Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diş Tedavisi

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ağustos 2015

Ahmet Kürşat Öztürk, bir soruya yanıt verdi.

Diş çekimi sırasında dişin kırılması sonucu kökün küçük bir parçasının içerde kalması durumda bu kökün ameliyatla aldırması gerekli midir?

Peki enfeksiyon olup olmadıgını nasıl anlayabilirim . Benm parça dilimle dokundugumda hissedebiliyorum çok derinde değil
Nisan 2015

Ayni Al, bir soruya yanıt verdi.

Flor tableti nedir? Nasıl kullanılır?

Sanayi atığı toksik bir madde olan sodyum florürden, "ne yapsak da tonlarca sodyum florürden kurtulsak? " sorusunun karşılığında o zamanki araştırmalara göre dişlere iyi geldiği sonucuna sarılarak (bahane edilerek) diş macunlarına ve içme suyuna katılmasına ek olarak "tablet tablet de iyi gider" düşüncesinin sonunda ortaya çıkmış mamüldür. Şifahen / oral / ağızdan kullanılır.
Nisan 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ocak 2015

Sertaç Kızılkaya, bir soruya yanıt verdi.

Diş hekimine gittim, 3 ay önce çektiği diş içi İMPLANT önerdi. 2.600 TL'ye tekabul eden bir rakam söyledi. Fiyatı ve kullanımı ile ilgili yardım eder misiniz?

İmplant vidası ve üzerine koyulacak diş kaplaması için deişik fiyatlar ile işlem yaptırabilirsiniz. Ancak ömür boyu kullanmayı planladığınız bu tedavi için birkaç yüz lira önemli olmamalıdır. Siz güvendiğiniz ve tedavilerinden emin olduğunuz doktoru seçmelisiniz.
Eylül 2014

Winterwitch, bir soruya yanıt verdi.

Gömülü diş ameliyatı geçiren var mıdır? Ameliyat sonrasında karşılaşılan sıkıntılar nelerdir? Nelere dikkat edilmelidir?

İşin en berbat yanlarından biri şu hiçbir şey yiyemiyorsunuz. Çorba içmek dışında. İçine ekmek doğrayabilirsiniz farketmez nasılda çiğneyemeyeceksiniz öylece yutacaksınız. Doyduğunuzu anlayamıyorsunuz. 3 gündür açlık çekiyorum =) . Yemek yiyebileceğim günü iple çekiyorum(ço ihtiyacım varmış gibi: P) Kanamalar ufak çaplı olursa ilk günlerde sıkıntı yok ancak kanama devam ediyorsa ve şişlik hergün artıyorsa dikkat edin. İlk 2 gün buz torbası koymanızı öneririm 10 dk. Tutup 15 dkk dinlenin. Yada kendiniz ayarlayın süreyi. Kanama yerine hafif bir tampon yapabilirsiniz gazlı bezle şayet kanama olursa sürekli. İlaçları düzenli kullanırsanız ağrı olmuyor. Sigara kullanmayın en azından ilk gün. Konuşmamaya gayret edin. Şişlik morarma ortalama 10 güne geçiyor. Ağzınızı açmayın yarayı görmek için. Dilinizi ameliyat yerine değdirmeyin. İlk gün tükürmek yasak yani evet kanlı tükürükleri yutacaksınız. Aşırı sıcak şeyler yemeyin.
Doktorlar genelde alınmasından yana. İnsan yaşlandıkça çene küçülüyormuş ve bu da dişlerin sıkışmasına sebep oluyor. Çürüme yapabiliyor, diğer dişleri zedeleyebiliyor hatta kist oluşumuna bile sebebiyet verebiliyormuş.
Ameliyat çok kısa sürüyor. Hiçbir şey hissetmiyorsunuz ta ki narkozun etkisi geçinceye kadar. O sırada da ağrı kesici alırsanız sıkıntı olmaz. Çok şükür dördündende kurtuldum. Dişlerimi doktorum verdi saklıyorum yastığın altına koyucam diş perisi gelsin. : P
Temmuz 2014

Enver Aksoy, bir soruya yanıt verdi.

Kaç çeşit diş dolgusu vardır?

Oldukça fazla çeşitte diş dolgusu vardır :) cam iyonomer siman kompomer ART kompozit amalgam vs vs... Ancak günümüzde en çok kullanılanlar kompozit ve amalgam olmak üzere 2 tanedir. Amalgamlar bilindiği üzere civa içerir ancak bu demek değil ki amalgam zararlıdır bu civa sistemik dolaşıma katılmadıkça- ki katılması çok zor- zararsızdır. Derin olmayan çürüklere bağlanması zayıf ve estetik olarak iyi değildir bunlar dışında oldukça iyi materteryaldir. Br diğeri kompoiztler ise halk arasında beyaz dolgu olarak bilinir daha estetik ve sığ çürüklerde kullanılabildiği halde dolgu altından çürük ilerleme ihtimali vardır. Sonuç olarak amalgam ve kompozitin kullanımı dişin duruma veya hastaya göre değişebilir hekiminiz uygun dolguyu seçecektir beyaz dolgu iyidir önyargsı olmamalı.
Temmuz 2014

Enver Aksoy, bir soruya yanıt verdi.

Periodontoloji nedir?

Kabaca dişeti bölümü denilebilir en çok yapılan işlemler detertraj ve polisaj denilen diş taşı temizleme işlemidir ayrıca gingivoplasti gingivektomi kron boyu uzatma guumy smiley tedavisi klinikte sıköa yapılan tedavilerdir
Haziran 2014

Russel Westbrook, bir soruya yanıt verdi.

Dişlerde oluşan lekelere karşı (düzenli diş fırçalama haricinde) neler yapılabilinir?

Marketlerde ağız çalkalama spreyler vesaire gibi aravclar mevcut sağlam bir diş hekiminde varsa düzenli iyi macun ve yerinde değiştirerek kullandığın fırcanla kurtulabilirsin
Mayıs 2014

Sertaç Kızılkaya, bir soruya yanıt verdi.

İmplant diş nedir? Nasıl yaptırılır?


İmplant diş kökü olarak kullanılan titanyum vidadır. Videodan dinleyebilirsiniz.
Mayıs 2014

Sertaç Kızılkaya, bir soruya yanıt verdi.

Sabit diş protezinin düzgün olmaması ağızda ne gibi sonuçlar oluşturur?

Konuşma bozukluğu ve estetik sorunlar başta olmak üzere diğer dişlerin de olumsuz etkilenebilmesi mümkündür. Diş eti hastalığına ve bazen karşı taraf dişlerin aşırı yük almasına neden olabilir.

54 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Kanal Tedavisi

24 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

Diş İmplantı

17 Kullanıcı   4 Soru   8 Yanıt