Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dolaşım Sistemi

Dolaşım sistemi (veya kardiyovasküler sistem) maddelerin vücuttaki dolaşımını sağlayan organ sistemidir.

Haziran 2014

Redcat, bir soruya yanıt verdi.

Mayıs 2014

Fadime Korkmaz, bir soruya yanıt verdi.

Dolaşım sisteminin bozulmasının nedenleri nelerdir?

Damar tıkanması sonucu meydana gelir bu kişilerde yaz kış el ve ayakları soğuk olur bunun nedeni ise damarların gevşeyip-büzülme özelliğinin en fazla el ve ayaklarda olmasıdır.
Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Mayıs 2014

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2013

Devrim Güren, bir soruya yanıt verdi.

Lenf dolaşımının önemi nedir?

Lenf dolaşımı, lenf damarları ve lenf düğümlerinden oluşan ve hayati öneme sahip bir sistemdir. Hücreler arasında biriken fazla sıvı, atık madde; protein ve büyük moleküller, lenf dolaşımının en küçük toplayıcı kanalcıkları olan lenf kılcalları ile dokular arasından alınarak lenf dolaşımına katılır. Eğer bu atık temizleyici sistem olmasaydı bir insan 2 saat içinde ölürdü.

Ağız, burun gibi dışa açık organlar başta olmak üzere, çeşitli yollarla bedenimize giren bakteriler, toksinler ve yabancı maddeler önce lenf düğümlerindeki T lenfositler tarafından yutulur (fagositoz) ve sonra da parçalanarak etkisiz hale getirilir. Zararlı parçacıklar bu şekilde yok edilemeyecek yapıdaysa, hastalıklı bölgeye takviye olarak, özel askeri birlikler konumunda olan B lenfositler vasıtasıyla üretilen antikorlar sevk edilerek, zararlı atıklar yok edilir.
Ağustos 2013

Gizli Kullanıcı,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2013

Gonca Köse, bir soruya yanıt verdi.

Kardiyovasküler sistem nedir?

Kardiyovasküler sistem diğer adıyla dolaşım sistemidir. Kalp ve damarların oluşturduğu kapalı bir sistemdir. Bu sistemle kan tüm vücuda yayılır. Oksijen ve besin maddeleri tüm doku ve organlara iletilir. Uzaklaştırılması gereken maddelerde uzaklaştırılır.

Kalp kasılıp (sistol) gevşeyerek (diyastol) vücuda damarlar aracılığıyla kanı pompalar. Kalp normalde dinlenme halinde dakikada 60-80 kez atarken egzersiz ya da stres altında ise dakikada 200 kez atım olabilir.

Damar sistemlerine bakacak olursak, damarlar arterler, arterioller, kılcal damarlar, venüller, venler ve ana toplar damarlardan oluşur. Arterler kalpten vücuda kan dağıtan damarlar, arterioller bunların daha ufak çaplı olanlarıdır. Venler ve venüller toplardamar olarak adlandırılır ve vücuttan kanı kalbe taşır. Kapiller arter ve venler arasındaki geçiş damarlarıdır ve vücudun her yerine yayılmışlardır.
Temmuz 2013

Gonca Köse  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ödem hakkında bilgiler

Vücut dokularındaki su miktarının artışına verilen isimdir. İnsan bedeninde damar içerisinde dolaşan sıvıların damar dışına çıkması ve doku araları ile cilt altında birikmesi sonucunda ödem durumu gelişir. Alınan su ve tuz miktarı vücutta şişme ve ödem gelişiminde çok önemlidir. Deri altı ve kaslardaki doku aralıklarında, seröz boşluklarda (kalp, akciğer ve karın iç zarları) serbest sıvının toplanması sonucu meydana gelir. Hücre dışı ve damar dışı sıvı miktarının artışını olarak ifade edebiliriz.
Ödem


Ödemin nedenleri nelerdir?
 • Tıkayıcı bir kitle, enfeksiyon ya da damar tıkanıklığı buna yol açabilir.
 • Her iki bacak şişmesi, aşırı varisler, kalp yetersizliği, lenfatik tıkanıklık, sürekli oturma ve hareketsizliğe bağlı olabilir.
 • Yüz, dudak ve gözde oluşan ödemlerin de en sık nedeni, alerjik reaksiyonlar ya da kanda protein düşüklüğü olabilir.
 • Kalp ve karaciğer gibi organ yetersizliklerinde de karın zar ve akciğer zarında sıvı birikimi olur.
 • Fazla ısı damarları genişletir ve sıvının dokulara geçişini kolaylaştırarak ödeme neden olur.
 • Vücut dokularının belli oranlarda tuza ihtiyacı vardır ancak fazla tuz tüketildiğinde vücut bu tuzu yapısında suyu tutarak seyreltir ve sonuçta ödem oluşur.
 • Hormon seviyelerindeki değişim vücuda giren ve atılan sıvı dengesini etkileyerek sıvı tutulmasına neden olur.
 • Bazı ilaçlar (steroid, kan basıncı düzenleyiciler gibi) damarlardan ayrılan sıvının hızının ayarlanmasını etkileyerek ödeme neden olur.
Ödemi engellemek için;
 • Yeterli miktarda su için ve sodyum alımını azaltın. Yüksek sodyum sıvı tutulmasını artırır.
 • İdeal kilonuzda kalmaya çalışın. Fazla kilolar vücudunuzda ödem birikmesine neden olur.
 • Düzenli olarak su tüketin. Su gereksinimi kişiden kişiye değişken olmakla birlikte ortalama günlük 8-10 bardak suya ihtiyacımız vardır. Yaz aylarında spor yapıldığında bu gereksinim daha da artar.
 • Düzenli egzersiz yapın. Bu sayede,vücudunuzun sıvı dengesinin düzenlenmesi kolaylaşır.
 • Diyetinizde tuz ve tuzlu gıdaların tüketimini azaltın. Çok tuzlu peynirleri almamaya ve salamura besin tüketmemeye özen gösterin. Hazır besinler, hazır çorbalar, soya sosu, et-tavuk suyu tabletleri de yüksek oranda sodyum içeren maddelerdir ve uzak durulması gerekir.
 • Yüksek oranda protein almak da ödem oluşumunu artırabilir. Bu nedenle beslenmenizde protein kaynaklarını da ihtiyacınız oranında tüketmeye özen gösterin.
 • Yüksek oranda basit karbonhidrat tüketiminden sakının. Beslenmenizde tam tahıllı ve kepekli karbonhidrat ürünlerini, kepekli undan yapılmış besinleri tercih edin.
 • Posa tüketiminizi artırın. Posa oranı yüksek besinler bağırsak hareketlerinizi artırarak, ödeminizi atmanıza yardımcı olurlar.
 • Alkol ve asitli içeceklerden uzak durun. Yüksek miktarda kafein, alkol ve kola tüketiminden mutlaka uzak durun.
 • Ödem söktürücü gıdaları tüketin. Ananas, kivi, nar, kabuklu armut gibi meyvelerle maydanoz, salatalık ve kabak gibi sebzelerin veya bunların sularının da ödem söktürücü etkileri vardır. . Mısır püskülü, defne yaprağı, tarçın, yeşil çay, ada çayı, kiraz sapı, maydanoz sapı ve ısırgan otu gibi bitki çaylarını ödem atımına destek olarak kullanabilirsiniz.
 • Egzersiz yapmak ve masaj yaptırmak da ödeme engel olan aktivitelerdir.

5 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Nabız

1 Kullanıcı   2 Soru   2 Yanıt