Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğada Hayatta Kalma

Doğada Hayatta Kalma Ağı ile ilgili ilk açıklamayı siz girin.

Mayıs 2014

Şaman  yeni bir  gönderide  bulundu.

Mayıs 2014

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

15 hayat kurtaran ipucu

Crayons as Emergency Candles - Life-Saving Life Hacks | Gadget Pics

Crayons are a kid's art staple. So if you're a parent, you're bound to have plenty lying about your house. But did you know that thes...
Kasım 2013

Turan Söylemez  yeni bir  gönderide  bulundu.

Hayat Kiti

Doğada bir iki gün mahsur kalmak veya hayatla mücadele etmek belki size kolay gelebilir fakat mahsur kalan bilir. Doğa hiç de acıması olmayan biridir. Bu nedenle doğa sporları yaparken veya doğada kısa süreliğine kalacaksanız ya da acil bir durumla bu tip ortamlarda karşı karşıya kalırsanız mutlaka önceden edinmeniz gerekenler var:
 • Öncelikle aletleri koymak için bir çanta ayarlamalısınız. Bu çanta sert ama hafif bir kumaştan olsun. İç yüzeyi sıvı geçirmeyen astarla kaplı çantaları tercih edin. Doğada Hayatta Kalma
 • Bu çantanın içeriğinde olması gerekenler mühim, bu nedenle aşağıda tüm saydıklarımızı çantanıza güzelce yerleştirin:
  - Av bıçağı
  - Metal matara
  - Pusula
  - Harita
  - İp
  - Tente (Barınak için)
  - Su arıtma tabletleri (Suyun daha hijyenik olması ve çabuk kayması için)
  - İlk yardım kiti
  - El feneri
  - El ve ayak ısıtıcı
  - Panço (Yağmurluk tarzında ve başı sıcak tutan giysi)
  - Battaniye
  - Çakmak
  - Kibrit
  - Küçük hijyen kiti
  - Yenilebilir bitkileri anlatan bir kitap
  - Böcek spreyiDoğada Hayatta Kalma
  Doğada Hayatta Kalma
 • Bunları çantanıza yerleştirme biçiminiz önemli. Aletler yürürken veya koşarken birbirine zarar vermemeli, buna göre dizilmeli. Doğada Hayatta Kalma
 • Doğada aç kalmak gerçekten insanı çabuk tüketen bir talihsizliktir. Bu nedenle neler yiyip yiyemeyeceğinizi iyi bilmelisiniz. Eğer bilmediğiniz bir bitkiyi yerseniz zehirlenip bulunduğunuz yerde ölebilirsiniz.
  Yenebilir Yabani Bitkiler ve Yararlı Otlar : Herkes İçin
  Türkiye'nin Yabani Besin Bitkileri ve Ot Yemekleri
  Doğada Hayatta Kalma
 • Ayrıca bıçağınız av bıçağı olmalı buna dikkat edin. Çünkü hayvan avlanmak için bir mızrak yapmaya ve haliyle ava uygun bir bıçağa ihtiyacınız olabilir. Doğada Hayatta Kalma
Eylül 2013

Turan Söylemez  yeni bir  gönderide  bulundu.

DOĞADA ATEŞ YAKMAK

Doğadaki hayatta kalma mücadelesinde sudan sonra en gerekli olan unsur ateştir. Ateşi; ısınma, yemek pişirme, geceleri çevremizi aydınlatma, suyu mikroplardan arındırma gibi işlemlerde kullanırız.

Ateş Yakılmadan Önce Yerinin Düzenlenmesi
Ateş yakılacak yerde ki kuru yaprakları ve dal parçalarını temizlenmelii yangın çıkmaması için önlem alınmalıdır. Eğer zemin kuru veya yaş otlar ile kaplı ise, yere çukur açılarak çevresini taşlarla kapatılmalıdır. Hava rüzgarlı ise ateş ona göre güvenli bir yerde, dikkatli bir şekilde yakılmalıdır.

Doğa

Eğer zeminde su veya kar var ise kalın dallar ile platform hazırlanılabilir ve ateş bu platformun üzerinde yakılabilir.
Doğa

Kav
Bir kıvılcımla bile kolayca tutuşturabilecek malzemelerdir. Kav bulamadığımız zaman kuru pamuklu giysilerimizi ince liflere parçalayarak elde edeceğimiz pamuk yığını ile kav elde edebilir. Kuru gazete kağıtlarını da yine kav olarak kullanabiliriz. Benzin, fişek veya mermi mühimmatını da dikkatli bir şekilde kullanarak iyi bir tutuşturucu elde edilebilir.

Çeşitli kav tipleri:
 • Çeşitli kuru otlar
  Doğa
 • Kuru yapraklar
  Doğa
 • Kuru ağaç kabukları
  Doğa
 • Kuru yosunlar
  Doğa

Ateşi Yakarken Kullanılacak Malzemeler ve Sırası
Ateşi yakarken ilk önce kavı kullanırız. Daha sonra ateş tutuşmaya başlayınca ölü ve kuru yapraklar, yaprak sapları ve ince dal parçalarını kullanırız. Daha sonra kuru ve kalın dalları koyarız. Eğer ateş sabaha kadar yanacak ise ateşe kütük konulmalıdır.

Ateş Nasıl Yakılır?
Ateşi oluşturmak için ilk olarak kıvılcım veya çok yoğun bir ısı olmalıdır. Ayrıca bu kıvılcım ve çok yoğun ısıyı tutuşturabilmek için kav denilen malzemeye ihtiyacımız
vardır. İyi havalarda öğrendiğimiz ateş yakma deneylerini yağmurlu ve nemli havalarda yapamayabiliriz. Tabiattan ateş yakılması için gereken malzemeleri kolaylıkla sağlayabiliriz.


Kavın Tutuşturulması
Güzelce hazırladığımız kavı elimizde bir parça çelik eşya(cep çakısı, balta
gibi) varsa doğada çok bulunan çakmaktaşına sürterek kıvılcım çıkarabilir ve
çıkan kıvılcımla tutuşturabiliriz. Bu şekildeki kıvılcım ile en iyi pamuk tutuşmaktadır. Hafif yanmaya başlayınca yavaş bir şekilde üfleyerek desteklemek gerekir.
Doğa

Fotoğraf makinesi, gözlük veya dürbünden sökülecek mercekler ile güneş ışınlarından yararlanarak kavı tutuşturabiliriz. Hafif yanmaya başlayınca yavaş bir şekilde üfleyerek desteklemek gerekir.
Doğa

Yanınızda herhangi bir akü varsa, akünün kablolarını birbirine sürterek elde ettiğimiz kıvılcım ile kavı(eğer tutuşturmaya çalıştığınız benzin ise çok dikkatli ve çok az kullanarak) tutuşturabiliriz.
Doğa

Ağaçtan yapılan yay ve matkap kullanarak kavı tutuşturabiliriz.
Doğa

Odun Çeşitleri
Ateşi yakarken seçilen odunlara dikkat edilmelidir. Yumuşak odunlar (örneğin; köknar, elma, çoban püskülü) çabuk yanar ve etrafa iyi ısı verirler. Bu odunları ateşi geliştirirken kullanılmalıdır. Yemek pişirilirken veya ateşin uzun süre yanmasını isteniyorsa sert odunlar tercih edilmelidir. Bunlar yavaş bir şekilde yanarlar ve dayanıklıdırlar. Kayın, huş ağacı ve meşe bu tür sert odunlu ağaçlara örnektir. Odun bulamadığımız zamanlarda kurumuş hayvan pislikleri, kuru deniz yosunları, kuru likenler acil yakacak ihtiyacımızı karşılarlar.

Çeşitli Yansıtıcılar
Yapılacak yansıtıcı bizi rüzgardan korur. Aynı zamanda ateşin ısısını bize yansıtarak daha iyi ısınmamızı sağlar.


Doğa
Eylül 2013

Devrim Güren  yeni bir  gönderide  bulundu.

Doğada Susuz Kalırsanız

Vücudumuzun %70’i sudan oluşur. Hayatımızı sürdürebilmek için su en önemli etkendir. Su olmadan ancak 4-7 gün dayanmak mümkündür. Doğada susuz kaldığınız durumda yapmanız gereken şeyler şunlardır:
 • Su kaybını olabildiğince önlemek ve Güneşten korunmak için vücudunu örtmeniz gerekir.
 • Sıcaklığın fazla olduğu saatlerde yürümekten ve enerji harcamaktan kaçının.
 • Su içmedikçe yemek yememeye çalışın. Fazla konuşmaktan sakının.
 • Elbiselerinizi deniz suyu, çamur gibi sıvılarla ıslatın. Bu vücudunuzu serin tutmanızı sağlar.
 • Sigara ve alkol tüketmeyin.
 • Sakın deniz suyu ve idrar içmeyin. Su

Su Bulmak
 • İlk yapmanız gereken şey memeli hayvanları ve kuşları izlemektir. Ayrıca ayak izlerinin çoğalması suyun habercisi olabilir. Su

 • Yeşil bitkilerin fazla olduğu nemli toprak varsa doğru bir kazı işlemiyle suya ulaşabilirsiniz. Bulunan su bulanık olabilir. Su biraz temizlendiğinde suyun devamı temiz olarak gelecektir.
 • Güneş doğmadan önce çimenlerin üzerinde çiğ damlaları görülür. Bir bez sayesinde su toplanabilir. Toplanan su bir kaba sıkılarak su elde edilebilir.
  Su

 • Dar ve güneş almayan derin kaya yarıkları arasında su bulunabilir.
 • Kurumuş dere yatakları kazıldığında su bulunabilir. Burada engel veya kayayla karşılaşılırsa bölümün ön tarafı kazılarak su bulunabilir.
 • Deniz kıyılarının 100 m uzaklarında toprağı kazarak su bulunabilir. Bulunan su az tuzlu ama içilebilirdir.
  Su

 • Deniz suyu, çamurlu su gibi içilmeyen suları damıtma yöntemiyle içilebilir hale getirebilirsiniz. Aşağıdaki şekildeki gibi kovanın içine koyduğunuz suyun (deniz suyu vs. ) üstünü bezle kapatın ve kaynatın. Su ısındıkça buharlaşacak ve bezde nemlilik oluşacak. Bezi sıkarak suyu elde etmiş oluşunuz. Su

 • Karlı bir yerdeyseniz karı yemeyi düşünmeyin. Aksine daha çok susuzluğa sebep olur. Doğru olan şekildeki gibi bezin içine koyduğunuz karın yanında ateş yakmak ve eriyen karı bir kapta toplamaktır. Ayrıca kar sıkılarak da içilebilir. Su

 • Bitkinin yaprakları üzerine torba geçirip yapraktan çıkan nemi torbada toplayarak da su elde edilebilir.
  Su

Suyu Arıtmak
Bir bez parçası veya giysi ile suyu arıtmak mümkündür. Böylece sudaki çamur, yaprak ve pislikler temizlenebilir. Ayrıca arıtırken suyun içine attığınız yanmış bir odun közü sudaki kokuyu giderilebilir. Süzülen suyu, mikroplardan arındırmak için en az beş dakika kaynatmanızda fayda var. Suyu ısıtmak için kap bulamazsanız, bir ağaç parçasının içini oyarak içine su koyabilirsiniz. Kaynaması için ise taş parçalarını ateşte ısıtarak suyun içine atabilirsiniz.

Su İmbiği Yapmak
Su imbiği en kurak iklimlerde bile işe yarayan bir sistemdir. Bu sistem için 2x2 m’lik plastik örtü, bir kap ve ince bir hortum yeterlidir. Şekildeki gibi 90-100 cm ve derinliği 70-80 cm olacak şekilde bir çukur kazılır. Çukurun dibine kova konur. Yaklaşık 150 cm uzunluğundaki plastik borunun bir ucu kovanın içinde kalır diğer ucu çukurun dışına alınır. Çukurun üstünden dibe kadar inecek şekilde bir plastik örtü serilir. Örtünün kaymaması için çukurun kenarlarına ağırlık konulur. Plastik örtünün ortasına su kabının tam üstüne gelecek şekilde bir taş konur. Güneş doğarken hava ısınmaya başlar. Henüz serin olan topraktan çıkan buhar naylonun altında damlalaşır. Damlaları büyüdükçe aşağıya doğru kayarak kaba damlar. Ayrıca geceleyin hava soğurken henüz sıcak olan zeminden çıkan buhar da yoğunlaşarak kaba toplanır. Yani gündüz ve gece su toplama şansınız olur. Fakat geceleri gündüze göre kapta daha az su birikir. Biriken su plastik borudan emilerek alınır. Plastik borunun amacı düzeneği bozmadan kabın içinde toplanan suyu kullanmaktır. Bu şekilde suyun sürekliliği sağlanır. Su

6 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.