Bilmek istediğin her şeye ulaş

Direniş

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Nisan 2014

Engin Ergül   yeni bir  gönderide  bulundu.

Kazova Direnişini anlatan gösteri yerleri tarihleri

Kazova direnişinin, direniş ve zafer sürecini anlatan, yapımcılığını Ötekiler Kültür Sanat’ın, yönetmenliğini ise Fatih Gezer’in üstlendiği Kazova Direnişi “İşgal et, Diren, Üret” belgeseli 9. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır’da ve internet ortamında Çapul Tv’den izlenebilecek.
Gösterim tarih ve yer:
6 Mayıs 2014 Salı 22.00 Çapul Tv İnternet Salonu capul.tv
7 Mayıs 2014 Çarşamba 22.00 Çapul Tv İnternet Salonu capul.tv

İSTANBUL
4 Mayıs 2014 Pazar 12.30 AYNALI GEÇİT ETKİNLİK MEKANI
4 Mayıs 2014 Pazar 20.00 DON KİŞOT SOSYAL MERKEZİ
6 Mayıs 2014 Salı 15.00 AYNALI GEÇİT ETKİNLİK MEKANI
6 Mayıs 2014 Salı 15.10 SİVAS İLİ İMRANLI İLÇESİ BOĞAZÖREN KÖYÜ K. VE D.DERNEĞİ
ANKARA
3 Mayıs 2014 Cumartesi 14.10 MİMARLAR ODASI ANKARA ŞUBESİ
5 Mayıs 2014 Pazartesi 12.40 ÇANKAYA BELEDİYESİ Ek Hizmet Binası
İZMİR
4 Mayıs 2014 Pazar 19.00 FRANSIZ KÜLTÜR MERKEZİ
5 Mayıs 2014 Pazartesi 12.00 UĞUR MUMCU KÜLTÜR MERKEZİ
DİYARBAKIR
10 Mayıs 2014 Cumartesi 18.00 SÜMERPARK ORTAK YAŞAM ALANI SİNEMA SALONU
G Ö S T E R İ M L E R Ü C R E T S İ Z D İ R !
Mart 2014

Goul Chakir Katsapoulos  yeni bir  gönderide  bulundu.

Şubat 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Türkiye'deki direnişten dolar ve euro nasıl etkilenir?

Ülkemiz tüm gaz, mermi vb. Harcamalarına rağmen direnişten fazlaca etkilenmedi ama bilindiği üzere yolsuzluklardan fazlaca etkilendi. Bunu 17 Aralık'dan bu yana fırlayan döviz kurlarından rahatça görebilirsiniz.
Şubat 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Son tweet: Ölüyorum Onlar da diktaya karşı ayaklananlara yardım eden sağlık personellerini öldürüyorlar. Diktalar böyle işte, kendilerine karşı gelen her bireyi, her grubu ezerler.

Kendisine karşı ayaklananlardan kurtulmak isteyen bir diktatör başka ne yapabilirdi ki...
Ukrayna'da polisle göstericiler arasındaki çatışmalar devam ederken hükümetin şiddeti de gün geçtikçe şiddetini artırıyor. Son olarak hükümet stratejik binalara sniper yerleştirdi. Bir sağlık görevlisinin hayatını kaybetmesi keskin nişancıların hedef gözetmeksizin ateş ettiğinin kanıtı oldu.4018Kiev'de göstericiler sokaklarda ağırlığını koymaya başlayınca hükümet olayları terör boyutunda görmeye başlayıp sokaklara sniperları sürdü. Karakolları basarak silahlarını alan göstericilere karşı, stratejik önemi olan binalara konuşlanan sniperlar göstericileri acımadan öldürmeye başladı.
Ancak binalara konuşlandırılan sniperlar yaralıları tedavi eden sağlık görevlilerine de ateş açtı. Sağlık görevlisi kadın Olesya Zhukovskaya sniperların hedefi oldu. Boynundan vurulan hemşire Olesya Zhukovskaya yaralı olduğu sırada telefonundan son mesajını yazdı. Mesajda sadece'ölüyorum' diyen Olesya Zhukovskaya bir süre sonra hayatını kaybetti.

4018
4018
Şubat 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

'Ben bir Ukraynalıyım' videosunun arkasında kim var? Faiz Lobisi? Porno Lobisi? Video Lobisi? Otpor?

711

Sosyal medyada "fenomen" haline gelen "Ben bir Ukraynalıyım" videosu, birçokları açısından Ukrayna'daki "demokrasi mücadelesi"nin sembolü olurken, videonun yaratıcılarının kimliği kafalarda soru işareti bırakıyor.
(soL - Dış Haberler) Ukrayna'daki kanlı süreç, devlet başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasındaki uzlaşmayla birlikte yeni bir aşamaya girerken, protestolar sırasında dünya çapında popülerleşmiş bir video hakkındaki bilgiler soru işaretlerine neden oldu.
Youtube üzerinden yayımlanan ve tüm dünyada 3 milyonun üzerinde kişinin izlediği videoda, Kiev'li olduğunu söyleyen genç bir kadın, duygusal bir konuşma yaparak, Ukrayna'daki eylemlerin arkasındaki tek nedenin, "diktatörlüğe karşı özgürlük" olduğunu söylüyor ve "Yalnızca bu hikayeyi anlatarak, yalnızca bu videoyu paylaşarak bize yardım edin" diyordu. "Burası Sovyetler Birliği değil" diyen kadın, eylemcilerin "uygar", hükümetin ise "barbar" olduğunu savunuyordu.
İşte o video:

Peki videoyu kimler yaptı?
Video internette "viral" hale geldikten sonra, bu duygusal konuşmanın ve görüntülerin yaratıcıları ile yapılan mülakatlar da medyada yer almaya başladı.
Örneğin filmi yapan Ben Moses, Huffington Post'a verdiği röportajda, daha gösteriler başlamadan önce Ukrayna'da bulunduğunu ve "demokrasi hakkında" bir film çekmeye hazırlandığını söylüyor. 100 binlerce sıradan insanın sokakta yolsuzluğa ve hükümetin ele geçirdiği durdurulamayan iktidara karşı çıktığını belirten Moses, protestolar sırasında insanlar tanıştığını ve Ukrayna'daki durumu dünyaya duyurmak için bir şeyler yapmak gerektiğini düşündüğünü aktardı.
ABD think-tank'leri
Ancak konu burada kapanmıyor. Videonun yayıldığı hesabın adı, "Whisper Roar. "
A Whisper to a Roar (Fısıltıdan Haykırışa), tüm dünyada "demokrasi için savaşımı" anlatan bir belgesel. Belgeselin finansörü ise, Fas'tan Prens Mulay Hişam.
Belgeselin esin kaynağı ise, Council of Foreign Relations (CFR) üyesi Larry Diamond. CFR, ABD'de dış politika alanındaki en etkili "think-tank"lerden birisi olarak kabul edilirken, Dışişleri Bakanlığı ile de derin ilişkileri olduğu söylenen bir "sivil toplum örgütü. "
CIA'in gölgesi
Larry Diamond'ın yakın çalıştığı kurumlar arasında National Endowment for Democracy (NED) ve the U. S. Agency for International Development (USAID) da bulunuyor. Özellikle NED, CIA'in "sivil kolu" olarak biliniyor ve Ukrayna'da 2004 yılında gerçekleşen Batı yanlısı "Turuncu Devrim"de önemli rol oynadığı kaydediliyor. Diamond ayrıca, 2008 yılında Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD'de ağırlanan "genç Arap aktivistlere" Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya araçları konusunda eğitim veren ekipte yer alıyordu.
Infowars'tan
Paul Joseph Watson, "Ben Ukraynalıyım" videosu ile 2012 yılında bir halkla ilişkiler kampanyası olarak örgütlenen ama başarısız olan "Kony" olayına benzediğini iddia ediyor. Bununla ilgili ilginç bir kanıt ise, Kony kampanyasının agresif bir destekçisi olan CNN ve sunucusu Anderson Cooper'un videodaki Ukraynalı kadına programa çıkartması. Cooper, aynı zamanda Suriye'de yalan olduğu ortaya çıkan "aktivist" Danny Abdül Dayem vakasının da mimarlarındandı.
Şubat 2014

Hilal Korkmaz  yeni bir  gönderide  bulundu.

Direniş Filmleri

~ The Great Dictator, 1940 ( Büyük Diktatör)

Yönetmeni ve baş rol oyunculuğunu kendisi yaptığı Charles Chaplin filmi. Bir berber fakir, yahudi ve iyi niyetli bir adamdır. Bir karmaşa sırasında diktatör Adenoid Hynkel ile karşılaşır ve halk karşısında bir konuşma yapar. Bu konuşmayla herkesi çok etkiler ve hayatlarının değişimine yol açacaktır.~La Battaglia di Algeri/ The Battle of Algiers, 1966 ( Cezayir Bağımsızlık Savaşı)

Yönetmeni: Gillo Pontecorvo, İtalya
Cezayir' in Fransa sömürgesinden kurtuluşunu anlatan bir film. 1954- 1957 dönem arasındaki mücadeleler işleniyor filmde. Film üç önemli kategoride oscara aday olmuştur.

11230

11230

~ La Haine / Hate , 1995, ( Nefret)

Yönetmeni: Mathieu Kassovitz

Göçmen insanların yaşadığı bir bölgede gençler ve polisler arasında sürekli bir tartışma gerginlik vardır. Abdal adında ki bir gencin polis tarafından ağır bir şekilde darp edilmesi sonucu gerilimler daha da yükselir.

11230

~ V for Vendetta, 2005
Yönetmen: James McTeigue

Hikaye geleceğin İngilteresinde geçer( 2020), baş rollerinde Nateli Portman ve Hugo Weaving var. Diktatör bir rejime bireysel bir başkaldırırnın nasıl toplumsal hale geldiğini işler.

11230

~ Resistencia, 2008, ( Direniş)

Yönetmen: Edward Zwick

Filmin başında gerçek olaydan esinlenerek oluşturulduğu belirtilir. 2. Dünya Savaşında Nazilerin Belarus' u işgalini konu alan filmin baş rol oyuncularında Daniel Craig ve Liev Schreiber var. Rusyaya giden üç yahudi kardeş burada bir direniş köyü işgal ederek 1200 yahudinin hayatını kurtarır.

11230

~Inglourious Basterds, 2009, ( Soysuzlar Çetesi)

Yönetmen: Quentin Tarantino

Yahudi askerler tarafından kurulan bir asker grubunun Nazi Almanyasının önde gelen isimlerine zarar verme amacı üstlenir.

11230
11230

~Hotel Rwenda, 2005

Yönetmen: Terry George

Bu film de gerçek bir olaydan uyarlanmadır. 1994 yılında 800.000 kişinin katledildiği hikayeyi anlatır. Film çok acıklıdır. Ana temada tüm bu olaylara rağmen dünyanın sessiz kalmasından bahseder.

11230
11230

~Metropolis, 1927

Yönetmen: Fritz Lang

Film toplumdaki eşitsizlik ve ayrımcılığı konu alır. Bilim kurgu sinemasının bilimsel yönünün en iyi keşiflerinden birisidir.

11230

~ Hair, 1979 ( Bırak Güneş İçeri Girsin)

Yönetmen: Milos Forman

68 kuşağı ve Çiçek Çocuklarını güzel bir şekilde anlatmış film. Dünya sinemasında klasikler arasındadır. 'Hippi' gençliğin ve ' Kaplumbağa' tarzı arabaların hit olduğu anarşist dönemi anlatmaktadır.

11230

11230

~ Kibar Feyzo, 1978

Yönetmen: Atıf Yılmaz

Oyuncuları, Kemal Sunal, Adile Naşit, Müjde Ar, Şener Şen, ...

Sevdiği kadın için başlık parası ödemeyi reddeden Feyzo tek başına köyün ağasına bir direniş başlatır. Komedi türünde güzel bir Türk sineması.
11230
11230
Şubat 2014

Koray Bozkurt  yeni bir  gönderide  bulundu.

Gezi Parkı Duvar Yazıları

Bundan yaklaşık 8 ay önce hayatımızdan gezi parkı diye efsane bir olay geçti. Binlerce insanın gösterdiği direnişi, ölen o genç masum insanları unutmadık, unutmak mümkün değil. Böyle bir direniş benim için umut oldu, hüzün oldu. Bu, bir çok duygunun yanında direnişçilerin mizah anlayışlarının da kendileri gibi güzel ve zekice olduğunu da gördük. O unutulmayan duvar yazılarını tekrar hatırlamak isteyenler için;

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı
Ağustos 2013

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ağustos 2013

Serkan Kiose  yeni bir  gönderide  bulundu.

Minik Kelebek

Devekusu kabare
Temmuz 2013

Serkan Kiose  yeni bir  gönderide  bulundu.

Gezi Parkı Animasyonu

Başlangıçtan günümüze Gezi parkı direnişi.
Temmuz 2013

Serkan Kiose  yeni bir  gönderide  bulundu.

Temmuz 2013

Şenol Deniz Ikizer, bir soruya yanıt verdi.

En güzel direniş sloganları hangileridir?

Gün gelecek devran dönecek akp halka hesap verecek.
Akp binası yıkılsın halı saha yapılsın.
katil Abd işbirlikçi akp. bendende bunlar olsun :)
Temmuz 2013

Mine, bir soruya yanıt verdi.

En güzel direniş sloganları hangileridir?

"Çapulcular burada, Tayyip nerede ? "
"Direne direne kazanacağız!!!"
Temmuz 2013

Göksel Kurtuluş, bir soruya yanıt verdi.

En güzel direniş sloganları hangileridir?

Bu daha başlangıç, mücadeleye devam! insanı direk gaza getiriyor ve umut aşılıyor.
Daha fazla

18 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.