Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ebelik

Ebelik, gebelik döneminde gebeliğin teşhisi ve gözetimi ile normal doğum yaptırmakla görevli kişilerin oluşturduğu tıbbi bir meslektir. Bu mesleği icra eden kişiler "ebe" olarak isimlendirilir. Ebeler genellikle kadın olmakla birlikte, bazı batı ülkelerinde erkeklere de ebelik hakkı tanınmıştır. Ebelik uygulamaları, dünya ebeleri arasında belirgin farklılıklar gösterse de, genellikle gebeliğin doğal, normal yanları üstünde yoğunlaşır; ebeler doğum öncesi bakımı sağlar, doğumun gidişini yönlendirir ve normal doğumları yaptırırlar.

Mayıs 2014

Gonca Köse @GNCKSE

Dünya Ebeler Günü Kutlu Olsun!

Her sene 5 mayıs dünya ebeler günü olarak kutlanıyor. Dünyanın en eski mesleklerinden birisi ebeliktir. Daha meslek kavramı oturmamışken bir kadının başka bir kadına doğumu anında yardımcı olması ona atanmış bir görev olmuş ve diğer kadınlara da yardımcı olmak doğal olarak gelişen bir görev olmuştur. En eski mesleklerden biri olan bu mesleğin bugün önemini biraz belirtmek istiyorum.

Günümüzde ebeler hekimler ve hemşireler arasına sıkışmış kendi görev tanımı olduğu halde pinpon topu gibi oradan oraya dolaşan bir meslek grubu olmuştur. Günümüz koşullarında doğal doğumları gerçekleştiren kadın doğum uzmanları ebelere bu alanda kısıtlamalar getiriyor, ebe doktoru sadece asiste etmekle görevli oluyor. Ya da bir çok ebe hastanelerde hemşirelik görevini üstleniyor ve bu kimliği alıyor.

Bir ebenin görevleri nelerdir?

Sağlık bakanlığına göre ebenin görevleri;
  • Ana - çocuk sağlığı hizmetlerini yürüten
  • Doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasında hizmet veren
  • Doğum yaptıran
  • 0-6 yaş grubu çocuğun beslenme ve aşılarını takip edip, yapan
  • Aile planlaması yapan
  • Temizlik, ilk yardım, bulaşıcı ve sosyal hastalıklardan korunmada ailelere bilgi veren
  • Doğum ve ölüm oranlarını hesaplayıp, değerlendiren ilgili okullardan mezun kişidir.
Bir ülkenin gelişmişlik düzeyine bakılırken o ülkenin bebek ölümlerine, anne ölümlerine ve kadınların gelişmişlik düzeyine bakmak gereklidir. Kadınların ve çocukların sağlık düzeylerini en yüksek seviyeye çekecek tek bir meslek grubu vardır oda ebelerdir. Yurt dışındaki ülkelerde ebeler gebe kadınların takiplerini kendi doğal ortamlarında evlerinde yapıp hatta isterlerse evlerinde doğum yapmalarını sağlıyor. Orada doğuma korkunç ve vahşet şeklinde bakılmıyor çünkü 9 ay boyunca onu takip eden her anlamda ona güvendiği bir doğum rehberi var. Bizim ülkemizdeki gibi 10 tane kadının yan yana affedersiniz mezbahane gibi doğum yap hadi! Diye başında bağıran doktorları ve ebeleri yok...

Bir kadının normal doğum yapabilmesi için mümkün olduğunca sesten, gürültüden uzak kalması gereklidir. Ama her alanda olduğu gibi bizim ülkemizde her karar bir sonuca bağlanıyor bu sonucun giriş ve gelişme süreçlerine bakılmıyor. Ülkenin aile planlaması için çalışacak elemanlarını yeterli kalite ve düzeyde yerleştirmeyip, küretajı yasaklıyorlar. Bir kadına ya da erkeğe yeterli bakım, hizmet ve planlama hakkında bilgi vermeden her şeyin düzene oturmasını beklemek ne kadar doğrudur?

Geçenlerde haberlerde izledim, çocuğu anomalili doğduğu için satırla hastanede dehşet saçan bir adam... Bu adamın zamanında eşinin takipleri ne kadar yapıldı? Ona yeterli bakım, hizmet ve bilgilendirme yapıldı mı? Bunlar bizim ülkemizin acı ama malesef gerçekleri...

Bu ülkede bir kadın başka bir kadının zulmüne uğradıkça, 12 yaşlarında gelin olmaya mahkum oldukça, tecavüze uğradıktan tecavüzcünün, tahrik etmiş ya da bakireliği bozulmamış indirimi alması devam ettikçe ne kadınlar günü ne de kadına el uzatan ve yardımcı olmaya çalışan ebeler günü tam anlamıyla kutlanamıcak. Bu kadınlara özgü günler her zaman sene de bir gün ve ütopik bir gün olarak kutlanmaya devam edecek... .

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.