Bilmek istediğin her şeye ulaş

Drenaj Sistemi

Drenaj sistemini belli bir drenaj havzasında dere, nehir ve göller oluşturmaktadır. Drenaj sistemi içerisinde bulunan sert veya yumuşak kayaların olup olmadığı, arazi eğimi ve topografyası önemlidir. Jeomorfolog ve hidrologlar akarsuları drenaj havzasının bir parçası olarak görmektedirler. Bir drenaj havzasındaki yer altı ve yer üstü suların akışlarını topografya belirler. Drenaj havzaları birbirlerinden topografik engellerle ayrılırlar. Drenaj havzasını bütün akış kolları temsil eder. Sayıları ve uzunlukları topografyaya bağlı olarak havzayı genişletebilir ve şeklini değiştirebilir.

Ekim 2012

Önder Ekşi, bir soruya yanıt verdi.

TT Arena Ali Sami Yen Stadının drenaj sistemi, stadda yapılan konserler ve gösteriler sonucu mu bozulmuştur?

Büyük ihtimalle yapılan konserler ve gösteriler yüzündendir.Son iki sene önceye kadar rezalet bir zemine sahip olan Ankara 19 mayıs stadının da benzer durumdan dolayı aynı şeyleri yaşadığını biliyoruz. Ayrıca Galatasaray yönetiminin büyük ihmalinin olduğu gerçeği de aşikardır.
Ekim 2012

Emre Sevinç, bir soruya yanıt verdi.

TT Arena Ali Sami Yen Stadının drenaj sistemi, stadda yapılan konserler ve gösteriler sonucu mu bozulmuştur?

Drenaj sistemi, büyük yapılarda zemindeki suyu veya yüzeydeki suyu drenaj boruları yardımıyla toplayıp bir gider oluşturarak yapıdan uzaklaştırmak amacıyla oluşturulur. Drenaj borusu yapıların ortalama 1 metre altında yer alır TT Arena Ali Sami Yen Stadında yapılan organizasyonlarda zemine yapılan aşırı basın nedeniyle zemindeki derenaj borusunun eğimi zarar görmüş oabilir. Eğimin bozulduğu yerlerde zemide su toplanmaları oluşabilir. Dün oynanan maç esnasındaki su toplanmaları drenaj sisteminin zarar görmesinde kaynaklanmış olabilir.

9 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.