Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ecza

Eczane

Ecza öncelikle doğal ve ya sentetikleri kullanarak biyofizyolojik etkileri olan karışımlar oluşturma sanatıdır. İkincil olarak ecza kimyasal yollarla elde edilen, ilaç yapmaya yarayan veya sanayide türlü işlerde kullanılan maddelerin genel adıdır.}}

Şubat 2016

Osman Smn, bir soruya yanıt verdi.

Proton pompası inhibitörü nedir?

Mide ph değerini yükselten, diğer bir değişle mide asiditesini azaltan ilaç grubuna verilen isimdir. Gastroözefagial reflü(yediklerin ağıza gelmesi), peptik ülser(mide yüzeyinde yara) ve h.pylori (mide iltihabı yapan mikrop) eradikasyon tedavisinde kullanılmaktadırlar.
Şubat 2015

Hazar Yılmaz, bir soruya yanıt verdi.

Bir ilacın reçeteli mi reçetesiz mi satıldığını online olarak nasıl öğrenebilirim?

Bildiğim kadarıyla bireysel kullanıcılar için güncel olarak ilaçların reçeteli yada reçetesiz satıldığını öğrenebileceğiniz bir bakanlık sitesi / sistem yada herhangibir program yok . Genel anlamda internette ilaç ile ilgili bir miktar araştırma yaptığınız zaman karşınıza çıkan bilgiler (ki buna ilacın reçeteli yada reçetesiz satılamayacağıda dahil) en azından kullanıcı yorumlarındanda olsa karşınıza çıkabilecek bir bilgi. Ve reçetesiz olarak satılamayan bir ilacın bu yönetmeliğinin değişmesi çok zor. yani internette ilacın reçetesiz satılamadığına dair bir bilgi yada yorum ile karşılaşırsanız eğer bu büyük ihtimalle geçerliliğini koruyan güncel bir bilgidir. Fakat sağlık ve ilaç yönetmelikleriyle ilgili değişimler çok hızlı ve çabuk yaşanabiliyor. Bu yüzden dün reçetesiz olarak aldığınız bir ilaç bugün reçete ile (kontrole tabii ilaçlar) satılan katagorideki ilaçlara dahil olmuş olabilir. Eczanede kullanılan ''rx media pharma'' benzeri geniş kapsamlı programlar var. buradan bizler programa girdiğimiz zaman ilaçlarla ilgili çoğu bilgi ile birlikte ilacın reçeteli yada reçetesiz satıldığı bilgisine ulaşabiliyoruz. Programın android sürümü ''google play'' de mevcut ; fakat 200-300 tl arası yüksek bir yıllık kullanım bedeli istiyor . En pratiği sizin yapabileceğiniz bu konu hakkında bilgi almak için en yakınınızdaki eczaneye danışıp bilgi almak. Yada herhangibir ilaçla ilgili reçete şartı olup olmadığına dair bir soru işareti takılırsa aklınıza bende buradan yardımcı olmaya çalışabilirim.
Ocak 2015

Artpro, bir soruya yanıt verdi.

Proton pompası inhibitörü nedir?

Lansor isimli hayatımı kurtaran haptır.
Aralık 2014

Erol Aydoğan, bir soruya yanıt verdi.

Gözlükçü ve eczanelerde bulunan Medula sisteminin anlamı nedir?

Medikal Ulak kelimelerinin kelimelerinden yola çıkılarak konulmuş bir proje adıdır.
Temmuz 2014

Şaman, bir soruya yanıt verdi.

Proton pompası inhibitörü nedir?

Nasıl çalıştığını bilmiyorum ama akşam bol yenip içilecekse öğlen bir tane almak benim gibi reflüsü olanlar için mucize gibi bir etki yapıyor.
Temmuz 2014

Şahan Araştırma, bir soruya yanıt verdi.

Proton pompası inhibitörü nedir?

Ben mide yanmas için talcid kullanırım.
Aralık 2013

Ebru Özkan, bir soruya yanıt verdi.

Seroxat niçin kullanılır? Yan etkileri nedir?

Seroxat bir tür antidepresandır. Beyinde dengesiz hale gelerek depresyona veya anksiyeteye (endişe, kaygı) sebep olabilecek kimyasalları etkiler.

Ne için kullanılır?
  • Depresyon
  • Agorafobili veya agorafobisiz panik bozukluk ( agorafobi: Sıkıntı ve baş dönmesi eşliğinde kendini gösteren açık alan hastalığıdır.)
  • Obsesif – kompülsif bozukluk
  • Sosyal anksiyete bozukluğu
Olabilecek yan etkiler: ürtiker (kurdeşen) , nefes almada zorluk, yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik, terleme, hızlı veya düzensiz kalp atışları, titremeler, mide bulantısı, kusma, ishal, iştah kaybı, baş ağrısı, güçsüzlük, halsizlik, halüsinasyonlar, nöbetler. . .
Kasım 2013

Onur Yilmaz, bir soruya yanıt verdi.

Proton pompası inhibitörü nedir?

Uzun zamandır her sabah aç karna bir tane alıyorum, unuttuğum gün akşama kadar mide yanmalarından kıvranıyorum. Henüz daha bir yan etkisini görmedim. Panthec, Lansor aklıma gelen örnekler.
Haziran 2013

Sorumsorumsak, bir soruya yanıt verdi.

Son kullanma tarihi geçmiş bir ilaç ne kadar zaman daha kullanılabilir?

Son kullanma tarihini koymuşlar ki o tarihten sonra kullanma diye :) o yüzden bu riski göze almayın :)
Mayıs 2013

Fatih Orhun Uzun, bir soruya yanıt verdi.

Son kullanma tarihi geçmiş bir ilaç ne kadar zaman daha kullanılabilir?

Son kullanma tarihi geçmiş ilaçlar kullanılması risklidir çünkü içindeki maddeler değişime uğramıştır ve farklı etkiler yapabilir. Ve tarihi geçmiş ilaçların etkisi bitmiştir.
Nisan 2013

Gülçin Gürsoy, bir soruya yanıt verdi.

Proton pompası inhibitörü nedir?

Aç karnına içilen midede tabaka oluşturan reflü ve gastirit rahatsızlıkları için kullanılan ve uzun zaman kullanıldığında b vitamini emilimini engelleyen bir ilaç kendileriyle yakınen ilişkimiz olmuştur :)))
Daha fazla