Bilmek istediğin her şeye ulaş

Doğum (Hamilelik)

Hamilelik

Doğum (çiftlik hayvanları ve diğer bazı hayvanlarda buzağılama, etçil memelilerde yavrulama), türe özgü normal gebelik süresi sonunda yavrunun dünyaya geliş sürecidir. İnsanlarda doğum zamanı, fetusun anne karnından çıktığı an olarak tanımlanır. Ovipar, vivipar ve ovovivipar doğum şekillerine göre ayrılır.

Mart 2016

Gökhan Biçer  yeni bir  gönderide  bulundu.

Vietnamlı İkizlerin Babaları Farklı Çıktı Haberi ve Son Dakika Haberler Mynet

Vietnamlı İkizlerin Babaları Farklı Çıktı haberi ve daha fazla haberler için hemen tıklayın! En güncel haberler ve son dakika haberleri Mynet Haber'de!
Aralık 2015

İbrahim Öztürk  yeni bir  gönderide  bulundu.

Çocuk " Ben bana verilenim" der.

Anne karnında çocuğun gelişimi ve şahsiyet eğitimi başlar ve bu süreç yaşam boyu sürer. Yaşam boyu gelişiminde ve şahsiyetinin oluşumunda ise çevre dışında üç önemli unsur vardır. Bunlar Oyun Terapisi uzmanı Prof. Dr. Byron Norton'un dediği gibi “Bir çocuğun üç ebeveyni vardır; biri annesi, diğeri babası üçüncüsü ise anne ile baba arasındaki iletişim/ davranış. Bu üçüncü ebeveyn çok etkilidir.” Biz burada çocuğa etki eden üç ebeveyden anneye, biraz daha özelleştirip doğum öncesi duruma dikkat çekmeye çalıştık.

Çocuk doğuma kadar annenin etkilendiği olaydan, anne baba münasebetlerinden ve annenin süreç içerisinde yaşadığı duygu durumlarından etkilenmektedir.

Nitekim bebekler 5. aydan itibaren bizleri duyarlar ne söylediğimizi anlamasada ses tonumuzu ayırt edebilirler. Ses tonumuzdan stresli, gevşemiş ve mutlu olduğumuzu anlarlar. Yine bu dönemde yani anne karnında olan bebekler seslerden de etkilenir ve en çok duyduğu ses ise annenin kalp atışının sesidir. Bu durumda Bebek annenin kalp atış hızına göre de annenin o an ki duygusuna bağlı olarak etkilenir. Bu durumu destekler biçimde 1960 yılında yapılan bir araştırmada , bir hastanede yeni doğan bebeklere, yetişkin bir insanın kalp sesleri dinletildiğinde bu bebeklerin çoğunun ağlamayı kestikleri ve bir bölümünün uykuya daldıkları gözlemlenmişti. Yine bir çoğunuz farketmiştirsiniz ki anneler bebeklerini uyutmak için hep göğüs hizasında yani bebeğin kalp atışı sesini duyacağı hizada tutarlar bu durum bebeğe güvende olduğu hissiyatını verir.

Ayrıca annenin salgıladığı hormonlar bebeğe ulaşır onu etkiler. Mesela Seratonin hormonu salgılandığında o hormon anneyi nasıl etkiliyorsa bebeği de belli bir ölçüde etkiler. Anne hangi duyguyu yaşamış ise o duyguyu bebekte yaşar ve o durumdan etkilenir. Buna bağlı olarak çocuk bizim etkilediğimiz, bizim verdiğimiz özelliklerden başka biri değildir. Çocuk "ben bana verilenim" der ve haklıdır da.

Özet olarak anne karnında ki bebek her ne kadar dış dünyayı görmese de dolaylı yollarla dış dünyayı, anne baba münasebetlerini, annenin duygu durumunu anlayabiliyor. Bundan dolayı anne doğum öncesi süreçte çocuğa ne veriyor yani hangi duyguları yaşatıyor buna dikkat etmesi gereklidir.
Mayıs 2015

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Doğum için bir kursa gitmek sizce gerekli midir?

Kesinlikle gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Doğum kurslarının ücretleri her gebe için uygun olmayabilir ancak artık her devlet hastanesinde gebe okulları mevcut. Burada ebeler gebelere doğum doğum sonu gerekli danışmanlığı sağlıyor. Danışmanlık hizmeti alan bir gebe ile almayan biri doğum masasında çok farklı oluyor. Daha bilinçli ne yapması gerektiğini bilir halde oluyor. Bu da hem doğum ekibi hem de gebe için avantajdır. Sınava son dk ders çalışmak gibi son dk öğretilen egzersizler, doğru nefes alma, ıkınma genelde bilinci ağrı ile kapanmış gebe de pek işlemiyor. Ayrıca doğum sonu bebeğini emzirme, besleme, hijyen gibi bilgiler için önceden eğitilmiş olması gerektiğini düşünüyorum. Postpartum depresyonu engelleyicidir. Bebeğine yetersiz ve bilinçsiz anneler yerine bilinçli anneler olmalı.
Mayıs 2015

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Daha önce olduğum kürtajlar gebeliğimi nasıl etkiler?

Küretaj sonucu uterusun endomeetriumuna zarar vermediği sürece diğer gebeliklerin etkilenme oranı fazla değildir. Ancak bu küretaj sayısına, sterilliğine göre değişir. Oluşacak diğer gebeliklerde yapışıklık gelişebilir buda missed abortus dediğimiz ölü fetüsa neden olabilir. Ya da endometrium zararı sonucu plasental anomaliler görülebilir. Plasenta previa gibi. . .
Mart 2015

Erdem Güvercin, bir soruya yanıt verdi.

Kasım 2014

Ece Naz Sonat, bir soruya yanıt verdi.

5 aylık hamileyim, alıştırma yapmak istiyorum. Kendime en uygun hareketleri nasıl seçeceğim?

Bazı spor salonlarında hamile pilatesi programları oluyor. Onlara katılmanızı öneririm. Hamile pilatesi doğumda nefesini güzel ayarlamanızı, doğum sonrasında uterusun daha kolay toparlanmasını, hamilelik sırasında daha rahat uyumanızı ve doğum sonrası cinsel hayatınızın eski haline dönmesine yardımcı olur.
Ekim 2014

Mehmet, bir soruya yanıt verdi.

Doğum haritası nasıl yorumlanır?

rezzankirazburc2014.blogspot.com - Rezzan Kiraz 'da güzel yorumluyor tavsiye ederim.
Eylül 2014

Kağan Şeker, bir soruya yanıt verdi.

Hamileler hangi ilaçları kullanabilmektedirler?

Bir ilaçla alakalı şüpheniz varsa prospektüsünde de yazar dikkatlice okuyun
Temmuz 2014

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

ABD'de doğum yapmanın avantajları nelerdir?

  • Çocuğunuz doğuştan itibaren ABD vatandaşı olur. Bu vesileyle sizin de ABD vatandaşı olma şansınız doğar.
  • Bu ülkenin vatandaşı olması sebebiyle ABD vatandaşlarına sağlanan tüm haklardan yararlanabilir.
  • Aynı zamanda Türk vatandaşı da olur. Türkiye'den de vatandaşlık hakları elde eder.
Haziran 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Lamaze tekniği ile doğum nasıl gerçekleşir?

Lamaze normal doğumun korkusuz, daha ağrısız ve sağlıklı geçmesini amaçlar. 1951 yılında Ferdinand Lamaze isimli Fransız bir hekimin Rusya'da öğrendiği bazı teknikleri uygulaması ile geliştirilmiş bir metottur.

Doğuma hazırlanan anne adaylarının kendine güvenmeleri ve bunun için birtakım hazırlıklar yapması konusunda anneye destek sağlar. Lamaze eğitimi alan anne adaylarına nefes ve odaklanma teknikleri öğretilerek doğumda bunları nasıl kullanacakları anlatılır.

Lamaze'nin 6 önemli Kriteri

  1. Doğum kendiliğinden başlamalıdır.
  2. Doğumdan annenin tamamen hareket özgürlüğü olmalıdır.
  3. Anneye doğum boyunca moral ve fiziksel destek verilmelidir.
  4. Rutin (her doğum yapan gebeye uygulanan) uygulamalardan kaçınılmalıdır.
  5. Doğum sırasında ayakta ve doğal pozisyonlarda anne doğal olarak ıkınmalıdır.
  6. Doğumdan hemen sonra anne ve bebek tenleri biraraya gelmelidir ve zorunlu olmadıkça ayrılmamalıdırlar, her fırsatta emzirme sağlanmalıdır.

Şimdi bu maddeleri yorumlayacak olursam, doğum yapan bir kadın zaten bu koşullara sahip olmalıdır. Bunun için bir yöntem ya da teknik geliştirmeye gerek yok ancak bu koşullar sağlanmadığı için böyle bir felsefe ortaya atılmış. Bunlara uyulması gerektiği kriter olarak belirtilmiş. Kendini rahat, güvende hissetmelidir. Uyaranlar minimum tutulmalıdır. ( ışık, ses, gereksiz yere yapılan muayeneler... ) Doğum stressiz bir ortamda kadının kendi başına yapabileceği bir olaydır. Sağlanması gereken en önemli koşullar uyaranların azaltılaması, moral ve desteğin yüksek tutulması, nefes egzersizi ve hareket etmesidir.

Doğum (Hamilelik)

Doğum (Hamilelik)

Doğum (Hamilelik)
Haziran 2014

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Düşük riskini arttıran faktörler nelerdir?

Düşük ( abortus) 20. Gebelik haftasından önce 500 gr altı fetusun istemsiz bir şekilde rahimden atılmasıdır. Bunu tetikleyen bazı durumlar olabilir. Düşükler tekrarlanan ve tekrarlanmayanlar olarak ikiye ayrılır.

Tekrarlamayan düşükler: Genital yol enfeksiyonlarının neden olması, toksik ajana maruz kalmak, maternal kaynaklı ( annenin çalışma koşulları, stresli yaşantı, düzensiz ve yetersiz beslenme vs.), tedavi edilmemiş hormonal bozukluklardır. Myomlar ve enfeksiyonlarda düşüklere neden olabilir. Ancak tedavisi sonucunda tekrar düşük olma riski azalır.

Tekrarlayan düşükler: Genetik anomaliler, anatomik engeller, uterusun yapısındaki bozukluklar, endometrium tabakasının iskemiye uğraması, tümörler, anneye bağlı sistemik hastalıklar ( tedavi edilmeyen ) , kronik hastalıklar neden olur.

Ard arda 3 kere yaşanan düşükler habitual abortus olarak adlandırılır ve yeniden düşük yapma oranı % 50 'dir.
Haziran 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Haziran 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Daha fazla

31 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Doğum Günü

13 Kullanıcı   4 Soru   9 Yanıt

Kısırlık

3 Kullanıcı   6 Soru   7 Yanıt