Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğum Kontrol Hapları

Doğum Kontrol

Formatting of continuation data will be changing soon. To continue using the current formatting, use the 'rawcontinue' parameter. To begin using the new format, pass an empty string for 'continue' in the initial query.

Kasım 2009

gust.com/c/inploid
linkedin.com/company/inploid.com
angel.co/inploid
'>Kendine bir dünya yarat @inploid

Doğum kontrol haplarının yan etkileri nelerdir?

Doğum kontrol hapları dediğimiz ilaçlar östrojen ve progesteron içerirler. Hehangi bir hastalığı olmayan kişilerde (hiprertansiyon, endometriyum kanseri v.s) pek bir yan etkiye sebep olmamakla birlikte, venöz tromboz dediğimiz damar tıkanıklığına sebep olduğu biliniyor. Ayrıca bazı çalışmalarda meme kanserine ve endometriyum kanserine sebep olduğu söylenmişse de bu yan etkileri kesin değildir.
Ocak 2014

Emel Gerçek @cenin

Norplantın koruma mekanizması nedir? Dezavantajları nelerdir?

Norplantın doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Hipofizdeki hormonların baskılanması sonucunda yumurtlamayı engelleyerek, rahim ağzındaki salgının yapısını değiştirerek ve rahim iç tabakasını inceltirler. Progesteron içern 6 adet kapsül deri altına cerrahi işlemle yerleştirilir. Deri altı uygulamalar arasında girmektedir. Bu kapsüllerin ömrü 5 yıldır. 5 yıl sonunda deri altından çıkartılır. Daha kontrollü bir yorumdur. Bazı dezavantajları vardır.
 • Menstrüasyon döngüsünün bozulmasına yol açar.
 • Baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısına neden olabilir.
 • Kilo artışına neden olabilir. ( genelde doğum kontrolle ilgili ilaçlar kadınlarda kilo artışına neden olabilir.)
 • Sivilcelerin artmasına ve saç dökülmesine neden olabilir.
 • Meme ağrısı ve süt gelmesi
 • Yüz bölgesinde tüylenme ( yine oral alınan doğum kontrol haplarının yan etkilerinden biri olabilir.)
 • Sinirlilik ( menstrüasyonun bozulmasına bağlı olabilir.)
Doğum Kontrol
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Güvenilir ve kaliteli doğum kontrol hapları nelerdir?

Bütün doğum kontrol haplarının koruyuculuğu aynı düzeydedir. Tabii doğum kontrol hapını kullanım amacınıza göre kimileri size daha iyi gelebilir. Bunun için doğum kontrol hapını kullanmadan önce bir jinekoloğa görünmek size tam olarak amacınıza uygun bir doğum kontrol hapı sağlayacaktır.
Temmuz 2013

Gizli Kullanıcı

Doğum kontrol haplarının sağlığa etkileri nelerdir?

Kısaca bakarsak sağlığa olumlu etkileri:
 • Düzensiz adet dönemlerine yardımcı olabilir.
 • Pelvik inflamatuar hastalık (PID) ve fonksiyonel kisti önlemeye yardımcı olur.
 • Yumurtalık kanserini önlemeye yardımcıdır.
 • İstenmeyen gebeliklerde etkilidir.
 • Kemik erimesi riskini azaltır.
 • Romatoid artriti azaltır.
Görüldüğü üzere kontrol haplarının olumlu birçok işlevi var. Fakat bunlarla birlikte gelen yan etkiler de bulunur:
 • Mide bulantısı,
 • Göğüslerde hassasiyet,
 • Ara kanamaları,
 • Baş ağrısı,
 • Baş dönmesi,
 • Cinsel istekte azalma.
Haziran 2013

Gizli Kullanıcı

Ertesi gün hapı nasıl kullanılmalıdır?

Ertesi gün hapı olarak bilinen tabletler, gebe kalmaya neden olabilecek bir dönemde gelişen cinsel ilişkiden ilk 24 saat sonra alınan, yüksek progesteron içeren ilaçlardır. Yüksek progesteron içerdiği için, doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaması gerekmektedir. Dolayısıyla her şüpheli ilişkiden sonra alınmaması önerilir. Progesteron etkisi, adet düzenini bozup ayrıca kanamalara neden olabildiği için, ertesi gün haplarını doğum kontrol yöntemi olarak tercih etmemek gerekir. Bir ay içerisinde birden fazla kullanım söz konusuysa, kişinin doktora başvurup bu konuyla ilgili gelişebilecek yan etkileri konuşması gerekir. Haplar progesteron içerdiği için kanama düzeninde bozulma, adet görememe veya sık adet şeklinde yan etkiler yapabilir. Ayrıca baş ağrısı yapabilir, kan pıhtılaşma düzeylerini bozabilir. Dolayısıyla 1 ay içerisinde bir sefer ertesi gün hapı alınması tavsiye edilir. Ertesi gün hapları ilk 24 saat içerisinde birden alınır. Kullanıldığı döneme göre, gebeliğin oluşabileceği rahim iç yapısını bozarak etki gösterir. Gelişen döllenmiş bir yumurta rahim iç yapısı bozulduğu için uterus içerisine yerleşemez.
Şubat 2013

Deniz Yalçın @denizyalcin

Doğum kontrolümü sonlandırırken nelere dikkat etmeliyim?

Diafram yada prezervatif gibi bir yol kullanıyorsanız, bunalrı bırakmak için ekstra bir dikkate gerek olmayacaktır. Ancak doğum kontrol hapı veya rahimiçi aparatlarını kullanıyorsanız kısa bir ön hazırlık yapmak zorundasınız.

Doğum kontrol hapı bırakıldığı ay hemen hamile kalınmamalı 1 ay normal period adet kanaması geçirilmesi beklenmelidir. Doğum kontrol hapını kestikten sonra çok kısa bir süre hamile kalma riski çok yüksektir. Daha önceden gebe kalma problemi yaşıyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Rahim içine yerleştirilen araçlar, rahimin iç tabakasını irite eder ve döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yuvalanmasını önler. Bu araçların yerleştirilmesi ve çıkarılması dpktor kontrolünde yapılır, buna rağmen gebelik olursa, düşük riskini azaltmak için içeride bırakılır ve genellikle doğum sonrasında plesenta ile dışarı atılır.

4 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.