Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dinler

Din, genellikle doğaüstü, kutsal ve ahlaki öğeler taşıyan, çeşitli ayin, uygulama, değer ve kurumlara sahip inançlar ve ibadetler bütünü. Zaman zaman inanç sözcüğünün yerine kullanıldığı gibi, bazen de inanç sözcüğü din sözcüğünün yerinde kullanılır. Din tarihine bakıldığında, birçok farklı kültür, topluluk ve bireyde din kavramının farklı biçimlere sahip olduğu görülür. Arapça kökenli bir sözcük olan din sözcüğü, köken itibariyle "yol, hüküm, mükafat" gibi anlamlara sahiptir.

Nisan 2017

Eren Ergez, bir soruya yanıt verdi.

Dinen haram olmasına rağmen kumar, alkol satışı gibi işlemlere devletin aracı olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Burası laik bir ülke ve herkes senin dinini yaşamak zorunda değil. Özgürlük denen bir şey var isteyen alkol sigara kullanır bu seni ilgilendirmez ve en önemlisi BİZ MÜSLÜMAN BİR ÜLKE DEĞİLİZ!! Çünkü devletin dini olmaz. Hükümetin müslüman ayağına yatıp alkoldeki vergiyi indiregandi yapması ironik bir durum evet.
Mart 2017

Metehan Turan, bir soruya yanıt verdi.

İnançları haklı çıkarmak uğruna bilimsel gerçeklerin bilinçli olarak çarpıtılarak, evrim teorisine saldırılmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Evrim teorisi bilimsel bir gerçektir. Hangi inanç olursa olsun bunu reddederse kendi inancını reddetmiş olur. Bilinçli olarak evrim teorisine saldırılması aslında dindarlıktan çok dinsizliğin göstergesidir. Dini gerçekten anlamış insanlar asla evrim teorisini reddetmez.
Şubat 2017

Evren Bilimci, bir soruya yanıt verdi.

İnançları haklı çıkarmak uğruna bilimsel gerçeklerin bilinçli olarak çarpıtılarak, evrim teorisine saldırılmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Taraflı ve saçma bir öngörü.
İnançları haklı çıkarmak ne demektir? Ateizm de senin inancın ve bu evrimde onun yan ürünü. Ayrıca "BİLİM" diyemezsin onu reddeden bir okadar da bilimadamı mevcut. Bilim adamlarının reddettiği bir bilim???
Bilimi sahiplenmeye çalışmak anlamına geliyor bu yapılan. Bir de saldırılmasından bahsedilmiş. Ona bakarsan kendisinin saldırmadığı bir dini unsur zor bulunur buna rağmen bu ideolojik bir mefhum olan EVRİM'i eleştirenlere tahammül edemiyor.
Önce bir evrimi öğrenmelisin çünkü evrimciler 2 kitapla bilim adamı gibi davranabiliyor. En cahili 2 ay da bir kaç yazı okuyup evrim dersleri vermeye başlayabiliyor. Milyonlarca yıl süren gözlemlenemeyen hayatımız boyunca yüzbinde bir evresini bile göremeyeceğimiz olsaydı bile varlığının hiç önemi olmadığı saçma bir zorlama iddia.
Ocak 2017

Melek Özaslan, bir soruya yanıt verdi.

Ocak 2017

Evren Bilimci, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

Cahil sorusu. Varlığını borçlu olduğun tek şeyi inkar etmek. Bilime dayandırma çabaları da oldukça gülünçtür bunların. Bilim varolanı keşfetme metodudu ve bu sorulara yaya kalıyor.
Felsefe yaparak ancak tahmin ve varsayım üzerinde yargıları oluyor ve zaten dinler hakkında atıp tutarak kendilerini kandırarak rahat ve boş hayatlarına devam edebiliyorlar.
Ot gibi yaşadın ve öleceksin. Hepsi bu.
Bu tip soruları sorup durarlar cevaplar önemsizdir onlar için.
renaelestirileri.wordpress.com/2014/01/1. . .
Ocak 2017

Kartal Yıldırım, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı var mıdır? Neden?

Tanrı denen ilahi varlığın gerçekten olup olmadığını, günümüzde, hatta içinde bulunduğumuz yüzyılda kesin kanıtlarla belirleyebileceğimizi düşünmüyorum. Kesin olarak vardır, veya yoktur denilemez. Bu benim inancım daha doğrusu. Agnostisizm
Kasım 2016

Insan, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı neden kendisine itaat ve ibadet eden kullara ihtiyaç duymuştur? Ayrıca insanları neden direkt olarak kendisine itaat ve ibadet eden yaratıklar olarak yaratmamıştır? Bu mükemmel varlık neden kendi yarattıklarını sınama ihtiyacındadır?

Bismillah
Bu soruyu sorup cevap aramamız içindir belki de.
Allah'a ibadet eden ve işleri sadece bu olan bir sürü melek bulunmaktadır. Yani direkt olarak kendisine ibadet eden yaratıklar vardır. Allah'ın ibadet edilmeye de ihtiyacı yoktur. Uzayı tamamen boş yaratmaktansa kendisine ibadet eden melekleri koymak, orayı korkutuculuk ve ıssızlıktan daha hoş bir durumda olması amacıyladır.
Allah bilinmek istemiştir, paylaşmak istemiştir ve yaratmasının, sanatının gücünü göstermek istemiştir; insanı yaratmıştır. Yaratmasının bir anlamı ve amacı olması için de böyle bir sınav var. Direkt olarak yaratsaydı bu sefer de "neden yarattı ki bizi" der, bize verilecek olan cennetin kıymetini de bilmezdik.
Bu tür soruları sormak normal; Allah bizi bunun için yarattı. Ama bu tür sorulara cevap bulamayınca da "Allah'ın işine karışma" demek doğru değildir. İslam'da bir saat düşünmek bir yıllık ibadete bedel. Allah sorgulamamız, düşünmemiz için vermiş beyni, aklı.
Bir hatam varsa o hata benimdir; İslam'ın değil.
VAllahu ya'lemu ve entüm la ta'lemun-Ve Allah bilir ve siz bilmezsiniz.
Kasım 2016

Merve Kaya , bir soruya yanıt verdi.

Tanrı neden kendisine itaat ve ibadet eden kullara ihtiyaç duymuştur? Ayrıca insanları neden direkt olarak kendisine itaat ve ibadet eden yaratıklar olarak yaratmamıştır? Bu mükemmel varlık neden kendi yarattıklarını sınama ihtiyacındadır?

İşte bir devre yakan soru daha : D bu soru için verilmiş çok güzel kalıplaşmış bir cevabımız var. Bu onun bileceği bir şey Tanrının işine karışma yanarsın cıs : D
Kasım 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Vahiy nedir?

Yaratıcının, elçileri ile iletişim kurup yönergeler vermesine vahiy denir.
Ekim 2016

Bilgi Denizi, bir soruya yanıt verdi.

Tanrı neden kendisine itaat ve ibadet eden kullara ihtiyaç duymuştur? Ayrıca insanları neden direkt olarak kendisine itaat ve ibadet eden yaratıklar olarak yaratmamıştır? Bu mükemmel varlık neden kendi yarattıklarını sınama ihtiyacındadır?

Öncelikle böyle bir ihtiyacın olduğu nerden biliyorsun!! Sana okulda, çevrende, ailende anlatılan böylesine bir inanış olabilir ama resüller ve nebilerin anlattığının senin sorduğunla alakası yok. Yarım doktor candan, yarım bilgi gerçekten uzaklaştırır insanı.

Kendinden yola çıkacaksın ve bakacaksın sen nelere ihtiyaç duyuyorsun? Senin ihtiyaçların hep günlük ve bedeninin istek ve arzularına dönük ihtiyaçlar... Galaksinin birşeye ihtiyacı olur mu! Bak ihtiyaç kavramı nasıl düştü boşluğa!

İşte her insanın hiçbirşeye ihtiyacının olmadığı bir yönü var ve yeryüzünde çok az insan kendisindeki bu ihtiyaçsızlık yönünü keşfetmiş ve hep bizlere farklı isimlerle ihtiyaçsız yönümüzü anlatmışlar yıllarca.

Sen peki hazırmısın kendindeki bu ihtiyaçsızlığı tespit etmeye? İşte bunu tespit etmek istersen başlar o zaman sınama, elindekileri birer birer kaybetmeye başlarsın ki ihtiyaçsızlığı hissedesin!
Eylül 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Türkler Müslümanlığı kabul etmeseydi sizce neler olurdu?

"Japonlar yapmış abi" yerine, "Türkler yapmış abi" cümlesini duyardık.
Temmuz 2016

sarmacigara, bir soruya yanıt verdi.

Kadının değeri nereden gelir?

Kadının değerinin gelmesi için önce gitmesi lazım. : D Bu değeri din değil insanlar götürmüştür. Ayrıca Adem denemeydi gibi sözler ilk defa duymuyorum. Tamamen yanlış sözlerdir. "Biz insanı, gerçekten en güzel bir biçimde yarattık. " diyor Tin Suresi 4. Ayette. Kadın erkek ayırmıyor yani. Kimsenin birinci ikinci derecesi cinsiyetten olmaz. "Üstünlük ancak takvadadır. " diyor Hz. Muhammed.

1006 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Kıyamet Günü

7 Kullanıcı   5 Soru   5 Yanıt

İslam (İslamiyet)

593 Kullanıcı   221 Soru   610 Yanıt

Hristiyanlık

33 Kullanıcı   20 Soru   89 Yanıt

Yahudilik

18 Kullanıcı   10 Soru   52 Yanıt

Dua

21 Kullanıcı   8 Soru   20 Yanıt

Mezhep

16 Kullanıcı   8 Soru   15 Yanıt

Risale-i Nur Külliyatı

15 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Günah

11 Kullanıcı   4 Soru   14 Yanıt

Misyonerlik

5 Kullanıcı   1 Soru   1 Yanıt

Fethullah Gülen

4 Kullanıcı   2 Soru   6 Yanıt

Diyanet İşleri Başkanlığı

13 Kullanıcı   8 Soru   27 Yanıt

Deizm (Tanrıcılık)

31 Kullanıcı   7 Soru   24 Yanıt

Dini Semboller

24 Kullanıcı   7 Soru   21 Yanıt

Budizm

15 Kullanıcı   22 Soru   33 Yanıt

Kutsal Kitaplar

18 Kullanıcı   6 Soru   16 Yanıt

Bible

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt

Müslümanlık

27 Kullanıcı   59 Soru   170 Yanıt

God

0 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt