Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dişçi

Doktorluk

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Ağustos 2015

Ahmet Kürşat Öztürk, bir soruya yanıt verdi.

Diş çekimi sırasında dişin kırılması sonucu kökün küçük bir parçasının içerde kalması durumda bu kökün ameliyatla aldırması gerekli midir?

Peki enfeksiyon olup olmadıgını nasıl anlayabilirim . Benm parça dilimle dokundugumda hissedebiliyorum çok derinde değil
Nisan 2015

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Temmuz 2014

Enver Aksoy, bir soruya yanıt verdi.

Kaç çeşit diş dolgusu vardır?

Oldukça fazla çeşitte diş dolgusu vardır :) cam iyonomer siman kompomer ART kompozit amalgam vs vs... Ancak günümüzde en çok kullanılanlar kompozit ve amalgam olmak üzere 2 tanedir. Amalgamlar bilindiği üzere civa içerir ancak bu demek değil ki amalgam zararlıdır bu civa sistemik dolaşıma katılmadıkça- ki katılması çok zor- zararsızdır. Derin olmayan çürüklere bağlanması zayıf ve estetik olarak iyi değildir bunlar dışında oldukça iyi materteryaldir. Br diğeri kompoiztler ise halk arasında beyaz dolgu olarak bilinir daha estetik ve sığ çürüklerde kullanılabildiği halde dolgu altından çürük ilerleme ihtimali vardır. Sonuç olarak amalgam ve kompozitin kullanımı dişin duruma veya hastaya göre değişebilir hekiminiz uygun dolguyu seçecektir beyaz dolgu iyidir önyargsı olmamalı.
Temmuz 2014

Enver Aksoy, bir soruya yanıt verdi.

Periodontoloji nedir?

Kabaca dişeti bölümü denilebilir en çok yapılan işlemler detertraj ve polisaj denilen diş taşı temizleme işlemidir ayrıca gingivoplasti gingivektomi kron boyu uzatma guumy smiley tedavisi klinikte sıköa yapılan tedavilerdir
Nisan 2014

Sezer Özgen, bir soruya yanıt verdi.

Diş eti kisti nedir? Tedavisi nasıldır?

Son derecede sinsi bir hastalık olan diş eti kistini son aşamaya gelene kadar farketmek oldukça zordur. Diş kökünde ve etrafında, çenede oluşur ancak ağrı yapmadığı için hissetmek ya da görmek zordur. Bu seviyeye geldikten sonra da ameliyat hatta dişinizi kaybetmeniz olası sonuçlardandır. Diş eti kistleri sinsice meydana gelir ve büyürler. İltihap taşıyan, içleri sıvı ile dolmuş keseciklerdir. Farkına varılmadığı ve son aşamalara gelindiğinde çene kemiğinin çatlamasına bile sebebiyet oluşturabilirler. Diş eti dokusuna da zarar verdikleri için bir den fazla diş kaybına sebep olabilirler. Kesecikteki sıvı kanla karışıp iltihap yayabilir, iç organlara ulaştığında çok daha tehlikeli sonuçlar yaratabilir.
Bu kistlerin tekrarlanması hastaları daha da tedirgin etmektedir. Kistli dişi çektirmek geçici bir çözüm olup mutlaka diş kökü ve kemik boşluklarının iyice temizlenmesi gerekmektedir. Küçük bir cerrahi müdahale ile bu durumdan kurtulabilir ve ilk bir hafta yiyeceklerini pipet yardımı ile tüketmeniz halinde iltihabın tekrarlaması da önlenmiş olunur. İlk 12 ay boyunca ağız sağlığınıza normalden daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir, aksi halde ikinci bir ameliyata davetiye çıkarmış olunacaktır.

Cerrahi müdahale iki şekilde uygulanabilir. Birincisi kist oluşturan dişi çekip müdahale etmek. İkincisi ise diş kökünün içerisinden kesip kısaltmak. Diş kaybını önlemek için tercih edilen bu ikinci yöntem daha çok küçük kistlere uygulanmaktadır. İlk yöntem ise çene ve burna doğru büyümüş birden çok dişi etkilemiş büyük kistler için uygulanır.
Mart 2014

Cem Saran, bir soruya yanıt verdi.

Diş çekimi sırasında dişin kırılması sonucu kökün küçük bir parçasının içerde kalması durumda bu kökün ameliyatla aldırması gerekli midir?

Cekimden sonra ki 2-3 gun agrim gecmeyince discime tekrar gittigimde gulumseyerek icerde ufak bir parca kaldigini soylemis ve cikarmisti. Tabi o 2-3 gun evde agridan duvar yumruklamakla gecmisti (:
Şubat 2014

Gulbahartemiz, bir soruya yanıt verdi.

Diş taşını temizletmek zararlı mıdır?

Bana göre de zararlı değildir. İnsanın temiz ve sağlıklı dişlerle gülmesi insana pozitif anlamada katı sağlayacaktır.
Şubat 2014

Goul Chakir Katsapoulos, bir soruya yanıt verdi.

20'lik dişler çıkarken diğer dişleri sıkıştırarak bozukluk oluşmasına neden olabilir mi?

Ayni sorunla karsilasmis biriyim. Eger dis duzgun bir sekilde cikiyorsa zarari olmaz. Ama cene kemigine yakin bir kokle geliyorsa cekilip cekilmemesine doktor karar verecektir. Bana soylenen ileride buyuk sorunlara yol acabilecegi... Cekmekten kacindim ve yillar sonra bugun onun sorunlariyla ugrasiyorum.
Şubat 2014

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Sedasyon nedir?

Tıpta hastanın kontrollü bir şekilde uyku haline sokulmasıdır. Anestezi ile karıştırılmamalıdır. Sedasyonda uyku derinliği ayarlanabilir ve hastanın refleksleri tamamen korunur. Özellikle küçük yaşta çocuklarda hastane-tedavi korkusunda sık kullanılan bir yöntemdir.

Sedasyon damar yolu açılmasıyla başlar ve tedavi süresince hasta anestezi uzmanı tarafından kontrol altında tutulur. Tedaviye göre sedasyon süresi değişiklik gösterebilir. Sedasyonun başlaması kadar sonlandırılması da dikkat ister. Tedavinin bitmesiyle anestezi uzmanı kontrollü bir şekilde sedasyonu sonlandırır. Hastaya uygulanan sedatif ilaçların beyne etkisi kademeli olarak kaldırılır.
Ocak 2014

Sinem Yıldız Çiftlikli, bir soruya yanıt verdi.

Sağlam bir dişin sallanmasının nedenleri neler olabilir? Nasıl bir tedavi izlenmelidir?

Sağlam diş anladığım kadarıyla çürük-kırık gibi ağız içinde gözle görülen bir probleme sahip olmayan diş anlamına geliyor. Aslında herhangi bir dişin sallanma nedeni kendisin çevreleyen kemik desteğinin azalması veya kaybolmasıdır. Bu durum dişeti hastalığı (daha doğrusu periodontal hastalık) , kök ucu iltihapları veya travma gibi nedenlerle oluşabilir. Dişin "sağlam" olduğunu varsaydığımızda sebep genellikle periodontal hastalıktır. Yani dişi çevreleyen kemik dokusunda enfeksiyon nedeniyle kemiğin çeşitli derecelerde erimesidir. Cevap da her zamanki gibi dişeti tedavisi : ) Yani aslında dişeti ve dişi çevreleyen diğer dokuların tedavisi. Yani periodontal tedavi : ) Ancak tedavinin çözüm olmadığı durumlar da malesef mevcut. Ağzınızda pırıl pırıl görünen bir dişle sadece bu sebepten vedalaşabilirsiniz. Bazı dişler vardır ki, her tarafın çürük olsaydı da bu hale gelmeseydin, dersiniz... Ciddi anlamda çürük bulunan bir dişi ağızda tutmak bazen o "sağlam" dişi ağızda tutmaktan çok daha kolaydır.

22 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.