Bilmek istediğin her şeye ulaş

Diyanet İşleri Başkanlığı

Dinler

YÖNLENDİR Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı

Mart 2012

Şaman @chamacon

Diyanet molla alımlarına başlamış, yakında kadı alımlarına da başlarlar. Bu, şeriata bir adım daha yaklaşma değil midir? Yığınla öğretmen atanamazken bu mollaların da maaşlarını vergilerimizle ödememiz sizce doğru mudur?

Diyanet'e ayrılan bütçeyi tamamen gereksiz buluyorum. Bu sene 5 Milyar liranın üstünde bir bütçe ayrılmış ve daha bu ay yeni bütçe için başvurdular. Laik bir devlette diyanet diye bir kurum zaten hiç olmamalı. Laiklik anlam olarak din işlerinin devlet işlerinden ayrı tutulmasıdır. Hiçbir laik devlette sünnilik işleri müdürlüğü devletin bütçesinden pay alamaz. Ülkemizdeki durumda devlet resmen tüm halktan topladığı vergilerin bir kısmını bu sünnilik işleri genel müdürlüğüne veriyor. Bir kere ülkemizdeki halkın hepsi sünni değil. Sünni olmayan kesimin vergilerinin kendilerine savaş açmış olan sünnilere verilmesi kadar saçma bir şey olamaz. Bu ülkede Aleviler, gayrı müslimler ve ateistler de yaşıyor ve vergi ödüyor. Devletin bu tutumu bu kişilerin vergisini gasp etmekten başka bir şey değildir. Dünyadaki diğer sünnilere baktığımızda bu durum tabii ki normal görünüyor, hiç değilse kelle uçurup gasp etmiyor sadece gasp ediyorlar. Mollalığa gelince; diyanet bu kişilerde ilkokul diploması bile aramamakta sadece Kur'an'ı Arapça olarak okumalarını şart koşmaktadır. Kısmen Türkçe okuma yazması bile olmayan bu şahıslara bizim ödediğimiz vergilerden maaş bağlamışlardır. Tabii ki batının uzayda sebze yetiştirme denemelerinin yanında ülkemizi bırakın yerinde saydırmayı geriye götürecek bir uygulamadır. Cern'deki büyük hadron çarpıştırıcısının bütçesi 2 milyar lira bile değilken bu cühela ordusunun doldurduğu kurumun muhtemelen bu sene 10 milyar lirayı iç etmesine göz yumanları kınıyorum.

Avrupa bu işi başka türlü çözmüştür. Onlarda da aynı tip din var ama diyanet diye bir kurum yok. Onun yerine kilise kurumlaşmış vaziyette ve sadece üyelerinden vergi/bağış topluyor. Üye olmayanlardan ise kilise için tek kuruş çıkmıyor. Bizim camiler de zaten yeteri kadar bağış toplarken ödediğimiz vergiler diyanet denen sünnilik işleri genel müdürlüğüne gitmemelidir. Benden bir ateist olduğum halde bu vergiyi alan ve bunu diyanete aktaran güç orantısızdır, yolsuzdur, gaspçıdır.
Ağustos 2011

Sevgiseli @Sevgiseli

AFRİKA yazıp Afrika'ya 5 TL yardımda bulunmak için 5601'e gönderin.

"Bir ülkede bir kimse açlıktan ölürse, bütün ülke onun katili sayılır."

Hz. Muhammed (s.a.v.)

Aralık 2010

Cengiz Aydın @baygri

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Diyanet dergisine verdiği röportajda sosyal siteler için 'zehirli' benzetmesi yapması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Onlar sosyal paylaşım sitelerini ve bilgi paylaşım sitelerinin hepsini boş işler olarak görüyor, bunları geçelim yeni konuya gelelim.
Ocak 2016

Gizli Kullanıcı

Gerçek İslam nerede vardır?

Şaman abi niye gizli soruyorsun :)

Ben sorunun cevabını bilmiyorum. Çok fazla ilgilenmiyorum da. Dinlerin fanatiği ya da düşmanı olmamak gerektiğine inanıyorum. Ve sevdiğim Takva filminden bir sahne paylaşıyorum. (En son cümle önemli)

Ocak 2016

Şaman @chamacon

Sizce Diyanet İslam'ı temsil ediyor mu?

Bence Diyanet işleri sadece AKP işlerini Takip ediyor.
İş İslam'a gelince de modern yaşam anlayışını yakalayamamış cahil kafalar işkembeden sallıyorlar.
Ocak 2016

Şaman @chamacon

Cinsel ilişkinin pedofil bir ilişki sayılmaması için kız en az kaç yaşında olmalıdır?

19 yaşının bitimine kadar her genç ergen sayılır.. Bununla birlikte cinsellik fiziksel olgunluktan çok duygusal hazırlık gerektirir. Kişinin yetişkin olması ve cinsellik için duygusal olarak hazır olması önemlidir. .
Mayıs 2015

Şaman @chamacon

Erdoğan'ın müjdesi sizce ne olacak?

Aman hamile kalmış olmasın da artık gerisi mühim değil! Ecelden emekli olur nasıl olsa yakında!
Aralık 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

İslam'da lüksün yeri nedir?

Fazlası israfa girer. İsraf da haramdır.
Aralık 2010

Tradition @Tradition

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hizmetlerini nasıl görüyorsunuz? Beğeniyor musunuz?

ne zaman ki vergilerini alarak iş yaptığı alevileri tanır, o zaman beğenme ihtimalimiz olur!
Nisan 2011

Tradition @Tradition

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Merhamet Eğitimi kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çevremde herkes bir birine merhamet ediyor bu eğitim sayesinde baksanıza. mesela trafik tam bir merhamet örneği. mahkemelerimiz merhamet örneği. iki kişi bir konu hakkında tartışınca merhamete başlıyorlar hemencecik. eğitim şart kardeşim.

12 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.