Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ebay.com

Web Siteleri

eBay İnternet üzerindeki en büyük açık artırma usulü alışveriş sitesidir. Kurucusu İran asıllı Pierre Omidyar'dır. Şirket merkezinin bulunduğu ABD dışında Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İran, İrlanda, İtalya, Kore, Malezya, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, İngiltere ve Türkiye'de faaliyet göstermektedir. eBay'in San Jose'deki merkezi Satıcı ve alıcı arasında, ürünü sitesinde yayınlayarak, aracılık etmektedir. Satılacak ürün için önce listeleme parası ve eğer ürün satılırsa bir de satış fiyatı üzerinden kesinti olmak üzere satıcıyı ücretlendirir. Alıcı kapanış fiyatı ve belirtilen posta ücreti dışında bir ücret ödemez. Uluslararası para göndermek için ödeme şekline ve tarzına göre aracı kuruma para ödemek gerekebilir. En popüler ödeme şekli PayPal olmakla birlikte Western Union, kredi kartları ve bankalar arası para transferi de bazı satıcılar tarafından kabul edilmektedir. eBay'de her ürünün satıcısı farklı olduğundan her sunulan ürünün tanımı ve ödeme şekli değişiktir. En çok sorun bu alanda olmakla birlikte, postada kaybolma ve zarar görmeye karşı sigorta, eğer sunulmuşsa, eklenmesi tavsiye edilir. Her alışveriş sonrası, satıcı ve alıcının karşılıklı birbirlerine puan vermeleri (pozitif, nötr, negatif) ve not yazmaları ile işlem yapan kişiler için genel bir kanaat oluşmaktadır. Puanlama sistemi alışverişin riskini azaltmayı amaçlamaktadır. Zorunlu degildir ancak bırakılması tavsiye edilir. Genelde, satıcı ve alıcı ürün teslimatının ardından birbirlerine puan verirler. Yedi gün içinde ödeme yapmayan alıcı, eger satıcı Ebay'e bildirirse, uyarı alır. Alıcı bu uyarı sonrası da ödeme yapmazsa satıcıya satış fiyatı üzerinden kesilen ücret geri ödenir. Alıcı 3 ayrı uyarı ile sistemden çıkartılır. Bu negatif puandan ayrıdır.

Ağustos 2015

Sevin Aydınoğlu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Amazon'da satış yapmak özellikle de Türkiye'den satış yapmak üzerine merak edilen konulara ilişkin bir makale.

Amazon'da Satış Yapmak, Brand Registery ve FBA

Amazon'da Satış Yapmak. Ebay gibi diğer aracı satış siteleri ile farkları. UPC/EAN /SKU Kodları, Marka Sahiplerine Brand Registery, FBA ve FBA Export.
Nisan 2015

Sevin Aydınoğlu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Yurt dışına perakende satış, mikro ihracat yapmak gibi planları olanlar için; Ebay ve Etsy'de ürün listelemekle ilgili basit dokuz adımlık bir liste hazırladım. İyi bir başlangıç için işe yarayacağını umuyorum. Fotoğrafa özellikle Ebay'in çok izlenen "vintage" ürünler bölümündeki eski pabuçları koydum :))

Dokuz Adımda Ebay ve Etsy'de Ürün Listelemek

Ebay ve Etsy'de ürün listelemek ve satmak için hazır mısınız? Dokuz adımda Ebay ve Etsy'de ürün listelemek için aşağıdaki liste size yardımcı olabilir.
Mart 2015

Ahmet Tekelioglu, bir soruya yanıt verdi.

Ebay'den 300$ üzeri alışveriş yaparsam gümrüğe takılır mı? Takılmaması için neler yapabilirim?

Gönderilen malın kıymeti nakliyat ücreti dahil $100'ın üzerindeyse gümrüğe tâbi diye hatırlıyorum. Faturada malın markası, ne olduğu bütün teferruatıyla yazılmış olmalı. Meselâ kol saati satın aldıysan, faturada CASIO bilmem ne yazması yetmez, mutlaka kol saati yazılması şart ki mevzuat sizi hırpalamasın. AET ile aramızda gümrük birliği olduğu için gümrük vergisi alınmayabilir ama bu imkândan istifade edebilmeniz için malı gönderen tarafın Türkiye ile ticarete mahsus ve ismini hatırlamadığım başka bir evrak doldurması icap ediyor. DHL gibi kurye şirketlerinin gümrük hizmetleri departmanı olduğundan, gümrüğe tâbi eşyayı hemen gümrüğe teslim ediyorlar. Muhtemelen onların gümrükçüsüne çektireceğiniz için bu işten kâr da ediyorlar. Daha anlatayım mı?

Gümrükle uğraşmamak için satın aldığınız eşyayı $100 altında bir beyanname ile, yükte hafif ve ufak ambalajlara koyup parça parça almanız lazım. Meselâ, üç kitap birden sipariş etmeyin, ayrı ayro sipariş edin. İyi şanslar.
Kasım 2014

Gürhan Dal, bir soruya yanıt verdi.

Yurtdışından motosiklet ya da araba almak istesem kargo ve gümrük vergisi ortalama kaça mal olur? Bu vergi neye göre belirleniyor? Gümrükte sorun çıkıyor mu? Yaş sınırlaması var mı alınan motor ya da otomobillerde?

Bu konuda fazla bilgim yok.
Ancak bizdeki vergiler çok yüksek olduğundan, araç ithali pahalı oluyor.
azAracı alıp kullanmak zorunda iseniz, 6 ayda bir yurt dışına giriş-çıkış yaparsanız vergi ödemek zorunda kalmazsınız. Edirne tarafında oturanlar mot-benzin, et v.b bulgaristan tarafından alıyorlar.Mesela et kğ. 6 Lira
Ekim 2014

Sevin Aydınoğlu  yeni bir  gönderide  bulundu.

Ebay, Amazon ve Benzeri Sitelerde Satışa Başlamak

Ebay, Amazon ve Benzeri Sitelerde Satışa Başlamak İçin İlk Adım Üyelik


En çok aranan sözcüklere baktığımda "İnternet'te para kazanmak" cümlesinin çok fazla aranıyor olduğunu görüyorum. İtibarını çoktan kaybetmiş bu cümleyi kullanarak makaleler yazmaktansa doğrudan yapılacak işe odaklanmak daha uygun olacak. Bu makalenin başlığı "Günde $ 1000 ayda $ 30.000 nasıl kazanırsınız" da olabilirdi. Biliyorsunuz en başta ABD kaynaklı girişimciler olmak üzere, bireysel veya şirket kaynaklı pek çok elektronik posta alıyoruz buna benzer. Bu çok iddialı e-postaları aldığım zaman şunu düşünmeye başlıyorum; nesiller boyu, insanların kolay ve rahat para kazanma umudunu kullanmak, anlattıkları işi yapmaktan çok daha kolay ve kazançlı olmalı.

Aynı şey NETWORK Marketing denen çoğu kez kurucularına ve onların altındaki bir kaç katmana kazandıran, zenginliklerini bu sisteme borçlu olduklarını çok abartılı ve gösterişli organizasyonlarla anlatıp, bir an önce para kazanmaya muhtaç insanların üç kuruşlarını da katılım parası diyerek alan ve onların eşini dostunu da kullanarak -umutlarını kaybedene kadar - zenginliklerini pekiştirenler bana nedense hiç güven vermemiştir.
Network Marketing kapsamına giren ama sadece ürün satışına dayalı bir kaç markayı bu analizimin dışında tutmak isterim. Yine de satış ve ikna becerisi yüksek ve çalışkan kişiler inatla ve sabırla bu sistemlerde kazanma şansına sahip olurlar, bu meziyetlerini geliştirebilen kişiler zaten iş hayatında da başarı ihtimali yüksek kişilerdir.

Ebay, Amazon ve benzeri sitelerde satışa başlamak için, tecrübeyle daha uzun sürede kazanılacak bazı bilgileri bu makalede bulacaksınız. Sizlere, işin çok kolay olduğunu, sizin de bu işlere başlar başlamaz çok büyük ve kolay paralar kazanacağınızı anlatan cümleler etmeyeceğim. Ancak İnternet'te vakit geçirmeyi, ticareti, satış yapmayı seviyorsanız, sabrınız ve ortalama bir İngilizce'niz veya İngilizce bilen bir ortağınız veya elemanlarınız var ise, Global B2C siteler üzerinden yurt dışı satışlar yapıyor olmaktan çok büyük zevk alacağınızı ve çalışkanlığınız, dikkatiniz ölçüsünde de para kazanma şansınızın yüksek olacağını söyleyebilirim.

Ebay'e Üye Olmak

İki seçeneğiniz var Individual-Private (bireysel) üyelik veya Business (şirket) üyeliği. Ancak bu üyelikleri seçmeden önce bir Paypal hesabınız olmalı. paypal.com 'dan aşağıdaki üyelik tipine göre; bireysel çalışacaksanız kişisel banka hesabınız veya kredi kartınız ile bir bireysel üyelik, şirket olarak çalışacaksanız şirket hesabınız veya şirkete ait kredi kartınız ile bir şirket hesabı açmalısınız.

EBAY'e üye olurken üyelik tipini Nasıl seçeceğiz

1. Şirket sahibisiniz ve ürünlerinizi yurt dışına da satmak istiyorsunuz
, şirket üyeliği yapmalı, şirket adresiniz, şirket paypal hesabınızı girmelisiniz. Şirketinize ait bir global satış web sitesi var ise o web sitenizin alan (domain) adını üyelik adınız olarak seçmenizi öneririm ve bu adı diğer bütün sitelere üyelik yaparken de aynen kullanın. Örnek; mysticaurasexport.com, üyelik adınız da "mysticaurasexport" olacaktır. Böylece müşterileriniz üzerinde yeterince güven sağladığınızda onlar sizin satış siteniz üzerinden alışveriş etmeyi tercih edebilirler. Çünkü web sitenizin adını Ebay'de hiç bir şekilde paylaşamazsınız.

2. Şirketiniz yok ise bireysel (individual-private) giriş yapacaksınız ancak burada dikkat etmeniz gereken durum ilk satışlar öğrenme satışlarıdır, küçük bedelli, ailenize veya kendinize ait bazı ürünleri satmak amaçlı çalışır. Toptancılardan ürün alıp satış yaparak kâr amaçlı bir işe dönüşmeye başlamış ise şirket kurmanızı ve şirket üzerinden faturalı satışlar yapmanızı önermektedir EBAY.

Ebay'de bireyselden ticari satış yapmaya devam edersek ne olur? Satış bedelleriniz aylık $ 1000'a yaklaşır veya geçmeye başlarsa bir kaç ay sonra hem Ebay hem Paypal hesabınızı dondurarak şirket bilgilerinizi ve kestiğiniz faturaları görmek isteyebilir.

3. Ebay'in üçüncü bir önerisi de iki hesap açmaktır; Bireysel ve Şirket hesabı olmak üzere. Böylece iki ayrı üyeliğinizi amacına uygun olarak kullanabilirsiniz. Ancak hesaplarınızı farklı paypal ve e-posta adresleri kullanarak farklı birer kullanıcı adı ile açmanız gerekecektir.

Bu yazı ilginizi çektiyse eğer yazının devamını etradeteacher.com/ebay-amazon-ve-benzer... blogumda bulabilirsiniz. Yazımın devamı; üye olunabilecek diğer global siteleri ve Türkiye'den tahsilata izin vermeyen Amazon'da bireysel veya şirket sahibi olarak nasıl satış alt yapısının kurulabileceği konularını içermektedir.


Sevin Aydınoğlu
etradeteacher.com
Ocak 2014

İzzet Çeleğen, bir soruya yanıt verdi.

Ebay'den 300$ üzeri alışveriş yaparsam gümrüğe takılır mı? Takılmaması için neler yapabilirim?

Elektronik eşya alırsan kesin takılır. Ben genelde kıyafet alıyorum.
Nisan 2013

İsmail Doğan  yeni bir  gönderide  bulundu.

E-Bay'den Ürün Alma Adımları

1. E-Bay'den ürün almak için her şeyden önce e-Bay'e üye olmamız gerekiyor. Üye olmak ücretsiz ve oldukça basit.

2. Üye olduktan sonra daha rahat ve sorunsuz alış-veriş yapabilmek için PayPal hesabı açmamız gerekiyor. PayPal hesabı açmak da e-Bay hesabı açmak kadar kolay. Sadece kişi bilgilerini ve kredi kartı bilgilerinizi bir defa kaydediyorsunuz, daha sonraki tüm işlemlerde o bilgiler kullanılıyor. Paypal'a sanal kart ile de başvurabilirsinz. PayPal'a şuradan kayıt olunabilir: paypal.com/tr/webapps/mpp/home

Ayrıca kullanıcı normal kredi kartı ile de alışveriş yapabilir illa ki Paypal hesabı açması gerekmiyor.

Ebay.com

3. PayPal ve e-Bay'e kayıt olunurken adres Türkçe karakterlerle girilebilir çünkü yurt dışından ürün gönderildikten sonra posta işlemini PTT gerçekleştiriyor. Bu yüzden Türkçe karakterlerle adreslerini yazan müşterilere daha kolay ulaşabiliyor diyebiliriz.

4. e-Bay'de satışar Türkiye'deki muadili olan gittigidiyor.com gibi site garantisinde yapılmıyor. e-Bay satışlada aracılık görevi üstleniyor. Ürünü bulduktan sonra satıcı ile bire bir iletişime geçiliyor ve satış iki kişi arasındaki anlaşmaya göre gerçekleşiyor. Bu yüzden alış veriş yaparken olukça dikkatli olmalıyız. Sahte veya çok pahalıya ürün satan satıcılardan uzak durmalıyız. Bu konuda dikkat etmemiz gereken durumlar:
  • Öncelikle ürün almayı düşündüğümüz kişinin profilindeki yorumlara ve aldığı oylara bakmalıyız. Yalnız bazı durumlarda yorumlarbda yanıltıcı olabiliyor. Tercihen çok fazla sayıda olumlu yorum alan satıcılara yönelmeliyiz. Olumlu yorum sayısı yüksek olan satıcalardaki az sayıdaki olumsuz yorumu görmezilkten gelebiliriz.
  • Bir ürünün ortalama bir değeri vardır. Farklı kişiler birbirine yakın fiyatlar ile ürünü satar. Ancak bir ürün diğerlerine göre çok daha ucuz ise sahta olma ihtimali olduka yüksektir. Örnek vermek gerekirse ortalama olarak 30 Dolara satılan bir ürünü 3 dolara satan satıcı yüksek ihtimal sahte ürünler satıyordur.
  • Bazı satıcılar gerçek ürün sattığı halde kargolama konusunda dolandırıclık yapabiliyor. Örnek vermek gerekirse ebat olarak büyük olmayan bir ürün Türkiye'ye ya bedavaya gelir ya da en fazla 5 10 dolar arası bir kargo ücreti tutar. Örnek vermek gerekirse bir ürün 50 dolara kargolanıyor ise satıcı kargolama ücretinden 40 dolara yakın bir kar elde etmektedir.
  • Amerika ve Avrupa'dan gönderilen ürünlerde genelde bir sıkıntı olmuyor. Uzak Doğu'dan yapılan alışverişlerde daha dikkat etmemiz gerekiyor.
5. Kargolama ve Gümrük. Ürünler genelde bir hafta ile bir ay arasında değişen sürelerde geliyor. Ortalama olarak 15 gün diyebiliriz. Ürünler kargoyla geldikten sonra PTT ile eve ulaştırılıyor, PTT için ekstra ücret ödemenize gerek yok. Postane gerekli gördüğü ürünleri açıp bakma hakkına sahip. Eğer yasadışı bir ürün ise el koyma hakları var. Ürün geldiğinde verdiğiniz adreste sizi bulamazlarsa ürünü gidip postaneden alabilirsiniz.

6. Yurt dışından ürün alımı ve gümrük mevzuatı için Yurtdışından Ürün Alımı yazısını okumanızı taviye ederim.
Ekim 2012

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

eBay'in logosu kim tarafından tasarlanmıştır?

Beleşe aynısını yapardım:) bu ne yaw bildiğin berbat olmus.ayrıca yine 5 kuruş para almadan ordu, braga ve Manchester maçlarında yenilebilirdim galatasarayin başında, Kapak yerine oturduysa bana müsade:)
Ekim 2012

Caner Acu, bir soruya yanıt verdi.

eBay'in logosu kim tarafından tasarlanmıştır?

Lippincott isimli marka stratejisi ve dizaynları ile ilgilenen firma tarafından yapılmıştır.

  • Eski logo:Ebay.com
  • Yeni logo:
Ebay.com
Mart 2012

Hakan, bir soruya yanıt verdi.

Ebay'dan alışveriş yapan var mı aranızda? Ne aldınız? 40-50$ civarı bir mikrofon problemsiz gelir mi?

Sadece e-bay için değil.  150 avro ya kadar internet alış verişlerinde gümrük vergi muafiyeti var.
Şubat 2012

Artificial, bir soruya yanıt verdi.

Ebay'den 300$ üzeri alışveriş yaparsam gümrüğe takılır mı? Takılmaması için neler yapabilirim?

Paket ebatları ufaksa ve hafifse ve bir şahıstan geliyorsa paaketin üzerine book gift gibi bir ibare yazdırıp yollatın.. Takılıp takılmaması her ne kadar şans işi olsa da bu yöntem şansınızı o arttırabilir :)

42 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.