Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dövme, insan derisi üzerine yapılan işaret ve desenlerin genel adıdır.

Ekim 2016

Ceyhun Cem Süsal @cemsusal

İlk dövmenizi yaptırmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında başta tema önemliydi benim için, bunu "özgürlük" olarak belirledim. Sonrasında ise kafamda bi görsel tasarladım, sonra onu tam dilediğim gibi kara kalem bi çalışma olarak buldum. Böylelikle ilk dövmem bedenimde ki yerini almış oldu.
Ocak 2015

Ece Naz Sonat @lorquina

Dövme tasarımlarımı satabileceğim uluslararası ve güvenilir platformlar hangileridir?

Şöyle bir site var, kullanan bir arkadaşım da var. Ancak ne derece etkilidir orası net değil.
tattooking.net
Mayıs 2014

Gökhan Biçer @Denizcigokhan

İnsanoğlu için dövmenin ve takıların anlamları nelerdir?

Farkini ortaya koymak. Bakis acisini ortaya koymak. Kendisine verdigi degeri paylasmak. Sevdigi seyleri bedeninde olumsuzlestirmek. Kusurlarini veya aci izlerini silmek icin de yapilir. Ama uzun zamandir bu sanat ve bu dusun olayi anlamini yitirdi. Bir moda yarisi haline geldi.
Temmuz 2011

Onur Altınkaya @Rapsolut

Yıldız dövmesi çok mu sıradalanlaştı?

Dirseğine yaptırcaksan evet. :D
Aralık 2009

Yade Dorbek @anti_social

Dövmen var mı, varsa nerede nasıl birşey? Çevrenin tepkisi ne oldu dövmeye karşı, özellikle ailenin?

Ejderha dövmem var... ilk yaptırdığımda ailem normal boya zannetmiş güzel demişti çünkü bana bende rahatlamıştım... 1 ay sonra üstsüz gördüklerinde hiç değişmediğini görünce çıldırmışlardı.. sonra saçlarımı kıçıma kadar uzatıp küpe ve takılar taktım bir sürü dövmeyi unuttular başka şeyler konu oldu ;)))
Aralık 2009

Asli Derbent @asli

Eylül 2011

Aykut Kardaş @unknow

Vücudunuzda dövme taşıyor musunuz? Yok ise yaptırmayı düşünür müsünüz?

Fazlasıyla dövme taşıyan biri olarak dövme yaptırmanın psikolojisini hiç dövme yaptırmamış bir insanın yorumlaması ya da anlayabilmesi olasılığını %0 olarak görüyorum. Dövme yaptırmanın nedenleri kişiden kişiye oldukça değişkenlik gösterebilir. İlk dövmesinin güzel olduğunu düşünen herhangi bir insanın dövme yaptırmayı kesmesi ihtimali çok düşüktür. Bu bakımdan dövmesi olan insanların çoğu yeni dövme yaptırmayı düşünür vaziyettedir. Bu konuda planlar yapabilir ya da diğer insanlardan farklı olarak dövmelerini düşünmeden rahatça seçebilirler. Her koşulda net olan tek şey; ilk kez dövme yaptırdığınızda o dövmenin adının "ilk" olarak anılacağıdır. Devamının geleceği büyük ölçüde kesindir.
Şubat 2012

June @june

Dövme nasıl sildirilir? Sildirmenin ardından iz bırakır mı?

Lazer
Gençler tarafından yaptırılan dövmeler daha sonra bazen hastanın sıkılması ya da sosyo-kültürel sebeplerle çıkarılmak istenmektedir. Ancak günümüzde insanlar zaman içinde dövmelerini sildirmek veya yenilemek ihtiyacı hissederler. Dövmeleri çıkarmak yapılması kadar kolay olmamakla birlikte gelişen son sistem lazer teknolojileri ile dövme sildirmek kolaylaşmıştır. Eskiden pek çok yöntem denenmiş ama lazerler hepsinden daha etkili olmuştur.

Dövme yapıldığında boya tanecikleri iğne ile deri altına itilir ve kan damarları çevresindeki makrofaj denilen hücreler tarafından hapsedilir ve burada kalırlar. Dövme yapıldıktan yaklaşık 2-3 ay sonra o bölgeye kalıcı olarak yerleşir. Dövme yapımı ya amatör olarak bu işin uzmanı olmayan kişiler tarafından ya da profesyonellerce uygulanmaktadır. Makine ile yapılanlarda boya pigmentler daha çok derinin üst katmanlarına yerleşirken amatör dövmeler elle düzensiz yapıldığı için derinin değişik tabakalarında kalabilir. Lazer ile dövme silme tedavisinde dövmenin nasıl yapıldığı büyük önem taşımaktadır.
Dövme

Dövme


Tabi bunlar lazerle yapılan tedavilerdi, birde daha önceden kullanılan silme yöntemini inceleyecek olursak, sanırım yaptırmak istemeyecek kimse. Bunlardan biri zımparalama (Dermabrazyon) ve diğeri deriyi kesip alma.

Dövme      Dövme

Dövme

Kesip atma işlemi ufak bir dövmeniz varsa o bölgenin derisi kesilip alınıyor ve vücudunuzun başka bir yerinden deri alınıp o bölgeye yama yapılıyor. Fakat bu işlemde renk farklılıkları yaşanıyor bu yüzden büyük dövmelerde değilde örneğin tek bir harf yada ufak bir şekil olan dövmelerde genelde bu işlem uygulanıyor.

Diğer bir yöntem olan Zımparalama da ise dövme yüz, omuz gibi bölgelerde ve yüzeyselse uygulanabiliyor. Zımparalama ile dövme sildirme işlemi 1 ile 3 seferlik seanslarda tamamen yok olabiliyor. Ancak işlem sırasında kanamalar olur ve seanslar süresinde pansuman yapılması, güneşe çıkılmaması ve mikrop kapmamasına özen gösterilmesi gerekiyor. Dövme taşınmasında hangi metot kullanılırsa kullanılsın bazı iz bırakma veya renk değişimi olma olasılığı muhtemeldir. Zamanı iyileşmesi derinin boyutunun üzerine bağlı olan değişken bir durumdur. Procedureler kullanılarak dövmenin derinliği ve hastanın iyileşme süresi hesaplanabilir.. Çeşitli prosedürleri doktora danışmak hasta için en iyi olandır. Bahsedilen alan hakkında tartışılmalıdır....Arkadaşlar resimlerde gayet güsel bir şekilde anlatıyor ameliyat yapıyorlar genelde genel anestezi altında yapılıyor bu ameliyat zımparalama işlemi olan dermabrozyon adı veriliyor ameliyatı olmak bir şey değil ama ameliyatı olduktan sonra yaklasık bir hafta kendinize gelemiyorsunuz acı sancı ağrı çok zaten genelde bu tür hastaları uyutuyorlar ameliyat sonrası ve ilk pansumanıda bir okadar acıyor 7 defa dermabrozyon ve dermaplıng ameliyatı olduğum için sizinle paylaşmak istedim herkes çok hevesleniyor dövme yaptırıyor ama sonucunu düşünmüyor heee bu ameliyatlarda kim derse desin kesinlikle doku kaybı oluyor şekil bozuklukları oluyor kimse bunun garantisini veramiyor bazı dövmelerede kesip alındığı zaman herhan gibi bir yerinizden doku yani deri parçası alınıp yapıştırma yapılıyor ve tutmama ihtimalide olabiliyor ve baya bir sürede hastahanede yatma gerektirebiliyor ve yapıştırılan deri parçası çok bariz bir şekilde belli oluyor
bunun içinde ameliyat yapıyorlar ama bir dövme için iki üç ameliyat olmak karlı bir iş değil arkadaşlarım tekrar uyarırım yaptırmadan önce iyi düşünün sonu biras acıtıyor.

Dövme Çıkarma Kremleri
Dövmeli bölgeye sürülen krem deri tarafından emilerek içeride ki pigmentlerle reaksiyona geçer ve pigmentler bu reaksiyon sonucu parçalanır. Bu parçalanma sonucunda pigmentler vücuttan zamanla atılır. Bu tarz kremler genel de set olarak satılır ve her biri farklı özelliklere sahiptir...

Mart 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Dövme yaptırırken vücutta en az acıyan yerler nereleridir?

Dövme yaptırırken acı çekmemek imkansızdır. Çekilen acı da herkesin acı eşiğine göre değişir. Ama omuz,sırt ve üst kol bölgelerinin diğer bölgelere göre daha az acıdığı söylenir. Sinirlerin yoğun olduğu bölgeler ise en çok acıyan yerlerdir. Bu bölgeler el üstü,ayak üstü, parmaklar, kasıklar, dirsek, diz ve kol içi gibi bölgelerdir. Ama dövmede katlanılamayacak bir acı yoktur. Zaten başladıktan bir süre sonra bölge uyuşur ve hissizleşmeye başlarsınız.

Dövme
Haziran 2012

Ceysun Ülgener @Cess

Dövme silme kremleri işe yarar mı?

Lazer öncesi hazırlık için verilen kremler dışında piyasada bulunan dövme silme kremleri büyük ölçüde ticari amaçlarla piyasaya sürülmüş olmakla beraber hiç fonksiyonel değildir. Derinin altına işlenilen boyanın derinin en üst katmanına sürülen bir şeyle silinmesi hemen hemen imkansızdır. Bu yöntemle dövmeyi silikleştirerek dövmeyi ortadan kaldırmak oldukça zaman alır (koyu ve iyi işlenmiş bir dövme için 10 yıl kremlenirsiniz muhtemelen). Buna karşın yoğun ve sürekli güneşe maruz kalan bir ten zaten zaman içerisinde dövmesini kendi silecek ve atacaktır. Demek istediğim şey bu yöntemi tercih edip dövme silmeyi düşünen birinin bol bol dövmesine bronzlaştırıcı sürüp solaryuma girmesi bile daha net sonuç verebilir.
Ocak 2012

Utku @burakutkutok

Kalıcı dövme yaptırırken alerji olma ihtimali var mıdır?

Dövme, domuz yahut balık ödü, is karası, susam yağı gibi ilaçlarla yapılır. İşlem sırasında kişi büyük bir ızdırap duyar. Büyük boyda dikiş iğneleri yanyana dizilerek bir deste halinde bağlanır. Beğenilen resim ve şekil çizilir, sonra bu iğne destesi o şekil üzerine bastırılarak zımbalanır. Bu cılk yaranın üstüne renk verici madde sürülüp bezle sarılır. Renk maddesi yukarıda saydıklarımızın dışında normal boya veya kara barut olabilir. Genellikle barut ve çin mürekkebi kullanılır. Dövme iğnelerinin acısı bittikten sonra yaranın acısı başlar. İğnelenen yer şişer, iltihap yapar, tıpkı normal bir yara gibi işler ve kabuklanır. Bir de cilt altına yabancı bir cisim gömerek yapılan dövme vardır ki, buna en fazla Eskimolar'da, Çukçiler'de Gurdenlandlılar'da ve İtalya'nın bazı bölgelerinde görülür.
Eylül 2014

Gizli Kullanıcı

Eylül 2014

Gizli Kullanıcı

Dövme yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

En önemli konu hijyendir. Mikrop kapmamak için steril tutulmalıdır. Dağılmaması için üzerine bir şey temas etmemelidir. Örneğin ayağınıza dövme yaptırdıysanız kapalı ayakkabı giymemelisiniz. Ve tabi suyla temasından olabildiğince kaçınmak gerekir.

Bir hafta sonra biraz daha rahat davranabilirsiniz. Fakat sonraki süreçte de dövmenizin solmaması için mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır.
Eylül 2014

Gizli Kullanıcı

Daha fazla

54 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.