Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dövme, insan derisi üzerine yapılan işaret ve desenlerin genel adıdır.

Ağustos 2012

Hilal Korkmaz @korkmazhi

'GÖZ DÖVMESİ'

Amerika ve Kanada' da oldukça yaygın.( Gözde ki beyaz kısma istediğiniz renk veya şekil çizilebiliyor.)

Dövme
Dövme
Mart 2013

Deniz Çimen @denizcimen

Kalıcı dövmenin abdesti etkilemediği!

Vatandaşın en çok merak ettiği ve Diyanet'e en çok sorulan konuların başında gelen ve toplum içinde en çok tartışmalara neden olan, 'Dövme yaptıranın abdesti kabul olmaz mı?' sorusunu, Diyanet İşleri Bakanlığı çok net ve kesin bir bilgiyle yanıtladı.

Diyanet uzmanlarının abdestle ilgili yöneltilen sorulara yanıtları şöyle:

DÖVME: Deri üzerinde suyun alta ulaşmasına engel olacak bir tabaka oluşturmadığı için gusül ve abdeste engel değildir. Yapıştırma yöntemi ile deri üstüne yapılan geçici dövme ise suyun deriye ulaşmasına engel olacağından gusül ve abdeste engel olur.
Mart 2013

Koray Bozkurt @Koray85

Dövme yaptırma hakkında bilgiler

Dövme yaptıracağınız anlamlı simgeyi iyi yakalamanız gerektiğini düşünüyorum. Gelecekte yaşayacağınız pişmanlıkları en aza indirmek için yaptırma aşamasını iyi düşünmeniz gereklidir. Daha sonra deforme olacak bölgeleri tercih etmemenizi öneririm. Örnek olarak doğumdan sonra karın bölgesine meydana deformasyonlar dövmenin modelini bozacaktır. Bu tür durumları göz ardı etmemenizde fayda var.

 • Dövme yaptırma işleminin uzunluğu seçtiğiniz modele, yazıya ve diğer her türlü simgenin büyüklüğüne bağlıdır. 1 saat de biten dövmeler olduğu gibi haftalarca süren dövmelerde olabilir. Detayı fazla olan dövmeler daha uzun işlem gerektirir.


Dövme
 • Dövmeyi ömür boyu taşıyacağınızı unutmamanız gereklidir. Dövme şekli seçerken yaptıracağınız bölgeye uygun olup olmadığına da dikkat edilmelidir. Özellikle erkeklerde kol ve sırta küçük bir dövme yaptırmak hoş durmaz. Bayanlarda anatominin daha küçük olması nedeniyle daha ufak modeller yaptırılabilir. Ancak ufak bir dövme yaptırmak isteyenler için uygun bölgeler; bilek, kasık, boyun ve dekolteler olabilir.
 • Dövme yaptırmaya karar veren biri yaptırma aşamasında alkol kullanmamış olması gereklidir. Bunun iki önemli nedeni vardır. Birincisi alkol kanı sulandırdığı için dövme yapma aşamasında kanamaya yol açar. Boyanın dışarı atmasına ve kabuklanma aşamasının daha fazla olmasına neden olur. Ayrıca kanı sulandırıcı bazı ilaçlarda almamak gereklidir. Dövme yaptırılacak yerin kıl ve tüylerden temizlenmiş olması gereklidir.
 • Beğenmediğiniz bir dövme olursa bunun silinmesi lazer işlemiyle yapılabilir. Ancak bu sildirme işlemi yaptırma işleminden 10 kat daha zorlu geçer. Seans süreleri vardır. Başka bir yöntem ise üzerine başka bir dövme yaptırmaktır. Bu nedenle yapım aşamasının düşünülmesinin önemi çok fazla konuşulmaktadır. Dövme sildirme yöntemleri; Dermabrazyon: cildin üst tabakasının soyulmasıdır. Diğer yöntem ise lazerdir. Deri tabaka tabaka soyulur. Ekonomik olarak pahalı bir işlemdir. Özellikle renkli dövmeler daha fazla bütçeyi sarsar.
 • Dövme yaptıracağınız bölgeye göre acı hissi değişiklik gösterir. Ayrıca dövmenin büyüklüğü de acı hissini değiştiren faktörlerdir. Derinin ince olduğu, ince sinirlerin bulunduğu bölgeler daha fazla acır. Örnek olarak; dirsek, kafa, boyun ve diz kapağı gibi bölgeler daha fazla acır. Sürenin uzunluğu zamanla acı oranını artırır. Eğer dövme işlemi sırasında anestezi ile uyuşturma yapılırsa renk tutmayabilir. Bu nedenle daha derinden işlem yapmaya neden olur ve acı oranını artırır.

Dövme
 • Dövme yaptıktan sonra, üzerine bakım kremi sürülür. Kremi bol sürmek gereklidir. Daha sonra streçleyip en az 1 saat ile bekletilir. Antibakteriyal sıvı sabunla yıkamak gereklidir. 10 gün boyunca bu şekilde yıkamak ve kremle nemli tutmak gereklidir. Bu dönemde ince bir kabuk oluşur ve daha sonra kabuk geçince dövmenin bakım aşamasını sonlandırabilirsiniz.
Dövme yaptırmanın zararları nelerdir?
 • Dövme yaptırmak vücutta birçok hastalığa yol açabilir.
 • Kullanılan malzemelerin steril olmaması durumunda geri dönüşü olmayan bir çok hastalığa yakalanma riski ortaya çıkar. AIDS, hepatit, enfeksiyon hastalıkları ve diğer bulaşıcı hastalıklar
 • Dövme boyası cilde zarar verebilir. Alerjik reaksiyonlar, kızarıklıklar ve leke bırakma gibi durumlara neden olur.
 • Her türlü enfenksiyona neden olabilir.
 • Eğer dövme yaptırmaya kesin olarak karar verdiyseniz bu yerin sağlık bakanlığı tarafından onay alan bir yer olmasına dikkat ediniz.
Nisan 2013

Deniz Çimen @denizcimen

Dövme modeli seçimi

Dövme modeli secerken genelde ilk dövmesini yaptıracaklar kolay kolay düzgün bir model secmezler. Birde ucuz fiyata yapan bir yer ararlar.

Ben şimdiye kadar 2 dövme yaptırdım ve bunlar 270lira tuttu. Ucuz ve acemi dövmecilere yaptırdım ve pişmanın. Şimdi bir dövmemi cover-uplattırcam diğer dövmeyide düzelttirme yaptırcam bana 450 liraya mal olcak ve bu tanıdık oldugu için indirimli hali. Siz siz olun dövmeyi yaqtırırken; karakterinizi yansıtan, olumsuz yorum almanıza sebep olmuyacak, abartılı ve en önemlisi asla bıkmıyacağınız bir dövme modeli seçiniz. Uygun modeli seçerken sakın aceleci davranmayın ve cimri olmayın çünkü ömrünüzün sonuna kadar o dövme vücudunuzda kalcak, bir kez tam ödeyin bir daha onla uğraşmak zorunda kalmayın...
Nisan 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

En İlginç Modifiye Edilmiş İnsanlar

Zombie Rick
Rick kendini zombiye çevirmiş. Bütün dövmeleri 24 saatten fazla zamanda bitmiş ve bu dövmeler için 4000 $ harcamış. İnternette oldukça ünlü. Ama insanlar akıl sağlığının yerinde olmadığını düşünüyor.

Dövme


Dennis Avner: Kedi Kadın
Dennis Avner kedi kadın olabilmek ve kaplana benzemek için inanılmaz cerrahi işlemler geçirdi. Dövmeler yaptırdı, dişlerinin şeklini değiştirdi ve yanaklarını şişirdi. Bıyık olarak da piercingler yaptırdı.
Dövme

Julia Gnuse: İllüstrasyon
İllüstrasyon kadın olarak bilinen Julia Gnuse, porfiri adında bir hastalıkla dünyaya geldi. Bu hastalık derisinin su toplamasına neden oluyor ve bir çok yara oluşturuyordu. O da bu bölgeleri kapatmak için dövme yaptırmaya başladı. 10 yıl içinde dünyanın en çok dövmesine sahip kadını olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Dövme

Tom Leppard: Leopar Adam
Şuan 73 yaşında olan Tom Leppard, vücudunu leopar haline getiren dövmeler için 5000£ harcadı. İskoçya'da küçük bir kulübede yaşıyordu ama 2008 yılında küçük bir eve taşındı. Bu tarz hayat için artık çok yaşlı olduğunu söyledi.
Dövme

Lucky Diamond Rich: Dünyanın En Çok Dövmeli Adamı
Avustralyalı Lucky Diamond Rich, 1000 saatten fazla zamanını dövme yaptırarak harcadı ve dünyada bir çok dövme sanatçısıyla çalıştı.

Dövme

Elaine Davidson: Dünyada en çok piercingli kadını
Elaine Davidson, Guinness Rekorlar Kitabı'na göre 462 piercingle girdi. Bunlardan 192'si yüzünde bulunuyor. Şuanda 6005 piercingi olduğu söyleniyor. Vücudundaki piercing ağırlığı 3 kilo.

Dövme
Mayıs 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Dövmeyle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

18-30 yaş arası insanlarda her 4 kişiden 1'inde dövme vardır. Bunların %65'ini kadınlar oluşturur. Eğer dövme yaptırmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. Dövme türlerinden, dövmenin risklerinden, dövmeden memnun olmazsanız yapabileceklerinizden ve insanların neden dövme yaptırdığından bahsedeceğiz.

Amatör Dövmeler
Bu dövmeler herkesin mürekkep ve iğneyle yapabileceği dövmelerden. Estetik değiller ve temiz koşullarda yapılmadığı için büyük risk taşırlar.

Kültürel Dövmeler
Değişik kültürlerde belli bir amaç yada felsefe için yapılmış dövmelerdir. Ritüellerde yapılmış olabilirler.

Profesyonel Dövme
Eğitimli kişiler tarafından dövme makinesiyle, temiz ortamda yapılır.

Kozmetik Dövmeler
Dövmeler her zaman bir tasarım yada bir mesaj değildir. Kalıcı makyaj olarak da kullanılır. Dudak kalemi, ruj, göz kalemi ve kaş olarak yapılır. Ama renkler zamanla solacağından bu işlemin tekrar edilmesi gerekir.

İnsanlar Neden Dövme Yaptırır?
Genelde insanlar iki sebeple dövme yaptırır, kendilerini ifade etmek yada bir gruba ait olduklarını göstermek için.

Güvenli Dövme İçin
 • Dövme yaptırmadan bir gece önce alkol almayın ve aspirin içmeyin.
 • Eğer hastaysanız dövme yaptırmayın.
 • Bütün malzemelerin steril olduğundan emin olun.
 • Dövme sanatçısının eldiven taktığından emin olun.
 • Dövme yapılacak bölgenin temizliğinden emin olun.

Dövme Riskleri

Enfeksiyon
Bütün dövme çeşitleri risk taşır. En kötüsü HIV ve Hepatit C gibi enfeksiyonlardır. Bunlar steril olmayan malzemeden kaynaklanır. Ayrıca kullanılan mürekkebin temiz olmaması da göz, akciğer ve diğer organlarda bazı sorunlara yol açabilir.

Alerjik Reaksiyon
Bazı insanların dövme mürekkebine alerjisi vardır ve bu dövme yapıldığında bölgenin şişik durmasına neden olur.

Dövme Sildirme
Eğer dövmenizden sıkıldıysanız onu sildirebilirsiniz. Tabi derinizin eskisi gibi olmasını beklememeniz lazım. Bunu yapmanın üç yolu var. Lazer, derinin kazınması ve kremler. Silme işleminden sonra kalan iz ten rengine ve mürekkebin çeşidine göre değişir. Ama dövmeniz %100 yok olmayacak...
Mayıs 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Dövme Yaptırılacak Bölge

Yeni bir dövme yaptırmayı mı düşünüyorsunuz? Vücudunuzda dövme yaptıracağınız her bölgenin bazı avantajları ve dezavantajları var.

Baş, Yüz ve Boyun
Başlarına dövme yaptıran insanlar genelde kulakların ve ensenin üst tarafını tercih ediyorlar. Bu bölgede saç çıkacağı için dövme gözükmeyebilir ve o saçları kesmek zorunda kalabilirsiniz.

Boyna yapılan dövmelerde başta olduğu gibi saç çıkma durumu var. Ama dövme gösterilmek isteniyorsa saç toplanabilir.

Yüze yapılan dövmeler bazı kültürlerlerde değişik anlamlar taşır. Ama yüzünüze dövme yaptırırsanız iyi bir iş bulma ihtimaliniz çok düşük.

Göğüs
Göğsün üst bölümüne dövme yaptırmak erkeklerde de kadınlarda da oldukça yaygın. Bu bölge büyük ve düz olduğu için genelde büyük ve detaylı dövmeler yaptırılır. Herhangi bir nedenle dövmenizi saklamanız gerekecekse, bu bölgeyi tercih etmemelisiniz.

Göğüs bölgesine yapılan dövmeler ise yaş ilerledikçe sarkar ve şekli bozulur. Gerilmeye başladığında kötü gözükmeyecek bir dövme seçmelisiniz.

Göğüs Kafesi ve Karın
Göğüs kafesinde kemikler deriye çok yakın olduğu için daha fazla acı hissedilir.

Karın bölgesindeki dövmeler ise, saklanabildikleri için çok tercih edilirler. Ama yaşlandıkça ve metabolizma yavaşladıkça karındaki dövmede gerilme ve sarkmalar oluşur. Bu da kötü bir görüntü yaratır.

Ayaklar ve Ayak Bilekleri
Ayak bilekleri özellikle kadınlarda çok sık görülen bir dövme yeridir. Ama çok fazla acır.

Çoğu dövme sanatçısı ayağa dövme yapmaktan hoşlanmaz çünkü ayaktaki deri, mürekkebi çok iyi almaz ve noktalı bir görünüm çıkar. Ayağınıza dövme yaptırmak istiyorsanız bunu göz önünde bulundurmalısınız.

Kollar
Kolun üst tarafına dövme yaptırmak erkekler arasında çok yaygındır. Bu bölge, vücutta en acıyacak bölgelerden biridir. Ama çok fazla güneş altında kalırsanız buradaki dövmenin rengini kolaylıkla solar.

Bilekler ve Eller
Bilek de dövme yaptırırken acıyan bölgelerden biridir.

Elde ise ayakta olan mürekkep sorunu vardır ve bu bölgede küçük dövmeler tercih edilmelidir.

Sırt ve Kalçalar
Sırt derisi kalın olduğu için dövme çok fazla acımaz. Bölge büyük olduğundan büyük ve detaylı dövmeler yaptırılabilir.

Kalçaya dövme yaptırmak çok yaygın olmasa da bilinmesi gerekir ki en çok acıyan yerlerden birisi burasıdır. Ve yine sarkma riski vardır.
Mayıs 2013

Ece Naz Sonat @lorquina

Dövme Acısıyla Nasıl Başa Çıkılır

Dövme yaptırırken canınızın yanması çok normal. Herkesin bu acıyı hissedişi farklı ama yine de o sandalyaye oturmadan önce bu acıyı hesaba katmakta fayda var.

 • Eğer ilk defa dövme yaptırıyorsanız, tek başınıza gitmeyin. Bir arkadaşınız veya aileden birini yanınızda götürürseniz dikkatinizi dağıtacak konuşmalar yapabilir yada birinin elini sıkabilirsiniz.
 • Çoğu dövme sanatçısı bir anda dövmeyi yapmaya başlamaz. Sizi rahatlatmaya çalışacak ve hazır olduğunuzu söylediğinizde başlayacaklardır. Derin bir nefes alın ve kendinizi hazırlayın.
 • Eğer kan görmekten rahatsız oluyorsanız, dövmenin yapılışını izlemeseniz iyi olur. Dövme yaptırırken az da olsa mutlaka bir kanama olur.
 • Bazıları dövmenin yapılışını izlerken daha az acı çekerken bazılarıysa izlerken daha çok acı çeker. Bunu deneyerek görmeniz gerek.
 • Dövme yaptırırken sakız çiğneyin yada ağzınıza sert bir şeker atın. Arkadaşınızın elini çok acıtmak istemiyorsanız, sıkmak için yanınıza bir stres topu da alabilirsiniz. :)
 • Eğer acı çok fazla geliyor ve ara vermek istiyorsanız, bunu dövme sanatçısına söyleyin. Çoğu sanatçı bunu anlayışla karşılayacaktır. Ama 1-2 dakikadan fazla ara verirseniz dövmeye tekrar başladığınızda daha fazla acı çekersiniz, bunu da bilmekte fayda var.
 • Çok fazla kıpırdamamaya çalışın ki dövme sanatçısı bir an önce bitirsin.
 • Bittikten sonra sizi zor bir süreç bekliyor. Dövme yaraya dönüşecek. Bu yüzden dövme sanatçısının söylediklerini yapın ki sonra daha fazla acı çekmeyin.
 • Kan şekerinizin düşmemesi için, dövme yaptırmadan önce bir şeyler yemeyi unutmayın.
 • Dövmeyi temiz ve güvenilir bir yerde yaptırdığınıza emin olun.

Dövme
Mart 2014

Ebru Özkan @Ebruu

Hint kınasından dövme

Dövme yaptırmayı düşünenler için ön hazırlık olarak hint kınası yaptırabilirsiniz. Pişman olduğunuzda geri dönüş şansınız da vardır. Ayrıca Hint kınasını saç boyası olarak kullananlarda vardır. Ayrıca çok uygun fiyatlara yapılmaktadır.

Hint kınası; Kuzey Afrika ve Batı Asya da yetişen küçük bir çalı bitkisidir. Yaprakları toplanır, kurutulur, öğütülür ve üzerindeki doğal maddelerin korunması na dikkat ederek saf bir pudra haline getirilir. Daha sonra toz halinde bulunan kına su ile karıştırılarak bulamaç haline dönüştürülür ve bu şekilde kullanılır.

Tür: Lawsonia İnermis

1087

Kına Hindistanlı kadınlar için ayrı bir öneme sahiptir. Bedenin süslenmesinde, kötülüklerden korunma, şans ve bereket için kına kullanmışlardır. Hatta bazı hastalıkların tedavisinde işe yaradığını düşünmüşlerdir. Balgam, baş ağrısı, nezle, göz ağrısı, çocuklarda çiçeğe karşı ve de ateşli hastalıklarda kına kullanmışlardır.

Kınanın bazı zararları olabilir;
 • Alerjik reaksiyon gösterme ihtimali vardır. Alerjik bünyelerde kaşıntı ve kızarıklığa neden olur.
 • Açık yaralara , sivilceli ve hassas bölgelere kına uygulanmamaktadır.
 • Gözle temas etmemesi gereklidir.
 • Deriyi tam anlamıyla kaplayan hin kınası özellikle tatil yerlerinde güneşin etkisiyle sizi hüsrana uğratabilir. Çünkü üzerinde bulunduğu deriyi pişirerek yakmaktadır.
Ayağa yapılan Hint kınası dövmeleri gerçekten çok hoş duruyor.

1087

1087

1087
Kasım 2014

Ece Naz Sonat @lorquina

Dövme ve Dövme Sildirme

Dövme ve dövme sildirme hakkında çok fazla soru geldiğinden bu yazıda biraz bilgi vermek istedim.

Dövme, yüzyıllardır dünyanın her yerinde çeşitli amaçlarla uygulanmakta. Bu amaçlar:
 • Süs
 • Dini sembol
 • Sosyal statü göstergesi
 • Kimlik göstergesi
 • Cezalandırma

Dövme Hakkında İlginç Bilgiler
 • M. Ö. 4000 yılına ait Mısırlı mumyalarda mavi renkte dövme izlerine rastlandı.
 • Dünyada en çok yapılan dövmelerin başında kelebek, tribal, yıldız, çiçek ve Çince harflerle yazılmış dövmeler geliyor.
 • 45 milyon Amerikalı dövmeye sahip. Bunlardan 7.6 milyonu dövmeyi yaptırdığına pişman olduğunu belirtti.
 • Dünyada, 18-50 yaş arasında her 4 kişiden 1'inde dövme var.


Pişman Olma Sebepleri
 • Dövmede yazan isim
 • Dövmeyi beğenmeme
 • Dövmenin anlamsız bulma

-Yapılan araştırmalara göre kadınlar, erkeklere göre daha fazla dövme sildirme işlemi yaptırıyor.

Dövme Sildirme YöntemleriDermabrasyon: Bu yöntemde derinin üst tabakası dikkatlice kazınır. Dövme dışında yara izlerinde de kullanılır.

Kriyocerrahi:Dövmenin bulunduğu deri tabakası dondurulduktan sonra cerrahi işlem uygulanır.
Eksizyon: Dövmenin cerrahi işlemle kaldırılması. Büyük dövmelerde kaybolan deri yerine, yeni deri eklenmesi gerekir.
Silici Kremler:Dövmenin rengini açabilecek, zamanla solduracak kimyasal bileşimli kremler.

-Krem haricindeki diğer yöntemler iz bırakır ve kremler de pek fazla işe yaramaz, yalnızca dövmenin rengi solar.

İşte büyük kurtarıcı:LAZER
1980'li yıllardan itibaren, lazerle dövme sildirme yöntemi en efektif ve en güvenli yöntem olduğundan yaygın olarak kullanılmaktadır. İz bırakma ihtimali de çok daha azdır.

Lazer, pigmentler arasındaki kontrastı bularak, hücreleri düzeltir. Kontrast ne kadar fazlaysa, yani dövme ne kadar koyu renkteyse, sildirme işlemi o kadar faydalı olur.Siyah renk dövmeler silinmesi en kolay dövmelerdir. En zor olanlar ise yeşil renkteki dövmelerdir. Renkli dövmeler çok daha fazla lazer seansına gerek duyarlar.

Lazer seansları ortalama 8-10 dakika sürer. Kaç seans gerektiğini belirleyen faktörler dövmenin büyüklüğü, rengi, mürekkebi ve derinliğidir.

Lazer Sonrası
Lazer tedavisi sonrasında cildiniz güneşte yanmış hissi verecektir. Doktorlar bunun için bir merhem verecektir. Diğer lazer seansı için 6-8 hafta beklemek gerekir ki vücut pigment kalıntıları emsin.

54 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.