Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ebelik

Ebelik, gebelik döneminde gebeliğin teşhisi ve gözetimi ile normal doğum yaptırmakla görevli kişilerin oluşturduğu tıbbi bir meslektir. Bu mesleği icra eden kişiler "ebe" olarak isimlendirilir. Ebeler genellikle kadın olmakla birlikte, bazı batı ülkelerinde erkeklere de ebelik hakkı tanınmıştır. Ebelik uygulamaları, dünya ebeleri arasında belirgin farklılıklar gösterse de, genellikle gebeliğin doğal, normal yanları üstünde yoğunlaşır; ebeler doğum öncesi bakımı sağlar, doğumun gidişini yönlendirir ve normal doğumları yaptırırlar.

Şubat 2013

Ayşegul Yılmaz @aysegulyilmaz

Progesteron ve Östrojen hormonları arasındaki farklar nelerdir?

PROGESTERON
Bu hormon yumurtalıklarımız tarafından salgılanan bir cinsiyet hormonumuzdur.
Anlamı latincede gebeliğe hizmet eden demektir. Üretimi böbreküstü bezlerinde ve erbezlerinde gerçekleşir.

Progesteron vajinada östrojenin etkilerini bastırır ve dölyatağı kas dokusunun uyarılmasını azaltır ve bu nedenle kasılma zorlaşır. ,Mukoza salgısı artar ve döllenen yumurta için ortam hazırlar.
Progesteron gebeliğin başlaması için ne kadar önemli ise, sürmesi için de o kadar önemlidir. Kadın meme dokusunun gelişmesini ve süt salgılamasını sağlayan hormondur aynı zamanda. Gebeliğin izlenmesinde progesteron ölçümleri bu nedenle çok önemlidir.

ÖSTROJEN

Östrojen hormonu kadın yumurtalıklarında üretilir. Rahmin içerisindeki tabakanın, meme bezinin dokusunun gelişmesini sağlamaktadır. Kadın olma duygusunu sağlayan hormondur, menstürel döngünün düzenlenmesine yardımcı olur.

O kadar çok görevi vardır ki, halen açıklanamayan bazı etkileri bulunmaktadır. Özellikle kan damarlarına olan etkisinin halen nasıl olduğu açıklanamamaktadır.

Saç gelişimi, deri altı yağ tabakasının oluşumu ve kemik erimesine etkileri diğer pozitif etkilerindendir. Östrojen hormonu kadında yaş ilerledikçe azalan bir hormondur.


İkisi arasındaki farklar ise şöyle;

  • Progesteron progestin denilen bir hormon grubundadır, östrojen ise kendi altında 6 adet hormon olan başlı başına bir gruptur.
  • Hamilelikte daha çok rol oynayan hormon progesterondur, östrojen bu dönemde sadece meme bezlerinin gelişmesine destek olur.
  • Plasentada kan içerisine fetusun gelişimi esnasında östrojen sentezlenemez, ancak progesteron implantasyondan hemen sonra sentezlenebilir.
  • Östrojen kadının özelliklerini oluşturan hormondur, progesteron ise oluşan bu özelliklerin düzenlenmesinde görev alır.
Eylül 2012

Enis Özgen @Enisozgen

Ülkemizde erkek ebeler var mı? Olmamasının nedenleri neler olabilir?

Erkek hemşireler herkesin bildiği gibi var ama erkek ebeler yok çünkü ebelik bölümüne öğrenci alımı yalnızca kız öğrenciler arasından yapılıyor. Erkekler kabul edilmiyor. Eskiden nasıl bir sistem vardı onu ben de hiç bilmiyorum..

Olmamasının nedenlerini ise şöyle açıklayabilirim;
  • Dini sebepler ve batıl inançlar
  • Muhafazakar düşünceler
  • Kadınların, yine kadınlarla daha iyi ilgilenebilme düşüncesi
  • Erkeklerin bu bölümü tercih etmemesi
Eylül 2012

Gonca Köse @GNCKSE

Ebelik mezunları hemşirelik yapabilir mi?

Özel hastanerde bu şekilde çalışanlar var devlet hastanelerinde ise atamalar ihtiyaca göre olduğu için talep sonucunda ebelik mezunları hemşirelik statüsünde görev alabilmektedir.Ancak bir hemşire, doğum yaptırma yetkisi olmadığı için ebe olarak görev alamamaktadır.

2 kişi

Konunun Takipçileri

Alt Konu Başlıkları

Henüz bu konu başlığı ile ilgili konular bulunmuyor.