluğun doğu ve kuzeyine at Germanik alanlar -şimdinin Belçika'sı- enson saydığim dilleri konuşmaktadırlar.


Bütun bunları anlatma sebebim dilin 'ilk'i ve teki olmadığını tarihsel ve evrimsel süreç içerisinde kültürel, sosyolojik , stratejik etkilerle de harmanlandığını bilmenizi istememdir.
Son olarak: dili anlamanın ilk basamağı 'evrimleşme' ve doğal seleksiyon kavramlarini benimsemektir. Dil canlıdır ve kelimeler tıpkı bir gen gibi seyahat eder, kullanışlılığına, bağlamındaki sağlamlığa göre yaşar ya da ölür.
Ekim 2015

Mustafa Karabil, bir soruya yanıt verdi.

Dünyada ilk konuşulan dil hangisidir?

Bu bizim üniversitedeki dersimizde 2 hafta tartıştığımız konuydu daha doğrusu dil nasıl oluşmuştur sorusuydu. Dini cevaplar var bilimsel cevaplar var ama hepsi birer teori ama bilinen ilk dilleri bilimsel yazılarda bulabilirsin bunlarda sadece şu ana kadar keşfedilmiş tabiki en eskisini keşfetmek biraz zor ama beden dili olma ihtimali yüksek :)
Eylül 2015

Efrahim, bir soruya yanıt verdi.

Makina mı doğrudur makine mi?

TDK de makine diye geçiyor fakat Türkiye'de daha çok makina olarak kullanılıyor. Türkçe bir kelime olmadığı için ayrıca ikisinde de anlaşıldığı için sıkıntı olmuyor.
Eylül 2015

Godgear, bir soruya yanıt verdi.

Makina mı doğrudur makine mi?

ODTÜ Makina Mühendisliği'nin sitesinde aday öğrenciler için hazırlanmış olan sayfada şöyle yazar:

Türk Dil Kurumu'nun sözlüğüne göre sözcüğün doğrusu "makine"dir. Ancak bölümümüz "Makina Mühendisliği" adıyla kurulmuş olup bizler bu geleneği sürdürmekten keyif alırız.
Haziran 2015

Harun Tangöze, bir soruya yanıt verdi.

Ortak akıl nedir? Örnek verebilir misiniz? Sınanmış tekrarları var mıdır?

En alakasız yanıtı da ben vereyim. Tanrıdır. Sınanamaz.
Nisan 2015

Muhammet Davaslı, bir soruya yanıt verdi.

Fransızca, İspanyolca gibi dillerde neden her ismin bir cinsiyeti vardır?

Çok gerekli mi ? Türkçe de böyle bir ayrım yok ve bence sıkıntı da yok .. Ayrıca kelimeleri eril ve dişil olarak ayırmanın da temel bir prensibi olmadığı için o dili öğrenirken her cismin cinsiyetini de ezberlemek zorunda kalıyorsunuz ki bu baya baya zorluyor . .
Mart 2015

Barış Ekinci, bir soruya yanıt verdi.

Mart 2015

Çiğdem Çelik, bir soruya yanıt verdi.

Dünyada konuşulan dil sayısı ne kadardır?

Ansiklopedik birikim isteyen bir soru . Ben 7000 civarında diye okumuştum . Bu 7000 sayısı nasiıl oluyor onu bilmiyorum . 7000 ayrı ulus var mı dünyada ? Sanırım yok . Bu durumda o kadar dil olması şaşırtıcı .

172 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Türkçe

245 Kullanıcı   90 Soru   196 Yanıt

Osmanlıca

9 Kullanıcı   3 Soru   60 Yanıt

Fars Dili

1 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Gramer

17 Kullanıcı   7 Soru   10 Yanıt

Alfabe

10 Kullanıcı   5 Soru   8 Yanıt

Telaffuz

5 Kullanıcı   1 Soru   4 Yanıt

Mors Alfabesi

1 Kullanıcı   2 Soru   1 Yanıt