Bilmek istediğin her şeye ulaş

Donanım

Bilgisayar

Donanım, bir iş ya da görevin yapılması için sahip olunan alet-edevat, (eski dilde teçhizat) demektir. Günlük kullanımda bu sözcük genellikle bilgisayar donanımı kavramını çağrıştırır.

Kasım 2016

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Yazılımcılar için en kullanışlı fare hangisidir?

Yazılımcı için en kullanışlı donanım fare değil klavye olmalı. Kısa yolları bilmeli, ne kadar iyi bilirse fare kullanımı da o kadar azalır.
Kasım 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

Yazılımcılar için en kullanışlı fare hangisidir?

Diğer yazılımcı arkadaşları bilmem ama ben programlanabilir mouse'ları tercih ediyorum. A4tech x7 kullanıyorum uzun zamandır. Programlanabilir 5 farklı modu var. kopyala-yapıştır, ileri geri, sil, enter, ses aç kapa, ses kıs, ses arttır, ekran görüntüsü al gibi bir çok fonksiyonu var. Kendim farklı kısa yollarda atabiliyorum ve modlar arasında bunları değiştirerek inanılmaz zaman kazandırıyor. Özellikle wpf ekran tasarımlarındaki düzenlemelerde klavyeye hiç dokunmadan yapabiliyorum :) Eğer böyle bir deneyim yaşamadıysanız mutlaka denemelisiniz. Şimdi alışkanlıklarım tamamen o mouse üzerine kurulu ve duygusal olarak bağlıyım :) o olmayınca sanki işi yapamayacakmışım gibi hissediyorum.
Ekim 2016

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

İşlem diyagramı nedir? Neyi ifade eder? Nelerden oluşur?

İşlem diyagramı(algoritmalar), süreç takibini zihinsel olarak oluşturmanızı sağlayan görsel şemalardır. Olası mantık sorunlarınızı erken farketmenizi ve yönetebilmenizi sağlar. İşlem diyagramı adı üzerinde, işlemleri ve bu işlemler karşılığında alınacak olan aksiyonları ifade eder. İşlem diyagramları, girdiler, çıktılar, koşullar ve döngülerden oluşur.
Aralık 2015

Abdullah Gürel, bir soruya yanıt verdi.

"Gün gelecek donanımlar yazılımın yanında bedavaya verilecek" (Bill Gates). Yazılımın önemine vurgu yapan bu sözü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bill Gates gibi bir adamın böyle düşünmesi doğal çünkü yazılım sektöründe adam formülü bulmuş laptop alırsın veya tablet içinde windows verdiğin para donanıma bu kadar ise birde işletim sistemine para verirsin onun haricinde donanımın lisanslı ürününü para vermeden veremessin yazılımı nette bulursun lisanslı bir şekilde ayrıca ma pclerde iphonelarda özel işletim sistemleri var adamlar benden başkası kullanamaz diyor bu windows için geçerli değil windowsu ücretsiz de bulursun...
Bill bill çok zenginsin ve akıllısın ama çok yanılımışsın yapma böyle : D. . .
Aralık 2015

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

"Gün gelecek donanımlar yazılımın yanında bedavaya verilecek" (Bill Gates). Yazılımın önemine vurgu yapan bu sözü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hiç birşey ücretsiz değildir. Sadece üretim maliyetinin düşmesi, teknolojik gelişmeler ya da toplumun tüketim alışkanlıkları sebebi ile pazarlanma şekli değişir. Bugün donanım yazılımla beraber satılır, yarın bir sakız alana yazılım, donanım, her şey ücretsiz olur ya da bakarsanız bu donanımı alana yazılım da, yazılımcı da hediye derler. Yeter ki piyasa kâr görsün...

Ama ücretsiz asla vermez piyasa size bir şeyi...
Aralık 2015

Kasım , bir soruya yanıt verdi.

"Gün gelecek donanımlar yazılımın yanında bedavaya verilecek" (Bill Gates). Yazılımın önemine vurgu yapan bu sözü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yazılımda katı kurallar alternatiflere olanak tanır... Bence göz ardı edilmemesi gereken kural budur. Belki gün gelecek insanlar yazılımlara ya hiç para vermeyecek ya da cuzi miktarda üzretler veripte sahio olacaklar kim bilir...
Aralık 2015

Birkan Aydin, bir soruya yanıt verdi.

"Gün gelecek donanımlar yazılımın yanında bedavaya verilecek" (Bill Gates). Yazılımın önemine vurgu yapan bu sözü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bencede Bill Gates bu konuda biraz yanılmış, yazılım ve donanımın gelişimi sürekli birbirini takip eden bir süreç izliyor. Hatta yazılımın gelişebilmesi için donanımın olması şart... Akıllı telefonlar yokken, akıllı telefonlar için yazılım geliştirecek ortamlarda yoktu. Bu tamamen arz talep ilişkisinden ibaret... Açık kaynak donanımların gelişimi ile dengeler nasıl değişir tam emin değilim ama şuan donanım üzerine yazılım geliştirdiğimiz için, gates 'in biraz daha beklemesi gerekecek.
Eylül 2015

Burcu Ateş, bir soruya yanıt verdi.

Raspberry Pi nedir?

Raspberry Pi, yaklaşık bir kredi kartı büyüklüğünde harici olarak monitor ve klavye bağlayabileceğiniz ARM tabanlı ARM11 işlemcili mini bir bilgisayar kartıdır. Genel olarak 85.60mm x 53.98mm x 17mm büyüklüğünde ve 45 gram ağırlığındadır. ARM tabanlı bu mini bilgisayar, televizyona da bağlanabilir, bir masaüstü bilgisayarın yapabileceği hemen her şeyi yapabilir. Üzerinde 3.5mm ses ve RCA video jackı, HDMI çıkışı, SD kart yuvası, güç girişi, RJ45 ethernet soketi, CSI kamera konnektörü ve iki adet USB portu barındırmaktadır.Üzerinde bulunan SD karta Linux işletim sistemi kurarak kullanabileceğiniz gibi eğer Raspberry Pi 2'ye sahipseniz Windows desteği sayesinde Windows 10 işletim sistemini de kurarak kullanabilirsiniz.

Raspberry Pi kolay temin edilebiliyor olması, fiyat avantajı ile DIY(Do It Yourself- Kendin Yap) projeler için oldukça uygundur. Bir Raspberry Pi ile termal printer, oyun konsolu, mp3 player, radyo, ev otomasyonu gibi bir çok projeyi gerçekleyebilirsiniz. Model, fiyat bilgisi ve daha çok açıklama için kendi sitesini (raspberrypi.org ) ziyaret edebilirsiniz.
Ağustos 2015

Aykut Kardaş,  yeni bir soru sordu.

Ağustos 2015

Barış Canıgeçgin, bir soruya yanıt verdi.

Tüm yazılımlarınız işlem gücünü dibine kadar kullanan Windows yazılımları ise ama bolca da grafik ihtiyacınız varsa açıklamada linki paylaşılmış olan iki makineden hangisini seçerdiniz? Neden?

MSI'ı seçerdim. Sebebi ise 2'si de bolca grafik ihtiyacınızı karşılar fakat işlem gücü bakımından msı'ın özellikleri çok daha iyi. Ben yıllarca yazılım üzerine uğraştım şu anda Sistem Ağ ve Güvenlik üzerine uğraşıyorum. Bugüne kadar 2 işimde de sıkıntım sürekli işlem gücü oldu ki işiniz 3D Modelleme ve Animasyon olsa dahi birçok render plugini sizden işlem gücü isteyecektir. Eğer sadece tasarım üzerine uğraşıyorsanız zaten 2 bilgisayar da sizin Grafik ihtiyacını karşılayacaktır.

490 kişi

Konunun Takipçileri

İlgili Konular

Harddisk

236 Kullanıcı   14 Soru   30 Yanıt

Anakart

35 Kullanıcı   2 Soru   3 Yanıt

İşlemci

26 Kullanıcı   15 Soru   19 Yanıt

Yazıcı

12 Kullanıcı   15 Soru   20 Yanıt

Wireless Modem

15 Kullanıcı   19 Soru   33 Yanıt

Monitör

29 Kullanıcı   5 Soru   14 Yanıt

Network

47 Kullanıcı   22 Soru   54 Yanıt

Ses Kartı

2 Kullanıcı   1 Soru   2 Yanıt

Taşınabilir Hard Disk

5 Kullanıcı   5 Soru   11 Yanıt

Tarayıcı

3 Kullanıcı   4 Soru   36 Yanıt

DVD

7 Kullanıcı   5 Soru   5 Yanıt

BIOS (Basic Input/Output System)

4 Kullanıcı   4 Soru   5 Yanıt

UEFI (Unified Extensible Firmware Interface)

1 Kullanıcı   0 Soru   0 Yanıt