Bilmek istediğin her şeye ulaş

Dreamweaver

Adobe

Adobe Dreamweaver ürünü hakkındaki herşeyi burada tartışabiliriz

Kasım 2014

Turker İnanmaz, bir soruya yanıt verdi.

Web sitesi tasarlamak ve yayınlamak konusunda iş yapmak istiyorum. Kendimi ve yaptığım tasarımları tanıtıcı bir site açmam gerekiyor. Sizce bu sitenin içerisindeki bilgiler neler olmalıdır?

Portfolyo oluşturduğunuzu varsayarsak bunda dikkat etmeniz gereken önemsiz ama göz alıcı şeyler bulunuyor.
 • Doğru etiketleme,
 • Detaylı ama sıkmayan açıklama,
 • Detaylı ama çalışmanın tamamı gözükmeyen önemli yerler (görsel olarak)
 • Kullanılan araç gereçler
 • Çalışma aşamaları.

Doğru etiketleme
Yaptığınız çalışmanın formatı, içeriği, alaka düzeyi arama sonuçlarında en düzgün şekilde gözükmesi için gereklidir. Örneğin; bir manav sitesi tasarlayıp kodladınız. Web sitenizi ziyaret eden birisi bunu ararken farklı şeylerle karşılaşmamalı. Etiketlemeye çok az önem verir gibi yapmanız gerekiyor. Bu manav sitesi için gereken etiketler çalışmanızdaki ana etiketler olmalı. Bunun etiketinde "ABUZİTTİN MANAV, elma, armut, portakal, ananas" yazmamalı. PSD, HTML, XHTML, CSS, JS yazarsanız da yaptığınız işte bunlar olmalı.

Detaylı ama sıkmayan açıklama
ABUZİTTİN MANAV'ın web sitesinde neler yaptınız? Nasıl bir güzellik eklediniz? Ziyaretçi için bir kolaylık var mı? Gibi sorular sorup sadece cevaplarını yazın. Eklediğiniz ama ilk etapta fark edilmeyen şeyleri belirtin.

Detaylı ama çalışmanın tamamı gözükmeyen önemli yerler (görsel olarak)

Tasarımınızın can alıcı noktalarını ekleyin. Menü olabilir, tema işlevselliği olabilir, butonlar olabilir. Küçük ama bütünde göze çarpmayan şeylerin görsellerini ekleyin.

Kullanılan araç gereçler
Tasarım için kullandığınız program, eskiz çizdiyseniz defter kalem (abartı olsun boş verin.), kodlamada kullandığınız kütüphane, yazım dili, ekstra eklenti kullandıysanız onları ekleyin. (Hatta eklemeleriniz bağlantılı (backlink) olursa bunun güzelliğini ileride kat ve kat fazlasıyla abilirsiniz.)

Çalışma aşamaları
Çalışmanın giriş, gelişme ve sonuç bölümünü ziyaretçilerinize aktarmak az çok web ile uğraşmış bir müşteri kazanmanızı sağlayabilir. Bir nevi yemek yapılan mutfağı müşteriye açmak gibi düşünün. Ne kadar temiz ortam olursa o kadar çok iştah açar. :)

Diğer sorulara gelirsek;
 1. Yönetim paneli olması için onun cms tadında bir yapı olması gerekiyor. Tercihim hem pratik hem sorunsuz olan hazır cms yapılara tema yazarak ve bunu müşteriye bildirerek sadece tasarım ücreti talep edilmesidir.
 2. Bunun için web programlama dillerini ve veritabanı hakkında yeterli bilgi sahibi olmak gerekir. Basit çözüm olarak birinci maddeyi baz alabilirsiniz.
 3. Ne yazık ki, açık konusu hakkında pek bir bilgim yok. Problem olduğunda hosting firmam gerekli müdahaleyi bilgilendirmeyi tarafıma yapıyor.
 4. Dw'ye alışamadım. Eskiden Notepad++ kullanıyordum. Şimdi PS'te çizip Koda döküp Coda2 ile kabasını alıyorum. Bir nevi az kod gibi gözüküyor ama değil öyle. Özgün tasarım altın kural zaten.
 5. Photoshop, Illustrator, Sketch, Affinity Designer, Flux, Macaw vs gibi yazılımlarla tasarlayıp kodların üzerinden geçmek zamandan kazandırabilir. Acayip sıcak bakarım.
Ekim 2014

Kadın İklimi, bir soruya yanıt verdi.

Web sitesi tasarlamak ve yayınlamak konusunda iş yapmak istiyorum. Kendimi ve yaptığım tasarımları tanıtıcı bir site açmam gerekiyor. Sizce bu sitenin içerisindeki bilgiler neler olmalıdır?

Bir portfolyo sitesi açmanız yeterli olacaktır. Bugüne kadar müşterileriniz için yaptığınız tasarımlar ve web sitelerini gösteren bir site... Hatta yaptığınız sitelere ulaşım için de link vermelisiniz... Kendinizi de biraz tanıtın... İletişim bilgilerini sakın ha unutmayın... Bu kadar işte... Size iş vermek isteyenler öncelikle sizin sitenize ve sonra da yaptığınız işlere bakacaktır. . .
Mayıs 2014

Necmettin Begiter, bir soruya yanıt verdi.

Dreamweaver CS5'te site yapmak ne kadar güvenlidir?

DW ile devam et. Ama DW ile guvenligin alakasi olmadigini bil.

- DW her tasarimcinin bilmesi ve hizli kullanabilmesi gereken uygulamalardan biridir.
- Notepad++'i cok begenen bir insanin daha ogrenmesi gereken cok sey vardir. DW ile Notepad++ karsilastirilamaz bile. Elma ve armut misali.
- CSS basli basina bir dildir. Ogrenmesi kolay ama yazmasi zordur. Ogren ama DW ile ustalastiktan sonra CSS'e yonel.


Eger web tasarimci olmak gibi bir niyetin varsa Photoshop da ogrenmen gereken en onemli ikinci program.
Mayıs 2014

hakan, bir soruya yanıt verdi.

Dreamweaver CS5'te site yapmak ne kadar güvenlidir?

Dwcs5 editördür, güvenlik senin becerinle alakali bişey he ama basit düşünüyorsan html css yapacaksan sadece güvensiz site yapamazsın zaten, güvenlik script diline girdiğinde sıkıntı çıkıyor daha çok, php, aspnet vb
Mayıs 2014

Mert T., bir soruya yanıt verdi.

Dreamweaver CS5'te site yapmak ne kadar güvenlidir?

Dreamweaver dunyanin en cok tercih edilen web design yazilimidir. Gercektende gucludur. Kucuk projeler icin bisey diyemiyecem ama buyuk projeler icin siddette kullanmani tavsiye ederim. Yoksa isin icinden cikilmaz bir hal alir.
Eger guzel Siteler tasarlamak istiyorsan Dreamweaver ile devam et.
Mayıs 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Dreamweaver CS5'te site yapmak ne kadar güvenlidir?

Ben site maceramı yazayım.
 • Joomla ile başladı,
 • IM Creator ile şekli oturdu,
 • Word Press ile hazır layoutlardan birini kullanmazsam çok zorlanacağımı gördüm,
 • Dream Weaver kastırdıkça kastırdı, yapılan ayarların yarısını anlamadı,
 • MS Publisher'dan doğru dürüst bir kod çıkartamadım,
 • Ben Notepad++'ı tercih ettim sonunda.
Mayıs 2014

Uğur Çakmak, bir soruya yanıt verdi.

Dreamweaver CS5'te site yapmak ne kadar güvenlidir?

Hazır programları boşver css öğren. Photoshop ta tasarla css ile hayata geçir
Şubat 2013

Halil Ertekin, bir soruya yanıt verdi.

Hangi araçlarla ve programlama altyapısı ile web tasarımı işine başlamalıyım?

Yasin arkadaşın dediği gibi Not defteri ve php kolaya kaçmadan zorlanabilceğin bir yöntem olup eğer istikrarını sürdürürsen güzel işler yapacağın yoldur. Dreamwear Visual Studio gibi editörlerle biraz kolay fakat ezbere dayalı bir yöntemdir. Yorum yapan arkadaşlar zaten işi özetlemiş .
Şubat 2013

Özden Alperen Çal, bir soruya yanıt verdi.

Hangi araçlarla ve programlama altyapısı ile web tasarımı işine başlamalıyım?

Öncelikle kavram karmaşasından kurtulalım bence, web tasarımı ve web yazılımı gerçekten farklı iki sektör :) Web tasarımcısı, projeyi inceler, fikir üzerindeki ayrıntıları düşünür, kullanılabilirliği arttırır ve arayüzü yaratır. Yazılımcının görevi ise ona işlev kazandırmaktır.

Eğer web tasarımı yapmak istiyorsan; Photoshop kullanmanı ben tavsiye ederim (ben photoshop ile çalışıyorum). Ayrıca hazır CMS sistemlerinin pek cazibesi olduğunu düşünmüyorum çünkü sıfırdan başlayıp bir şeyler yaratmak kadar zevkli değil :)
Yazılımcı olmak istiyorsan tavsiyem; PHP ve MySQL :)
Ocak 2013

Emre Koç, bir soruya yanıt verdi.

XML'de Türkçe karakter sorunu nasıl çözülür ?

Turkce karakter iceren taglariniza cdata ekleyerek bu sorunu cozebilirsiniz.Ornegin:
<isim><![ CDATA[üçşİğ]]>

56 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.